Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Bruno555 »

Gra jest świetna, ale po wielu rozgrywkach mogę stwierdzić że najbardziej przeszkadza mi tzw. kingmaking. To znaczy jak jest 1 niedoświadczony gracz to 1 głupim ruchem może bardzo pomóc graczowi siedzącemu za nim. Ale to podkreśla wiele graczy Puerto Rico.
Po drugie, to część budynków moim zdaniem jest źle wyceniona przez co żadko się je kupuje bo są nieopłacalne. Cierpi na tym różnorodność strategii. Np. Uniwersytet jest kompletnie nieopłacalny. Poprawiają to nieco budynki z dodatku.
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Harth »

Ja również świetnie się bawię przy tej grze. Choć obecnie na rynku jest mnóstwo ładniejszych planszówek to ta nadal trzyma poziom. Niedawno wyciągnąłem ją po kilku miesiącach żeby zagrać z żoną, bratem i bratową (nie grali jeszcze w PR) i zagraliśmy 3 partie.
Mam/Miałem
3Trolle 7%
jan.rogalo
Posty: 32
Rejestracja: 21 kwie 2014, 03:33

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: jan.rogalo »

U mnie Puerto Rico nie zestarzało się najlepiej, choć nadal jest grą która spędziła na stole w moim całym planszówkowym życiu najwięcej czasu ze zdrowo ponad 100 rozegranych partii (być może dlatego, że wtedy jeszcze grałem w gry a nie miałem dużo gier). W pewnym momencie, wszyscy już odkryli że szybka inwestycja w kawę = zapewnienie hajsu i możliwości zakupu innych bajerów no i od tego czasu Puerto Rico pojawia się może raz w roku jak kogoś trzeba w świat eurogier wprowadzić. To dobra gra jest - świetnie działa, jest bardzo prosta do wyłumaczenia ale ma mimo wszystko dużo mięsa - ale niestety jest dominująca strategia i przy dużej ilości partii rozegranych przez wszystkich graczy wynik zależy od tego kto zaczyna i kto przy stole Puerto Rico opanował najgorzej. Ale gdyby nie klęska urodzaju w naszym hobby takie zarzuty możnaby postawić chyba wszystkim grom które nie mają w sobie elementu losowości (no oprócz miejsca które zajmiesz przy stole ;) ) w które grasz w bardzo regularnym groni ludzi.

Ogólnie bardzo to jest temat na plus
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: lhw »

Jeśli chodzi o próg wejścia, to pomimo dosyć klarownych zasad stających się oczywistymi po 2-3 kolejkach, istnieje jeszcze kwestia poznania budynków. Bez wiedzy do czego który jest potrzebny i jak współpracuje z pozostałymi, gra się trochę na ślepo i zamiast planować strategię, patrzy się bardziej na to co się dzieje i jakie konsekwencje przynosi taki a nie inny ruch. Potrzeba kilku rozgrywek aby zacząć świadomie wykonywać swoje działania i niestety początkujący nie bardzo ma szansę na nawiązanie walki z kimś kto już trochę pograł. Preferowany jest też raczej wyrównany skład, gdyż tak jak zostało wspomniane, jeden słabszy gracz daje sporą przewagę temu który siedzi za nim.
Poza tym, gra jest naprawdę dobrze zaprojektowana a dodatki ze sporą ilością nowych budynków zapewniają jej wystarczającą regrywalność.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Markus »

Harth pisze:Choć obecnie na rynku jest mnóstwo ładniejszych planszówek to ta nadal trzyma poziom.
Ale czy lepszych mechanicznie? Nie zawsze. Niestety gracze planszowi zaczynają łapać się na ten sam haczyk co gracze komputerowi - na GRAFIKĘ (+figsy)
jan.rogalo pisze: pewnym momencie, wszyscy już odkryli że szybka inwestycja w kawę = zapewnienie hajsu i możliwości zakupu innych bajerów no i od tego czasu Puerto Rico pojawia się może raz w roku jak kogoś trzeba w świat eurogier wprowadzić.
Ale ten rush na kawę to nie jest taki prosty. Trzeba mieć kasę na zakup przetwórni, trzeba uważac aby ktoś nie wymusił wysyłki wyprodukowanej tej kawy za Vp zamiast jej sprzedaży (odpowiednie wzięcie funkcji kapitana+ wolne statki) , na rynku plantacji musi pojawić się kafelek kawy itp. Jest trochę zmiennych które muszą "się zazębić" aby to się udało. No i działania innych graczy także wpływają na to co chcemy zrobić.
jan.rogalo
Posty: 32
Rejestracja: 21 kwie 2014, 03:33

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: jan.rogalo »

Markus pisze: 08 lis 2019, 12:04 Ale ten rush na kawę to nie jest taki prosty. Trzeba mieć kasę na zakup przetwórni, trzeba uważac aby ktoś nie wymusił wysyłki wyprodukowanej tej kawy za Vp zamiast jej sprzedaży (odpowiednie wzięcie funkcji kapitana+ wolne statki) , na rynku plantacji musi pojawić się kafelek kawy itp. Jest trochę zmiennych które muszą "się zazębić" aby to się udało. No i działania innych graczy także wpływają na to co chcemy zrobić.
Oczywiście pozwoliłem sobie na pewne uproszczenie ;) ( no i pewnie dlatego Puerto Rico ma u mnie tyle kliknięć na liczniku)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: ChlastBatem »

Ja dodam, że do dziś mam grę Goa i Puerto Rico, po które często sięgam. Obie genialne i nadal aktualne. Główną zaletą obu gier jest ciekawe podejście do interakcji między graczami. W Goa świetna licytacja, w Puerto Rico sprytne zagrania postaci, wyścig po budynki, plantacje itp.

Puerto Rico ma jedną zaletę nad Goa. Wykonanie i grafiki.
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Palmer »

jrz8888 pisze: 08 lis 2019, 08:54 Co sądzicie o Puerto Rico jako zakup na dziś dzień?
Najlepszą rekomendacją dla ponadczasowosci Puerto Rico jest fakt, że wydany w zeszłym roku New Frontiers to w 90% mechaniki Puerto, ubrane jedynie w grafiki z uniwersum Race for the Galaxy.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: kisiel365 »

A i tak Puerto jest lepsze :)
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: sin »

Wygląda na to, że Peurto Rico doczeka się odswieżonego wydania (link). Z jednej strony to dobra informacja, gra faktycznie zasługuje na nowe szaty, z drugiej jednak wydaje to Alea odpowiedzialna za Big Box Zamków Burgundii, gdzie efekt końcowy był kontrowersyjny. Pojawić ma się planowo na rynku w wersjach angielsko-francuskiej i niemieckiej w Q4 2020. Na pewno warto gdzieś o tym pamiętać, ciekawe też, czy doczekamy się też polskiej edycji... lacerta? :-)
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1282 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: seki »

Mam 1 edycję i w moim odczuciu wizualnie prezentuje się całkiem dobrze, powiedział bym nawet że lepiej niż nowy big box Zamków. W każdym razie nie odbiega negatywnie od średniej jakości graficznej wydawanych gier. Chcę przez to powiedzieć, że nie czuję potrzeby poprawiać wyglądu Puerto Rico i jedyne co może mnie przekonać do zmiany to grywalne dodatki wydane tylko na nową wersję. To gra, która lubi zróżnicowanie setupu, co pozwala uniknąć schematów. Także na dodatek bym się skusił. Aby nie stworzyć mylnego wrażenia dodam, że gra jest już wystarczająco zróżnicowana z pierwszym dodatkiem budynków ale i tak chętniej widział bym dodatek niż nową wersję graficzną.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Miszon »

O ile pierwsza edycja mnie odstraszała od zagrania, to druga może nie błyszczy ale jest na tyle OK, że kupiłem nie tylko ja, ale także dwóch znajomych, których szata graficzna do tego zniechęcała.
A druga edycja była zdaje się 3 lata temu, także ciekawe że tak szybko planują lifting. Faktycznie, sens widzę tylko jeśli wrzucą jakąś wartość dodaną.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: sin »

Miszon pisze: 31 sty 2020, 09:45 A druga edycja była zdaje się 3 lata temu, także ciekawe że tak szybko planują lifting.
Druga edycja była w 2011, chociaż faktycznie polska wersja ukazała się dopiero w 2016.

Zgadzam się, że dołożenie dodatku pomogłoby grze bardziej, szczególnie w odczuciu zapalonych graczy, moim zdaniem jednak gra wizualnie odstaje od standardów, do których przyzwyczają nas współczesne tytuły. Przekłada się to na utrudnione zachęcanie do niej niedzielnych graczy, chociaż przy jej specyfice to może akurat nie jest złe.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: cezner »

Myślę, że wrzucą plastikowe budynki i statki (coś jak w Tapestry). A zamiast kart postaci dadzą 10 centymetrowe figurki. Do tego metalowe monety. Cena 500 zł :twisted:
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

cezner pisze: 31 sty 2020, 10:30 Myślę, że wrzucą plastikowe budynki i statki (coś jak w Tapestry). A zamiast kart postaci dadzą 10 centymetrowe figurki. Do tego metalowe monety. Cena 500 zł :twisted:
Marzyciel... :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: bardopondo »

10th anniversary edition było przepiękne i bardzo chciałbym ją dorwać.
Były metalowe monetki :)
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: lacerta »

sin pisze: 31 sty 2020, 08:28 Wygląda na to, że Peurto Rico doczeka się odswieżonego wydania (link). Z jednej strony to dobra informacja, gra faktycznie zasługuje na nowe szaty, z drugiej jednak wydaje to Alea odpowiedzialna za Big Box Zamków Burgundii, gdzie efekt końcowy był kontrowersyjny. Pojawić ma się planowo na rynku w wersjach angielsko-francuskiej i niemieckiej w Q4 2020. Na pewno warto gdzieś o tym pamiętać, ciekawe też, czy doczekamy się też polskiej edycji... lacerta? :-)
Na razie nie możemy nic potwierdzić w tym temacie.
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: wajwa »

Strzepnąłem pajęczynkę ;-) po dłuuugiiiim czasie z Puerto i cóż ... prędko przypomniałem sobie dlaczego ta gra przez dlugi czas okupowała pierwsze miejsce na BGG i dlaczego trzaskaliśmy w to swego czasu bez końca :-)
Z perspektywy czasu nic się to nie postarzało , planszówkowy evergreen po prostu :mrgreen:
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: kdsz »

Też odkurzyliśmy i ostatnio gramy kilka razy w tygodniu. Jak na tak krótką rozgrywkę (nam wychodzi ~15 minut na gracza) ilość ciekawych wyborów, chamskich zagrywek i flaków wypruwanych z wnętrzności przeciwników jest bardzo satysfakcjonująca.
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: wajwa »

kdsz pisze: 11 maja 2020, 09:32 Też odkurzyliśmy i ostatnio gramy kilka razy w tygodniu. Jak na tak krótką rozgrywkę (nam wychodzi ~15 minut na gracza) ilość ciekawych wyborów, chamskich zagrywek i flaków wypruwanych z wnętrzności przeciwników jest bardzo satysfakcjonująca.
Dokładnie jak piszesz. W trzy osoby obrobiliśmy się w godzinkę. Już zapomniałem , że to tak fajnie śmiga.
No i generalnie konkluzja taka , że zamiast szukać wciąż nowości (jakoś ostatnio taką fazę miałem , że zacząłem się za czymś rozglądać) to może warto przyjrzeć się temu co się ma na półce :-)
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4633
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1942 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: warlock »

Puerto jest cudowne :). Z ciekawości - gracie z jakimiś dodatkami?
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: wajwa »

warlock pisze: 11 maja 2020, 10:28 Puerto jest cudowne :). Z ciekawości - gracie z jakimiś dodatkami?
Ja mam stare wydanie z dodatkowymi budynkami.
Oprócz tego coś było jeszcze ?
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4633
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1942 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: warlock »

Szlachcice (obecni w nowej edycji), czyli dodatkowy rodzaj pracowników i budynków ;).
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: skanna »

Żadnych dodatków, czysta podstawka. Ta gra jest tak elegancka, że niczego nie potrzebuje. Od kilkunastu lat w mojej czołówce i nadal lubię tak samo. Bez ozdób, udziwnień, figurek, gadżetów - czysta mechanika, cudo
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4633
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1942 times

Re: Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: warlock »

skanna pisze: 11 maja 2020, 11:14 Żadnych dodatków, czysta podstawka. Ta gra jest tak elegancka, że niczego nie potrzebuje. Od kilkunastu lat w mojej czołówce i nadal lubię tak samo. Bez ozdób, udziwnień, figurek, gadżetów - czysta mechanika, cudo
Bez przesady - okazjonalne wrzucenie budynków z pierwszego dodatku przełamuje pewne schematy grania, to jest akurat świetna sprawa.
ODPOWIEDZ