Scythe (Jamey Stegmaier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Scythe

Post autor: cezner »

Rozumiem inspirację jakąś sceną, obrazem, książką itd
Ale to jest po prostu kopiowanie a nie inspiracja. Składanie obrazka z praktycznie gotowych klocków.
I to ma być malarstwo? Beksiński też tak malował?
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Scythe

Post autor: wirusman »

Oczywiście, że są zapożyczenia i to w każdej dziedzinie życia. Ktoś bierze projekt i go „udoskonala”, przekształca. Lecz rzeczywiście niektóre obrazy to kopia 1:1 .
Jest to o tyle ciekawe, że Scythe robi się coraz większą marką. A każdy chce zjeść trochę tortu.
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Scythe

Post autor: Szaweł »

wirusman pisze: 09 maja 2018, 11:31 Oczywiście, że są zapożyczenia i to w każdej dziedzinie życia. Ktoś bierze projekt i go „udoskonala”, przekształca. Lecz rzeczywiście niektóre obrazy to kopia 1:1 .
Jest to o tyle ciekawe, że Scythe robi się coraz większą marką. A każdy chce zjeść trochę tortu.
Dokładnie jak piszesz. Na reddit ukazane jest kilka przykładów takiego 1:1 a to już jest przegięte. Absolutnie nie palę Jakuba ale uważam, że jakieś wytłumaczenie może być niezbędne i absolutnie nikt nie powinien Jakuba linczować zanim on sam nie będzie miał sposobności obrony. Z tego względu, że jak piszesz, Scythe jest już sporą marką (Scythe, dodatki, My Little Scythe, Iron Harvest, widziałem też chyba puzle), to te przysłowiowe kawałki tortu mogą być warte parę złotych, a gdzie pojawiają się pieniądze tam i pojawiają się chętni po nie.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Scythe

Post autor: wirusman »

A który z was dał nowy wątek na bgg:D Dziwny zbieg okolicznośći:D
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1146
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 412 times
Been thanked: 254 times

Re: Scythe

Post autor: mmag »

wirusman pisze: 09 maja 2018, 11:43 A który z was dał nowy wątek na bgg:D Dziwny zbieg okolicznośći:D
Jam ci... Ktoś musiał być tym złym...;) Ale jak powiedział...
Fojtu pisze: 09 maja 2018, 11:04 Ciekawe jaka będzie odpowiedź o ile jakakolwiek będzie. Dobrze by było jakby dyskusja się też rozwinęła na BGG, może wtedy Jamey się temu przyjrzy i sprawa nabierze tempa.
Choć nie zdziwię się jeśli sprawa i tak pozostanie bez żadnego echa. Wszak to normalne jest;)
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Scythe

Post autor: wirusman »

I lista wrogów się poszerza :D
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Scythe

Post autor: Fojtu »

No i jest odpowiedź Jamey'ego na BGG, ciekawe na czym to się skończy.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Scythe

Post autor: Marx »

A jak się ustosunkował do tej w kwestii (nie mam dostępu do BGG)?
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1146
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 412 times
Been thanked: 254 times

Re: Scythe

Post autor: mmag »

Jamey Stegmaier pisze: This is the first that I've heard of any of this, and I will be looking into it.
Oraz:
Jamey Stegmaier pisze: First, I applaud participants of these conversations for looking out for artists. It’s awesome that you’re looking for credit to be given where credit is due, especially to photographers.

Second, if I commission an artist to paint me a picture of a pig, I sure hope they look at photos of pigs while painting them. Artists have been using models for centuries. That said, if a specific element of a specific photo is used as reference for the illustration, credit should be given to the photographer.

Third, Jakub addressed questions about image references 2 years ago on BoardGameGeek: “I used some references, my own photos, and photos from the internet, in several (maybe 10, maybe more), I simply track photo in 1:1, for some elements like: horses or pigs, cow, or specific parts, even some characters.” This is pretty transparent—there doesn’t appear to be any big cover-up or conspiracy.

Fourth, part of the assertation seems to be that Jakub is a hack because he “traced” some animals and people. “Traced” is a bit of a misnomer—if you asked me to trace a photo of a tiger, it wouldn’t look anything close to Jakub’s illustration. I believe Jakub when he says he painted these animals and people while referencing the photographs (not by digitally painting over them). I would point to Jakub’s canvas paintings as evidence that his talents do not require photobashing.

Fifth, perhaps the most troubling accusation was that Jakub created “fake tutorials” (step-by-step in progress illustrations) to make it seem like those illustrations came from his imagination instead of reference photos/images. This is troubling to me because it’s stated as fact, yet no evidence of it is provided. The closest is an image from artist John Park that depicts a sideview of a mech, but the mech is very different from the one in Jakub’s step-by-step illustration.

I’ll end where I began: I believe in giving credit where credit is due. Today I’ve e-mailed with Jakub about crediting any photographers from images where he used a specific animal or person as reference, and he’s going to do his best to find them (this is like me telling you to replicate a specific Google Image search from 4 years ago—it isn’t easy). In turn, I hope you will keep an open mind about giving Jakub credit as well. This is a two-way street. To completely discredit his illustrations—each of which is a complex amalgamation of different elements in the foreground, midground, and background—just because he used some reference photos for some animals and people doesn’t seem fair.
Ostatnio zmieniony 09 maja 2018, 19:50 przez mmag, łącznie zmieniany 1 raz.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Scythe

Post autor: wirusman »

Armstrong planszowek ;)
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Scythe

Post autor: Szaweł »

wirusman pisze: 09 maja 2018, 17:14 Armstrong planszowek ;)
Louis, Neil czy Lance? ;)
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Scythe

Post autor: ariser »

Myślę, że odniesienie do Lance'a jest dość klarowne. ;)
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Scythe

Post autor: Szaweł »

ariser pisze: 10 maja 2018, 11:41 Myślę, że odniesienie do Lance'a jest dość klarowne. ;)
Nie, no... domyśliłem się :) Tak tylko zaczepiam, bo lubię ;)
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Scythe

Post autor: Arachion »

Kiedy scythe będzie dostępne? Wysyłane do sklepów? Oraz jaka cena jest najrozsadniejsza?
Sucharzysta
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Scythe

Post autor: ozy »

Gry już są w Polsce, w drodze do naszego magazynu. Będą dostępne na Pyrkonie, a wkrótce potem trafią też do sklepów.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
kaminiak
Posty: 1
Rejestracja: 20 maja 2018, 03:49

Re: Scythe

Post autor: kaminiak »

Kupiłem Scythe z dodruku i kostki technologi nie mieszczą się w ich miejsca na planszetki historia. Czy też tak ktoś z was miał. Trochę się wkurzyłem bo na filmach na YouTube wygląda że wszystkie elementy wchodzą w planszetki
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Scythe

Post autor: wirusman »

Zrób zdjęcie i wyślij do wydawcy.
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: Ave Jupiter »

a bawił się ktoś z was w ten sposób, że np. gramy w 4, a piąta osoba jest zagrywana poprzez każda z tych czterech osób na zmianę? nwm czy to wcześinej się pojawiało czy nie ,nie czytałem wcześniejszych postów.
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Scythe

Post autor: wirusman »

Ave Jupiter pisze: 20 maja 2018, 14:56 a bawił się ktoś z was w ten sposób, że np. gramy w 4, a piąta osoba jest zagrywana poprzez każda z tych czterech osób na zmianę? nwm czy to wcześinej się pojawiało czy nie ,nie czytałem wcześniejszych postów.
Jakieś to głupie rozwiązanie. Już lepiej autome dodać.
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: Scythe

Post autor: Ave Jupiter »

wirusman pisze: 20 maja 2018, 17:17
Ave Jupiter pisze: 20 maja 2018, 14:56 a bawił się ktoś z was w ten sposób, że np. gramy w 4, a piąta osoba jest zagrywana poprzez każda z tych czterech osób na zmianę? nwm czy to wcześinej się pojawiało czy nie ,nie czytałem wcześniejszych postów.
Jakieś to głupie rozwiązanie. Już lepiej autome dodać.
czemu głupie? każda z osób zagrywająca 5 graczem będzie chciała dokopać innemu użytkownikowi. Ja wiem, twórcza moja mechanika... Ale ma to pewien sens. Przynajmniej wg mnie
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Scythe

Post autor: wirusman »

To zasada na farta, komu się utrafi jakąś akcja. I noc ja planszy się nie będzie działo bo jedna osoba q prawo druga w lewo. Wasze gry na 4 osoby są za krótkie?
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Scythe

Post autor: YuZ »

wirusman pisze: 20 maja 2018, 18:56 To zasada na farta, komu się utrafi jakąś akcja. I noc ja planszy się nie będzie działo bo jedna osoba q prawo druga w lewo. Wasze gry na 4 osoby są za krótkie?
Zgadzam się z przedmówcą. Ciężko mi sobie wyobrazić sensowne zastosowanie tego rozwiązania, gdy podstawą Scythe jest zaplanowanie kilku w ekstremalnych przypadkach nawet kilkanastu ruchów do przodu. Automa się u Was nie sprawdza?
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Scythe

Post autor: Tomson »

kaminiak pisze: 20 maja 2018, 03:54 Kupiłem Scythe z dodruku i kostki technologi nie mieszczą się w ich miejsca na planszetki historia. Czy też tak ktoś z was miał. Trochę się wkurzyłem bo na filmach na YouTube wygląda że wszystkie elementy wchodzą w planszetki
Potwierdzam, u mnie to samo. Kostki nie wchodzą w przeznaczone na nie miejsca w akcjach górnego rzędu. Generalnie planszetki bardzo kiepsko wykonane, po nadrukach w zagłębieniach na drewniane elementy widać, że nastapiło jakieś przesunięcie w druku bądź podczas klejenia. Dodatkowo wszystkie planszetki od spodu mają poszarpane krawędzie (powstałe najprawdopodobniej podczas cięcia), a na większości z nich występują plamy od kleju:/ Nie tego się spodziewałem po grze kosztujacej 300zł. Egzemplarz zakupiony na Pyrkonie. Jutro napiszę w tej sprawie do wydawcy, ale obawiam się, że oleją temat...
_leigam_
Posty: 942
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Scythe

Post autor: _leigam_ »

Wszyscy w 3 dodruku tak mają? Czekam jak mój egzemplarz dojdzie do sklepu i nie wiem czy jest sens odbierać.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Scythe

Post autor: wirusman »

Tomson pisze: 20 maja 2018, 23:24
kaminiak pisze: 20 maja 2018, 03:54 Kupiłem Scythe z dodruku i kostki technologi nie mieszczą się w ich miejsca na planszetki historia. Czy też tak ktoś z was miał. Trochę się wkurzyłem bo na filmach na YouTube wygląda że wszystkie elementy wchodzą w planszetki
Potwierdzam, u mnie to samo. Kostki nie wchodzą w przeznaczone na nie miejsca w akcjach górnego rzędu. Generalnie planszetki bardzo kiepsko wykonane, po nadrukach w zagłębieniach na drewniane elementy widać, że nastapiło jakieś przesunięcie w druku bądź podczas klejenia. Dodatkowo wszystkie planszetki od spodu mają poszarpane krawędzie (powstałe najprawdopodobniej podczas cięcia), a na większości z nich występują plamy od kleju:/ Nie tego się spodziewałem po grze kosztujacej 300zł. Egzemplarz zakupiony na Pyrkonie. Jutro napiszę w tej sprawie do wydawcy, ale obawiam się, że oleją temat...
Możesz się zdziwić.
ODPOWIEDZ