Patchwork (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Patchwork (Uwe Rosenberg)

Post autor: mig »

Zauważyłem, że jeszcze nie pojawił się odrębny temat poświęcony najlepszej grze Uwe Rosenberga, mimo że o grze pisano na forum już w kilkudziesięciu tematach ;)

Doskonała dwuosobówka na 20 minut. W sumie gra logiczna, ale z wyjątkowo wyczuwalnym klimatem. IMHO jedna z najlepszych gier zeszłego roku.
Obrazek

Zasady są bardzo proste, ale może komuś się przyda polska instrukcja: https://boardgamegeek.com/filepage/1140 ... lish-rules
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Patchwork

Post autor: Andarist »

czy ja wiem, czy klimat? gra okreslana raczej jako abstrakt, co nie zmienia faktu, ze bardzo ja lubie
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Patchwork

Post autor: mig »

Andarist pisze:czy ja wiem, czy klimat? gra okreslana raczej jako abstrakt, co nie zmienia faktu, ze bardzo ja lubie
Pewnie to indywidualna kwestia, ale dla mnie - jak na grę logiczną - to jest go całkiem sporo. :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Patchwork

Post autor: adikom5777 »

Zwłaszcza jak w pasmanterii kupi się skórkę i guziki :)
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Patchwork

Post autor: oopsiak »

Uwielbiam <3 Od Essen do końca roku zagrałam ok 30 partii, w styczniu kilkanaście. Nie dość, że można sobie pokombinować, to jeszcze jest prześliczna (szczególnie z 3D guziczkami :) )
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Patchwork

Post autor: Andarist »

no ale skorka to chyba srednio bedzie pasowac (o grubosc takiej 'latki' mi chodzi), latwiej sie przesuwac bedzie po planszy itd, jak ktos nieuwaznie cos szturchnie czy zahaczy, a jesli chodzi o guziki to sam sie zastanawialem nad tym, uzywacie po prostu masy 'jedynek'? czy moze pozszywaliscie i pokleiliscie kilka kolumienek z pieciu?
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 468
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Patchwork

Post autor: the_ka »

Andarist pisze:, a jesli chodzi o guziki to sam sie zastanawialem nad tym, uzywacie po prostu masy 'jedynek'? czy moze pozszywaliscie i pokleiliscie kilka kolumienek z pieciu?
można użyć większych guzików jako 5 lub 10
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Patchwork

Post autor: mig »

adikom5777 pisze:Zwłaszcza jak w pasmanterii kupi się skórkę i guziki :)
No i oczywiście zamiast pionka - naparstek a zamiast znaczników graczy małe szpuleczki kolorowych nici maszynowych :D
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Patchwork

Post autor: Perpetka »

Planszowy tetris brzmi ciekawie... a próbował ktoś grać w to z przedszkolakami? Da się czy za trudne? Bo reguły niby proste, ale w sumie szachy też mają proste reguły :)
Te kafle to dwustronne są?
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 468
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Patchwork

Post autor: the_ka »

Perpetka pisze: Te kafle to dwustronne są?
tak
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Patchwork

Post autor: Andarist »

Sa dwustronne, tak ze zalozmy "L" jestes w stanie odwrocic i roznie ustawic, ale to zawsze bedzie to samo L o takich samych właściwościach (koszcie itd)
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1522
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 181 times
Been thanked: 548 times

Re: Patchwork

Post autor: Ayaram »

A regrywalne to aby jest? Z jednej strony się zapowiada fajnie, z drugiej coś mi podpowiada że się szybko znudzi...
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Patchwork

Post autor: sillue »

nieskończona regrywalność... każda partia inna...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Patchwork

Post autor: mig »

Z przedszkolakami chyba łatwo nie bedzie. Moja pięciolatka wprawdzie zasady chwycila szybko ale z wyborem strategii było dużo gorzej. Ale moze to kwestia ogrania.
Grałem dopiero kilkanaście razy ale nie sadze żeby mi sie szybko znudziło. Pewne schematy czy ruchy są dość oczywiste ale losowe ułożenie latek powoduje ze dwie takie same gry raczej sie nie zdarza.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Patchwork

Post autor: Legun »

mig pisze:Doskonała dwuosobówka na 20 minut. W sumie gra logiczna, ale z wyjątkowo wyczuwalnym klimatem. IMHO jedna z najlepszych gier zeszłego roku.
Znów bez najmniejszej litości podrzucasz tu gry specjalnie dla mnie :evil: - miałem już nic nie kupować! :cry:

Na poważnie - to czy nie jest tak, że wygrywa osoba, która ma większe moce przeliczeniowe i potrafi zaplanować więcej ruchów do przodu? Na mój gust gra ma jedną poważną wadę - po przegranej partii nie da się wstać i zawołać "głupia losowa gra!" :wink:
Czy nie ma w związku z tym paraliżu decyzyjnego? Coś w duchu - "jeśli wezmę tę łatkę, to czy nie zamknę sobie drogi do wzięcia o tej tam, pięć ruchów później?".
Tak, czy inaczej, najstarsza córka ma niedługo urodziny... :roll:
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 78 times

Re: Patchwork

Post autor: windziarz44 »

Jak ktoś jeszcze nie widział i nie słuchał to podrzucam link http://gradanie.znadplanszy.pl/2014/11/ ... patchwork/
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Patchwork

Post autor: mig »

@Legun
:)
Faktycznie, nie da się zwalić winy za przegraną na los ;) Losowość z tej grze występuje jedynie na samym poczatku, przy rozkładaniu kiedy rozkładamy łatki. Potem wszystko zależy od nas i od przeciwnika.

Co do planowania na ileś ruchów do przodu to raczej to nie grozi. Mechanika gry jest taka, że w swoim ruchu kupujesz jedną z trzech łatek leżących przed pionkiem. Po zakupie w miejsce skąd wzięliśmy łatkę trafia pionek i tym samym wyznacza trzy dostępne do kupienia łatki dla drugiego gracza. Żeby sensownie planować działania na kilka ruchów do przodu, trzeba by po pierwsze przewidzieć co będzie chciał kupić przeciwnik, a co łatwe nie jest oraz jeszcze przeanalizować czy będzie go na to stać (czy będzie miał odpowiednią liczbę guzików), tzn czy nie bedzie wybierał zamiast kupowania akcji pobierania guzików. Analiza działań własnych i przeciwnika na kilka ruchów do przodu jest więc bardzo trudna. Ja się z paraliżem decyzyjnym nie spotkałem - wszystkie moje rozgrywki były bardzo dynamiczne (większość trwała mniej niż pudełkowe 30 minut). To bardziej taktyczna niż strategiczna gra (choć długofalowy plan warto miec). Dodatkowo, często jest sytuacja wymuszająca zakup konkretnej łatki lub pobranie guzików, bo tych przez większość gry nam brakuje... Być może na jakimś poziomie "pro" jest realne, aby zaplanować te 3-4 ruchy do przodu, ale ja jeszcze do takiego nie doszedłem i szczytem moich możliwości (i chęci) była analiza konsekwencji na 2 ruchy do przodu ;)

Grę, w każdym razie, bardzo polecam :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1900
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 146 times
Been thanked: 171 times

Re: Patchwork

Post autor: tomuch »

Podczas dnia "otwarcia", czyli zaraz po kupnie, razem z Żonką moją rozegraliśmy 6 partii pod rząd. Mówiąc krótko, gra się błyskawicznie przyjęła :)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Mija
Posty: 69
Rejestracja: 10 paź 2014, 20:48
Has thanked: 27 times

Re: Patchwork

Post autor: Mija »

Hej! Do mnie dziś dotarła gra, pierwsze wrażenia baardzo pozytywne :) Informacja dla grających z dziecmi - moja 8 letnia córka zasady przyswoiła błyskawicznie. W pierwszej grze wyciągnęła ponad 40 punktów i zostały jej tylko 2 wolne pola. Ja miałam zdecydowanie gorszy wynik :( Ale to chyba był fart początkującego bo druga rozgrywka juz jej troche gorzej wypadła.
W każdym razie polecam do grania z dzieciakami w tym wieku i starszymi, gra się dość krótko, dynamicznie, oryginalnie - zawsze inny układ łatek :)
Awatar użytkownika
SzaloneLiczbyPL
Posty: 142
Rejestracja: 19 lut 2015, 20:16
Kontakt:

Re: Patchwork

Post autor: SzaloneLiczbyPL »

Miałem ostatnio okazję zagrać kilka rund w Patchworka i bardzo mi się spodobał. Tak osobiście nawet uważam, że to jedna z lepszych gier wydanych w 2014 roku. Gry logiczne to trudny temat, a Patchwork trochę nam "przemyca" tę tematykę w bardzo fajnej formie.

W ogóle to zauważyłem, że producenci i wydawcy coraz częściej starają się odchodzić od modelu gier, gdzie gracze wykonują ruchy naprzemiennie. Czasem udaje im się to lepiej, czasem gorzej - w Patchworku wyszło to zdecydowanie lepiej :)
Szalone Liczby - zagadki, quizy, łamigłówki i gry planszowe
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Patchwork

Post autor: Legun »

Jestem już po trzech partiach i jestem pod wrażeniem. Może to przez fakt, że byłem zmęczony bądź rozproszony, zaś grałem z córką i jakoś szczególnie się nie sprężałem, lecz mam wrażenie, że jest to przedziwny rodzaj gry logicznej, w którą można sobie grać czysto intuicyjnie, bez szczególnej kalkulacji czy sprężu a dopiero na końcu sprawdzić, czy się wygrało, czy nie. Nie ma tu zupełnie uczucia znanego z Zaginionych Miast czy Ballon Cup, że właśnie coś mi nie poszło, podjąłem głupie ryzyko czy zmarnowałem dobre karty. Nie ma nawet tego momentu odczuwanego w Jaipur, że się podłożyłem i dałem nadzwyczajnie zarobić drugiej stronie. Ciekawe, czy takie wrażenie utrzyma się w kolejnych partiach. Jeśli tak by było, to mielibyśmy super kandydatkę w kategorii Znakomita Wieczorna Małżeńska Gra Relaksacyjna 8).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Stan
Posty: 73
Rejestracja: 21 lis 2013, 23:10

Re: Patchwork

Post autor: Stan »

Musze odebrać ze sklepu ale mam cichą nadzieję, że okaże się hitem dla mojej mało planszówkowej drugiej połowy :)

Dam znać po pierwszej partii :)
Stan
Posty: 73
Rejestracja: 21 lis 2013, 23:10

Re: Patchwork

Post autor: Stan »

mig pisze:Zasady są bardzo proste, ale może komuś się przyda polska instrukcja: https://boardgamegeek.com/filepage/1140 ... lish-rules
Może są proste, ale ja bym się przyczepił : )

Przygotowuje się do rozgrywki pokazowej (wiele od niej zależy ;) ) i mam dylemat w związku z guzikami/łatkami na planszy czasu.
Instrukcja EN pisze:
... Whenever you move onto or past one of those spaces...
Instrukcja PL pisze:
... Kiedykolwiek wchodzisz lub przekraczasz jedno z takich pól ...
Jak rozumieć move onto / wchodzisz?
Zarówno rysunek łatki jak i guzika wygląda raczej na ikonę między polami planszy czasu.
Nie stawiam na nim swojego żetonu czasu podczas ruchu.
Czy w sytuacji gdy żeton zatrzyma się na polu z guzikiem (przy pierwszej części guzika) to dostaję guziki? A potem jak idę dalej i mijam ikonę guzika to też dostaję guziki? :shock: Wszak jest tam or / lub :P

Uprzejmie proszę o Waszą interpretację : )

Pozdrawiam
Stan
Ostatnio zmieniony 28 lut 2015, 22:13 przez Stan, łącznie zmieniany 1 raz.
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Patchwork

Post autor: Andarist »

Ja gram, ze one sa miedzy normalnymi polami i musze je 'minac'
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
Wookasch
Posty: 131
Rejestracja: 10 sty 2015, 23:37
Lokalizacja: Berlin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Patchwork

Post autor: Wookasch »

Guziki/latke otrzymujesz po przekroczeniu, czyli przejsciu "za", na drugie pole.
Czyli stajac na polu przed symbolem jeszcze nie dostajesz nic.
ODPOWIEDZ