Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: seki »

bukimi pisze:Mam pytanie co do dodatków do Puerto Rico. Czy gdzieś sprzedawane są same dodatki do tego?
Widzę, że obecnie podstawka sprzedawana jest już z dodatkiem "szlachcice", którego nie mam. Mam tylko pakiet dodatkowych budynków. Są jeszcze jakieś inne dodatki w ogóle? Da się coś dostać, czy trzeba liczyć na print & play?
Z zakupem szlachcicow jest raczej problem. Sam chciałem drukować pnp ale zrezygnowałem po przeczytaniu instrukcji. Wydaję mi się, że ten dodatek popsuł by mi grę. To oczywiście tylko moje odczucia.
Nie podoba mi się stosunkowo duża siła budynków z dodatku i brak ograniczenia ilości kolonistów.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: romeck »

bukimi pisze:Mam pytanie co do dodatków do Puerto Rico. Czy gdzieś sprzedawane są same dodatki do tego?
Szlachcice byli dostępni w zestawie Alea Treasure Chest, wieki temu. Sam miałem i sprzedałem. Może gdzieś jeszcze trafisz na kogoś, kto ma ten zestaw i odstąpi Ci ten mini dodatek.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: bukimi »

A jest coś do Puerto Rico oprócz tych dodatkowych budynków i dodatku Szlachcice? Może jakieś kafle promo albo inne duże dodatki?
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
emka
Posty: 311
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Puerto Rico - strategie

Post autor: emka »

Cześć,

czy macie jakieś swoje sprawdzone strategie, taktyki w Puerto Rico? Ja na razie zaczynam przygodę z tą grą i póki co dostaję baty :wink:
Mir4ge
Posty: 116
Rejestracja: 05 maja 2013, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Re: Puerto Rico - strategie

Post autor: Mir4ge »

W razie jakbyś nie widziała, to polecam następującą metodę:

BGG - > nazwa gry - > forums - > strategy

tutaj bezpośredni link:

https://boardgamegeek.com/boardgame/307 ... /forums/67
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Puerto Rico - strategie

Post autor: Cin »

Dobrą strategią jest też podglądanie strategii tych osób, od których dostajesz baty :-)
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Puerto Rico - strategie

Post autor: Bruno555 »

Ja tylko mogę podpowiedzieć że niektórych budynków niewarto kupować (nielicząc tych z dodatku). Najbardziej bezwartościowy to Uniwersytet. Przytułek myślę że też, choć niektórzy potrafią na nim zbudować strategie z indygo. Hacjenda jest mocno losowa i może być dobra jak się wylosuje kukurydze. Duży magazyn warto brać tylko w ostateczności gdyż niewiele droższe jest Nabrzeże.
Jest kilka głównych strategi np. na częstą produkcję i wysyłkę dużą ilość kukurydzy (przyda się Nabrzeże)
Przede wszystkim w tej grze najważniejszy jest początek. Zdobycie gotówki poprzez sprzedaż drogiego towaru - trzeba uważać żeby gracz przed nami nas nie uprzedził i nie zbudował budynku produkcyjnego tego samego rodzaju bo wtedy nas zablokuje na targowisku.
Potem to jest wyścig o zakup najlepszych budynków - Port, Nabrzeże, Mały Magazyn, ...

Najlepszą nauką jest gra z doświadczonymi osobami na BGA
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: gafik »

A ja z kolei zauważyłem, że nie ma bezwartościowych budynków. A kiedy współgracze są na podobnie wysokim poziomie ogarnia, wymiar taktyczny tej gry staje się imponujący.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Puerto Rico - strategie

Post autor: bardopondo »

emka pisze:Cześć,

czy macie jakieś swoje sprawdzone strategie, taktyki w Puerto Rico? Ja na razie zaczynam przygodę z tą grą i póki co dostaję baty :wink:
Dobra strategią w tej grze jest:
Siedź po lewej stronie najslabszego gracza :)
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico - strategie

Post autor: splocki »

bardopondo pisze:
emka pisze:Cześć,

czy macie jakieś swoje sprawdzone strategie, taktyki w Puerto Rico? Ja na razie zaczynam przygodę z tą grą i póki co dostaję baty :wink:
Dobra strategią w tej grze jest:
Siedź po lewej stronie najslabszego gracza :)
+100
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: RunMan »

Ano właśnie, Puerto jest fajne, ale niestety wynik często w znacznym stopniu zdeterminowany jest tym, które krzesło przy stole zajmę. Taka mini-gra jeszcze przed właściwą rozgrywką ;)
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: splocki »

RunMan pisze:Ano właśnie, Puerto jest fajne, ale niestety wynik często w znacznym stopniu zdeterminowany jest tym, które krzesło przy stole zajmę. Taka mini-gra jeszcze przed właściwą rozgrywką ;)
Tego nie zauważyłem, ale na pewno nierówny poziom graczy (zaawansowania) psuje rozgrywkę. Słabszy gracz z reguły daje spore profity kolejnemu graczowi.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: warlock »

RunMan pisze:Ano właśnie, Puerto jest fajne, ale niestety wynik często w znacznym stopniu zdeterminowany jest tym, które krzesło przy stole zajmę. Taka mini-gra jeszcze przed właściwą rozgrywką ;)
To graj 1v1 ;).
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Puerto Rico - strategie

Post autor: Legun »

bardopondo pisze:Siedź po lewej stronie najslabszego gracza :)
warlock pisze:To graj 1v1 ;).
Warlock - to nic nie zmienia, wręcz przeciwnie. To jest zawsze strategią wygrywającą przy grze w dwie osoby ;)
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
KubeTheGreat
Posty: 7
Rejestracja: 06 sty 2019, 09:29

Re: Puerto Rico

Post autor: KubeTheGreat »

Cześć, chciałem spytać o wasze zdanie. Macie jakąś strategię w sytuacji kiedy budynki nabrzeża zostały wykupione? Jakieś przeciwdziałania ? :mrgreen:
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico

Post autor: splocki »

KubeTheGreat pisze: 06 sty 2019, 09:40 Cześć, chciałem spytać o wasze zdanie. Macie jakąś strategię w sytuacji kiedy budynki nabrzeża zostały wykupione? Jakieś przeciwdziałania ? :mrgreen:
Najprościej to nie wybierać Nadzorcy i Kapitana. Ale i tak wszystko zależy od tego jak ogólnie wygląda sytuacja na stole.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Puerto Rico

Post autor: Bruno555 »

Kupić Port. Chyba że miałeś taktykę na wysłanie dużej liczby jednego rodzaju towaru np. kukurydze - do tego nabrzeże nadaje się idealnie.
Jak masz kilka rodzajów towarów to lepszy będzie Port. Trzeba też szybko kupić mały magazyn żeby inni go nie wykupili.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Puerto Rico

Post autor: bardopondo »

KubeTheGreat pisze: 06 sty 2019, 09:40 Cześć, chciałem spytać o wasze zdanie. Macie jakąś strategię w sytuacji kiedy budynki nabrzeża zostały wykupione? Jakieś przeciwdziałania ? :mrgreen:
No ale wysylka nadbrzeżem to nie jedyny sposob na zwyciestwo. Mozesz kupic faktorie i szybko zabudowac miasto np. Bedziesz korzystal za kazdym razen gdy ktos uruchomi nadzorce.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: jrz8888 »

Co sądzicie o Puerto Rico jako zakup na dziś dzień?
Gra ma już swoje lata i zastanawiam się czy dzisiaj pozwoli spojrzeć obiektywnie na jakość gry w zestawieniu z przeogromnym wyborem i konkurencją.
Domyślam się, że mimo wszystko gra może już nie oddawać takiej satysfakcji. Graficznie nie prezentuje się zbyt interesująco, a nie oszukujmy się, większość z Nas jest wzrokowcami. Czy można śmiało powiedzieć, że na tle reszty niezupełnie powinna być pierwszym wyborem?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: vinnichi »

Ja swój egzemplarz kupiłem wczoraj, kiedyś miałem, sprzedałem ale po przewaleniu iluś tam gier uznałem, że ta gra sprawia mi dużo większą frajdę niż obecnie pojawiające się gry i z ogromną chęcią do niej powrócę. Puerto Rico pochodzi z czasów kiedy gry projektowało się starannie i dobrze :-). Po tylu latach wciąż ludzie po nią sięgają ma świetny klimat, cieakwą interakcję – jeśli nie grasz z ludźmi którzy mają za sobą kilkadziesiąt partii :-), jest rozwój własnej wyspy, dużo możliwości wygranej, dla mnie bomba.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: jrz8888 »

A co do graczy, jak wysoki jest próg wejścia?
Mam graczy, którzy preferują takie gry jak Kolejka, Wsiąść do Pociągu albo też Brzdęk.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: kdsz »

Pod względem reguł Puerto Rico to bardzo przystępna gra. I zdecydowanie daję radę w porównaniu ze współczesnymi tytułami. Evergreen.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: jrz8888 »

Jeszcze miałbym takie jedno pytanie dot. podobieństw.
Wiem, że każda gra jest na swój sposób zupełnie inna i mają miejsce różnice, większe bądź mniejsze.
Jeszcze do niedawna miałem Goa. Postanowiłem jednak ją sprzedać, ponieważ już nie wzbudzała we mnie emocji. Zdaję sobie sprawę, że jedyne co te gry może łączyć to podobna okładka i tematyka. Mimo to, czy te gry są w jakimś stopniu zbliżone do siebie?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: vinnichi »

Mi Goa nie podeszła, za bardzo abstrakcyjna, nie czułem jakoś rozwoju tylko zabawę w dobieranie kafelków.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: birdm »

jrz8888 pisze: 08 lis 2019, 08:54 Co sądzicie o Puerto Rico jako zakup na dziś dzień?
Gra ma już swoje lata i zastanawiam się czy dzisiaj pozwoli spojrzeć obiektywnie na jakość gry w zestawieniu z przeogromnym wyborem i konkurencją.
Moim zdaniem gra w ciągu lat nie traci. Puerto Rico tak jak to już było mówione to gra starannie zaprojektowana. Ja do dnia dzisiejszego nie mogę wyjść z podziwu dla niej. Gram w nią od wielu, wielu lat i za każdym powrotem do niej mam banana na twarzy. Co do progu wejścia i trudności gry - mój 6 letni syn ogarnia :D Owszem, zasad trochę jest i łatwo popełnić błąd, ale właśnie dlatego, że gra jest na rynku długo znajdziesz mnóstwo tutoriali. Reasumując - PR to jedna z moich ulubionych gier, wszelkie mechaniki działają świetne, skalowanie działa bardzo dobrze. Nic tylko kupować i grać. 8)
ODPOWIEDZ