Kakao / Cacao (Phil Walker-Harding)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Kakao

Post autor: harrison »

Quille pisze:Ktoś ma jakiś pomysł skąd można zdobyć jeszcze jakieś kafle albo szałasy? Mam już Kakao, Czekoladę i Wulkany, ale chciałabym więcej :)
na BGG mają geekmarket, niektóre sprzedaje samo BGG a nie które mają w ofertach przy danym dodatku
https://boardgamegeekstore.com/products ... den-temple
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... geekmarket
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 389 times
Kontakt:

Re: Kakao

Post autor: sydonia »

Na horyzoncie nowy dodatek - Diamante - wprowadzający 4 moduły, które można dowolnie łączyć z podstawką oraz z 'Czekoladą' :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Kakao

Post autor: tomb »

sydonia pisze: można dowolnie łączyć z podstawką oraz z 'Czekoladą' :)
Rzeczywiście, ma być wariant "big game" z możliwością jednoczesnego wykorzystania wszystkich wydanych modułów. No, ciekawym. Nie przepadam za modułami wykluczającymi się, może nadchodzi remedium.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 389 times
Kontakt:

Re: Kakao

Post autor: sydonia »

Zawartość dodatku :) Obrazek
Awatar użytkownika
grasowanie.eu
Posty: 115
Rejestracja: 31 sty 2017, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Kakao

Post autor: grasowanie.eu »

Tutaj wrzuciłem zapowiedź „Cacao: Diamante”, czyli kilka zdań na temat nowego rozszerzenia, napisanych po lekturze instrukcji.
grasowanie.eu - recenzje i newsy ze świata gier planszowych i karcianych
grasowanie na Facebooku
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Kakao

Post autor: Gizmoo »

Uwielbiam Kakao, więc jaram się jak flota Stannisa. Pytanie tylko, czy starczy miejsca w pudełku na nowy dodatek? Powoli zaczyna się kurczyć miejsce. :lol:
Awatar użytkownika
grasowanie.eu
Posty: 115
Rejestracja: 31 sty 2017, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Kakao

Post autor: grasowanie.eu »

Może po wyjęciu wypraski jakoś się zmieści. Bo z wypraską w środku raczej nie ma szans, chociażby przez ten wózek. Swoją drogą wypraska z "Kakao" jest bardzo praktyczna i szkoda by się jej pozbywać, ale czego to się nie robiło dla nowych dodatków ulubionych gier :)
grasowanie.eu - recenzje i newsy ze świata gier planszowych i karcianych
grasowanie na Facebooku
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Kakao

Post autor: BartP »

Moja już wywalona, żeby pomieścić Czekoladę.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Kakao

Post autor: Gizmoo »

BartP pisze:Moja już wywalona, żeby pomieścić Czekoladę.
Hmm? Przecież "Czekolada" spokojnie mieści się w podstawce z wypraską.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Kakao

Post autor: ChlastBatem »

Mi się udało bez problemu pomieścić z wypraską wszystko (Czekoladę jak i wszystkie promki). Niestety ten nowy dodatek zachwieje moją świetną organizację w pudełku. :D
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Kakao

Post autor: BartP »

Gizmoo pisze:
BartP pisze:Moja już wywalona, żeby pomieścić Czekoladę.
Hmm? Przecież "Czekolada" spokojnie mieści się w podstawce z wypraską.
Nie chciało mi się kombinować. Na oko wyglądało, jakby się miało nie zmieścić ;].
Daaniel
Posty: 1
Rejestracja: 30 lis 2017, 22:25

Re: Kakao

Post autor: Daaniel »

Wie ktoś czy wersja angielska lub niemiecka dodatku Czekolada jest kompatybilna z wersją polską?
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Kakao

Post autor: mikeyoski »

Daaniel pisze:Wie ktoś czy wersja angielska lub niemiecka dodatku Czekolada jest kompatybilna z wersją polską?
Tak. Sam mam podstawkę niemiecką, a dodatki polskie. To gra totalnie niezależna językowo.

Tapnięte z espiątki
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Kakao

Post autor: Quille »

mikeyoski pisze:
Daaniel pisze:Wie ktoś czy wersja angielska lub niemiecka dodatku Czekolada jest kompatybilna z wersją polską?
Tak. Sam mam podstawkę niemiecką, a dodatki polskie. To gra totalnie niezależna językowo.

Tapnięte z espiątki
Dodatki? Rozumiem, że chodzi o Czekoladę i Wulkany? Bo Diamentów chyba po polsku jeszcze nie ma, z tego co się orientuję?
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Kakao

Post autor: mikeyoski »

Quille pisze:
mikeyoski pisze:
Daaniel pisze:Wie ktoś czy wersja angielska lub niemiecka dodatku Czekolada jest kompatybilna z wersją polską?
Tak. Sam mam podstawkę niemiecką, a dodatki polskie. To gra totalnie niezależna językowo.

Tapnięte z espiątki
Dodatki? Rozumiem, że chodzi o Czekoladę i Wulkany? Bo Diamentów chyba po polsku jeszcze nie ma, z tego co się orientuję?
Tak, te dwa dodatki. Diamenty będą po polsku. A jak Ci się spieszy, to bierz niemiecką wersję. Polska będzie dokładnie taka sama. Drukowane w tej samej drukarni :-)

Tapnięte z espiątki
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Kakao

Post autor: Quille »

Dobrze wiedzieć, dzięki! :)

Wysłane z mojego SM-J320F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Kakao

Post autor: bobule »

Mamy Kakao od maja (od tego czasu z dwa, albo trzy razy można było je kupić w na prawdę dobrej cenie). No i co mogę powiedzieć? Jak dla mnie to bardzo dobra gra. Na prawdę nie rozumiem, czemu jest aż tak daleko w rankingu na board game geek o.O Bardzo łatwa do wytłumaczenia, graliśmy wielokrotnie w towarzystwie ludzi którzy nie grają w planszówki i wszystkim gra się podobała (a na pewno nikt nie powiedział "buuu, głupia gra, przegrałem, bo od początku nie wiedziałem o co w niej chodzi i, że trzeba iść właśnie w to, a nie w to").

Na dwie osoby gra się dosyć dziwnie, wielokrotnie mieliśmy z dziewczyną sytuacje, że różnice punktowe były minimalne i ostatecznie decydowało to, kto zgarnął więcej świątyń, a kto zapomniał i jakiejś nie zaklepał. No i jak ktoś nie lubi, że trzeba parę żetonów wyjąć, żeby zagrać w 2 osoby (wyjąć trzeba 8) to może to denerwować, ale moim zdaniem rozgrywka w pełni to rekompensuje.

Czekoladę mamy od listopada i szczerze powiedziawszy jeszcze nie używaliśmy wszystkich dodatków z opakowania (tylko Czekoladę i te pola z wodą, które mają jakąś mądrą nazwę, ale jej nie pamiętam). I tu oba dodatki na plus, oczywiście czekolada najfajniejsza, choć znacząco ona zwiększa liczbę punktów jaką można zdobyć w grze ;) Nie wiem jak będzie z chatkami, czy współgracze ogarną, a mapy wydają mi się mało istotne więc na razie ich nie dodawałem.

Przy dodatku wychodzi mały klops tego, że jak chcemy zagrać w dodatek to musimy wywalić parę kafli z podstawki i zamienić je na te z dodatku, no i powiem szczerze, że jak zacząłem czytać w instrukcji jak zamienić kafle żeby zagrać w dwie osoby, to trochę zwątpiłem w to czy na pewno chcę grać z dodatkiem w dwie osoby (brakuje informacji jakie 8 kafli ostatecznie mam wywalić, a tak musiałem patrzeć w dwie instrukcje na raz i dedukować) ;)

Czy są tu już jacyś szczęśliwi posiadacze Diamentów? Bo dodatek już się ukazał, ale jak na razie o nim dosyć cicho ;)

Z racji tego, że grałem na yucata.de myślę, że dodatek jest fajny, ale znów wymienianie żetonów na inne, może nie być wcale takie fajne (lepiej, jak robi to za nas komputer :D ) no i motyw z zagraniem w wariant Big, z wszystkimi dodatkami jest świetny, ale szkoda, że działa tylko w wariancie 3-4 osobowym ;)
sigmarpriest
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Kakao / Cacao (Phil Walker-Harding)

Post autor: sigmarpriest »

Dodatek diamenty kupiłem z myślą właśnie o wariancie "dużej gry". Dodanie 4 nowych kafli pracowników pozwala mi niemalże "bezmyślnie" dorzucać minidodatki do bazowej gry (zwykle gram na 3+ graczy). Nowe kafelki mają ciekawe układy np. 2-0-2-0 lub 2-2-0-0, a często w podstawowej rozgrywce wybór z ręki sprowadzał się do 2 opcji, teraz zazwyczaj są 3.

Ciekawy jest też dodatek "Łaska cesarza", który dodaje niejako wspólnego meepla. Jeśli dokładamy nasz kafelek wioski do pionu/poziomu gdzie taki pionek stoi to przestawiamy go na nasz kafelek i dostajemy 1 złota, jeśli na początku naszego ruchu pionek nadal stoi na naszym kafelku znów dostajemy 1 złota. W ciekawy sposób zwiększa to interakcję na planszy.

Dodatek z kopalnią diamentów jest ok, każdy nasz pracownik może z kopalni pozyskać kryształek w jednym z 4 kolorów, jeśli masz 4 różne to wymieniasz to na maskę z punktami 8-12. W Instrukcji jest napisane, że dostajesz maskę z najniższą możliwą wartością. Nie sprawdzałem jeszcze czy jest to zgodne z angielskim oryginałem, ale my zrobiliśmy house rule, że bierzesz ten z największą.

Nie grałem z "Drzewem życia", ten dodatek po opisie kompletnie mi się nie podoba. Działa jak kopalnia 1, z tą różnicą że jeśli masz 0 workerów to dostajesz 3 złota. Teoretycznie ciekawy sposób na wykorzystanie pustych ścianek, ale wolę mieć ciekawy wybór "z czego zrezygnować" niż "jak wykorzystać dobrze pustą ściankę".

Co do Czekolady uważam że dodatek mapy jest absolutnym must have. Nie dość że wszyscy gracze niejako patrzą w przód i planują ruchy z wyprzedzeniem, to do 2 razy na grę można z tej przyszłości skorzystać.

Dodatek z chatkami jest ok, ale te które po prostu dają dodatkowe złoto jeśli zapłacimy wystarczająco dużo są dość mocne i banalne do spełnienia przez co wg mnie mało ciekawe.

Polecam też minidodatek wulkany i dodatkowe miejsca na kakao (działa jako chatka).
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Kakao / Cacao (Phil Walker-Harding)

Post autor: ChlastBatem »

sigmarpriest pisze: 21 sty 2019, 18:32 Dodatek z kopalnią diamentów jest ok, każdy nasz pracownik może z kopalni pozyskać kryształek w jednym z 4 kolorów, jeśli masz 4 różne to wymieniasz to na maskę z punktami 8-12. W Instrukcji jest napisane, że dostajesz maskę z najniższą możliwą wartością. Nie sprawdzałem jeszcze czy jest to zgodne z angielskim oryginałem, ale my zrobiliśmy house rule, że bierzesz ten z największą.
Angielska i niemiecka instrukcja też mówi o najniższej wartości. Obstawiam, że to jest mimo wszystko błąd. Wydaje się to nielogiczne, wręcz absurdalne.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Kakao / Cacao (Phil Walker-Harding)

Post autor: bobule »

ChlastBatem pisze: 23 sty 2019, 18:22
sigmarpriest pisze: 21 sty 2019, 18:32 Dodatek z kopalnią diamentów jest ok, każdy nasz pracownik może z kopalni pozyskać kryształek w jednym z 4 kolorów, jeśli masz 4 różne to wymieniasz to na maskę z punktami 8-12. W Instrukcji jest napisane, że dostajesz maskę z najniższą możliwą wartością. Nie sprawdzałem jeszcze czy jest to zgodne z angielskim oryginałem, ale my zrobiliśmy house rule, że bierzesz ten z największą.
Angielska i niemiecka instrukcja też mówi o najniższej wartości. Obstawiam, że to jest mimo wszystko błąd. Wydaje się to nielogiczne, wręcz absurdalne.
zgodnie z zasadami najpierw otrzymuje się maskę o niższej wartości. tak samo gra się na yucata.de :P
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Kakao / Cacao (Phil Walker-Harding)

Post autor: ChlastBatem »

Ma to sens? Nie mam dodatku, ale próbuję sobie to wyobrazić w praktyce.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Kakao / Cacao (Phil Walker-Harding)

Post autor: bobule »

jak dla mnie, jak najbardziej ma to sens. z początku w grze są dostępne diamenty we wszystkich kolorach, więc i uzupełnienie kryształowej czaszki jest łatwiejsze (i dlatego warte mniej punktów zwycięstwa), potem trudniej zdobyć 4 różne diamenty, a więc i zdobycie czaszki jest wyżej premiowane
sigmarpriest
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Kakao / Cacao (Phil Walker-Harding)

Post autor: sigmarpriest »

bobule pisze: 23 sty 2019, 20:47 jak dla mnie, jak najbardziej ma to sens. z początku w grze są dostępne diamenty we wszystkich kolorach, więc i uzupełnienie kryształowej czaszki jest łatwiejsze (i dlatego warte mniej punktów zwycięstwa), potem trudniej zdobyć 4 różne diamenty, a więc i zdobycie czaszki jest wyżej premiowane
Myślałem nad tym, ale 4 pracowników mogę zazwyczaj lepiej zainwestować niż zdobycie 8pkt. Jest to taki mocno średni zysk, a współgraczom daje możliwość zrobienia nota bene tego samego za lepsze pkt.
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Kakao / Cacao (Phil Walker-Harding)

Post autor: michcic »

Czy słyszał ktoś o planach dodruku podstawowej wersji? Czy wydawnictwo G3 deklarowało jakiś termin?
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Kakao / Cacao (Phil Walker-Harding)

Post autor: bobule »

michcic pisze: 03 maja 2020, 12:45 Czy słyszał ktoś o planach dodruku podstawowej wersji? Czy wydawnictwo G3 deklarowało jakiś termin?
zapowiadali dodruk, miał być początek II kwartału 2020, więc myślę, że przy dobrych wiatrach przed wakacjami powinien być.
ODPOWIEDZ