Orleans (Reiner Stockhausen)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Orleans

Post autor: josiu »

sajlenthill pisze:A tak podsumowując - gdybyście mogli kupić tylko jeden z dodatków to który byście wybrali? Który bardziej urozmaica grę?
Ja stałem przed takim wyborem gdy dodatki pojawiły się na wspieram.to. Od razu wybrałem handel i intrygę. Ten dodatek czyni grę bardziej kompletną. Jest o wiele wiecej różnorodnych kafelków wydarzeń, całkowicie inna dwustroonna plansza darczyńców, karty handlu i ogólnie więcej możliwości. A drugi dodatek z tego co kojarzę zmienia system gry na kooperacje.
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Orleans

Post autor: sajlenthill »

No i mi się tak z opinii wydaje, że gracze jednak bardzie obstają przy handlu i intrydze
Golin
Posty: 324
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Orleans

Post autor: Golin »

podobno ma nie być dodruku prawda to?
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Orleans

Post autor: harrison »

Golin pisze:podobno ma nie być dodruku prawda to?
polecam ten wątek http://forum.gry-planszowe.pl/viewtopic ... 4#p1016614
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Kupować bo to świetna gra, natomiast dodatek sprawia że ta gra jest kompletna. Właściwie to nie porozumienie że podstawka nie ma tej planszy darczyńców z dodatku.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Golin
Posty: 324
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Orleans

Post autor: Golin »

a co powiesz na zarzut jaki slyszałem wobec tej gry że trzeba iść w wybrane pole rozwoju bo inaczej sie nie wygra? trochę to skreśla dla mnie gre jak w każdej muszę iść np w czerwone i niebieskie wyłącznie
probbi
Posty: 947
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times

Re: Orleans

Post autor: probbi »

Ale dodatek to naprawia, możesz grać na inne strategie i wygrać
Golin
Posty: 324
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Orleans

Post autor: Golin »

Który dodatek?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Handel i Intryga
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Polo15
Posty: 118
Rejestracja: 04 maja 2011, 22:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 44 times
Been thanked: 42 times

Re: Orleans

Post autor: Polo15 »

Czy jest gdzieś dostępne polskie tłumaczenie instrukcji do małych dodatków (zestawy budynków) do wydrukowania? Chciałbym zrobić zbiorcze zestawienie wszystkich budynków, bo strasznie niewygodne jest posiadanie ich opisów w tylu różnych miejscach.
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 575
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Orleans

Post autor: baldar »

Zbiorczego nie ma (chyba w żadnej wersji językowej), zestawy 1 i 2 są w instrukcji do podstawki.
Zestawy 3 i 4 są osobno.
Polo15
Posty: 118
Rejestracja: 04 maja 2011, 22:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 44 times
Been thanked: 42 times

Re: Orleans

Post autor: Polo15 »

Wiem, że nie ma, dlatego chciałem właśnie takie coś zrobić :) Potrzebuję tylko jakiś pdf z zestawami 3 i 4, żeby móc to zmontować, jest to gdzieś dostępne do pobrania?
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 575
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Orleans

Post autor: baldar »

Napisz na wydawnictwo@baldar.pl prześlemy plik
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Orleans

Post autor: Arkadiusz »

Witam! Kupiłem sobie niedawno tę grę. Może to kwestia przyzwyczajenia ale jak na razie połączenie malutkich żetonów postaci z przepastnym woreczkiem nie sprawdza się, nie sprawia przyjemności na jaką liczyłem. W związku z tym mam kilka dylematów:

- rozważałem zakup drewnianych meepli, wolałbym bez naklejek, są tańsze i nie będę musiał się bawić w naklejanie, wyobrażam sobie, że to bardzo czasochłonne zajęcie a niedokładnie wykonane da bardzo nieestetyczny efekt. Musiałbym jakoś oznaczyć meeple startowe (np. pisakiem) czy ktoś gra w ten sposób i czy to się sprawdza?

- może jednak zostawić żetony? czy można się do nich z czasem przekonać i czy one są trwałe?

- jestem przeciwnikiem kupowania dodatków, zamiast wydawać 50 czy 100zł na dodatek, wolę nową grę, nie podoba mi się wizja naprawiania gry najpierw tymi meeplami a później dodatkiem Handel i Intryga, który podobno jest niemal niezbędny na dłuższą metę, zastanawiam się, czy gry po prostu nie sprzedać.

Byłbym wdzięczny za jakieś sugestie odnośnie moich wątpliwości.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Arkadiusz pisze:Witam! Kupiłem sobie niedawno tę grę. Może to kwestia przyzwyczajenia ale jak na razie połączenie malutkich żetonów postaci z przepastnym woreczkiem nie sprawdza się, nie sprawia przyjemności na jaką liczyłem. W związku z tym mam kilka dylematów:

- rozważałem zakup drewnianych meepli, wolałbym bez naklejek, są tańsze i nie będę musiał się bawić w naklejanie, wyobrażam sobie, że to bardzo czasochłonne zajęcie a niedokładnie wykonane da bardzo nieestetyczny efekt. Musiałbym jakoś oznaczyć meeple startowe (np. pisakiem) czy ktoś gra w ten sposób i czy to się sprawdza?

- może jednak zostawić żetony? czy można się do nich z czasem przekonać i czy one są trwałe?

- jestem przeciwnikiem kupowania dodatków, zamiast wydawać 50 czy 100zł na dodatek, wolę nową grę, nie podoba mi się wizja naprawiania gry najpierw tymi meeplami a później dodatkiem Handel i Intryga, który podobno jest niemal niezbędny na dłuższą metę, zastanawiam się, czy gry po prostu nie sprzedać.

Byłbym wdzięczny za jakieś sugestie odnośnie moich wątpliwości.
Z twojego opisu i twoich preferencji wynika że kupiłeś grę która nie jest dla ciebie.
Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy ta gra ci się podoba, mechanika, klimat itd.
Ja żetony podkleiłem drewnianymi okrągłymi scrapkami i dla mnie efekt jest mega i teraz czuć że w worku coś jest. Oczywiście nie zrobiłem tego w pięć minut. Dodatek Handel i Intryga uważam że jest obowiązkowy. Pytanie po co to wszystko? Bo gra mi się podoba.
A tobie?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Orleans

Post autor: gregos »

Arkadiusz pisze:Witam! Kupiłem sobie niedawno tę grę. Może to kwestia przyzwyczajenia ale jak na razie połączenie malutkich żetonów postaci z przepastnym woreczkiem nie sprawdza się, nie sprawia przyjemności na jaką liczyłem. W związku z tym mam kilka dylematów:

- rozważałem zakup drewnianych meepli, wolałbym bez naklejek, są tańsze i nie będę musiał się bawić w naklejanie, wyobrażam sobie, że to bardzo czasochłonne zajęcie a niedokładnie wykonane da bardzo nieestetyczny efekt. Musiałbym jakoś oznaczyć meeple startowe (np. pisakiem) czy ktoś gra w ten sposób i czy to się sprawdza?

- może jednak zostawić żetony? czy można się do nich z czasem przekonać i czy one są trwałe?

- jestem przeciwnikiem kupowania dodatków, zamiast wydawać 50 czy 100zł na dodatek, wolę nową grę, nie podoba mi się wizja naprawiania gry najpierw tymi meeplami a później dodatkiem Handel i Intryga, który podobno jest niemal niezbędny na dłuższą metę, zastanawiam się, czy gry po prostu nie sprzedać.

Byłbym wdzięczny za jakieś sugestie odnośnie moich wątpliwości.
Ja wybrałem jednak drewienko, a to jak zaznaczysz meple startowe nie ma większego znaczenia. Ważne tylko, aby na pierwszy rzut oka było widać różnicę. Z kolei dodatek wprowadza kilka ciekawych aspektów, więc nie jest to kasa wydana niepotrzebnie.
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Orleans

Post autor: Arkadiusz »

Dr. Nikczemniuk pisze: Z twojego opisu i twoich preferencji wynika że kupiłeś grę która nie jest dla ciebie.
Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy ta gra ci się podoba, mechanika, klimat itd.
Ja żetony podkleiłem drewnianymi okrągłymi scrapkami i dla mnie efekt jest mega i teraz czuć że w worku coś jest. Oczywiście nie zrobiłem tego w pięć minut. Dodatek Handel i Intryga uważam że jest obowiązkowy. Pytanie po co to wszystko? Bo gra mi się podoba.
A tobie?
Bardzo ładnie i mądrze napisane, dało mi do myślenia. Doszedłem do wniosku, że gra faktycznie nie jest dla mnie.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Orleans

Post autor: Lolas »

Czy Wasze egzemplarze Orleanu też mają nieprzyjemny zapach? W moim niestety całość śmierdzi jakby była przechowywana w wilgotnej piwnicy.
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Orleans

Post autor: dominGeS »

Niestety tak. Smród, że szok. Wersja ENG jest ok, to znaczy nie cuchnie, a nasza rodzima wersja śmierdzi jakąś tragiczna farba drukarska. Powiem więcej, przez to, że gra tak cuchnie zadko po nią siegam.
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 138
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 249 times
Been thanked: 76 times

Re: Orleans

Post autor: obo_bb »

Dr. Nikczemniuk pisze: 12 mar 2018, 09:42 Ja żetony podkleiłem drewnianymi okrągłymi scrapkami i dla mnie efekt jest mega i teraz czuć że w worku coś jest.
Hej, super pomysł.
Masz może jakieś zdjęcie jak to wyszło?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

obo_bb pisze: 08 paź 2018, 13:56
Dr. Nikczemniuk pisze: 12 mar 2018, 09:42 Ja żetony podkleiłem drewnianymi okrągłymi scrapkami i dla mnie efekt jest mega i teraz czuć że w worku coś jest.
Hej, super pomysł.
Masz może jakieś zdjęcie jak to wyszło?
https://allegro.pl/scrapki-kolka-kolecz ... 18898.html
Zapodaję linka do oferty na allegro.
Klej wikol, pecyna na środek i jest git. Super efekt, w super cenie :wink:
W tym wątku wrzucałem zdjęcia ale czy są aktualne...
EDIT: Luknij str. 16 :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 138
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 249 times
Been thanked: 76 times

Re: Orleans

Post autor: obo_bb »

Dr. Nikczemniuk pisze: 08 paź 2018, 14:36 W tym wątku wrzucałem zdjęcia ale czy są aktualne...
EDIT: Luknij str. 16 :D viewtopic.php?f=1&t=35015&start=375#p906388
Zdjęcia jeszcze są, super to wyszło, dzięki bardzo. Też tak zrobię!

Jeszcze tylko się zastanawiam, czy dałoby się rozdzielić oryginalny żeton nożem i podkleić z dwóch stron.
Sprawdzę po powrocie do domu.
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Orleans

Post autor: Lolas »

Jest jeszcze takie rozwiązanie:
https://am76.pl/produkt,orlean-w-drewni ... raczy:3378

Polecam!
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 138
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 249 times
Been thanked: 76 times

Re: Orleans

Post autor: obo_bb »

Lolas pisze: 08 paź 2018, 15:08 Jest jeszcze takie rozwiązanie:
https://am76.pl/produkt,orlean-w-drewni ... raczy:3378
Tak, wiem i znam. Jedno co mi sie nie do końca podoba to to, że te meple są grube, i na polu stojąc mieści się około 10-12.
Przy 4 i większej ilości osób może być już ciasno je estetycznie rozłożyć na odpowiadających im torach poddanych.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

obo_bb pisze: 08 paź 2018, 14:57
Dr. Nikczemniuk pisze: 08 paź 2018, 14:36 W tym wątku wrzucałem zdjęcia ale czy są aktualne...
EDIT: Luknij str. 16 :D viewtopic.php?f=1&t=35015&start=375#p906388
Zdjęcia jeszcze są, super to wyszło, dzięki bardzo. Też tak zrobię!

Jeszcze tylko się zastanawiam, czy dałoby się rozdzielić oryginalny żeton nożem i podkleić z dwóch stron.
Sprawdzę po powrocie do domu.
Daj spokój z tym nożem...
Na BGG można pobrać pliki i wydrukować sobie na papierze samoprzylepnym, wyciąć, poprzyklejać i gotowe. :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ