7. W obronie Lwowa (IPN, Karol Madaj)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

7. W obronie Lwowa (IPN, Karol Madaj)

Post autor: Karol Madaj »

W okolicach połowy roku pojawi się "7" nowa gra IPN z serii lotniczej. Mechanika częściowo nawiązuje do "303" i "111", ale to całkiem osobny tytuł. Są testerzy, którzy twierdzą, że najbardziej udany :)

Więcej o temacie gry i historii powstawania napisałem tu:
http://www.gamesfanatic.pl/2015/02/02/w ... asymetria/

Na BGG pojawiła się już robocza wersja instrukcji:
http://boardgamegeek.com/filepage/11352 ... ish-manual

Zapraszam do przeczytania i krytykowania. Instrukcję chcemy przetłumaczyć nie tylko na angielski, ale i na ukraiński, więc polska baza powinna być jak najlepsza.
Swoją drogą, to chyba będzie pierwsza polska gra "wojenna" wydana po ukraińsku :?:

Gra opowiada o czasach kiedy Polska w sojuszu z Ukrainą (przy wsparciu Amerykanów) pokonała bolszewicką Rosję, czyli temat bardzo na czasie :wink:
Ostatnio zmieniony 22 cze 2015, 09:43 przez Karol Madaj, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: 7. Obrona Lwowa (IPN)

Post autor: SaszaPL »

Moja lista zakupowa na ten rok miała być już zamkniętą... eh... I hate you all...

Kiedy będzie gra w systemie ojciec vs. dwóch synów? ;)
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 232
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: 7. Obrona Lwowa (IPN)

Post autor: anonim »

Nie jestem pewny czy przypominanie Ukraińcom że Lwów był Polskim miastem to dobry pomysł. Mam wrażenie że efekt może być zupełnie odwrotny niż zakładasz.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: 7. Obrona Lwowa (IPN)

Post autor: Karol Madaj »

Myślę, że o tym wiedzą ;) Poza tym lepiej przypominać Petlurę niż Banderę.
Awatar użytkownika
Sky Ace
Posty: 49
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 7. Obrona Lwowa (IPN)

Post autor: Sky Ace »

Mi się bardzo podoba akcja "lądowanie awaryjne". W 303 tego brakowało i niby można było naprawiać samoloty, ale w praktyce się tego nie robiło (w 111 nie grałem akurat, instrukcja powiada że można i wydaje mi się że częściej bo bliżej do akcji), bo nie było przeważnie siły żeby dolecieć i jeszcze zdążyć wrócić.

Mechanika nalotów na kawalerię też fajna, na początku mnie nieco przestraszyło, że tylko 3 samoloty, dopóki nie doczytałem, że można atakować więcej niż raz.

Może gdzieś na jakiejś zjavie można by zagrać w prototyp? ;)
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: 7. Obrona Lwowa (IPN)

Post autor: Karol Madaj »

Prototyp się tam niestety nie zjawi, ale za to mogę wrzucić P&P na BGG.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: 7. Obrona Lwowa (IPN)

Post autor: Karol Madaj »

Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: 7. Obrona Lwowa (IPN)

Post autor: vojtas »

O, super! Walki o Lwów (1918-1920) to mój konik. :D
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: 7. Obrona Lwowa (IPN)

Post autor: lacki2000 »

vojtas pisze:O, super! Walki o Lwów (1918-1920) to mój konik. :D
Skoro konik to będziesz grać Armią Czerwoną :P

Czytając opisy gry i zarys historyczny stwierdzam, że można by nakręcić oskarowy film bo są tam skrzydlate amerykańce walczące ze złymi ruskimi (temat na czasie).
A jak już tak zmierzam w stronę offtopu to zawsze zaznaczam że II RP wygrała tę wojnę również dzięki chorym ambicjom Stalina (on ponoć pokierował Budionnego na tereny ukraińskie zamiast na Warszawę i przez to doszło to klęski Armii Czerwonej. Więc mówiąc "cud" myślmy "Stalin" :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: 7. Obrona Lwowa (IPN)

Post autor: vojtas »

lacki2000 pisze:Czytając opisy gry i zarys historyczny stwierdzam, że można by nakręcić oskarowy film bo są tam skrzydlate amerykańce walczące ze złymi ruskimi (temat na czasie).
Film o amerykańskich lotnikach - zatytułowany Gwiaździsta eskadra - powstał jeszcze w latach 20. Jak na tamte czasy była to wręcz superprodukcja. A tematyka istotnie doskonale nadaje się na film, bo jest tutaj czystej wody romantyzm, akcja, spektakularne zwycięstwo, pamięć o bohaterach i tradycjach polskiego lotnictwa. Niestety Gwiaździsta eskadra się nie zachowała się do dzisiaj.
Spoiler:
lacki2000 pisze:A jak już tak zmierzam w stronę offtopu to zawsze zaznaczam że II RP wygrała tę wojnę również dzięki chorym ambicjom Stalina (on ponoć pokierował Budionnego na tereny ukraińskie zamiast na Warszawę i przez to doszło to klęski Armii Czerwonej. Więc mówiąc "cud" myślmy "Stalin" :)
Budionny miał za zadanie szybko zdobyć Lwów i okrążyć siły polskie od południa. W ten sposób wraz z Tuchaczewskim mogliby polską armię wziąć w kleszcze i ją doszczętnie zniszczyć. Plan minimum to ubezpieczanie lewej flanki Frontu Zachodniego. Ponieważ zdobycie Lwowa się przeciągało, Tuchaczewski wysyłał Budionnemu ponaglenia, które tenże wraz ze Stalinem ignorowali zbyt długo - gdy w końcu porzucili myśl o zdobyciu Lwowa, było już za późno. Bitwa pod Warszawą była przegrana, a Sowieci wycofywali się w panice. Zwycięstwo w tej wojnie to nie był żaden cud ani Stalin, tylko efekt systematycznego i konsekwentnego działania wielu oddziałów wojska polskiego - poczynając od sztabu i gen. Rozwadowskiego, który opracował pierwotny plan bitwy warszawskiej, przez działania wywiadu i polskich kryptologów odczytujących praktycznie wszystkie rozkazy Rosjan, a kończąc na bezpośrednim czynie zbrojnym żołnierzy i pilotów. Ambicje Stalina i Tuchaczewskiego niewątpliwie były okolicznością sprzyjającą, ale nie jedyną i nie decydującą. Pod Komarowem Armia Konna dostała solidnego łupnia.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: 7. Obrona Lwowa (IPN)

Post autor: Tycjan »

Najnowszą, pełną instrukcję znajdziecie na stronie gry w ramach specjalnego bloga IPN na ZnadPlanszy.pl: http://ipn.znadplanszy.pl/7-obrona-lwowa/
Edycja: Premiera gry odbędzie się podczas pikniku lotniczego w Krakowie, 27-28.06.2015 r.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: 7. Obrona Lwowa (IPN)

Post autor: FortArt »

Tycjan pisze: Edycja: Premiera gry odbędzie się podczas pikniku lotniczego w Krakowie, 27-28.06.2015 r.
Będzie można nabyć ją wtedy?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
profes79
Posty: 420
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 34 times
Been thanked: 131 times

Re: 7. Obrona Lwowa (IPN)

Post autor: profes79 »

lacki2000 pisze:
vojtas pisze:O, super! Walki o Lwów (1918-1920) to mój konik. :D
Skoro konik to będziesz grać Armią Czerwoną :P

Czytając opisy gry i zarys historyczny stwierdzam, że można by nakręcić oskarowy film bo są tam skrzydlate amerykańce walczące ze złymi ruskimi (temat na czasie).
A jak już tak zmierzam w stronę offtopu to zawsze zaznaczam że II RP wygrała tę wojnę również dzięki chorym ambicjom Stalina (on ponoć pokierował Budionnego na tereny ukraińskie zamiast na Warszawę i przez to doszło to klęski Armii Czerwonej. Więc mówiąc "cud" myślmy "Stalin" :)
Dokładniej chodzi o to, że Tuchaczewski wydał rozkaz aby Budionny poszedł na północ, na skrzydło ofensywy wychodzącej znad Wieprza a Stalin (szef biura politycznego frontu) przekonał Budionnego, aby ten pozostał pod Lwowem i próbował zdobyć miasto. Ponieważ Polacy mieli wgląd w łączność sowiecką (złamali szyfr) to Piłsudski doskonale wiedział, że południowe skrzydło ma - przynajmniej przez jakis czas - bezpieczne. M.in ponoć z tego powodu Tuchaczewski był jedną z pierwszych ofiar czystki - Stalin wolał, żeby mu nikt nie wypominał błędu, który kosztował Sowietów przegraną wojnę a sam Tuchaczewski zaraz po wojnie złożył raport oskarżający Stalina i Budionnego o niewykonanie rozkazu.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1784
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 73 times
Been thanked: 157 times

Re: 7. Obrona Lwowa (IPN)

Post autor: Legun »

Niestety nie pamiętam już gdzie to czytałem, lecz w archiwach odnaleziono korespondencję czy inne dokumenty, z których wynika, że decyzję o uderzeniu Budionnego po bitwie pod Brodami na Lwów a nie na Lublin podjął osobiście Lenin, przekonany o nieuchronnym upadku Warszawy. Inna sprawa, że Tuchaczewski zabiegał u Kamieniewa o przekazanie Budionnego pod jego dowództwo a potem go ponaglał do interwencji.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: 7. Obrona Lwowa (IPN)

Post autor: Karol Madaj »

FortArt pisze:Będzie można nabyć ją wtedy?
Taki jest plan.
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: 7. Obrona Lwowa (IPN)

Post autor: SaszaPL »

Hmm.... Czy ktoś coś o jakiejś przedsprzedaży może na przykład? :roll:

Chciałbym np. za tydzień zapłacić i dostać przesyłkę około daty premiery (25-29.06), czy wiecie może czy byłaby taka opcja i gdzie trzea uderzać? Czy jest szansa na jakąś akcję przeprowadzaną przez sklepy planszówkowe, czy raczej pd razu szukać znajomych, którzy pracują w IPN'ie? :D
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: 7. Obrona Lwowa (IPN)

Post autor: Karol Madaj »

W IPN można już zdaje się w tym tygodniu grę zamawiać. Do kupienie będzie też na premierze w Krakowie w sobotę i w niedzielę.

Ciekawostka: Rosyjskie media ostrzegają przed tym co robią "polskie propagandisty" ucząc dzieci jak obronić Lwów :)

http://www.politnavigator.net/polskie-p ... h-igr.html
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: 7. W obronie Lwowa (IPN)

Post autor: SaszaPL »

Doskonała reklama. :)

Przy czym, niestety autor artykułu nie przyłożył się za bardzo do roboty i poza tym pierwszym zdanie to w zasadzie tłumaczenie informacji o grze, a nie jakiś wściekły, jadowity atak na naszą "Polską propagandę antyrosyjską"... a miało być tak pięknie...

Dzięki za informacje!
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9415
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: 7. W obronie Lwowa (IPN)

Post autor: MichalStajszczak »

SaszaPL pisze:Przy czym, niestety autor artykułu nie przyłożył się za bardzo do roboty i poza tym pierwszym zdanie to w zasadzie tłumaczenie informacji o grze
Napisał nawet, że to pierwsza część trylogii i gry 111 oraz 303 dopiero bedą wydane
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: 7. W obronie Lwowa (IPN)

Post autor: Lothrain »

Ale komentarze już tak miłe nie są... Trochę jadu tam wyciekło.
Awatar użytkownika
Zouave
Posty: 614
Rejestracja: 17 wrz 2009, 19:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: 7. W obronie Lwowa (IPN)

Post autor: Zouave »

Mi wystarczyło to:
Действие происходит во время советско-белопольской войны в 1920-ом году.
Zdarzenia zachodzą w czasie radziecko-białopolskiej wojny w 1920 r.

Mózgi powyżerało tym ludziom.
Dalej nie rozumieją niczego, czego bym im propaganda nie wcisnęła.
Dobrze, że nie napisali o amerykańskich imperialistach. Bo może nie wiedzą o nich...
Jeden w Polsce turkusowy
To z Równego pułk morowy
Lance do boju...

Ku pamięci Józefa Łukasika, ułana 21 pułku ułanów nadwiślańskich.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9415
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: 7. W obronie Lwowa (IPN)

Post autor: MichalStajszczak »

Komentarze są różne - nie tylko antypolskie, ale też antyukraińskie.
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: 7. W obronie Lwowa (IPN)

Post autor: SaszaPL »

O komentarzach w internecie można powiedzieć jedno: "Gdzie się da, tam poślemy nasze pracowite Urwy, Uje i wszelkie inne - sprawiedliwie, dla wszystkich wystarczy!"

Ta zasada nie jest zależna od szerokości geograficznej...

Samą grę faktycznie można już zamawiać, w bardzo przystępnej cenie o tutaj. Mam cichą nadzieję, że dotrze jeszcze przed weekendem..
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: 7. W obronie Lwowa (IPN)

Post autor: Tycjan »

Na blogu IPN.ZnadPlanszy.pl znajdziecie pierwsze zdjęcia 7 i oczywiście pełne zaproszenie na premierę w ten weekend.
Musze przyznać, że King Kong w historii 7. Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki był dla mnie zaskoczeniem :)

Link: http://ipn.znadplanszy.pl/2015/06/22/7- ... ria-zdjec/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1334
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 123 times
Been thanked: 83 times

Re: 7. W obronie Lwowa (IPN)

Post autor: nahar »

Czy można kupić na Marszałkowskiej?

A jeśli tak to od kiedy?
ODPOWIEDZ