Patchwork (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Patchwork

Post autor: Andy »

Jeśli chodzi o wyniki punktowe, to u nas sprawy potoczyły się dziwnie: na początku mieliśmy średnio wyższe wyniki niż osiągane teraz! Ostatnio zdarzają się rezultaty "nieznacznie ujemne", choć wczoraj w partii z córką "osiągnąłem" kompromitujące -25! :oops: Układ kafelków był taki, że przez pierwsze pół rozgrywki nie miałem jak kupić kawałków z guzikami i cztery pierwsze guziki na planszy czasu przeszedłem bez żadnej premii! Moim błędem było kupowanie w tej sytuacji dużych kafelków bez guzików zamiast inkasowania gotówki - myślałem, że załatwię sprawę szczelniejszym wypełnieniem planszy.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Patchwork

Post autor: zakwas »

Zdarzały się u mnie wyniki z jednym, dwoma wolnymi polami. Czekamy gry w której komuś uda się zaszyć całą kołderkę. :)
Punryk
Posty: 30
Rejestracja: 05 paź 2013, 23:25

Re: Patchwork

Post autor: Punryk »

Mi udało się zabudować całą planszę dwa razy do tej pory. Jeden wynik to 48 pkt drugiego nie pamiętam
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Patchwork

Post autor: Andy »

Andy pisze:Na zakończenie jednej z ostatnich partii miałem na planszy trzy "niezabudowane" pola. To mój osobisty rekord
Rekord właśnie padł: tylko jedno wolne pole na koniec partii! Zatem ostatni próg pozostał mi do pokonania. :wink:

(W tej rekordowej partii wygrałem z 30 punktami netto - chyba wcześniej zdarzyło mi się raz czy dwa zdobyć więcej punktów).
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Owlord
Posty: 16
Rejestracja: 15 lip 2014, 02:50

Re: Patchwork

Post autor: Owlord »

A co jeśli jestem drugi (o 1 pole) i żadna z pozostałych wolnych łatek nie pasuje mi do kołdry? W instrukcji sytuacja ta nie jest przewidziana. Na bgg też nic nie znalazłem.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Patchwork

Post autor: zakwas »

Owlord pisze:A co jeśli jestem drugi (o 1 pole) i żadna z pozostałych wolnych łatek nie pasuje mi do kołdry? W instrukcji sytuacja ta nie jest przewidziana. Na bgg też nic nie znalazłem.
Z tego co pamiętam - przeskakujesz przeciwnika, żeby znowu była jego kolejka.
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Patchwork

Post autor: TTR_1983 »

Dokładnie tak

Wysłane z mojego LG-P710 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Owlord
Posty: 16
Rejestracja: 15 lip 2014, 02:50

Re: Patchwork

Post autor: Owlord »

Dzięki.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Patchwork

Post autor: romeck »

Mój dzisiejszy raj perfekcjonisty:

Obrazek
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Patchwork

Post autor: GeQ »

romeck pisze:Mój dzisiejszy raj perfekcjonisty:

Obrazek
Choćbym nawet przegrał też bym się hełpił ;)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Patchwork

Post autor: Zefireq »

Też wygrałem ostatnio, pierwszy raz od dawna z moją dziewczyną, również zapełniając całą kołdrę z wynikiem 30 punktów :)
BenePL
Posty: 25
Rejestracja: 23 sie 2016, 08:37

Re: Patchwork

Post autor: BenePL »

Mam pytanie odnośnie zasad mimo, że instrukcja nie powala długością. :)

Czy dokładając nowy materiał na swoją kołderkę ( ;) ), musi się on dotykać choć z jednym z pozostałych materiałów? Czy może leżeć "luzem"?
Nie mogę tego znaleźć w instrukcji.
Na zdrowy rozum, wydaje mi się, że powinienem "doszywać" do istniejących, ale czy zasady zakazują robić inaczej?
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Patchwork

Post autor: GeQ »

BenePL pisze:Mam pytanie odnośnie zasad mimo, że instrukcja nie powala długością. :)

Czy dokładając nowy materiał na swoją kołderkę ( ;) ), musi się on dotykać choć z jednym z pozostałych materiałów? Czy może leżeć "luzem"?
Nie mogę tego znaleźć w instrukcji.
Na zdrowy rozum, wydaje mi się, że powinienem "doszywać" do istniejących, ale czy zasady zakazują robić inaczej?
powinieneś doszywać :D
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Patchwork

Post autor: GeQ »

GeQ pisze:
BenePL pisze:Mam pytanie odnośnie zasad mimo, że instrukcja nie powala długością. :)

Czy dokładając nowy materiał na swoją kołderkę ( ;) ), musi się on dotykać choć z jednym z pozostałych materiałów? Czy może leżeć "luzem"?
Nie mogę tego znaleźć w instrukcji.
Na zdrowy rozum, wydaje mi się, że powinienem "doszywać" do istniejących, ale czy zasady zakazują robić inaczej?
powinieneś doszywać :D
chociaż teraz przejrzałem instrukcję i nie widzę konkretnego zapisu nakazującego doszywać do pozostałych elementów :roll:
ale wydaje się to logiczne - może wystarczy się umówić przed grą - na jakich zasadach układamy elementy.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Patchwork

Post autor: Coen »

GeQ pisze:
BenePL pisze:Mam pytanie odnośnie zasad mimo, że instrukcja nie powala długością. :)

Czy dokładając nowy materiał na swoją kołderkę ( ;) ), musi się on dotykać choć z jednym z pozostałych materiałów? Czy może leżeć "luzem"?
Nie mogę tego znaleźć w instrukcji.
Na zdrowy rozum, wydaje mi się, że powinienem "doszywać" do istniejących, ale czy zasady zakazują robić inaczej?
powinieneś doszywać :D
Powinieneś, ale nie musisz tego robić ;)
http://boardgamegeek.com/thread/1410311/tile-placement
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
BenePL
Posty: 25
Rejestracja: 23 sie 2016, 08:37

Re: Patchwork

Post autor: BenePL »

Coen pisze:
GeQ pisze:
BenePL pisze:Mam pytanie odnośnie zasad mimo, że instrukcja nie powala długością. :)

Czy dokładając nowy materiał na swoją kołderkę ( ;) ), musi się on dotykać choć z jednym z pozostałych materiałów? Czy może leżeć "luzem"?
Nie mogę tego znaleźć w instrukcji.
Na zdrowy rozum, wydaje mi się, że powinienem "doszywać" do istniejących, ale czy zasady zakazują robić inaczej?
powinieneś doszywać :D
Powinieneś, ale nie musisz tego robić ;)
http://boardgamegeek.com/thread/1410311/tile-placement
Dziękuję za odpowiedzi!
Tak jak GeQ wspomniałeś, ja się umówiłem z żoną, że doszywamy, ale chciałem się upewnić, że nie przeoczyłem niczego w instrukcji. :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Patchwork

Post autor: Andy »

BenePL pisze:Na zdrowy rozum, wydaje mi się, że powinienem "doszywać" do istniejących
Zdrowy rozum nie ma tu nic do rzeczy. :wink: W regułach nie ma wymogu doszywania do leżących kawałków, czyli można kłaść gdzie się chce. Inna sprawa, że to na ogół nie jest najlepsza taktyka. :)

Oczywiście można grać jak się chce. Np. moi znajomi umówili się, że łatki "jednopolowe" można kłaść tylko na polach otoczonych ze wszystkich stron innymi kawałkami (coś jak opactwa w Carcassonne). I bardzo im ten wariant odpowiada.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
BenePL
Posty: 25
Rejestracja: 23 sie 2016, 08:37

Re: Patchwork

Post autor: BenePL »

Andy pisze:
BenePL pisze:Na zdrowy rozum, wydaje mi się, że powinienem "doszywać" do istniejących
Zdrowy rozum nie ma tu nic do rzeczy. :wink: W regułach nie ma wymogu doszywania do leżących kawałków, czyli można kłaść gdzie się chce. Inna sprawa, że to na ogół nie jest najlepsza taktyka. :)

Oczywiście można grać jak się chce. Np. moi znajomi umówili się, że łatki "jednopolowe" można kłaść tylko na polach otoczonych ze wszystkich stron innymi kawałkami (coś jak opactwa w Carcassonne). I bardzo im ten wariant odpowiada.
Zgadzam się, że na ogól nie jest to najlepsza taktyka. Umiem sobie wyobrazić taką sytuację w której widzimy, że idealnie pasujący materiał jest 4-6 materiałów przed pionkiem neutralnym, a uda nam się mieć dwa ruchy to wtedy może się przydać możliwość położenia jednego materiału gdzieś na uboczu, żeby dostać się do tego drugiego i umieścić go w idealnym miejscu.
Ale jest to mocnooo hipotetyczna sytuacja. :)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Patchwork

Post autor: TV3 »

Jak zostało wspomniane - nic w instrukcji nie ma na temat przymusu łączenia skrawków. Również uważam, że nakaz styku to delikatna nadinterpretacja.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1784
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 73 times
Been thanked: 157 times

Re: Patchwork

Post autor: Legun »

BenePL pisze:Umiem sobie wyobrazić taką sytuację w której widzimy, że idealnie pasujący materiał jest 4-6 materiałów przed pionkiem neutralnym, a uda nam się mieć dwa ruchy to wtedy może się przydać możliwość położenia jednego materiału gdzieś na uboczu, żeby dostać się do tego drugiego i umieścić go w idealnym miejscu.
Ale jest to mocnooo hipotetyczna sytuacja. :)
Może być dużo prościej - właśnie tak mi się wczoraj zdarzyło. Absolutnie Najlepsza Żona kupiła coś czasochłonnego i mogłem kupić dwa kawałki podrząd. Pierwszy, po położeniu zupełnie bez kontaktu z wcześniej ułożonymi, zrobił idealne miejsce pod następny, łączący wszystko w jedną całość. Oczywiście w 95% przypadków sensowniej jest dokładać do istniejących, lecz te pojedyncze przypadki robią wartą odnotowania różnicę.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 797
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 26 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Patchwork

Post autor: Michał M »

Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1784
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 73 times
Been thanked: 157 times

Re: Patchwork

Post autor: Legun »

Grając ostatnio w Patchwork u Andiego, z wielkim zaskoczeniem odkryłem, że gramy w nieco inną grę, niż to jest podane w oficjalnych regułach. Są dwie zmiany, każda ma inne źródło:
1) Łatkę można zabrać z toru tylko wtedy, gdy można ją położyć na pojedynczym pustym polu (to znaczy takim, które nie przylega do żadnego innego pustego pola). Jeśli przeskakujesz łatkę a nie masz takiego pola, to zostaje ona dla drugiego gracza - jednak tylko wtedy, gdy on spełni taki sam warunek.
2) Zapełnienie kocyka 7*7 daje guziki "w gotówce", którymi można normalnie płacić za kolejne kawałki.

Pierwsza to wynik "swobody interpretacyjnej" nieodżałowanego naszego Miga - tak to napisał w pierwszym nieoficjalnym tłumaczeniu reguł, z którego korzystałem po zakupie gry. Drugą to sobie sam jakoś dopowiedziałem. Mi pasuje, bo to ja najczęściej wygrywam wyścig po 7*7, choć i tak to nie pomaga na koniec :(.
Można je traktować jako hołmrulsy - pierwszy nieco utrudnia planowanie, drugi bardziej nagradza 7*7.
Te mimowolne modyfikacje wrzuciłem też do odpowiedniego wątku:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 19&t=48397
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
idziol91
Posty: 202
Rejestracja: 13 paź 2013, 15:49
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Patchwork

Post autor: idziol91 »

A co jeśli już nie możemy położyć żadnej łatki na naszej planszy (część łatki wystawałaby poza obszar planszy)? Wtedy obaj gracze przesuwają swoje pionki na ostatnie pole i dostają guziki?
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Patchwork

Post autor: GeQ »

idziol91 pisze:A co jeśli już nie możemy położyć żadnej łatki na naszej planszy (część łatki wystawałaby poza obszar planszy)? Wtedy obaj gracze przesuwają swoje pionki na ostatnie pole i dostają guziki?
Jeśli już nie ma miejsca na żadną łatkę to przesuwasz pion na końcowe pole i zbierasz za to guziki. Ostatni przychód z twojej planszy i liczenie wyniku ;) zgadza się
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Patchwork

Post autor: predki »

Lookout opublikował korektę do planszy czasu, zmieniającą pozycję jednej z łatek. Odpowiada ona teraz aktualnej wersji aplikacji Patchwork oraz planszy z najnowszego niemieckiego dodruku.

Plik do ściągnięcia tutaj: http://lookout-spiele.de/wp-content/upl ... ker_A5.pdf.
ODPOWIEDZ