Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Lion86
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2017, 00:10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: Lion86 »

Witam, czy jest gdzieś dostępna polska instrukcja do dodatku z dodatkowymi bohaterami i prezentami?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: seki »

Lion86 pisze: 11 mar 2019, 18:27 Witam, czy jest gdzieś dostępna polska instrukcja do dodatku z dodatkowymi bohaterami i prezentami?
Raczej nie. Widziałem tylko po angielsku i niemiecku ale jeśli masz jakieś konkretne pytania to zapraszam do wątku z pytaniami.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: WRS »

Lion86 pisze: 11 mar 2019, 18:27 Witam, czy jest gdzieś dostępna polska instrukcja do dodatku z dodatkowymi bohaterami i prezentami?
A może to https://boardgamegeek.com/filepage/1567 ... ci-wenecji się nada?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

WRS pisze: 11 mar 2019, 19:06
Lion86 pisze: 11 mar 2019, 18:27 Witam, czy jest gdzieś dostępna polska instrukcja do dodatku z dodatkowymi bohaterami i prezentami?
A może to https://boardgamegeek.com/filepage/1567 ... ci-wenecji się nada?
Spoko :!: Dałem łapę w górę.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 472
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 382 times
Been thanked: 330 times

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: cactusse »

Jeśli komuś brakuje różnorodności w Marco Polo, to na BGG ( tutaj ) Kartafilos wrzucił 24 nowe postacie.
Nowe zdolności są całkiem fajnie opracowane, np :
Caravan Guide
Ignore all additional route costs. (You must still pay the normal travel cost indicated by the “Travel” action space.)

Scheming Courtesan
!: Gain 1 camel or 2 coins.
Each round, before the first player takes his or her first turn, you take a turn.
Once per round, you may forego taking a main action.

Quartermaster
!: For every 4 coins you have, gain 1 coin. Then do the same for camels, pepper, silk, and gold.

Mendicant Monk
!: Gain 1 pepper, 1 silk, and 1 gold if you have no goods.
At the end of each turn, gain 2 coins if you have no coins and gain 1 camel if you have no camels.
At the end of each round, you may discard all your goods.

Agent of Venice
Start the game with a loan of 40 coins, 24 camels, 10 pepper, 10 silk, and 10 gold.
At the end of the game, lose 1 point for each coin/camel you can’t repay and 3 points for each good you can’t repay.
Obok jest też wątek z wrażeniami z playtestów.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: jrz8888 »

Jak z grywalnością?
I jak ze skalowalnością na dwie osoby?

Posiadam już z kościanych Zamki Burgundii oraz Troyes. Przy Marco Polo mogę się mile zaskoczyć, czy raczej już nie?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: seki »

jrz8888 pisze: 18 cze 2019, 16:52 Jak z grywalnością?
I jak ze skalowalnością na dwie osoby?

Posiadam już z kościanych Zamki Burgundii oraz Troyes. Przy Marco Polo mogę się mile zaskoczyć, czy raczej już nie?
Jak najbardziej tytuły się nie wykluczają. Mam wszystkie, najbardziej lubię Marco Polo. Gram prawie tylko dwuosobowo. Jest ciasno, jest ciężko mimo gry dwuosobowej. Regrywalność bardzo duża ze względu na duże asymetrie postaci i dużą zmienność rozmieszczenia kafli miast. Zamki Burgundii i Marco Polo kupowałem mniej więcej w tym samym czasie i zdecydowanie więcej grałem w Marco Polo bo do niej ciągnie szczególnie ta asymetria, partie są stale odmienne podczas gdy w Zamki praktycznie zawsze takie same (zmiana planszetek nie zmienia w sposób istotny tego w jaki sposób grasz). Polecam zakup dodatku z postaciami co jeszcze znacząco powyższa regrywalność a kosztuje niewiele.
probbi
Posty: 947
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: probbi »

Ja odwrotnie, w Maco wolę w pełnym składzie a w Zamki prawie tylko w 2 osoby. Dla mnie jest trochę za luźno na 2 osoby ale gra się bardzo dobrze
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: Pan_K »

Marco Polo jest wyśmienity. Urzeka mnie połączenie bardzo klaycznego euro ze zmiennością setupu i asymetrią postaci. Mniam. Im więcej gram, tym bardziej doceniam.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: nakago »

czy wiadomo kto i kiedy wyda polską wersje Mraco Polo 2?
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: Tomson »

Podstawowa wersja chyba nie sprzedała się zbyt dobrze. Pamiętam, że były duże przeceny na ten tytuł. Wielka szkoda bo gra jest znakomita.
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: nakago »

sugerujesz, że 2 częśc nie zostanie wydana w Polsce?
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: Tomson »

Wydaje mi się, że szanse na to są niestety niewielkie. Obym się jednak mylił.
Adam3
Posty: 165
Rejestracja: 30 lis 2017, 20:17
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: Adam3 »

Czy jest gdzieś polska wersja kart pomocy do gry Marco Polo?
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Marco Polo 2 (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: Golfang »

Witam
Zakupiłem z całym dobrodziejstwem inwentarza Marco Polo - nie wiem czy 1 czy drugą edycję - wydanie od Albi... PL.
Przeglądam teraz zawartość pudełka i okazuje się że sprzedający dał mi chyba jeszcze jakiś 3 dodatki? No i teraz prośba o ocenę co to za dodatki?
1. Raczej na pewno Secrets Path of Marco Polo - bo mam kartę angielsko/niemiecko języczną do tego dodatku (no i jest w osobnym woreczku strunowym)
2. Sporo dodatkowych żetonów z białym gołębiem w rogu
3. Żetony z 4 kolorowym kwadratem w rogu
Czy do tych dodatków były jakieś instrukcje? BO nie mam nic poza tymi do podstawki gry.
No i dodatkowe na koniec pytanie - mam 5 plansz graczy oraz dodatkowe kostki, pionki itp (fioletowe) - nie pochodzą z podstawki na pewno. To był osobny dodatek?
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Marco Polo 2 (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: BartP »

A nie łatwiej wejść sobie na BGG, pooglądać, jakie są dodatki i porównać?
Zdjęć nie wrzuciłeś, więc tak trochę na leniwca.
probbi
Posty: 947
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: probbi »

Dodatkowe kostki i Pionki powinny iść w parze z dodatkową skladana plansza bo to z dużego dodatku agencji Wenecji.
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Marco Polo 2 (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: Palmer »

Golfang pisze: 18 wrz 2020, 19:16
2. Gołąb jest symbolem dodatku Agenci Wenecji - duży pudełkowy dodatek.
3. To jest dodatek ze Spielboxa - dodatek z 4 nowymi postaciami i kilkoma żetonami kontraktów.

Generalnie, masz wszystko co wyszło do Marco Polo 1.
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: Golfang »

probbi pisze: 18 wrz 2020, 19:37 Dodatkowe kostki i Pionki powinny iść w parze z dodatkową skladana plansza bo to z dużego dodatku agencji Wenecji.
Tak faktycznie mam mapę składaną z dwóch części - czyli to Wenecja :)
BartP pisze: 18 wrz 2020, 19:26 A nie łatwiej wejść sobie na BGG, pooglądać, jakie są dodatki i porównać?
Zdjęć nie wrzuciłeś, więc tak trochę na leniwca.
A jednak inne osoby bez problemu poradziły sobie z odpowiedzią. Tak, trochę na leniwca poszedłem, ale w sumie Ty zamiast pisać te dwa zdania, mogłeś w dwóch zdaniach odpisać...
Palmer pisze: 18 wrz 2020, 20:19
Golfang pisze: 18 wrz 2020, 19:16
2. Gołąb jest symbolem dodatku Agenci Wenecji - duży pudełkowy dodatek.
3. To jest dodatek ze Spielboxa - dodatek z 4 nowymi postaciami i kilkoma żetonami kontraktów.

Generalnie, masz wszystko co wyszło do Marco Polo 1.
Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedz. Czyli to jednak 1wsza edycja. Nie wiem czy to ma znaczenie czy nie - bo jeszcze nie zagrałem ale chyba i tak mi się za dobrą cenę udało wyciągnać ten zestaw.
----------------
10% flamberg.com.pl
probbi
Posty: 947
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: probbi »

Była tylko jedna edycja, chyba, że mówisz o drukach. Marco polo 2 to samodzielna i inna gra.
Z ciekawości ile dałeś za zestawik?
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: Golfang »

probbi pisze: 19 wrz 2020, 00:42 Była tylko jedna edycja, chyba, że mówisz o drukach. Marco polo 2 to samodzielna i inna gra.
Z ciekawości ile dałeś za zestawik?
100 zł + 10 koszt wysyłki -> do tego w zestawie był insert firmy Folded Space (choć uważam go za średnio udany no i te ścianki są trochę za grube)
----------------
10% flamberg.com.pl
probbi
Posty: 947
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: probbi »

No to interes zrobiłeś. Duży dodatek jako, że jest trudno dostępny chodzi w cenie wyższej niż podstawka czyli ok 150 zł.
Miłych rozgrywek. Ja mam ponad 40 gier na żywo oraz pewnie drugie tyle online i nadal chętnie siadam do tej pozycji.
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 197
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 200 times
Been thanked: 89 times

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: Elo »

Zagrałem dzisiaj w Marco Polo i przez całą grę nie dawało mi spokoju pytanie "czy jak ją tę grę tak na prawdę lubię, czy nie?". Z jednej strony lubię klimat, lubię ten rodzaj kombinowania. Szukanie pojedynczych, brakujących surowców pozwalających wykonać dodatkowy ruch, lub zgarnąć kilka punktów ekstra jest przyjemne. Ale z drugiej strony gra na każdym kroku leje po mordzie. Jest to chyba gra z najkrótszą kołderką w jaką grałem. Poruszanie wydaje się taaaaaakie trudne... W swoim ruchu, szczególnie jeśli jest się drugim można zrobić tak mało w swobodny sposób. Gram w to dwie osoby i dzisiaj sobie tak pomyślałem, że granie w to w cztery osoby to musi być jakiś koszmar. Przecież być ostatnim, dostać do dyspozycji to co zostało na planszy po innych i jeszcze płacić za wszystkie te ruchy... Nie jestem pewien czy chciałbym w to grać w więcej osób. Nie wiem co przyświecało twórcom ale chyba maja sadystyczne ciągoty ;) Z drugiej strony mam duży szacunek za taki projekt gry. Wszystko wydaje się jednak dobrze policzone, bo gra działa. Wyniki są podobne przy dwójce niedzielnych graczy. Nawet pomimo, że jedna osoba teoretycznie 3 razy zaczyna jako pierwszy gracz więc ma trochę łatwiej. Ta gra to przeciwieństwo sandboxowych gier tak bardzo, że ciężko mi sobie wyobrazić coś bardziej uprzykrzającego życie gracza.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: bobule »

Elo pisze: 22 lis 2020, 23:30 Ale z drugiej strony gra na każdym kroku leje po mordzie. Jest to chyba gra z najkrótszą kołderką w jaką grałem.
To chyba nie grałeś w inne gry od Włochów. Przy Tzolkinie, czy Lorenzo il Magnifico, Marco Polo to kulturalne euro gdzie zawsze uda Ci się coś zrobić. W tych tytułach to jak coś kiepsko zaplanujesz, to może się okazać, że jesteś biedny i nie stać Cię na zakup (Lorenzo), albo stać Cię, ale i tak zaraz będziesz bez kukurydzy, a zaraz jest dzień żywienia i oberwiesz ujemnymi punktami (Tzolkin).
Także, tak, są gry bardziej pokazujące graczowi, że gra kiepsko, albo, że ma za mało surowców by zrobić cokolwiek :D

A w Marco Polo jednak nawet jeśli zabraknie Ci wielbłądów, to zawsze możesz coś pokombinować i zamiast podróżować wziąć z kości jakieś surowce, albo nowe kontrakty. No i masz zdolności postaci, które pomagają zniwelować niektóre niedogodności/braki (jak np. płacenie za każdą kość, czy zmienianie ich wartości).
Faktycznie, podróże w tej grze to tragedia, trzeba zebrać wielbłądy i mieć dużo kasy, z drugiej strony no tak właśnie ma być, dotarcie do miasta otwiera kolejne możliwości, ma się kolejne miejsce do położenia kostki (czasami mega przydatne, czasami mniej). Jest dużo decyzji do podjęcia, ale jak dla mnie to jeszcze nie jest ten poziom, żeby gra mnie przytłaczała.
Choć raz miałem taką rozgrywkę, że ciężko mi było cokolwiek ugrać, bo poszedłem w szlak i zanim dokulałem się, żeby dostać jakieś fajne profity, to gra się skończyła. No ale nie okłamujmy się, też się trzeba nauczyć, żeby dobrze w tę grę grać ;)
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1006
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 419 times

Re: Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Post autor: karmazynowy »

Elo pisze: 22 lis 2020, 23:30 Zagrałem dzisiaj w Marco Polo i przez całą grę nie dawało mi spokoju pytanie "czy jak ją tę grę tak na prawdę lubię, czy nie?". Z jednej strony lubię klimat, lubię ten rodzaj kombinowania. Szukanie pojedynczych, brakujących surowców pozwalających wykonać dodatkowy ruch, lub zgarnąć kilka punktów ekstra jest przyjemne. Ale z drugiej strony gra na każdym kroku leje po mordzie. Jest to chyba gra z najkrótszą kołderką w jaką grałem. Poruszanie wydaje się taaaaaakie trudne... W swoim ruchu, szczególnie jeśli jest się drugim można zrobić tak mało w swobodny sposób. Gram w to dwie osoby i dzisiaj sobie tak pomyślałem, że granie w to w cztery osoby to musi być jakiś koszmar. Przecież być ostatnim, dostać do dyspozycji to co zostało na planszy po innych i jeszcze płacić za wszystkie te ruchy... Nie jestem pewien czy chciałbym w to grać w więcej osób. Nie wiem co przyświecało twórcom ale chyba maja sadystyczne ciągoty ;) Z drugiej strony mam duży szacunek za taki projekt gry. Wszystko wydaje się jednak dobrze policzone, bo gra działa. Wyniki są podobne przy dwójce niedzielnych graczy. Nawet pomimo, że jedna osoba teoretycznie 3 razy zaczyna jako pierwszy gracz więc ma trochę łatwiej. Ta gra to przeciwieństwo sandboxowych gier tak bardzo, że ciężko mi sobie wyobrazić coś bardziej uprzykrzającego życie gracza.
Kolega chyba w Lorenzo il Magnifico nie grał. Tam to jest dopiero bicie gracza... :lol:
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
ODPOWIEDZ