Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: sipio »

Obrazek

Kolejna gra od duetu, który nam dał Tzolk'ina.
Zapowiada się dobre euro średniej ciężkości, choć tym razem bez mechanicznych fajerwerków.

Pojawił się pierwszy opis po Norymberdze, gdzie można poczytać nieco o mechanice.
http://www.boardgamegeek.com/thread/131 ... -what-game

Pięć podstawowych akcji do wyboru, które rozgrywa się za pomocą kości. Niby niskie rzuty też można spożytkować, ale tutaj potrzeba więcej informacji.
Postarano się o podniesienie regrywalności poprzez zmienny układ specjalnych akcji przy miastach, które są rozkładane na planszy oraz postacie dające specjalne zdolności (koło12).
Wydawcą jest Hans im Glück, więc o jakość wydania nie ma co się martwić.
Tylko ta okładka...
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: sipio »

Instrukcja jest już dostępna tutaj
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Mateez »

No właśnie, gra już dostępna, a nikt nawet instrukcji nie skomentował... :)
Mnie zainteresowała z uwagi na wydawnictwo, a przede wszystkim autorów - Tzolkin to jedna z moich ulubionych gier, moim zdaniem - eurogra doskonała (nie jedyna, to fakt...).

Po pobieżnej lekturze instrukcji mam następujące uwagi:

Na minus:
- mało interesująca mechanika: kładziesz kostkę (kostki) i otrzymujesz jakieś dobro (dobra). Im więcej oczek na kostkach, tym lepiej (co do zasady). Gra polega na zdobywaniu dóbr i zamienianiu ich na punkty zwycięstwa (np. przez realizację zadań).
- sama mechanika dice placement wydaje się nieco przestarzała - tzn. ewidentnie wyższe wyniki są lepsze od niskich (jak ktoś wyrzuci bardzo niskie to nawet dostaje "rekompensatę" w postaci pieniędzy). Myślałem, że w epoce S. Felda takie prymitywne wykorzystanie kostek nie ma racji bytu.

Na plus:
- Dużo sposobów punktowania, dużo elementów, dużo niuansów, dużo dużo dużo... (i dużo kosztuje, niestety).
- Aspekt przestrzenny, tzn. część akcji można wykonywać dopiero po dotarciu do danego miejsca na mapie (fabularnie gra jest o podróżach Marco Polo).
- Spora niepowtarzalność rozgrywek, np. akcje specjalne przypisane poszczególnym miastom i bonusy związane z ich odwiedzaniem są rozkładane losowo przed każdą partią, przez co plansza jest zawsze inna.
- To, co się najbardziej rzuca w oczy - postaci. Gracze wcielają się w historyczne postaci, z których każda ma inną cechę specjalną. A te cechy to nie jakieś mechaniczne smaczki, ale bardzo kluczowe różnice, np. jednak z postaci w ogóle nie rzuca kostkami, inna rozpoczyna grę w miejscu, które dla reszty graczy jest punktem docelowym, jeszcze inna daje graczowi do dyspozycji dwa niezależne pionki zamiast jednego itd.

Ogólnie nie mam wątpliwości, że to porządna eurogra, pytania są tylko dwa: czy zbliża się do poziomu Tzolkina? I czy jest szansa na niższą cenę (teraz ok. 200 zł)?
Awatar użytkownika
xbor
Posty: 244
Rejestracja: 12 gru 2010, 10:25
Lokalizacja: Katowice

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: xbor »

Chyba większość ludzi kupi grę z uwagi na autorów, w przypadku egzemplarze który pewnie nie długo będę miał okazję przetestować jest podobnie. Choć cena (160 PLN) w porównaniu do niewiele ponad 100 PLN Tzolkina na pewno nie przyciąga, ale pożyjemy zobaczymy.
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Mateez »

No to czekam na opis wrażeń.
A jeszcze - gdzie można dostać grę za 160 zł?
Awatar użytkownika
xbor
Posty: 244
Rejestracja: 12 gru 2010, 10:25
Lokalizacja: Katowice

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: xbor »

U sąsiadów, spiele-offensive.de, wychodzi mniej więcej 162 pln, o ile wciąż jest obniżka o kilka €.
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: margielm »

dzisiaj rano patrzyłem na niemieckim amazonie i cena była dokładnie ta sama (36,99). Teraz coś mnie tknęło i sprawdziłem raz jeszcze i co? Niespodzianka - 34,95. Także po aktualnym kursie eurasa wychodzi ~142 złocisze.
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Mateez »

I jak tam? Ktoś miał, ktoś grał? Nawet BGG na razie niemal milczy na temat tej gry.
W jednym z polskich sklepów cena już spadła o 20 zł, także warto zacząć zbierać opinie... :)
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: palladinus »

Grałem na razie raz, regrywalność porównywalna do ZhanGuo, a może i większa.
Mechanika z kośćmi to Troyes bez negatywnej interakcji. Strasznie dużo chce się zrobić, widać pełno komb, a czasu tak niewiele. Trzeba zagrać sporo razy żeby ocenić. Na razie odczucia (bardzo) pozytywne.
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: 100rk »

Regrywalność chyba nawet większa. Mamy zmienne rozłożenie premii w dużych miastach, zmienne ukryte cele i chyba 9 zróżnicowanych postaci do wyboru. Graliśmy w tym samym, pełnym, składzie 2 razy i były to dwie całkiem odmienne rozgrywki. Wszystkim się podobało i pewnie niebawem gra o niewymawialnym tytule znowu wyląduje na stole.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: wc »

Rany, ubóstwiam takie gry!

Po 2 partiach jestem zachwycony - wszystko co kocham w planszówkach.
Można powiedzieć, że to kolejna po Troyes gra Felda, której jakimś cudem sam Stefan nie wymyślił :-)

Kołderka jest tak krótka, że jakbyś jej nie przyłożył (do głowy czy do stóp), to i tak widać genitalia.

Po prostu super!

Każda z postaci startowych (bardzo różnorodne!) wydaje się tak przegięta, że na pierwszy rzut oka nie ma szansy to działać. A tymczasem po 2 grach wydaje się że wszystko gra i buczy. Różnice na koniec minimalne, radość z grania przeogromna, apetyt na kolejne partie niepohamowany, bo czujesz że kończy się za szybko.

Po południu kolejna partia.

Howgh.

PS. HiG to jednak wydawnictwo z klasą. Oczywiste kleksy zdarzają się im bardzo bardzo rzadko...
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: BartP »

Niech Cię, wc. Teraz chyba muszę to mieć :/.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Ryu »

Popieram... WC zachęciłeś i to bardzo niedobrze. Bardzo.
Jeszcze jeden taki wybryk i znajdę na forum opcję żeby nie widzieć Twoich postów :wink:
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: pan_satyros »

wc pisze:Rany, ubóstwiam takie gry!

Po 2 partiach jestem zachwycony - wszystko co kocham w planszówkach.
Można powiedzieć, że to kolejna po Troyes gra Felda, której jakimś cudem sam Stefan nie wymyślił :-)

Kołderka jest tak krótka, że jakbyś jej nie przyłożył (do głowy czy do stóp), to i tak widać genitalia.

Po prostu super!

Każda z postaci startowych (bardzo różnorodne!) wydaje się tak przegięta, że na pierwszy rzut oka nie ma szansy to działać. A tymczasem po 2 grach wydaje się że wszystko gra i buczy. Różnice na koniec minimalne, radość z grania przeogromna, apetyt na kolejne partie niepohamowany, bo czujesz że kończy się za szybko.

Po południu kolejna partia.

Howgh.

PS. HiG to jednak wydawnictwo z klasą. Oczywiste kleksy zdarzają się im bardzo bardzo rzadko...
Jak Cię na Pionku przydybieeee.... to podziękuję za polecenie. Chyba muszę kupić :D
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: palladinus »

Jeśli ktoś potrzebuje zniechęcenia to dodam, że są dwa niewybaczalne ;) błędy na planszy - brakuje 48 na torze punktacji i chochliki zjadły i w wyrazie Beijing.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

Muszę to mieć :P, ale poczekam na English version
Who is John Galt?
Posiadam
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: wc »

palladinus pisze:Jeśli ktoś potrzebuje zniechęcenia to dodam, że są dwa niewybaczalne ;) błędy na planszy - brakuje 48 na torze punktacji i chochliki zjadły i w wyrazie Beijing.
Tak, a na bgg jest wątek, gdzie jakiś koleś już się pieni, że to niedopuszczalne, skandaliczne i po prostu niewyobrażalne żeby tak dramatycznie źle wydaną grę puścić do ludzi. Że HiG powinien wycofać cały nakład itp itd. Jakbym czytał wątki naszego forum o grach Portalu 8)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Trolliszcze »

wc pisze:Jakbym czytał wątki naszego forum o grach Portalu 8)
Właśnie chciałem napisać to samo...
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: palladinus »

Dobrze, że na zdjęciach promocyjnych nie ułożyli kart na polu z Pekinem, a pionków graczy na polu 48 :D
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: BartP »

Pionków graczy na nieistniejącym polu ;] ?
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: wc »

Pole jest. Nie ma tylko numeru. Naprawdę drobiazg.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: palladinus »

Przez ostatnie 3 tygodnie zagrałem w tę grę 6 razy (w sumie chyba z 10), co jak na mnie jest nie lada osiągnięciem i muszę powiedzieć, że jak na razie nie widzę słabych stron tej gry.

W każdej konfiguracji osobowej sprawdza się znakomicie, regrywalność jak wspomniano nie jeden raz powyżej jest olbrzymia: związana m.in. z diametralnie różnymi indywidualnymi możliwościami gracza, dolosowanymi na początku gry kartami miast, które są dodatkowymi polami akcji, no i oczywiście różnorodnością kontraktów.
Myślę, że gra może się nie znudzić nawet po dobrych kilkudziesięciu partiach.
Emocji dodaje fakt, że trwa tylko pięć rund, co trwa od 40-80 minut w zależności od składu, a planowania i obmyślania posunięć co nie miara. Zarządzamy pulą zasobów, podróżujemy po określonych lokalizacjach, próbujemy zaliczyć konkretną trasę, a ponad to musimy mieć dobry timing na te wszystkie akcje. Dodatkowo walczymy o zdobywanie większości w wykonanych kontraktach i ścigamy się do Pekinu po mapie.
A wszystko to z użyciem kości i przy minimalnym downtimie.
Cud-miód.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: mig »

Opinie są dość pozytywne. Są jakieś szanse, że ktoś to u nas wyda? Jakieś polskie wydawnictwo ma wyłączność na gry Z-mana?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
siefczyk
Posty: 371
Rejestracja: 11 gru 2012, 09:36

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: siefczyk »

Adam - widziałem preordery na wersję ang. Jakieś szanse do ściągnięcia do nas? :-)
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: sipio »

No w końcu się udało zagrać. Na razie jedna partia ale powtórzę to co napisałem w Cotygodniku GF

Widać, że development był owocny (być może nawet od 2012 kiedy to gra wygrała konkurs dla projektantów) bo jest tu kilka rzeczy, które miłośnikom średniej cieżkości euro moga się podobać.
Po pierwsze sprytny dice placment gdzie zarówno niskie i wysokie rzuty mają swoje wady i zalety.
Po drugie baardzo krótka kołderka, którą w każdej rundzie chcie sie przeklinać.
Po trzecie odpowiednia dawka interakcji w postaci wyścigu po bonusy i opłata zajętych już miejsc.
Po czwarte spore pole do regrywalności. Zarówno bonusy, kafelki z zasobami co turę, akcje w miastach jak i postacie zawsze są wybierane z większej puli.
A po piąte od pierwszej rundy trzeba miec jakąś strategię, która będzie zależał od posiadanej postaci i akcji w miastach.

Pytanie czy otrzymana postacie nie będą determinować stylu gry?
Ja np wczoraj dostałem Matteo Polo z darmowym kontraktem co turę więc naturalne się stało, że grałem pod bonus za liczbę wypełnionych kontraktów.
ODPOWIEDZ