Kakao / Cacao (Phil Walker-Harding)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Kakao / Cacao (Phil Walker-Harding)

Post autor: mig »

Obrazek

Bardzo fajna, szybka i prosta gra.
Miała być nieco w stylu Carcassonne, ale te porównania chyba na wyrost są - podobne mają tylko meeple i mechanikę układania kafelków :)
Mamy zestaw swoich płytek robotników. Każda płytka ma narysowany na krawędziach inny układ robotników: od zera do trzech. Układa się je w szachownicę, wstawiając w wolne pola płytki dżungli, które dają tytułowe kakao, opcje wymiany kakao na złoto, punktujące na koniec gry świątynie itd. W zależności od tego która krawędź naszej płytki (z iloma robotnikami) przylega do danej płtyki dżungli taki zysk nam przynosi. Reguł z grybsza tyle. Gra się szybko, przyjemnie a do tego podczas gry można trochę pokombinować - dróg do zwycięstwa jest kilka. Wszystko co robimy wpływa na to co mogą zrobić inni gracze, choć klasycznej konfrontacji zbyt wiele nie ma (tylko walka o kontrolę nad świątyniami). Do tego czas gry jest bardzo sensowny - w cztery osoby graliśmy mniej niż 45 minut - spokojnie można zejść nawet poniżej 30 minut, jesli ekipa nie zamula.

A jeszcze chodzą słuchy, że ma być wydana przez jedno z polskich wydawnictw (mimo, że jest całkowicie niezależna językowo). :D
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Cacao

Post autor: Legun »

Jeśli jest takie sprytne, jak jest ładne, to zapowiada się bardzo bardzo obiecująco. Z Twojego opisu wynika, że to gra takiego typu, jakie u nas podchodzą najlepiej.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Cacao

Post autor: mig »

Legun pisze:Jeśli jest takie sprytne, jak jest ładne, to zapowiada się bardzo bardzo obiecująco. Z Twojego opisu wynika, że to gra takiego typu, jakie u nas podchodzą najlepiej.
Szczerze mówiąc, to grając i potem pisząc ten opis o Tobie myślałem :) Wydaje mi sie, ze powinna Wam przypaść do gustu. Konfrontacji jest niewiele, a z naszych działań mogą korzystać inni gracze, wiec korelacja jest dość mocno obecna. Poza tym szybka i faktycznie bardzo ładna (choc to ostatnie, to juz kwestia gustu mocno). Na pewno warto spróbować :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Cacao

Post autor: Legun »

Bardzo mi miło :D. Na razie widzę dwie drobne słabości - nie chodzi na 5 osób, więc cała rodzina nie zagra oraz nie ma zielonych pionków, więc niby którymi mam grać? :roll:
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Cacao

Post autor: TTR_1983 »

Legun pisze:Bardzo mi miło :D. Na razie widzę dwie drobne słabości - nie chodzi na 5 osób, więc cała rodzina nie zagra oraz nie ma zielonych pionków, więc niby którymi mam grać? :roll:
jak może nie być zielonych! Nie kupuję !
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Cacao

Post autor: romeck »

Tak sobie myślę, że nie odpowiada mi tytuł tej gry. W co gramy? W Kakao. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Cacao

Post autor: BartP »

No, serio, mi też jakoś śmierdzi :roll: .
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Cacao

Post autor: mig »

:D
Fakt, nazwa jest mało szczęśliwa ;)

A grać można żółtym, który - jak powszechnie wiadomo - jest najfajniejszym kolorem do grania ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Cacao

Post autor: Legun »

mig pisze:A grać można żółtym, który - jak powszechnie wiadomo - jest najfajniejszym kolorem do grania ;)
Tylko żółtym gra Absolutnie Najlepsza Żona...Może jednak uznam, że biały to taki bardzo wyblakły zielony :wink:
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4049
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 151 times

Re: Cacao

Post autor: lacki2000 »

Legun pisze:
mig pisze:A grać można żółtym, który - jak powszechnie wiadomo - jest najfajniejszym kolorem do grania ;)
Tylko żółtym gra Absolutnie Najlepsza Żona...Może jednak uznam, że biały to taki bardzo wyblakły zielony :wink:
Można też przyjąć, że zielony jest składowym kolorem białego.
A wasze chore skojarzenia są no... chore :P (ciekawe kto wg instrukcji jest graczem rozpoczynającym :twisted: )
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cacao

Post autor: NTomasz »

Ze jak to? nie widzicie oczami wyobraźni rozbawionych i szczęśliwych min znajomych gry proponujecie im "Może zagramy w kakałko"?
Jakie plany na wieczór "Gramy ze znajomymi w kakao"... "Raz szybko w kakao i możemy rozkładać Caverne...."

fakt gra ładna :) ale eh...
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Cacao

Post autor: romeck »

:lol:
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Cacao

Post autor: adikom5777 »

Boskie, dawno się tak nie uśmiałem :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Cacao

Post autor: mig »

Ale Wy jesteście :p

Tak obrzydzić taką fajną grę :? Teraz już jak będe do niej po raz kolejny siadał (a pewnie będę, bo bardzo mi sie spodobała), to nie pozbęde się tych skojarzeń :roll:
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Cacao

Post autor: Legun »

Złe skojarzenie może wyprzeć tylko dobre - np. każdej partii towarzyszy rytuał przygotowania czekolady na gorąco. Natomiast miłośnicy perwersji są w stanie wszystko podpiąć pod którąś z nich :twisted: .
- A wam szeregowy, z czym się kojarzy biała chusteczka?
- Z je...niem
- A dlaczego?
- Bo mi się wszystko z je..niem kojarzy!
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Cacao

Post autor: 8janek8 »

Może to pozwoli zmienić skojarzenia: https://www.youtube.com/watch?feature=p ... sR_Y#t=588
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Cacao

Post autor: TTR_1983 »

no i jest zapowiedź polskiej edycji od G3 https://www.facebook.com/G3Poland/photo ... =1&theater
Polski tytuł "Kakao". Szkoda, liczyłem na "Kakało" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Cacao

Post autor: BartP »

No to fajnie, bo będzie raczej taniej.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: Cacao

Post autor: piton »

kakao po polsku, mmm...brzmi smakowicie ;)
W życiu bym na grę nie zwrócił uwagi, bo nie moje klimaty, ale tytuł przyciąga jak magnes :D Teraz muszę posmakować przy stole.
NTomasz pisze:"Raz szybko w kakao i możemy rozkładać Caverne...."
:lol: spadłem z krzesła :mrgreen:
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Cacao

Post autor: ChlastBatem »

Wczoraj rozegrałem pierwszą partię w składzie 3-osobowym. Mojej wybrance tytuł gry w ogóle nie kojarzył się z niczym negatywnym/śmiesznym, mało tego, sama nawet stwierdziła, że to genialny i oryginalny tytuł na grę. Tak więc Panowie... nie każda istota na tym świecie jest spaczona jak my :D

Wykonanie? Bomba! Kafelki piękne, żetony również, ludziki z Carcassonne śliczne jak zawsze. Do tego wszystkiego mamy bardzo funkcjonalną wypraskę! Wielki plus za to!

Co do rozgrywki. Na pudełku widnieje 45 min. My skończyliśmy natomiast grę w jakieś 25-30 min.
Mechanika prosta lecz nie prostacka. Niby po rozgrywce każdemu się podobało ale ja jeszcze nie wyrobiłem swojego zdania. Potrzebuję więcej testów, dlatego pełniejszą recenzję wydam później (bardziej opinię w sumie). Aczkolwiek mimo tego pozytywnego zakończenia nikt nie chciał grać drugi raz.
Gra jest szybka, kolejki następują błyskawicznie (nie czekamy na nic w sumie). Zasada z dołożeniem kafelka dżungli trochę dziwna. Nie wiem czy jak ktoś tego nie zrobi w swojej turze to czy nie traci dużej przewagi nad innymi. Sytuacja kiedy trzeba dorzucić dwa kafelki dżungli występuje bardzo często, co za tym idzie, wybór dołożenia kafelka jest żaden bo oba musimy wystawić (mam świadomość, że w dowolnej kombinacji ale mimo to nadal to nie jest duży wybór - tylko dwie opcje). Nie wiem jak z tymi żetonami Boga Słońca (czy jakoś tak)... to się chyba inaczej skaluje w zależności od liczby graczy. Bo nam wyszło, że każdy mógł użyć tylko jednego krążka.

Reasumując, mam wątpliwości aczkolwiek mam pragnienie aby polubić tę grę. Bo większych ograniach dam ostateczny werdykt. Na razie pozytywnie ale z dystansem i podejrzeniami, że gra może szybko znudzić... wyczerpać się :P
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Cacao

Post autor: mig »

Ja dziś na Pyrkonie zagrałem znowu, tym razem w polską wersję.
Jak dla mnie ta gra cos w sobie ma. Prościutkie zasady, błyskawiczna rozgrywka (30 minut na 4 osoby) a jednocześnie trochę poglowkowac trzeba. To oczywiscie lekka gra familija o poziomie trudnosci nieznacznie przekraczającym Carcasonne i porównywalnym np. z TTR, ale w tej kategorii sprawdza się nieźle. Grałem za mało, zeby sie o regrywalnosci wypowiadać, ale pierwsze wrażenie robi świetne. W kazdym razie znajomi z którymi dzis grałem nie chcieli bez niej odejść od stoiska :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Cacao

Post autor: ChlastBatem »

Chyba już wiem co z tą grą jest nie tak. Bo niby mi się podoba ale jakoś nie mam dużej satysfakcji z gry. Przytoczę więc słowa mojej dziewczyny, która słusznie oddają główny mankament gry: "ta gra ma za mało kafelek... kończy się w najlepszym momencie i chce się więcej ale niestety już nie ma co wykładać na stół ".

Dlatego nasze Carcassonne z 3 dodatkami bije na głowę Kakao. Więcej mechanik, płytek i dłuższa rozgrywka.
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Cacao

Post autor: TTR_1983 »

Konkurs G3- odpowiedz na pytanie "Co oznacza powiedzenie zatkało kakao"? :mrgreen:
https://www.facebook.com/G3Poland/photo ... =1&theater
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cacao

Post autor: Christoforos »

Zapraszam do lektury naszej recenzji
http://boardtime.pl/2015/05/kakao-niby- ... enzja.html
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Cacao

Post autor: BartP »

Czy możecie mi powiedzieć, jak wygląda interakcja w tej grze?
ODPOWIEDZ