Ubongo - grał ktoś?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 349 times
Been thanked: 628 times

Ubongo - grał ktoś?

Post autor: bogas »

Jak w temacie.
Przyznam, że przymierzałem się do kupna tej gry podczas pobytu w Niemczech, ale nie jestem do końca przekonany. Gra wydaje się być z tych lżejszych, chociaż elementy z Tetrisa mogą temu przeczyć. Ma ktoś jakieś swoje doświadczenia związane z tą grą? Będę wielce zobowiązany za jakiekolwiek opinie.
Awatar użytkownika
aeragram
Posty: 47
Rejestracja: 27 wrz 2004, 19:43
Lokalizacja: Mikołów

Post autor: aeragram »

Tu jest filmik o Ubongo
Awatar użytkownika
planszomania
Posty: 510
Rejestracja: 09 maja 2006, 16:11
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: planszomania »

witam,

ja wprawdzie nie grałem, ale przyglądałem się jednej rozgrywce

gra jest dosyć specyficzna. w zasadzie główne zadanie to układanie na czas łamigłówek w stylu tetrisa (chociaż bardziej jest to coś takiego jak taka stara układanka, która nazywała się bodajże "magiczna siódemka").
każdy dostaje swoją kartę z łamigłówkami, jest rzut kostką wybierający z karty konkretny układ do ułożenia, odwraca się klepsydrę i wszyscy układają

kto pierwszy skończy krzyczy 'Ubongo' i może przystąpić do kolejnej fazy gry, czyli ustawienia swojego pionka na odpowiednim torze, tak aby przesuwając go zebrać jak najlepsze kolorowe kamienie (takie jak w Niagarze)
kto nie zdąży ułożyć nie przesuwa swojego pionka i nic nie dostaje

grę wygrywa ten kto zbierze jakiś tam konkretny zestaw kamieni

generalnie poza układaniem na czas trzeba też planować "trasę" tak aby zbierać to co nas interesuje. przypuszczam że na wysokim poziomie rozgrywki, trzeba też patrzeć co zbierają inni i w miarę możliwości przeszkadzać

jak ktoś lubi rozwiązywanie łamigłówek na czas to uważam, że gra jest ciekawa. solidnie i ładnie wykonana, jak to Kosmos :-)


pozdrawiam.
gry planszowe - sklep planszomania.pl
wypożyczalnia gier
Warszawa - Bemowo, od poniedziałku do piątku 11-19 , w sobotę 11-15
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Post autor: stalker »

No i autor jest przynajmniej z pochodzenia Polakiem ;)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 349 times
Been thanked: 628 times

Post autor: bogas »

Dzięki za odpowiedzi i link do filmiku.
Po jego obejrzeniu moje obawy co do gry jeszcze bardziej wzrosły. Chodzi o czas w jakim gra się znudzi, a raczej kiedy poznamy wszystkie zagadki/łamigłówki (36 łamigłówek w 6 możliwych układach klocków każda to daje raptem 216 kombinacji). Wygląda fajnie, gra się szybko a ja kiedyś zagrywałem się w Tetrisa (do tego stopnia że nawet grałem we śnie) i tak jakoś poczułem sentyment do tej gry. Może jednak się skuszę?
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Post autor: mistrz_yon »

grywam w ubongo regularnie, tzn. staramy się aby podczas sesyjki jedną partyjkę rozegrać.

jak dla mnie, jest to gra RE-WE-LA-CYJ-NA, chociaż w dużym stopniu ocena ta wynika ze sposobu prowadzenia rozgrywki. otóż:
po pierwsze, wszyscy klną jak szewcy "co za ^%%*&* to wylosował? tego sie $%^&*( nie da ułożyć" etc.
po drugie, wszyscy na bieżąco komentują sytuację ("o kurna, zaraz wam pokażę... o już kończę...)
po trzecie, wszyscy starają się zdekoncentrować innych ("a jak zoptymalizować performace systemu? wiecie co, widzaiłęm ostatnio zaje... projekt procesu biznesowego", "czyje są zielone?", "możesz podać herbaty", etc.)
po czwarte, wszystko to robi się głośno
po piąte, kto pierwszy skończy dopiero zaczyna komentarze a'la vabank 2 "taaaa... a czasu coraz mniej", "jakże szybko zapier... tak klepsydra" itp.

generalnie jesli kogoś chcę przekonać do planszówek, to obok t2r, shadows czy carcassonne, jest to gra którą pokazuję i która ZAWSZE działa.

co do nauczenia się na pamięć schematów układania kloców, to IMHO niewykonalne, a jeśli nawet, to bezsensowne. nie ma na to czasu, zresztą po co? żeby zepsuć fun? :)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Ubongo - grał ktoś?

Post autor: melee »

Dla posiadaczy Ubongo Extrem: ukazał się darmowy dodatek, Ubongo Extrem Crazy Expansion. Jest do pobrania pod adresem: http://games.bezier.com/craxy.html
Wystarczy wydrukować plansze, używa się elementów z podstawki. Generalnie sztuczka polega na używaniu 5 elementów (a nie 3 lub 4) :D
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Ubongo - grał ktoś?

Post autor: Pancho »

Ukazał się już dość dawno temu :)
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re:

Post autor: aswiech »

bogas pisze:Dzięki za odpowiedzi i link do filmiku.
Po jego obejrzeniu moje obawy co do gry jeszcze bardziej wzrosły. Chodzi o czas w jakim gra się znudzi, a raczej kiedy poznamy wszystkie zagadki/łamigłówki (36 łamigłówek w 6 możliwych układach klocków każda to daje raptem 216 kombinacji).
Z tego co pamietam one sie dziela na prostsze i trudniejsze.
Plus - jak wspomnieli przedmowcy - sa dodatki.
W mojej opinii - niezle, ale nie na tyle ze musze miec:) Choc - z drugiej strony - chetnie bym widzial w swojej kolekcji.
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Ubongo - grał ktoś?

Post autor: melee »

Pancho pisze:Ukazał się już dość dawno temu :)
serio? :roll:

Dla posiadaczy Ubongo Extrem (od dość dawna lub całkiem niedawna): ukazał się dość dawno temu darmowy dodatek, Ubongo Extrem Crazy Expansion. Jest od dość dawna do pobrania pod adresem: http://games.bezier.com/craxy.html
Wystarczy wydrukować plansze (od dość dawna cena papieru jest raczej stabilna), używa się elementów z podstawki. Generalnie sztuczka polega na używaniu 5 elementów (a nie 3 lub 4) :D
Dodatek ukazał się dość dawno, ale warto! ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 349 times
Been thanked: 628 times

Re: Re:

Post autor: bogas »

aswiech pisze:
bogas pisze:Dzięki za odpowiedzi i link do filmiku.
Po jego obejrzeniu moje obawy co do gry jeszcze bardziej wzrosły. Chodzi o czas w jakim gra się znudzi, a raczej kiedy poznamy wszystkie zagadki/łamigłówki (36 łamigłówek w 6 możliwych układach klocków każda to daje raptem 216 kombinacji).
Z tego co pamietam one sie dziela na prostsze i trudniejsze.
Plus - jak wspomnieli przedmowcy - sa dodatki.
W mojej opinii - niezle, ale nie na tyle ze musze miec:) Choc - z drugiej strony - chetnie bym widzial w swojej kolekcji.
:mrgreen: Aswiech! toż to jakieś 2 lata temu było :mrgreen:
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: Re:

Post autor: aswiech »

bogas pisze: :mrgreen: Aswiech! toż to jakieś 2 lata temu było :mrgreen:
Ale ktos odpisal dzis:) Stad skomentowalem:) Bedzie dla przyszlych pokolen, o ile nie beda zbyt leniwe, zeby poszukac po tematach:)
Tym niemniej - minus dla mnie. :)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Ubongo - grał ktoś?

Post autor: mst »

Mariusz, powinieneś z własnego doświadczenia wiedzieć, że powiększenie rodziny może człowiekowi niezły kawałek życia przewinąć w przyśpieszonym tempie. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Re:

Post autor: AvantaR »

aswiech pisze:
bogas pisze: :mrgreen: Aswiech! toż to jakieś 2 lata temu było :mrgreen:
Ale ktos odpisal dzis:) Stad skomentowalem:) Bedzie dla przyszlych pokolen, o ile nie beda zbyt leniwe, zeby poszukac po tematach:)
Tym niemniej - minus dla mnie. :)
Wlasnie nabylem i z ciekawosci poszukalem co pisali o tym na forum. Zdziwiony jestem, ze tak malo ;)

A jesli ktos zapamieta wszystkei kombinacje z Ubongo to coz ... gratuluje :D
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ubongo - grał ktoś?

Post autor: Gabriel »

Do kupienia są dwie wersje gry: Ubongo i Ubongo das Duel (wersja dla dwóch osób). Wydawało mi się, że Ubongo skaluje się idealnie - ze względu na typ rozgrywki. Czy zatem tak nie jest? A może ta wersja dwuosobowa to tylko wysysacz kasy z naiwnych?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Ubongo - grał ktoś?

Post autor: yosz »

podstwowa wersja Ubongo jest świetną grą logiczną dla rodziny. Można grać oczywiście w dwie osoby ale nie ma zbyt dużej rywalizacji w zbieraniu kryształków.

Ubongo Das Duell jest po pierwsze trudniejsze, po drugie trudniejsze i po trzecie trudniejsze ;) Więcej rodzajów klocków, więcej zagadek... wspominałem że trudniejszych? Dodatkowo nie ma krzystałków - wygrywa ten kto ułoży jako pierwszy 5 zestawów.

Osobiście z żoną bardzo lubimy Das Duell a zwykłego Ubongo używamy na rodzinie i mniej zaawansowanych planszówkowo znajomych.

Nie jest to na pewno wyciągacz kasy. Poza tym jest jeszcze Ubongo Extreme (2-4 graczy o ile się nie mylę) - ale podobno dopiero tutaj jest hardcore ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Ubongo - grał ktoś?

Post autor: Blue »

Ta w extreme jest hardcore ;]. Jeszcze jest do wydrukowania crazy extreme jako rozszerzenie wersji extreme, totalny hardcore.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Ubongo - grał ktoś?

Post autor: WRS »

A ja mam pytanie, czym się różnią zasady gry w Ubongo dla 5-6 graczy (jest taki dodatek, ale nie ma na BGG plików...)?
Czy są to po prostu dwa piony więcej i dodatkowe układy na kartach?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Ubongo - grał ktoś?

Post autor: Veridiana »

Czy ktoś dysponuje polską instrukcją do Ubongo Mini?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Ubongo - grał ktoś?

Post autor: WRS »

Z wersją PL może być ciężko.
Ale z opisu na BGG http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... bongo-mini wynika, że tylko układamy i zaliczamy sobie punkty. Maksymalne uproszczenie.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Ubongo - grał ktoś?

Post autor: Veridiana »

to dla jakiejś rodziny, więc raczej musialoby byc prosto, po polsku, czarno na bialym.
kucyk
Posty: 160
Rejestracja: 17 gru 2013, 20:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 14 times
Been thanked: 15 times

Re: Ubongo - grał ktoś?

Post autor: kucyk »

Mam Ubongo Hardcoore.
Kupiłem specjalnie dla pięciolatka - maniaka Katamino.
Okazało się, niestety, że wplecenie stopera w spokojne główkowanie nie wypaliło w naszym przypadku.
Siadamy od czasu do czasu w 2-3 osoby.
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Ubongo - grał ktoś?

Post autor: Baartoszz »

yosz pisze:Poza tym jest jeszcze Ubongo Extreme (2-4 graczy o ile się nie mylę) - ale podobno dopiero tutaj jest hardcore ;)
Po kilku grach hardcore zmienia się w łamigłówkę na poziomie, podobnie jest w zwykłym, ale tam wg mnie łamigłówka na poziomie po kilku grach zmienia się w banał. No i uważam też, że nie ma co płacić za wielkie pudło, tylko kupić wersję kieszonkową, o czym mówimy w recenzji ;)
Zapraszam do oglądania :)

Ubongo Extreme
Obrazek
Obejrzyj wideorecenzję w serwisie ZnadPlanszy
Obejrzyj wideorecenzję na YouTube

Blue pisze:Ta w extreme jest hardcore ;]. Jeszcze jest do wydrukowania crazy extreme jako rozszerzenie wersji extreme, totalny hardcore.
Wow, to wygląda nieźle! Muszę to koniecznie sprawdzić, wygląda na to, że w kieszonkowe Extreme też zagram z tym dodatkiem :)
Arbaal
Posty: 55
Rejestracja: 13 lip 2011, 11:19
Lokalizacja: Kraków / Alwernia

Re: Ubongo - grał ktoś?

Post autor: Arbaal »

Ubongo jest fajne ale dość proste.

Najlepsze moim zdaniem i jednocześnie najtrudniej jest Ubongo 3D. Niestety duże pudełko i sporo kosztuje ale komponenty są wysokiej jakości. Oczywiście jest również mnóstwo łamigłówek :)
xvart
Posty: 3
Rejestracja: 15 paź 2010, 17:57

Re: Ubongo - grał ktoś?

Post autor: xvart »

niezła gra - w sam raz na grę z 8-letnim dzieckiem. Przestrzegam jednak przez polskim dystrybutorem, który sprzedaje ją wraz z ordynarnie skserowaną instrukcją do ... poprzedniej wersji tej gry (takiej z pionkami i inną planszą). Oryginalna instrukcja jest wyłącznie po niemiecku - jeżeli ktoś nie zna, ma problem.
Zdumiewająca wtopa jak na dzisiejsze warunki. Gdyby dystrybucja odbywała się w Bangladeszu, to bym zrozumiał, ale takie coś w Polsce?!
ODPOWIEDZ