Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Trolliszcze »

Ten wariant dwuosobowy jest słaby właśnie dlatego, że, jak już ktoś pisał, można znaleźć znacznie więcej lepszych dwuosobówek. Gra w tym składzie oczywiście działa, nie jest zepsuta, ale też zależności i interakcji jest mniej, a to przecież sól Puerto Rico. Widać to szczególnie, kiedy gracze obiorą dwie odrębne strategie i w wielkim stopniu "każdy sobie rzepkę skrobie". Na 4 osoby czy 5 nie ma większych szans, żeby ktoś wyspecjalizował się w jednej dziedzinie, a inni zostawili mu wolne pole, bo konkurencja jest o wszystko, nie ma się monopolu na żadne surowce, w każdej dziedzinie trzeba się liczyć z konkurencją. Pewność ładowania statków jest też znacznie mniejsza, przy złych układach kolejności i kiepskim planowaniu można nie załadować nic i jeszcze sporo stracić.

A argument, że jak ktoś uważa wersję 2 osobową za słabą, to jest kiepski w 3+, to sobie chyba szanowny interlokutor wyczarował z powietrza? Znam wielu bardzo doświadczonych graczy PR, którzy do wersji dwuosobowej nie usiądą (i ja im się nie dziwię, bo też nie siadam).
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: seki »

Nie będę się spierać czy gra jest lepsza w wariancie 2 os. czy 3+. Osobiście wolę grać w 2 osoby bo to swoisty pojedynek. Dodam, że w tej grze jak w żadnej innej zły wybór poprzednika znacznie ułatwia grę następnej osobie więc przy 3+ graczach istnieje problem, że ktoś komuś ułatwi grę.
A tekst, że Puerto Rico lepiej nie na 2 graczy bo są lepsze dwuosobówki? To ja powiem tak samo. Lepiej nie grać w Puerto Rico w ogóle w 3+ graczy bo są lepsze gry.
Od razu pisałem, że przy tej grze zdania są bardzo podzielone. Autor pytania musi sam zadecydować.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: warlock »

Tak na marginesie - ilu z Was grało ze szlachcicami? :) Ktoś uważa, że zestaw willla + zakład jubilerski jest "OP"? :wink:
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: RUNner »

Można grać w PR 1v1, ale mi dużo fajniej się rywalizuje w 3-4 osoby. To samo się tyczy Cytadeli.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: splocki »

Trolliszcze pisze:Ten wariant dwuosobowy jest słaby właśnie dlatego, że, jak już ktoś pisał, można znaleźć znacznie więcej lepszych dwuosobówek.
Wydaje mi się, że słaby to jest Twój komentarz. Zwłaszcza, że temat dotyczy konkretnej gry, a nie gier na 2 osoby.
Trolliszcze pisze:Gra w tym składzie oczywiście działa, nie jest zepsuta, ale też zależności i interakcji jest mniej, a to przecież sól Puerto Rico.
No właśnie gra dwuosobowa to więcej interakcji. To możliwość manipulowania przeciwnikiem, który nawet nie jest tego świadomy. To walka o budynki funkcyjne. To palenie towarów kapitanem, aby nie zostały sprzedane. Tu prawie każdy ruch to interakcja bezpośrednia (już dopieka), albo pośrednia (która dopiecze w kolejnych turach).
Trolliszcze pisze:A argument, że jak ktoś uważa wersję 2 osobową za słabą, to jest kiepski w 3+, to sobie chyba szanowny interlokutor wyczarował z powietrza? Znam wielu bardzo doświadczonych graczy PR, którzy do wersji dwuosobowej nie usiądą (i ja im się nie dziwię, bo też nie siadam).
To nie jest z powietrza, to statystyka. Większość mistrzów BGA gra tylko w dwie osoby. Wszystkie turnieje na BGA są prowadzone w trybie gry dwuosobowej.
Mało tego tryb dwuosobowy ma nawet dwa warianty.

Oto ostatnie gry kilku mistrzów z BGA (grają tylko na dwie osoby):
LionHowling - mistrz nr 1 https://pl.boardgamearena.com/#!player?id=84070171
Puresoul - mistrz 2 https://pl.boardgamearena.com/#!player?id=84470508
surek - mistrz 3 https://pl.boardgamearena.com/#!player?id=84018153

Osobiście uważam, że wariant na 3 osoby jest najsłabszy.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: DarkSide »

Poniższe wypowiedzi (jak i te wcześniejsze) są li tylko moim poglądem na grę PR i nikogo nie mam zamiaru na siłę przekonywać do tej gry. Wszak tyle jest fantastycznych tytułów, że każdy znajdzie coś skrojonego w sam raz na własne potrzeby. :D
Trolliszcze pisze:Ten wariant dwuosobowy jest słaby właśnie dlatego, że, jak już ktoś pisał, można znaleźć znacznie więcej lepszych dwuosobówek. Gra w tym składzie oczywiście działa, nie jest zepsuta, ale też zależności i interakcji jest mniej, a to przecież sól Puerto Rico.
Szanowne Troliszcze nigdzie i nigdy nie twierdziłem że PR to najlepsza dwuosobówka, ino uważam że wersja 2-osobowa jest bardzo dobra, wbrew opinii wielu osób.
Trolliszcze pisze:Ten wariant dwuosobowy jest słaby właśnie dlatego, że, jak już ktoś pisał, można znaleźć znacznie więcej lepszych dwuosobówek. Gra w tym składzie oczywiście działa, nie jest zepsuta, ale też zależności i interakcji jest mniej, a to przecież sól Puerto Rico. Widać to szczególnie, kiedy gracze obiorą dwie odrębne strategie i w wielkim stopniu "każdy sobie rzepkę skrobie".
W grach dwuosobowych chodzi o to by obserwować przeciwnika i mu uniemożliwić realizację jego strategii. Poza tym teoretycznie w Jaipurze jeden może pójść w długie sprzedaże 5 kart a inny iść w droższe i sprzedawać parami. A "7CŚ Pojedynek"? Wszak toż to gra roku a można iść w różne strategie i każdy sobie rzepkę skrobie. Jakby nie patrzeć większość dobrych dwuosobówek ma kilka strategii i w tych grach chodzi o to by reagować na poczynania przeciwnika a nie robić wyścigu na strategie, bo się wtedy nudny pasjans zrobi. Więcej tu zależy od graczy a nie od tylko od samej gry.

Ponadto szanowny interlokutorze wyraznie zaznaczyłem w pierwszym zdaniu, że wersja na 2 a wersja na 3+ graczy to jednak różne gry. Własnie dlatego że jak sam zauważyłeś "konkurencja jest o wszystko, nie ma się monopolu na żadne surowce, w każdej dziedzinie trzeba się liczyć z konkurencją. Pewność ładowania statków jest też znacznie mniejsza, przy złych układach kolejności i kiepskim planowaniu można nie załadować nic i jeszcze sporo stracić."
Trolliszcze pisze: A argument, że jak ktoś uważa wersję 2 osobową za słabą, to jest kiepski w 3+, to sobie chyba szanowny interlokutor wyczarował z powietrza? Znam wielu bardzo doświadczonych graczy PR, którzy do wersji dwuosobowej nie usiądą (i ja im się nie dziwię, bo też nie siadam).
Dla mnie korelacja jest nazbyt wyraznie widoczna. A to że doświadczony gracz nie zasiada do wersji 2-osobowej nie przeczy w żaden sposób mojemu stwierdzeniu. Niechęć do gry a bycie słabym w daną grę to jednak nie to samo, nieprawdaż? :wink:
RUNner pisze:Można grać w PR 1v1, ale mi dużo fajniej się rywalizuje w 3-4 osoby. To samo się tyczy Cytadeli.
Tak jak wspominałem wyżej to jednak trochę inne gry. (W sensie wersja na 2 i na 3+)
seki pisze:Osobiście wolę grać w 2 osoby bo to swoisty pojedynek. Dodam, że w tej grze jak w żadnej innej zły wybór poprzednika znacznie ułatwia grę następnej osobie więc przy 3+ graczach istnieje problem, że ktoś komuś ułatwi grę.
+1
Właśnie to w dużym stopniu odróżnia wersję dwuosobową od 3+
Ostatnio zmieniony 05 lip 2017, 12:32 przez DarkSide, łącznie zmieniany 1 raz.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Trolliszcze »

splocki pisze:No właśnie gra dwuosobowa to więcej interakcji. To możliwość manipulowania przeciwnikiem, który nawet nie jest tego świadomy. To walka o budynki funkcyjne. To palenie towarów kapitanem, aby nie zostały sprzedane. Tu prawie każdy ruch to interakcja bezpośrednia (już dopieka), albo pośrednia (która dopiecze w kolejnych turach).
Jeśli nie jest świadomy, to jest słabym przeciwnikiem.

Nigdzie nie twierdzę, że nie ma interakcji. Jest, ale jest w niej mniej zależności, a rozgrywka ma charakter bardziej zero-jedynkowy. Pewne akcje są oczywiste (mogę zablokować statki, to blokuję), podczas gdy w grze na wiele osób nigdy się nie zdarza, żeby jeden gracz mógł zablokować wszystko. I na tym się zasadza cała różnica; gra dwuosobowa jest policzalna i bardziej czarno-biała, mniej jest w niej odcieni interakcji. W grze wieloosobowej rzadko się zdarza, żeby akcja premiowała tylko MNIE (co jest możliwe w grze dwuosobowej), więc każdy Kapitan, każdy Nadzorca to kalkulowanie, ile ja wyciągnę z danej akcji, a ile przeciwnicy i czy na pewno ja wyciągnę najwięcej. Wiele razy zdarza się sytuacja, że mogę zrobić Nadzorcę i wiem, że jeśli ktoś pociągnie Kapitanem, to na tym zyskam, ale ktoś inny zyska więcej; wiem, że gdyby tego samego Nadzorcę wykonał ktoś inny, to byłbym jeszcze bardziej premiowany w stosunku do gracza, który zgromadził najwięcej surowców (bo on zostałby zablokowany), ale jaką mam pewność, że ta trzecia osoba Nadzorcę wykona?

To są wszystko dylematy nieistniejące w grze dwuosobowej, dylematy, które sprawiają, że PR jest czymś znacznie lepszym od standardowego Euro. Gra dwuosobowa to natomiast standardowe euro z mechaniką action/resource denial, bardzo łatwo policzalna. Jeśli ktoś ma ochotę na standardowe, niczym nie wyróżniające się euro - niech gra PR na dwie osoby.
To nie jest z powietrza, to statystyka. Większość mistrzów BGA gra tylko w dwie osoby. Wszystkie turnieje na BGA są prowadzone w trybie gry dwuosobowej.
Mało tego tryb dwuosobowy ma nawet dwa warianty.
Aha, czyli większość graczy dwuosobowych gra lepiej niż gracze, którzy nie lubią rozgrywki dwuosobowej, bo turnieje są prowadzone tylko na dwie osoby. Seems legit.
Nie wiem tylko, jak mieliby się sprawdzić ci, którzy rozgrywki dwuosobowej nie lubią, no ale to szczegół.

Warto może przypomnieć, że PR nie zostało stworzone przez autora jako gra dwuosobowa. Ten tryb został dodany później, po naciskach graczy. Ale może gracze wiedzą lepiej niż autor, kto wie.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: RUNner »

Lepiej tego nie szło ująć.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Trolliszcze »

Może napiszę jeszcze tak, w uproszczeniu: PR na dwie osoby to gra w liczenie; PR na więcej osób to gra w kalkulowanie.
Osobiście uważam, że jest dużo mniej dobrych gier w kalkulowanie i za to cenię PR. Dobrych gier w liczenie jest znacznie więcej (przynajmniej w mojej kolekcji).
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: splocki »

Trolliszcze pisze:gra dwuosobowa jest policzalna i bardziej czarno-biała
Jak już to ktoś powiedział, to takie szachy i faktycznie jest w tym sporo racji.
Bo przewidywanie ruchów przeciwnika jest tu kluczowe.

Ja również jak DarkSide nie mam zamiaru nikogo przekonywać do gry w dwie osoby. Tylko uważam, że naklejka PR nie dla dwóch osób jest bardzo krzywdząca.
Trolliszcze pisze:Aha, czyli większość graczy dwuosobowych gra lepiej niż gracze, którzy nie lubią rozgrywki dwuosobowej...
Ale może gracze wiedzą lepiej niż autor, kto wie.
Tak i tak.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Trolliszcze »

Przypominam, że ci gracze, którzy są mistrzami PR, grają WYŁĄCZNIE, jak sam napisałeś, w rozgrywki dwuosobowe.
Jeśli więc masz na myśli, że "gracze, którzy grają w rozgrywki dwuosobowe, grają w rozgrywki dwuosobowe lepiej od graczy, którzy w nie nie grają", to coś mi mówi, że istotnie możesz mieć rację...
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Trolliszcze »

Ach, i zanim ktoś sobie wyrobi zupełnie nieuprawnione zdanie na ten temat, warto chyba wyjaśnić, dlaczego rozgrywki są prowadzone tylko na dwie osoby.
Ano dlatego, że PR można łatwo "zepsuć", zapraszając do grę anonimowego kolegę, który będzie wykonywać ruchy premiujące konkretnego gracza. Po prostu, w PR bardzo łatwo w ten sposób oszukiwać i to jest główny powód, dla którego nie robi się turniejów na więcej osób. Oczywiście jest to "oszukiwanie" w ramach zasad gry, więc nic nie da się na nie poradzić. Pod tym względem gra jest niestety zepsuta i żeby się nią naprawdę cieszyć, trzeba grona doświadczonych (i uczciwych) graczy. Na dwie osoby problem ten odpada (robi się zero-jedynkowo), ale też odpada znaczna część charakteru PR. Nadal więc uważam, że PR na dwie osoby jest wykastrowane z najfajniejszej części tej gry i przychylam się do stanowiska statystycznej większości, że lepiej grać w trybach wieloosobowych.
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: splocki »

Trolliszcze pisze:Przypominam, że ci gracze, którzy są mistrzami PR, grają WYŁĄCZNIE, jak sam napisałeś, w rozgrywki dwuosobowe.
Jeśli więc masz na myśli, że "gracze, którzy grają w rozgrywki dwuosobowe, grają w rozgrywki dwuosobowe lepiej od graczy, którzy w nie nie grają", to coś mi mówi, że istotnie możesz mieć rację...
Miałem na myśli, że ogólnie są lepszymi graczami. Nie wiem, może im się już jakoś mózg poprzestawiał, ale coś w tym jest.
Osobiście wolę grać na 2 osoby, ale na przykład Polska Liga PR, to rozgrywki 4-osobowe.
Jak na razie to udało mi się wygrać 3 sezony rozgrywek.
Ale to może być przypadek.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: hipcio_stg »

Ja niestety uważam PR za najbardziej przereklamowaną grą. Usiadłem do niej dopiero w tym roku i na prawdę wiało taką nudą, że można było przysnąć nad stołem. Miałem ogromne oczekiwania wobec tej gry i być może stąd moja opinia. Uważam, że dzisiaj szkoda czasu na zmuszanie się do grania w gry nudne mając tyle gier w sprzedaży.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: warlock »

Dla mnie tam Puerto nadal bije na głowę większość współczesnych ekonomicznych eurosów średniej wagi. Interakcja związana z wyborem akcji dla siebie i wszystkich przy stole + praktycznie zerowy downtime wyróżniają ten tytuł z tłumu innych gier. Zawsze siadam do Puerto Rico z wielką przyjemnością. Jestem non-stop zaangażowany w rozgrywkę, a nie mogę tego powiedzieć o każdej grze ;). Ale argumentu o nudzie zbić nie sposób, każdy nudzi się przy czymś innym ;).
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: seki »

hipcio_stg pisze:Ja niestety uważam PR za najbardziej przereklamowaną grą. Usiadłem do niej dopiero w tym roku i na prawdę wiało taką nudą, że można było przysnąć nad stołem. Miałem ogromne oczekiwania wobec tej gry i być może stąd moja opinia. Uważam, że dzisiaj szkoda czasu na zmuszanie się do grania w gry nudne mając tyle gier w sprzedaży.
Nie powinieneś pisać, że jest to nudna gra tylko dlatego, że ty się nudziłeś. Wystarczy poczytać komentarze do ocen na bgg. Większość potwierdza, że gra jest fantastyczna :) czy to najlepsza gra w jaką grałem? Absolutnie nie. Wydaję mi się, że jeśli się nie wie co robić, nie zna zależności między akcjami to gra może wydawać się nudna. Ale gdy się wie co robi to cała gra jest bardzo dynamiczna i pełna emocji związanych z dużą interakcją między graczami.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1531
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Furan »

Co do najlepszych graczy i rozgrywek 2-osobowych:
Puerto Rico to gra w której kluczowe, to nie robić dobrze graczowi siedzącemu po lewej i dalej. Innymi słowy - łatwiej grać na lewo od słabego gracza, a nie na lewo od dobrego. Dlatego 3-osobowe turnieje wymagałyby rozegrania co najmniej 2 partii [ABC; CBA], więc wydłużyłby turniej. Stąd - zredukowano grę do turniejów 2-osobowych. Być może (podkreślam - BYĆ MOŻE] więc najlepsi gracze turniejowi grają najwięcej w wariant 2-osobowy, bo... chcą ćwiczyć do turniejów? :D
A było nie było - Puerto w 2 osoby jest w odczuciu (i kalkulacjach) zupełnie inną grą niż na 3, 4, a o 5 nie wspomnę (bo dla mnie to już nieco za dużo do ogarnięcia, zbyt długo trwa itd.). Mi wersja 2-osobowa nie daje tyle radochy ile wariant na 3 i więcej, chociaż wolę 2-osobowe Puerto od 2-osobowego San Juan (w sumie jakiekolwiek San Juan; wiem, wiem, heretyk :P). W więcej osób gram bardziej intuicyjnie i w ten sposób gra mi się o wiele przyjemniej. Ot.

I kompletnie nie rozumiem czemu nie wolno napisać że gra jest nudna, jeśli się nudziłem. Hipcio się nudził, więc dla niego gra jest nudna. Myślę, że nawet jeśli jakiś egzemplarz Puerto Rico przeczyta jego komentarz, to nie będzie mu przykro (bo jest hiszpańskojęzyczny i nic nie zrozumie...). :D
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Bruno555 »

Nie powinieneś pisać, że jest to nudna gra tylko dlatego, że ty się nudziłeś.
Pisząc w ten sposób odbierasz prawo do wyrażania własnych opinii o grze. Nie zawsze należy kierować się głosem większości gdyż co dla ogółu jest ciekawe, dla niektórych może być bardzo nudne.
A tak przy okazji, znajdujecie zastosowanie dla budynków Przytułek(+1 kolonista na plantacje) i Uniwersytet(+1 kolonista na budynek)?
Bo ja bardzo rzadko buduje ten pierwszy, a drugi praktycznie wogóle. Moim zdaniem jak by były tańsze to nawet można by je wziąść pod uwagę. Co więcej na BGA doświadczeni gracze też raczej nie budują.
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: splocki »

Bruno555 pisze:A tak przy okazji, znajdujecie zastosowanie dla budynków Przytułek(+1 kolonista na plantacje) i Uniwersytet(+1 kolonista na budynek)?
Bo ja bardzo rzadko buduje ten pierwszy, a drugi praktycznie wogóle. Moim zdaniem jak by były tańsze to nawet można by je wziąść pod uwagę. Co więcej na BGA doświadczeni gracze też raczej nie budują.
W grze na 4 lub 5 osób kiedy zaczynasz z taką ilością kasy, że stać Cię na Przytułek, to jest sens go kupić, bo grając nim od początku na pewno koszt się zwróci i jeszcze trochę zarobi.
Na 2 lub 3 osoby, to faktycznie są ciekawsze rzeczy. No chyba, że ktoś ma mocny plan na szybkie wypstrykanie kolonistów i szybsze zakończenie.

Za to Uniwersytet to bardzo ciekawy budynek i zdarza się go kupić na dwie trzy tury przed końcem gry, aby się ustrzec nieobsadzenia dużego budynku bonusowego po ostatniej fazie budowniczego.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: seki »

Bruno555 pisze:
Nie powinieneś pisać, że jest to nudna gra tylko dlatego, że ty się nudziłeś.
Pisząc w ten sposób odbierasz prawo do wyrażania własnych opinii o grze. Nie zawsze należy kierować się głosem większości gdyż co dla ogółu jest ciekawe, dla niektórych może być bardzo nudne.
A tak przy okazji, znajdujecie zastosowanie dla budynków Przytułek(+1 kolonista na plantacje) i Uniwersytet(+1 kolonista na budynek)?
Bo ja bardzo rzadko buduje ten pierwszy, a drugi praktycznie wogóle. Moim zdaniem jak by były tańsze to nawet można by je wziąść pod uwagę. Co więcej na BGA doświadczeni gracze też raczej nie budują.
Nie odbieram prawa. Jak najbardziej można napisać, że nudzi mnie jakaś gra bo opisujesz wtedy własne odczucia i jak najbardziej każdy ma do tego prawo. Ale napisanie, że gra jest nudna więc lepiej aby autor pytania grał w inne gry ma już wydźwięk taki, że gra jest nudna dla wszystkich a tak nie jest. Dlatego to prostuje.

A co do budynków o ktorych piszesz to oczywiście mają swoje zastosowanie przy różnych strategiach ale najbardziej oczywistym przypadkiem jest gdy wiesz, że wygrywasz i chcesz zakończyć grę wyczerpując kolonistów.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: hipcio_stg »

seki pisze:
Bruno555 pisze:
Nie powinieneś pisać, że jest to nudna gra tylko dlatego, że ty się nudziłeś.
Pisząc w ten sposób odbierasz prawo do wyrażania własnych opinii o grze. Nie zawsze należy kierować się głosem większości gdyż co dla ogółu jest ciekawe, dla niektórych może być bardzo nudne.
A tak przy okazji, znajdujecie zastosowanie dla budynków Przytułek(+1 kolonista na plantacje) i Uniwersytet(+1 kolonista na budynek)?
Bo ja bardzo rzadko buduje ten pierwszy, a drugi praktycznie wogóle. Moim zdaniem jak by były tańsze to nawet można by je wziąść pod uwagę. Co więcej na BGA doświadczeni gracze też raczej nie budują.
Nie odbieram prawa. Jak najbardziej można napisać, że nudzi mnie jakaś gra bo opisujesz wtedy własne odczucia i jak najbardziej każdy ma do tego prawo. Ale napisanie, że gra jest nudna więc lepiej aby autor pytania grał w inne gry ma już wydźwięk taki, że gra jest nudna dla wszystkich a tak nie jest. Dlatego to prostuje.

A co do budynków o ktorych piszesz to oczywiście mają swoje zastosowanie przy różnych strategiach ale najbardziej oczywistym przypadkiem jest gdy wiesz, że wygrywasz i chcesz zakończyć grę wyczerpując kolonistów.
Pisałem wyraźnie, że grając w PR wynudziłem się (JA + współgracze). Później padła refleksja, że nie ma sensu zmuszać się do gier, które nas nie bawią bo jest multum innych. Proszę czytać i odwoływać się do całości.
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: okon »

ludzie są różni i gusta są różne

zapytam może inaczej jeżeli troyes podoba mi sie na dwóch to czy przy graniu w puerto rico będę miał podobne odczucia ??:)
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: bardopondo »

zawsze jak siadamy do Puerto Rico to odchodzą krzyki szantaże próby drobnego łapówkarstwa itd.
tak na powążnie jak wie się jak w tę gre grać to interakcyjnośc tej pozycji jest kosmiczna, nie ma mowy o nudzie...
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico w nowym wydaniu...?

Post autor: Yavi »

okon pisze: jeżeli troyes podoba mi sie na dwóch to czy przy graniu w puerto rico będę miał podobne odczucia ??:)
Nie :P. Bo jednak w Troyes jest zawsze wirtualny gracz, a PR we dwoje mocno zmienia odczucia z rozgrywki. Chociaż są osoby, które bardzo chwalą sobie grę we dwoje, więc... :P
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Puerto Rico po polsku :-)

Post autor: bukimi »

Mam pytanie co do dodatków do Puerto Rico. Czy gdzieś sprzedawane są same dodatki do tego?
Widzę, że obecnie podstawka sprzedawana jest już z dodatkiem "szlachcice", którego nie mam. Mam tylko pakiet dodatkowych budynków. Są jeszcze jakieś inne dodatki w ogóle? Da się coś dostać, czy trzeba liczyć na print & play?
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
ODPOWIEDZ