Kakao / Cacao (Phil Walker-Harding)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Cacao

Post autor: TTR_1983 »

G3 wyda dodatek, potwierdzili już ;)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2643 times
Been thanked: 2331 times

Re: Cacao

Post autor: Curiosity »

Aha, to jest coś, co wyjdzie oprócz Wulkanów?
Oby cena była lepsza niż za te Wulkany (w przeliczeniu).
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Cacao

Post autor: BartP »

Wyjdzie duży dodatek Czekolada: https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... -chocolatl
I w Kalendarzu były 2 dodatkowe kafle: https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... den-temple

Czekolada m.in. wprowadza nowe kafle, które zastępują pewne kafle z podstawki, więc liczba kafli dżungli w grze się nie zmienia. Będzie można przetwarzać kakao na czekoladę. A potem będą kafle pozwalające sprzedawać czekoladę za więcej kasy niż kakao. Dochodzą jeszcze jakieś dodatkowe chatki (nowe elementy), ale nie wiem, co one robią.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 310 times
Been thanked: 343 times

Re: Cacao

Post autor: tomb »

Czy nie wydaje wam się, że w lepszej sytuacji jest ten, kto kończy rozgrywkę?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Cacao

Post autor: sipio »

Ciekawe czy da się pomieścić elementy z dodatku w podstawce?
Czy ktoś może ma jakieś przecieki kiedy G3 to wyda w Polsce?
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Cacao

Post autor: TTR_1983 »

sipio pisze:Ciekawe czy da się pomieścić elementy z dodatku w podstawce?
Czy ktoś może ma jakieś przecieki kiedy G3 to wyda w Polsce?
Wg mnie się nie da. Włożyłem mini dodatek, zostało miejsca na około 10 monet i do 5 kafelków. Dodatek chyba oferuje więcej elementów :) No chyba, że wyrzucisz wypraskę to wtedy będzie duuuuuuużo miejsca.
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Cacao

Post autor: Blacksad »

sipio pisze:Ciekawe czy da się pomieścić elementy z dodatku w podstawce?
Czy ktoś może ma jakieś przecieki kiedy G3 to wyda w Polsce?
Mnie napisali kilkanaście dni temu że, nie mogą na razie zdradzić dokładnego terminu, ale że będzie to 2016.
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Kakao

Post autor: sipio »

TTR_1983 pisze:
sipio pisze:Ciekawe czy da się pomieścić elementy z dodatku w podstawce?
Czy ktoś może ma jakieś przecieki kiedy G3 to wyda w Polsce?
Wg mnie się nie da. Włożyłem mini dodatek, zostało miejsca na około 10 monet i do 5 kafelków. Dodatek chyba oferuje więcej elementów :) No chyba, że wyrzucisz wypraskę to wtedy będzie duuuuuuużo miejsca.
Oj obawiam się, że tak właśnie to się skończy.
BartP pisze: Czekolada m.in. wprowadza nowe kafle, które zastępują pewne kafle z podstawki, więc liczba kafli dżungli w grze się nie zmienia.
Może gdyby jednak dodać te kafelki plus te które odpadły z mini-dodatków to da się zagrać w 5 osób??
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Kakao

Post autor: Shogman »

Dla tych co jeszcze nie widzieli, prezentacja tego co będzie w dodatku - https://www.youtube.com/watch?v=BSP015ZJjZ4

Fajne, proste pomysły, ja tam nie mogę się doczekać :wink:
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Kakao

Post autor: Blacksad »

W katalogu Abacus Spiele jest info, że dodatek Czekolada" będzie dostępny "from late March 2016".
Być może G3 i AS robią wspólny druk bo poza instrukcją i pudełkiem (logo) nic się raczej nie zmieni.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 310 times
Been thanked: 343 times

Re: Kakao

Post autor: tomb »

Jaki jest sens ścianki -1 w wulkanach?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Kakao

Post autor: lesar »

Przeciwnik traci jedną monetę
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 310 times
Been thanked: 343 times

Re: Kakao

Post autor: tomb »

A musi stracić?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Kakao

Post autor: ChlastBatem »

tomb pisze:A musi stracić?
Jak ma to musi.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 310 times
Been thanked: 343 times

Re: Kakao

Post autor: tomb »

Aha. Zastanawiam się, jak zasada przymusu sprawdziwałaby się dla wszystkich kafli, również rynków.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Kakao

Post autor: lesar »

tomb pisze:Aha. Zastanawiam się, jak zasada przymusu sprawdziwałaby się dla wszystkich kafli, również rynków.
Nie rozumiem. Nie ma takiej możliwości kafle układane są w szachownice wulkan zawsze będzie przylegał do kafli z meeplami.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Kakao

Post autor: ChlastBatem »

tomb pisze:Aha. Zastanawiam się, jak zasada przymusu sprawdziwałaby się dla wszystkich kafli, również rynków.
Fakt masz rację, że może brak konsekwencji. Bo przecież nie trzeba zawsze sprzedawać kakao, a tutaj kafelek przymusza Cię do -1 kasy. Ale trzeba podejść do tego logicznie... bo idiotyzmem byłby dobrowolny kafel z "-1 kasy".
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Kakao

Post autor: Gizmoo »

Odebrałem i pogłaskałem dzisiaj swoje Kakao. :lol:

Gra wygląda cudnie (a jak na produkt zakupiony w Smyku za 50zł - obłędnie) i nie mogę doczekać się pierwszej rozgrywki. Zaplanowana jest na jutro wieczór. Zdam relację i mam nadzieję, że zakocham się tak jak inni.

P.S. Jedyny feler - nadruk na tyłach kafelków jest lekko przesunięty w jedną stronę. Nie wygląda to zbyt estetycznie, ale na całe szczęście wszystkie są przesunięte jednakowo, więc nie da się ich odróżnić.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Kakao

Post autor: Gizmoo »

No to w kwestii czystej formalności - Kakao jest ŚWIETNE! Tak jak chronicznie nie znoszę Carcassonne i na pewno już w niego nie zagram, tak Kakao sprawia mi mnóstwo radości. Polecam!
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Cacao

Post autor: ChlastBatem »

ChlastBatem pisze:Chyba już wiem co z tą grą jest nie tak. Bo niby mi się podoba ale jakoś nie mam dużej satysfakcji z gry. Przytoczę więc słowa mojej dziewczyny, która słusznie oddają główny mankament gry: "ta gra ma za mało kafelek... kończy się w najlepszym momencie i chce się więcej ale niestety już nie ma co wykładać na stół ".

Dlatego nasze Carcassonne z 3 dodatkami bije na głowę Kakao. Więcej mechanik, płytek i dłuższa rozgrywka.
Jakie to zaskakujące i śmieszne czytając swoje zdanie na temat tej gry sprzed roku (nie tylko tej) :oops: . Nasze gusta i dojrzałość planszówkowa szybko się zmienia/dorasta. Otóż posiadamy grę z wszystkimi dodatkami (wliczając też promki) i lubimy ją. Ba, lubimy ją bardziej niż Carcassonne (w które już nie gramy w ogóle). Przede wszystkim większa kontrola, mnie losowości, brak jednej wygrywającej strategii, zajmuje mniej miejsca (wszystko mieści się w jednym pudełku) i czuć bardziej "euro myślenie".

Otóż przez tyle małych dodatków zrobił się trochę problem z setupem. Ale postanowiłem sobie pomóc i tym się podzielić. Oto plik z szybkim setupem w zależności w ile osób gramy. Rozwiązanie chyba lepsze niż 6 instrukcji i szukanie co z czym zamienić itp.
Proszę chętnych o sprawdzenie czy nie wkradł się żaden błąd. PDF tutaj
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Kakao

Post autor: Gizmoo »

Uwielbiam Kakao. Zakupiłem już dodatek i czekam na odbiór. Ktoś grał już z "Czekoladą"? Może opisać swoje wrażenia? ;)
ChlastBatem pisze:Proszę chętnych o sprawdzenie czy nie wkradł się żaden błąd. PDF tutaj
Mega dobre! Dzięki wielkie. Błędów nie stwierdziłem, ale przyznaję bez bicia, że przejrzałem pobieżnie.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Kakao

Post autor: KamradziejTomal »

Jak to, to ja myślałem że istnieje jedynie jedna jakaś mała promka (chyba wulkany) a tu powstało już tyle nowych kafelków? Czy te wszystkie "dodatki", są jakoś dostępne w polsce, czy tylko jest możliwość zamówienia porsto z BGG za euro (trochę kurde drogie)?
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Kakao

Post autor: ChlastBatem »

Gizmoo pisze:Uwielbiam Kakao. Zakupiłem już dodatek i czekam na odbiór. Ktoś grał już z "Czekoladą"? Może opisać swoje wrażenia? ;)
Grałem. Bardzo nam się podoba, że można wybierać sobie z jakimi modułami/dodatkami zagramy. Wszystkie? Może tylko jeden? Jak kto woli. Jedynie na minus setup. Ale po to zrobiłem ten plik aby jakoś to naprawić.

Mapy - świetny dodatek, który nie miesza i nie komplikuje w zasadzie nic. Daje tylko możliwość lepszego planowania bo widzimy 4 odkryte kafelki i można czasem za pomocą map odpalić jakieś combo. Must have do każdej gry.
Irygacja - ciekawe urozmaicenie. Tracimy poziom wody ale dostajemy za to 4 kakao. Bez większych fajerwerków.
Czekolada - nowy surowiec w grze. Ciężej wyprodukować albo za to sprzedajemy za duże sumy. Też nam się podoba.
Szałasy - no i tutaj najwięcej się dzieje. Mamy kafelki szałasów na środku stołu, które losujemy (za każdym razem ta sama liczba ale inne strony). Są to jakby cele, które kosztują x kasy i dają różne umiejętności czy sposoby punktowania na koniec/w trakcie gry. Ten dodatek zmienia grę na wyższy poziom. Trzeba trochę pogłówkować, jest czasami wyścig o coś. Z drugiej strony najbardziej ingeruje w podstawową rozgrywkę. Polecamy jak chcemy bardziej poćwiczyć mózg :wink:

KamradziejTomal pisze:Jak to, to ja myślałem że istnieje jedynie jedna jakaś mała promka (chyba wulkany) a tu powstało już tyle nowych kafelków? Czy te wszystkie "dodatki", są jakoś dostępne w polsce, czy tylko jest możliwość zamówienia porsto z BGG za euro (trochę kurde drogie)?
Ja część kupiłem w Planszostrefie, inne były w dodatku Czekolada, jeszcze inne z BGG no i teraz dojdzie kolejny z kalendarza adwentowego.
https://www.planszostrefa.pl/pl/searchq ... ?url=cacao
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Kakao

Post autor: Yavi »

Sami fani widzę, więc pewnie recenzja się Wam nie przyda, ale dla osób, które zajrzą tutaj nie znając gry: recenzja na Planszówkach we dwoje.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Kakao

Post autor: Quille »

Ktoś ma jakiś pomysł skąd można zdobyć jeszcze jakieś kafle albo szałasy? Mam już Kakao, Czekoladę i Wulkany, ale chciałabym więcej :)
ODPOWIEDZ