Orleans (Reiner Stockhausen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Orleans

Post autor: mecenas »

A ja mam pytanie trochę z innej beczki...

Po dwóch pierwszych partiach trochę mój zachwyt tą grą spadł ze względu na to, że rzeczywiście jeżeli nie idzie się w faktorie handlowe oraz na torze mnożącym tych gwiazdek.

Czy dodatki sporo naprawiają to, że jest więcej dróg do zwycięstwa?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Jakby nie patrzeć to ten mnożnik jest nadrukowany na planszy więc jak w niego nie iść?
Osobiście gdybym chciał grać w grę z mnóstwem dróg do zwycięstwa to bym zainwestował np. w Ucztę dla Odyna. :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Orleans

Post autor: Tycjan »

Poniżej możecie zobaczyć co skrywają pudełka dwóch dodatków do "Orleanu": https://www.facebook.com/ZnadPlanszy/po ... 6271755913

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
tramwajaz
Posty: 64
Rejestracja: 07 cze 2011, 15:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Orleans

Post autor: tramwajaz »

mecenas pisze:A ja mam pytanie trochę z innej beczki...

Po dwóch pierwszych partiach trochę mój zachwyt tą grą spadł ze względu na to, że rzeczywiście jeżeli nie idzie się w faktorie handlowe oraz na torze mnożącym tych gwiazdek.

Czy dodatki sporo naprawiają to, że jest więcej dróg do zwycięstwa?
Nie zgodziłbym się, ja wygrywałem nie wystawiając w ogóle gildii. Oczywiście na torze z gwiazdkami wypada zdobywać poziom ale jest na to kilka sposobów, akurat wczoraj dojechałem do mnożnika 5 biorąc tylko raz uniwersytet. Bardzo dużo punktów można zdobyć zbierając pieniądze na wszelkie sposoby. Podróżowanie i produkcja towarów też potrafi przynieść sporo. Dziwią mnie opinie że w Orleanie jest często to samo, jak dla mnie tam jest mnóstwo możliwości. Jasne są gry gdzie jest więcej ale tu na pewno nie ma jednej drogi.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 74 times

Re: Orleans

Post autor: Dziami »

Czy ktoś mógłby podać dokładną średnicę żetonów poddanych?
Z góry dziękuję :-)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

2 cm.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Jak ktoś narzekał na Orlean albo chce sobie odświeżyć grę to polecam dodatek Handel i Intryga.
Ten dodatek daje grze dużego kopa. :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Orleans

Post autor: Fojtu »

Dr. Nikczemniuk pisze:Jak ktoś narzekał na Orlean albo chce sobie odświeżyć grę to polecam dodatek Handel i Intryga.
Ten dodatek daje grze dużego kopa. :D
Ja jestem ogólnie w szoku jak bardzo inna ta gra się robi z dodatkiem. W zasadzie naprawia wszystkie minusy podstawki:
1. Nudne wydarzenia
2. Słabą planszę do wysyłania ludzików
3. Brak większego znaczenia kolejności tury
4. Średni wybór strategii

Ja zagrałem z Handlem na razie raz i od razu kupiłem dodatek. Raczej nie mam zamiaru wracać do samej podstawki, nawet kogoś ucząc.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: Orleans

Post autor: warlock »

U mnie Orleans spadło do 7/10 (i je sprzedałem) właśnie z tych wszystkich powodów, o których pisał Fojtu. Może trzeba było się wstrzymać i kupić pakiet naprawczy w formie dodatku... ;)
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Orleans

Post autor: gregos »

warlock pisze:U mnie Orleans spadło do 7/10 (i je sprzedałem) właśnie z tych wszystkich powodów, o których pisał Fojtu. Może trzeba było się wstrzymać i kupić pakiet naprawczy w formie dodatku... ;)
Oj, zdecydowanie tak. Ale możesz wszystko jeszcze naprawić i kupić cały pakiet. :wink:
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Orleans

Post autor: Fojtu »

warlock pisze:U mnie Orleans spadło do 7/10 (i je sprzedałem) właśnie z tych wszystkich powodów, o których pisał Fojtu. Może trzeba było się wstrzymać i kupić pakiet naprawczy w formie dodatku... ;)
Na pewno warto chociaż raz zagrać z dodatkiem, choćby po to, żeby zatrzeć złe wrażenia z gry w samą podstawkę ;)
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Orleans

Post autor: Arkhon »

Dokładnie jak piszecie.

O ile moja grupa już lubiła Orleans (na dobre 7.5 lub lepiej)
Mimo wad wypisanych wyżej.

To po dodatkach, wystrzał jest bardzo konkretny, zwłaszcza po handlu i intrydze, jak i upgradzie komponentów.
W tej chwili przynajmniej 9/10.

Jest więcej interakcji, wyborów, mapa ma większe znaczenie, kolejność (już wspomniana) również.

Szczerze polecam.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Orleans

Post autor: cezner »

15 stron wcześniej napisałem takie kilka zdań na temat Orleans:

"Niby na każdym polu akcji coś innego robimy, np na jednym dostaniemy żeglarza + pieniądze a na drugim chłopa + dobro a na trzecim wybudujemy faktorię a na czwartym ruszymy się po mapie i też zdobędziemy dobro.
No ale co z tymi pieniędzmi możemy zrobić? Możemy na koniec gry zamienić na PZ. A co możemy z robić z dobrami (zboże, wino, sukno, ser itd)? No też możemy na końcu gry zamienić na PZ. Za faktorię też dostaniemy PZ.
A może te dobra możemy na coś zamienić, sprzedać, wyprodukować? A może za te pieniądze możemy coś kupić? A może faktoria nam zwiększą handel? Nie, to by było zbyt skomplikowane. Możemy to wszystko na końcu zamienić na PZ
"

Czy ten dodatek, o którym wspominacie w jakimś stopniu zmienia to o czym napisałem?
sigmarpriest
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Orleans

Post autor: sigmarpriest »

cezner pisze:15 stron wcześniej napisałem takie kilka zdań na temat Orleans:

"Niby na każdym polu akcji coś innego robimy, np na jednym dostaniemy żeglarza + pieniądze a na drugim chłopa + dobro a na trzecim wybudujemy faktorię a na czwartym ruszymy się po mapie i też zdobędziemy dobro.
No ale co z tymi pieniędzmi możemy zrobić? Możemy na koniec gry zamienić na PZ. A co możemy z robić z dobrami (zboże, wino, sukno, ser itd)? No też możemy na końcu gry zamienić na PZ. Za faktorię też dostaniemy PZ.
A może te dobra możemy na coś zamienić, sprzedać, wyprodukować? A może za te pieniądze możemy coś kupić? A może faktoria nam zwiększą handel? Nie, to by było zbyt skomplikowane. Możemy to wszystko na końcu zamienić na PZ
"

Czy ten dodatek, o którym wspominacie w jakimś stopniu zmienia to o czym napisałem?
Jeśli nie podoba ci się aspekt zbierania punktów w tej grze to polecam dodatek Inwazja. :lol:
Co do zarzutów żeby coś robić z pieniędzmi i towarami to największy wpływ na to mają małe dodatki zawierające budynki specjalne. H&I dodają karty zamówień (po polsku przetłumaczone na rozkazy :lol: ), tu też wymieniasz towary na więcej punktów, ale możesz to zrobić tylko w konkretnym mieście. Największą zmianą jest nowa plansza darczyńców, gdzie zamiast pieniędzy otrzymujemy teraz różnorodne bonusy. Intryga i Inwazja zupełnie zmieniają rozgrywkę, Handel znacząco poprawia założenie podstawki.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Orleans

Post autor: cezner »

Ja problemu w zbieraniu punktów nie widzę. W Agricoli też na koniec gry liczymy punkciki. Ale najpierw coś tam sobie budujemy, rozwijamy się itd.
W Orleans robimy akcje, żeby złowić parę punkcików. Zdobywamy surowce aby dostać znowu jakieś punkciki. W Agricoli jak zdobywamy tą przysłowiową marchewkę (warzywo) to możemy to zjeść, możemy zasiać a możemy zostawić i nic z tym nie robić, żeby na koniec dostać kolejny punkcik. W Orleans boli mnie właśnie to, że jak już dostanę tą marchewkę to mogę ją już tylko zostawić żeby dostać na koniec te punkciki. Tak słabo trochę
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Dodatek zmienia to że te zbieranie punkcików jest jeszcze bardziej satysfakcjonujące :wink:
I dla jednych to będzie tylko tyle a dla drugich tyle :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Do0ctor
Posty: 154
Rejestracja: 15 mar 2017, 19:12
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Orleans

Post autor: Do0ctor »

Właśnie dotarł do mnie mnie Orleans z Handlem i Intrygą. Będzie trzeba przetestować od razu z dodatkiem.;)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Do0ctor pisze:Właśnie dotarł do mnie mnie Orleans z Handlem i Intrygą. Będzie trzeba przetestować od razu z dodatkiem.;)
Nie no tak od razu z dodatkiem :?: A co z grą wstępną :?: :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
sigmarpriest
Posty: 181
Rejestracja: 27 sie 2015, 12:51
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Orleans

Post autor: sigmarpriest »

cezner pisze:Ja problemu w zbieraniu punktów nie widzę. W Agricoli też na koniec gry liczymy punkciki. Ale najpierw coś tam sobie budujemy, rozwijamy się itd.
W Orleans robimy akcje, żeby złowić parę punkcików. Zdobywamy surowce aby dostać znowu jakieś punkciki. W Agricoli jak zdobywamy tą przysłowiową marchewkę (warzywo) to możemy to zjeść, możemy zasiać a możemy zostawić i nic z tym nie robić, żeby na koniec dostać kolejny punkcik. W Orleans boli mnie właśnie to, że jak już dostanę tą marchewkę to mogę ją już tylko zostawić żeby dostać na koniec te punkciki. Tak słabo trochę
https://goo.gl/images/m4FUtu
Wystarczy troche poszukać.
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 74 times

Re: Orleans

Post autor: Dziami »

Pytanie do posiadaczy polskiej wersji dodatku Handel&Intryga. Karty rozkazów to takie "kartoniki"?? A nie jak w zagranicznej wersji (podglądnięte u rahdo), pełnoprawne karty??
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Orleans

Post autor: dave8 »

Dziami pisze:Pytanie do posiadaczy polskiej wersji dodatku Handel&Intryga. Karty rozkazów to takie "kartoniki"?? A nie jak w zagranicznej wersji (podglądnięte u rahdo), pełnoprawne karty??
Niestety tak
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Orleans

Post autor: uyco »

tak swoją drogą te "rozkazy" to chyba jakiś ponury żart tłumacza, jak nie przymierzając baraki.... czy nikt tego na miłość boską nie czyta przed drukiem...
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Orleans

Post autor: Lothrain »

uyco pisze:tak swoją drogą te "rozkazy" to chyba jakiś ponury żart tłumacza, jak nie przymierzając baraki.... czy nikt tego na miłość boską nie czyta przed drukiem...
Jaki tłumacz takie "rozkazy", niestety. Szkoda, że do językowej poprawności wydawca nie przykłada tak dużej uwagi, jak powinien.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Orleans

Post autor: Yavi »

Zostawiam recenzję Orleanu: Handlu i Intrygi ;).
Co do kart z dodatku, to w praktyce okazują się całkiem okej, chociaż jak je zobaczyłem, to też nie za bardzo wiedziałem co to ma być. Tak czy siak dodatek wprowadza kilka fajnych rzeczy i mimo że jest drogi, to jednak warto się w niego wyposażyć.
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: Orleans

Post autor: sajlenthill »

A tak podsumowując - gdybyście mogli kupić tylko jeden z dodatków to który byście wybrali? Który bardziej urozmaica grę?
ODPOWIEDZ