Scythe (Jamey Stegmaier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Scythe

Post autor: Bea »

Moonday pisze: Eldritch Horror to zaawansowany chińczyk, taka opinia to zwykła ignorancja.
Hej, hej, poczytaj sobie wcześniejsze wpisy a złapiesz sarkazm w tej opinii. To po prostu riposta na wcześniejszą krytykę, napisana w takim samym tonie. ;)

Też nie rozumiem zarzutu, że jak euro gra jest ładna i ma figurki to jest to oszustwo lub marnotrawstwo. Ameritrashe nie maja monopolu na figurki i ładną oprawę graficzną.
veetee
Posty: 139
Rejestracja: 28 maja 2015, 21:33

Re: Scythe

Post autor: veetee »

Ja kupiłem Scythe właśnie dlatego, że jest to Euro, chociaż bardzo lubię ameritrashe (szczególnie Clash of Cultures i Zimną Wojnę). Powód? Czułem, że spodoba się mojej żonie i się nie myliłem. W końcu odnalazłem kompromis między czymś, co nie odrzuca mnie wizualnie i nie zniechęca przez to do gry,a gustem żony, że gra nie jest za długa, nie przytłacza i wiadomo co trzeba robić, aby wygrać. Jeśli chodzi o eurasy to zawsze miałem problem z takimi grami jak zamki burgundii - gra z bardzo dobrą mechaniką, ale nie trafiała do mnie wizualnie, zaś żona ją lubiła. Fajnie, że jest kolejne ładne euro od tego samego autora (to samo mam z Viticulture).

Gdyby to była kolejna wojenna lub cywilizacyjna gra, nie znalazłaby się na mojej półce i nie grałbym w nią tyle, bo nie miałbym z kim i tym bardziej bym żałował, że takie solidne pudło nabiera kurzu. :)
Ostatnio zmieniony 22 sty 2017, 22:42 przez veetee, łącznie zmieniany 1 raz.
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: Scythe

Post autor: xan »

Ja dzisiaj zakupiłem preorder z dodatkiem. Obejrzałem przykładową rozgrywkę, kilka recenzji i myślę, że gra trafi w gust mój i mojej żony. Mam tylko nadzieję, że się załapię i nie dostanę wiadomości że jestem poza pierwszą setką.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Scythe

Post autor: Deem »

Na pewno to jest gdzieś na tych 69 stronach, ale proszę poratujcie szybką odpowiedzią - czy Scythe na trzy osoby coś traci, czy w tej konfiguracji warto go poznać, jeśli to będzie nasza pierwsza rozgrywka?
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: mat_eyo »

Deem pisze:Na pewno to jest gdzieś na tych 69 stronach, ale proszę poratujcie szybką odpowiedzią - czy Scythe na trzy osoby coś traci, czy w tej konfiguracji warto go poznać, jeśli to będzie nasza pierwsza rozgrywka?
Jeśli wszystkie 3 osoby grają pierwszy raz to zdecydowanie warto zagrać we trójkę.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Scythe

Post autor: Deem »

mat_eyo pisze:
Deem pisze:Na pewno to jest gdzieś na tych 69 stronach, ale proszę poratujcie szybką odpowiedzią - czy Scythe na trzy osoby coś traci, czy w tej konfiguracji warto go poznać, jeśli to będzie nasza pierwsza rozgrywka?
Jeśli wszystkie 3 osoby grają pierwszy raz to zdecydowanie warto zagrać we trójkę.
Tak, dla całej trójki będzie to pierwszy raz. Dzięki!
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
panda_09
Posty: 180
Rejestracja: 27 sty 2014, 11:12
Lokalizacja: b-stok
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: panda_09 »

Grając pierwszy raz we 3 osoby było całkiem przyjemnie.
Po drugim razie w tym samym składzie wspólnie stwierdziliśmy iż gra (pomimo że świetnie wydana) jest mocno średnia.
W dalszym ciągu czekam na rozgrywkę 4-osobową - tylko to może ją uratować od sprzedaży ;)
3trolle -7.00% (chętnie pomogę ;)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: Wincenty Jan »

nie grałem na dwie osoby. Po dziewięciu rozgrywkach w rożnym składzie osobowym nadal uważam, że to bardzo bardzo dobra gra. Pomijam fakt, że jeszcze nie dałem rady wygrać ale nawet sromotnie przegrywając gra sprawia mi ogrom frajdy. Póki co najlepsza gra , w którą zagrałem z zeszłego roku.
Hazegiant
Posty: 239
Rejestracja: 23 sie 2016, 23:39
Has thanked: 35 times
Been thanked: 35 times

Re: Scythe

Post autor: Hazegiant »

U mnie Scythe to gra wyjątkowa, każda osoba która w nią grała chce zagrać ponownie. Bardzo często na stole ląduje, a ja nadal nie wiem czy już umiemy w to grać :D Ostatnio pękło 104 albionem i 96 nordykami to jest dobry wynik? :D
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: Wincenty Jan »

Hazegiant pisze:U mnie Scythe to gra wyjątkowa, każda osoba która w nią grała chce zagrać ponownie. Bardzo często na stole ląduje, a ja nadal nie wiem czy już umiemy w to grać :D Ostatnio pękło 104 albionem i 96 nordykami to jest dobry wynik? :D
Masz już dodatek?
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Scythe

Post autor: the_ka »

Wincenty Jan pisze:
Hazegiant pisze:U mnie Scythe to gra wyjątkowa, każda osoba która w nią grała chce zagrać ponownie. Bardzo często na stole ląduje, a ja nadal nie wiem czy już umiemy w to grać :D Ostatnio pękło 104 albionem i 96 nordykami to jest dobry wynik? :D
Masz już dodatek?
W wersji angielskiej już od dawna są dostępne
Hazegiant
Posty: 239
Rejestracja: 23 sie 2016, 23:39
Has thanked: 35 times
Been thanked: 35 times

Re: Scythe

Post autor: Hazegiant »

Tak jak the_ka napisał. Nie chciałem czekać do wiosny na polską wersję tym bardziej że tekstu to tam praktycznie nie ma :)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: Wincenty Jan »

Aaaaa to wyszła moja niewiedza. Byłem przekonany, że premiera będzie w maju. Także zagraniczne wersje. Tylko pozazdrościć... :D
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: mat_eyo »

Dla wszystkich, którzy zastanawiają się jak wypada Scythe w stosunku do hype'u, który był przed premierą tego tytułu - najprawdopodobniej ostatnia recenzja w Polsce ;)

http://mateyo.znadplanszy.pl/2017/01/30 ... a-na-hype/
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: siekan »

Czy tylko na mnie gra nie zrobiła takiego wrażenia jak ją wszędzie opisują? Gra jest w porządku, poprawna mechanicznie, gra sie przyjemnie ale nie było stania nad stołem i wyczekiwania koncówki z wypiekami na twarzy (co zdarza się w innych tytułach). Nad stołem było stosunkowo cicho, każdy sobie w spokoju myslał nad swoim ruchem i budował w glowie odpowiedni silniczek mało nawet zwracając uwagę na innych graczy. Wykonanie świetne, przyznaję. Zagram z przyjemnościa ale na pewno nie będę ogliczał godzin do kolejnej partii jak w kilku innych tytułach ;p
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4038
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Scythe

Post autor: AkitaInu »

siekan pisze:Czy tylko na mnie gra nie zrobiła takiego wrażenia jak ją wszędzie opisują? Gra jest w porządku, poprawna mechanicznie, gra sie przyjemnie ale nie było stania nad stołem i wyczekiwania koncówki z wypiekami na twarzy (co zdarza się w innych tytułach). Nad stołem było stosunkowo cicho, każdy sobie w spokoju myslał nad swoim ruchem i budował w glowie odpowiedni silniczek mało nawet zwracając uwagę na innych graczy. Wykonanie świetne, przyznaję. Zagram z przyjemnościa ale na pewno nie będę ogliczał godzin do kolejnej partii jak w kilku innych tytułach ;p
U mnie bylo podobnie :)

Wysłane z telefonu
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Scythe

Post autor: RUNner »

Bo to nie jest wybitna gra, a po prostu dobra. Każdy sam sobie odpowie czy to dużo czy mało.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Scythe

Post autor: Deem »

siekan pisze:Czy tylko na mnie gra nie zrobiła takiego wrażenia jak ją wszędzie opisują? Gra jest w porządku, poprawna mechanicznie, gra sie przyjemnie ale nie było stania nad stołem i wyczekiwania koncówki z wypiekami na twarzy (co zdarza się w innych tytułach). Nad stołem było stosunkowo cicho, każdy sobie w spokoju myslał nad swoim ruchem i budował w glowie odpowiedni silniczek mało nawet zwracając uwagę na innych graczy. Wykonanie świetne, przyznaję. Zagram z przyjemnościa ale na pewno nie będę ogliczał godzin do kolejnej partii jak w kilku innych tytułach ;p
Nie tylko. Zagrałem zaledwie raz i niestety nie czuję potrzeby powtórzenia tego doświadczenia - solidne euro z kilkoma sympatycznymi pomysłami (planszetki graczy, akcja usprawnienia), ale totalnie bez rewelacji. Gdyby nie ochy i achy nad grafikami, nie wyróżniałaby się niczym spośród dziesiątek innych zmyślnych sucharków. Do tego karty spotkań sprawiające wrażenie dorzuconych na siłę. Rozumiem, że miały tworzyć klimat a wprowadzają tylko niepotrzebną losowość i zamieszanie (w sumie najzabawniejsze było dochodzenie do tego,co niektóre z nich prezentują, zwłaszcza, że opcje wyboru są rozstrzelone od sasa do lasa w stylu: "zerwij owoc i podaj go kobiecie" -> "podwieź kobietę na mechu" -> "wygnaj kobietę z jej rodzinnej ziemi" :shock: ).

To, że ta gra wylądowała na tylu topkach pokazuje, że albo hype odwalił większość roboty albo rok 2016 był naprawdę słaby.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Scythe

Post autor: tomb »

Niezła gra, ale zawód roku. I nie dlatego, że są mechy, a gra jest euro i nie dlatego, że miało być 4x, a jest tych iksów ileś tam.

Pod pierzyną cudnego wydania, w mrowiu świetnych pomysłów mechanicznych ukryto przeciętną grę ekonomiczną.

Możliwe, że na 4-5 graczy rozgrzewa zwoje, ale w gruncie rzeczy Scythe to dość prosta zabawa optymalizacyjna. W całej grze występują bodaj dwa czynniki losowe - karty spotkań/fabryki oraz walka (jej wystąpienie i wynik możemy przewidywać, ale nie mamy pewności co do wyborów przeciwnika). Reszta jest policzalna i wymaga niespecjalnie złożonych obliczeń.

Gdyby plansza była dostosowana do liczby graczy, gdyby była modularna, gdyby za walkę nie było gwiazdek, lecz wyłącznie zdobycze terytorialne, gdyby cele były osiągane tylko przez jednego gracza...
Zostaje cieszyć się z megapłynnej rozgrywki, rewelacyjnego pomysłu na planszetki (podział góra-dół) i klimatycznego wydania.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4632
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1940 times

Re: Scythe

Post autor: warlock »

Podpisuję się pod tym absolutnie ;). Cieszy mnie, że nie jestem odosobniony w mojej opinii na temat Scythe. Gra jest ok, ale nic więcej.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Scythe

Post autor: Trolliszcze »

tomb pisze:gdyby za walkę nie było gwiazdek, lecz wyłącznie zdobycze terytorialne...
To walk byłoby jeszcze mniej niż obecnie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Scythe

Post autor: tomb »

Trolliszcze pisze:
tomb pisze:gdyby za walkę nie było gwiazdek, lecz wyłącznie zdobycze terytorialne...
To walk byłoby jeszcze mniej niż obecnie.
W połączeniu z ciasną mapą, dostosowaną do liczby graczy, byłyby chyba dość częste, a jednocześnie same w sobie nie przybliżałyby do zwycięstwa.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: Wincenty Jan »

Deem pisze:
To, że ta gra wylądowała na tylu topkach pokazuje, że albo hype odwalił większość roboty albo rok 2016 był naprawdę słaby.
Hmmmm.... może jeszcze dla tego , że ktoś ma inne spostrzeżenia niż ty
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Scythe

Post autor: rastula »

teraz w modzie pisać "Scythe?Bleee!" :)
Awatar użytkownika
Musza
Posty: 421
Rejestracja: 04 sty 2015, 15:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Scythe

Post autor: Musza »

rastula pisze:teraz w modzie pisać "Scythe?Bleee!" :)
trzecie prawo Newtona :D
ODPOWIEDZ