Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Post autor: Al »

W trakcie zakupu pewnej gry udało mi się pociągnąć za język jej wydawcę ( za co wielkie mu dzięki ).

Moje pytanie dotyczyło polskiego wydania Puerto Rico.

A oto treść odpowiedzi:

"Żadne wydawnictwo raczej nie ogłasza planów wydawniczych na mniej niż pół
roku przed datą wydania gry. Jeśli do tej pory nikt jeszcze nie ogłosił, że
wyda PR to znaczy, że przed jesienią z pewnością się nie ukaże. Jeśli chce
Pan mieć PR jeszcze tego lata, to niestety podejrzewam, że będzie musiał Pan
zakupić wersję obcojęzyczną. Z naszych źródeł informacji wiemy, że polska
wersja powinna się ukazać jeszcze w tym roku."

No to se jednak poczekam ;-)
Ostatnio zmieniony 06 maja 2007, 17:15 przez Al, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

A napisz tylko jaką grę kupowałeś :D
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Najbardziej oczekiwana premiera roku ;-)
Awatar użytkownika
Vasquez21
Posty: 167
Rejestracja: 21 lip 2004, 14:26
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Post autor: Vasquez21 »

well... tutaj zdania mogą być podzielone.

Filary ziemi?
http://www.mgla.pl - ogromny wybór gier bitewnych, gier planszowych i gier karcianych. Jeżeli jesteś w Jaworznie lub okolicach odwiedź nas!
(HUDSON): Hey Vasquez, Have you ever been mistaken for a man?
(VASQUEZ): No... Have you ?
Awatar użytkownika
scarneck
Posty: 209
Rejestracja: 18 kwie 2007, 21:32
Lokalizacja: Zamość

Post autor: scarneck »

O polskim Puerto Rico chodzą słuchy już od pół roku. Zresztą nawet Świat Gier Planszowych już o tym wspomina.

Ale faktycznie, premiera oczekiwana. Chociaż wolałbym El Grande :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 347 times
Been thanked: 623 times

Post autor: bogas »

Geko pisze:A napisz tylko jaką grę kupowałeś :D
Obstawiam Książęta Florencji i Lacerte. Ciekawe czy dadzą radę jeszcze w tym roku wydać Puerto Rico? Mam co do tego małe wątpliwości, ale będę trzymał kciuki.
Oby tylko polskie wydanie miało inną oprawę graficzną od edycji angielskiej, zwłaszcza jeśli chodzi o żetony budynków bo w sumie reszta może być. :wink:
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Ja też myślę o Lacercie. Jeśli to prawda, to klękam na oba kolana i błagam o nową grafikę na kartach budynków. Bo kupować grę i potem naklejać wydrukowane grafiki z BGG to już nie to samo.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Wasze jęki o nową grafikę są przecież kompletnie bez sensu. To niemożliwe, żeby wydanie gry w Polsce różniło się graficznie od wydania w innych krajach. Nie jesteśmy Niemcami czy USA, żeby się opłacało zrobić aż tyle od nowa, poza tym to zapewne wpłynęłoby na negocjacje licencyjne. PR nie jest najpiękniejszą grą planszową, ale nic na to nie poradzimy - trzeba z tym żyć. Powszechne błagania o nową grafikę mogą tylko zniechęcać potencjalnego wydawcę - wyda grę i narazi się na falę krytyki że brzydka. Po co ma się w to pchać?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 347 times
Been thanked: 623 times

Post autor: bogas »

ja_n pisze:Wasze jęki o nową grafikę są przecież kompletnie bez sensu. To niemożliwe, żeby wydanie gry w Polsce różniło się graficznie od wydania w innych krajach (...)
(...) Powszechne błagania o nową grafikę mogą tylko zniechęcać potencjalnego wydawcę - wyda grę i narazi się na falę krytyki że brzydka. Po co ma się w to pchać?
Janie przesadzasz. Przykład Książąt pokazuje, że jest możliwa zmiana grafiki. Wiem, wiem polska edycja była wydawana z innymi, ale może z Puerto Rico będzie podobnie? Innym przykładem mogą być Osadnicy z Galakty i zmiana heksów morza i portów na składaną ramkę. Tak więc chyba jakieś możliwości zmiany są, a jeśli są to czemu ich nie wprowadzić?
A co do "fali krytyki", która może zniechęcić wydawcę to raczej bym się nie obawiał, że głos kilku maniaków z tego forum co do grafiki jednego z elementów gry może zaważyć na decyzji czy wydać nr 1 na BGG czy nie. :wink:
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Post autor: hamanu »

Mialem wlasnie zamowic PR w USA, ale po takiej informacji sie wstrzymam i poczekam na wersje PL z ladna grafika <lol>. Jak bedzie brzydka to i tak kupie.
I mysle ze tak zrobi wiele osob. PR to murowany hit wydawniczy.

Warto wydac razem z podstawka rowniez dodatek, zwlaszcza ze koszt jest niewielki.

Czy Lacerta planuje rowniez wydanie dodatku razem z podstawka?
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

bogas pisze:Przykład Książąt pokazuje, że jest możliwa zmiana grafiki. Wiem, wiem polska edycja była wydawana z innymi, ale może z Puerto Rico będzie podobnie? Innym przykładem mogą być Osadnicy z Galakty i zmiana heksów morza i portów na składaną ramkę.
LOL, Książęta to po prostu nowe międzynarodowe wydanie, w kwestii grafik Lacerta nie miała nic do gadania. Osadnicy z kolei to spolszczone wydanie niemieckie - hexy morza i portów są tylko w wydaniu angielskim. Niemieckie zawsze było ze składaną ramką i znowu Galakta nie miała na to żadnego wpływu. Powtarzam - kwestia zmiany grafik jest poza zasięgiem polskiego wydawcy ze względu na koszty i ryzyko i nie ma sensu o to błagać. Jeżeli będzie jakieś nowe międzynarodowe wydanie PR z nowymi grafikami - to polskie wydanie będzie musiało być właśnie takie. Jeśli nie będzie, to polskie wydanie będzie musiało być takie jak dotąd.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Nie wiadomo przeciez, czy polskie wydanie bedzie robione z miedzynarodowym - ja nic nie slyszalem o nowym wydaniu PR przez kogokolwiek. Moze wiec polski wydawca pokusi sie po prostu o zakup licencji i "wlasnoreczne" wydanie gry?

Osadnicy na przyklad nie byli drukowani razem z niemiecka edycja - dlatego na przyklad porty maja inne zlaczki (puzzle) niz niemiecka edycja. Rownie dobrze wiec wydawca mogl zmienic grafike (tej czesci). Nie wiem ile pozostalych elementow bylo takze drukowanych niezaleznie - DW kiedys tylko wspominal, ze sporo.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Dla mnie cała ta dyskusja jest dość abstrakcyjna, bo Ravensburger niechętnie udziela licencji na swoje gry.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

czy ja wiem czy tak abstrakcyjna... bgg mowi ze puerto rico zostalo wydane przez 4 wydawnictwa: Rio Grande Games, Alea, Tilsit, Lautapelit.fi
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Post autor: Al »

No i dodałbym jeszcze wersję Albi, którą miałem okazje pomacać będąc w długi weekend w Czechach .

Kurczaczek !! A jeśli czeka nas coś a la Carcassonne dodatki PL ? Toć to też wydane przez Albi !

Info mam faktycznie od Lacerty ale bynajmniej nie twierdzą w nim, ze to właśnie oni mają zamiar wydać to na naszym rynku :-/

A tu wersja CZ :
http://www.ostrovpokladu.cz/deskove-hry ... uerto-rico
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3062
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 87 times

Post autor: cezner »

Taki mały OT. Na tej czeskiej stronie widzę grę zwaną "Vysoke Napeti" :lol: Czyżby spodobała im się nasza nazwa? A może to oni byli pierwsi?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Cezner napisał:
Na tej czeskiej stronie widzę grę zwaną "Vysoke Napeti" Czyżby spodobała im się nasza nazwa? A może to oni byli pierwsi?
Ta gra jest w kategorii "Nowości", a na stronie wydawcy jeszcze jej nie ma, więc raczej pierwsi nie byli. Wygląda na to, że wymyśliłem nie tylko polską, ale nawet słowiańską nazwę. :D
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kuki »

MichalStajszczak pisze:Wygląda na to, że wymyśliłem nie tylko polską, ale nawet słowiańską nazwę. :D
jak to już w historii wiele razy miejsce miało sukces wiele imon ma
z dumą podpisuję się pod autorstwem prawie oficjalnego słowiańskiego tłumaczenia jako ten drugi, zapomniany przez historię:)
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: blazej »

Ktoś ma jakieś info? :)
Awatar użytkownika
meehoow
Posty: 90
Rejestracja: 01 cze 2007, 12:30
Lokalizacja: Pyrlandia

Post autor: meehoow »

Nataniel pisze:Osadnicy na przyklad nie byli drukowani razem z niemiecka edycja - dlatego na przyklad porty maja inne zlaczki (puzzle) niz niemiecka edycja.
I należy tylko nad tym boleć :( Żeby przystosować Osadników do gry 2-osobowej musiałem pociąć ramki z morzem i portami, bo wydawca pożałował trochę więcej tektury na heksagony... :cry:
Awatar użytkownika
Vasquez21
Posty: 167
Rejestracja: 21 lip 2004, 14:26
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Post autor: Vasquez21 »

eeee... a czy to czasem nie było tak, że Osadnicy ukazali się właśnie zgodnie z jubileuszową wersją Settlersów, którzy pokazali się w niemczech?
http://www.mgla.pl - ogromny wybór gier bitewnych, gier planszowych i gier karcianych. Jeżeli jesteś w Jaworznie lub okolicach odwiedź nas!
(HUDSON): Hey Vasquez, Have you ever been mistaken for a man?
(VASQUEZ): No... Have you ?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

meehoow pisze:I należy tylko nad tym boleć :( Żeby przystosować Osadników do gry 2-osobowej musiałem pociąć ramki z morzem i portami, bo wydawca pożałował trochę więcej tektury na heksagony... :cry:
Wydawca nie pozalowal - w ten sposob ukazuja sie wszystkie edycje poza angielska - z ramkami latwiej sie uklada i calosc sie nie rozjezdza.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mefiug »

ramki to dobra sprawa a jak sie uprzesz na gre w dwie osoby to mozna plansze zmniejszyc jasne nie bedzie to pieknie wygladac ale da sie zagrac, choc mnie gra w 2 osoby nie porwala nawet we 3 jest srednio dopiero przy 4 mozna sobie elegancko pograc
Awatar użytkownika
meehoow
Posty: 90
Rejestracja: 01 cze 2007, 12:30
Lokalizacja: Pyrlandia

Post autor: meehoow »

mefiug pisze:ramki to dobra sprawa a jak sie uprzesz na gre w dwie osoby to mozna plansze zmniejszyc jasne nie bedzie to pieknie wygladac ale da sie zagrac
Jasne, tak graliśmy na początku, ale wrażenia estetyczne przeważyły ;) W międzyczasie próbowaliśmy jeszcze normalnego ułożenia na 3-4 os z nieco modyfikowanymi zasadami (12 pkt. za zwycięstwo, do najdłuższej drogi nie liczyło się połączenie dróg z początkowych osad), ale to nie było to. Więc pewnego pięknego dnia wziąłem nożyk do tapet i... jest o niebo lepiej!
BTW. Jak to czasami można się oddalić od pierwotnego tematu postu :idea:
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mefiug »

meehoow pisze:
mefiug pisze:ramki to dobra sprawa a jak sie uprzesz na gre w dwie osoby to mozna plansze zmniejszyc jasne nie bedzie to pieknie wygladac ale da sie zagrac
Jasne, tak graliśmy na początku, ale wrażenia estetyczne przeważyły ;) W międzyczasie próbowaliśmy jeszcze normalnego ułożenia na 3-4 os z nieco modyfikowanymi zasadami (12 pkt. za zwycięstwo, do najdłuższej drogi nie liczyło się połączenie dróg z początkowych osad), ale to nie było to. Więc pewnego pięknego dnia wziąłem nożyk do tapet i... jest o niebo lepiej!
BTW. Jak to czasami można się oddalić od pierwotnego tematu postu :idea:

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
jak tak można wandal :D
ODPOWIEDZ