Zakazane Gwiazdy / Forbidden Stars (Samuel Bailey, James Kniffen, Corey Konieczka)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Forbidden Stars

Post autor: raj »

Faello pisze:Jeżeli nie nosicie koszulek z napisem WAAAGH! tylko szukacie czegoś co śmiga na +3 graczy to bierzcie najnowsze TI - jak na 2óch - bierzcie Star Wars: Rebelię (ta gra jest genialna i FS w ogóle się do niej nie umywa w opcji 1vs1.
Grałem we wszystkie trzy i jeżeli chodzi o satysfakcję z rozgrywki to wszystkie trzy oceniam na podobnym poziomie - to są odmienne gry, każda z nich kładzie nacisk na coś innego, ale każda z nich jest tak samo warta zagrania.
Przy czym TI dopiero zaczyna się od 4 graczy.
2 graczy - SW:R
3 graczy - ZG
4 graczy - ZG>=TI (mogą decydować osobiste preferencje)
5+ graczy - TI
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Rocy7 »

raj pisze: Grałem we wszystkie trzy i jeżeli chodzi o satysfakcję z rozgrywki to wszystkie trzy oceniam na podobnym poziomie - to są odmienne gry, każda z nich kładzie nacisk na coś innego, ale każda z nich jest tak samo warta zagrania.
Przy czym TI dopiero zaczyna się od 4 graczy.
2 graczy - SW:R
3 graczy - ZG
4 graczy - ZG>=TI (mogą decydować osobiste preferencje)
5+ graczy - TI
Zgadzam się. Powody dla ktorych sie zgadzam opisałem tu http://www.przystole.org/recenzja/zakaz ... -recenzja/
Awatar użytkownika
weejet
Posty: 98
Rejestracja: 25 kwie 2016, 10:51
Been thanked: 3 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: weejet »

raj pisze: Grałem we wszystkie trzy i jeżeli chodzi o satysfakcję z rozgrywki to wszystkie trzy oceniam na podobnym poziomie - to są odmienne gry, każda z nich kładzie nacisk na coś innego, ale każda z nich jest tak samo warta zagrania.
Przy czym TI dopiero zaczyna się od 4 graczy.
2 graczy - SW:R
3 graczy - ZG
4 graczy - ZG>=TI (mogą decydować osobiste preferencje)
5+ graczy - TI
Yup, podpisuje sie rekami i nogami.
Do0ctor
Posty: 154
Rejestracja: 15 mar 2017, 19:12
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Forbidden Stars

Post autor: Do0ctor »

Faello pisze:Miałem Zakazane Gwiazdy i pozwoliłem im odejść z tego samego powodu dla którego pozwoliłem kiedyś odejść Horus Heresy- gra jest za słaba w porównaniu do oczekiwań, ale w przeciwieństwie do przyciężkawego Horus Heresy wypełnia pewną niszę tzn. średnio szybkiej strategii kosmicznej dla 3 graczy, natomiast przy tych cenach, mając na koncie rozgrywki w Twilight Imperium, po prostu polecam Twilight Imperium (Jak macie czas na rozgrywkę na 3ech graczy w FS to na to też macie).

Jeżeli chodzi o Star Wars: Rebelię to jest to gra wybitna i jedyne co mają ze sobą wspólnego te gry to genre (strategia kosmiczna), wydanie (figurki) i wydawcę (FFG) i piszę to jako fan Warhammera 40K. Jeżeli nie nosicie koszulek z napisem WAAAGH! tylko szukacie czegoś co śmiga na +3 graczy to bierzcie najnowsze TI - jak na 2óch - bierzcie Star Wars: Rebelię (ta gra jest genialna i FS w ogóle się do niej nie umywa w opcji 1vs1.

FS olejcie albo spekulujcie nią chyba że nie znosicie TI i SW. Jak musicie mieć plecak, rower i kurtkę z napisem WH40K to bierzcie FS póki jeszcze można to gdzieś dostać.
Mam i Zakazane i TI 3 i 4 ed. Obie gry uwielbiam ale te gry dla mnie działają wymiennie. W obu klimat i frajda jest epicka. To co różnie dla mnie te gry to fakt, że TI uwielbiam na 6 a tego ZG mi nie dadzą. Za to ZG wymagają dużo więcej uwagi, nie wybaczają błędów przez co są bardziej angażującą grą. Ale żadna z nich nie jest ani lepsza ani gorsza ;)
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 152 times
Been thanked: 181 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Błysk »

Dla mnie Rebelia przekracza magiczną granicę losowości i mam wrażenie, że po prostu kości decydują o grze, nieważne jaki plan przygotujesz i ile do tego zrobisz planów "B i C". Fajna turlanka i w ogóle "kino nowej przygody" na planszy, ale nie strategia.

Natomiast TI jest spoko (jak się już ogarnie z czym dobrze grać, a co odpuścić), ale od 5 graczy w górę. W przedziale 2-4 grałbym w FS, od czasu do czasu w Rebelię na 2.
aryss
Posty: 264
Rejestracja: 22 lis 2013, 15:22
Lokalizacja: Festung Krakau
Has thanked: 11 times
Been thanked: 16 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: aryss »

Losowosc Rebelii niweluje dodatek, aczkolwiek sam sie Reb z dodatkiem pozbylem bo chyba jednak wieksza regrywalnosc jest w FS (nawet na 2 osoby ) A patrzac na ostatnie "wyczyny" filmowe jakos coraz mniejszy zapal mam do grania w gry z uniwersum w SW
Faello
Posty: 189
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 21 times
Been thanked: 37 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Faello »

Dla mnie w FS jest odczuwalny brak różnorodności na kartach i - ewidentnie - odstrzelenie planów wydawniczych na dodatek (można zamówić fan-base dodatek na forum FFG dodający iirc Tau i IG).
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: koczkodan »

karty walki niby powtarzaja sie ale ulepszenia troche to urozmaicaja. moze zamiast par kart lepiej byloby pojedyncze sztuki wrzucac/ulepszac?

szkoda braku dodatku cala nadzieja w tutejszej akcji na forum.
Faello
Posty: 189
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 21 times
Been thanked: 37 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Faello »

Z tego co czytałem na BGG dodatek jest ukończony od strony kart (wyglądają naprawdę nieźle) - niestety figurek nie będzie, a te od epica nie wchodzą w grę (myślę, że od początku nie wchodziły - GW zawsze pilnowało, żeby produkty spod igły FFG nie były w żaden sposób kompatybilne z ich produktami).

Szkoda, ta gra ma dobre 'serce' i zasługuje na oficjalne dodatki.
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Forbidden Stars

Post autor: sidmeier »

Faello pisze:Z tego co czytałem na BGG dodatek jest ukończony od strony kart (wyglądają naprawdę nieźle) - niestety figurek nie będzie, a te od epica nie wchodzą w grę (myślę, że od początku nie wchodziły - GW zawsze pilnowało, żeby produkty spod igły FFG nie były w żaden sposób kompatybilne z ich produktami).

Szkoda, ta gra ma dobre 'serce' i zasługuje na oficjalne dodatki.
W to nie da się grać w 2 osoby, ani w 1, a i w 3 jest miernie, dlatego gra przegrywa w przedbiegach z tymi, co wymieniliście powyżej, jako konkurencyjnymi. Niezależnie od spekulantów, co dopadli ją, nie jest warta zachodu i dobrze, że nie będzie wznowień. Rynek świeższy przez to.
Faello
Posty: 189
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 21 times
Been thanked: 37 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Faello »

Nie zgodzę się do końca, jako 'romantyczny strateg' widzę w Zakazanych Gwiazdach blask agresywnej walki, emocji, papierosów wypalonych na balkonie, wypitych przy niej drinów i zakrętów wokół planszy, ale ewidentnie brak im dodatku:

1)Zwiększającego ilość kart do walki
2)Zwiększającego ilość frakcji

Przy tej cenie zgadzam się - gra nie jest jej warta, ale przypominam, że mówimy aktualnie o cenie 600 PLN. Za tyle można mieć dwie gry bardzo wysokiej jakości w dobrym settingu.

Gra ma ciekawą mechanikę będącą misz-maszem wcześniejszych produktów (głównie Starcrafta), ale niestety trochę się jej nie poszczęściło odnośnie wydania (prawdopodobnie, tak jak Chaos w Starym Świecie, dostałaby jeden dodatek i w gruncie rzeczy czuć, że tak właśnie miało być). Najprawdopodobniej jest to jednak solidny biały kruk ze względu na jakość rozgrywki i elementów w tym settingu (GW nie ma generalnie szczęścia do dobrych gier planszowych). Ta gra jest dobra, po prostu nie jest warta aktualnej ceny.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Valarus »

sidmeier pisze:
Faello pisze:Z tego co czytałem na BGG dodatek jest ukończony od strony kart (wyglądają naprawdę nieźle) - niestety figurek nie będzie, a te od epica nie wchodzą w grę (myślę, że od początku nie wchodziły - GW zawsze pilnowało, żeby produkty spod igły FFG nie były w żaden sposób kompatybilne z ich produktami).

Szkoda, ta gra ma dobre 'serce' i zasługuje na oficjalne dodatki.
W to nie da się grać w 2 osoby, ani w 1, a i w 3 jest miernie, dlatego gra przegrywa w przedbiegach z tymi, co wymieniliście powyżej, jako konkurencyjnymi. Niezależnie od spekulantów, co dopadli ją, nie jest warta zachodu i dobrze, że nie będzie wznowień. Rynek świeższy przez to.
W trzy osoby gra sie bardzo dobrze, nie wiem skad takie dziwne pomysly. Na dwie jest słabo, ale na 3-4 to jedna z najlepszych gier ostatnich lat moim zdaniem.

600 zł warta może i nie jest, ale gdybym nie miał to 450 dawałbym bez zastanowienia.
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: xelos80 »

Bo to znany tutaj forumowy troll. Prawdopodobnie nawet w tą grę nie grał [emoji14]
Ardhiel
Posty: 31
Rejestracja: 24 cze 2017, 21:00
Has thanked: 1 time

Re: Forbidden Stars

Post autor: Ardhiel »

Valarus pisze:
sidmeier pisze:
Faello pisze:Z tego co czytałem na BGG dodatek jest ukończony od strony kart (wyglądają naprawdę nieźle) - niestety figurek nie będzie, a te od epica nie wchodzą w grę (myślę, że od początku nie wchodziły - GW zawsze pilnowało, żeby produkty spod igły FFG nie były w żaden sposób kompatybilne z ich produktami).

Szkoda, ta gra ma dobre 'serce' i zasługuje na oficjalne dodatki.
W to nie da się grać w 2 osoby, ani w 1, a i w 3 jest miernie, dlatego gra przegrywa w przedbiegach z tymi, co wymieniliście powyżej, jako konkurencyjnymi. Niezależnie od spekulantów, co dopadli ją, nie jest warta zachodu i dobrze, że nie będzie wznowień. Rynek świeższy przez to.
W trzy osoby gra sie bardzo dobrze, nie wiem skad takie dziwne pomysly. Na dwie jest słabo, ale na 3-4 to jedna z najlepszych gier ostatnich lat moim zdaniem.

600 zł warta może i nie jest, ale gdybym nie miał to 450 dawałbym bez zastanowienia.
Ja tam lubię Zakazane na dwóch graczy. Rozgrywka jest intensywniejsza i dużo szybsza. Odpada też największy minus, czyli downtime w trakcie walk dwóch innych graczy :P Nie jest tak "epicko" jak przy większej ilości, ale ten kameralny, pojedynkowy charakter mi odpowiada! Miałem to szczęście, że kupiłem grę zaraz po premierze (więc trochę taniej :P) i nie żałuję ani złotówki :)
Kheldar
Posty: 56
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:30

Re: Forbidden Stars

Post autor: Kheldar »

Ja tą grę kocham w każdym składzie, jest super. Próg wejścia dość wysoki i nowy gracz nie ma szans wygrać z doświadczonymi, ale z drugiej strony gra nie zachęca do wykończenia gracza i zwykle po 2-3 grach już się gra na równi z resztą. Jak na razie każdy z moich wspolgraczy miał pełno funu I udaje się ją wyciągnąć przynajmniej 2 razy w miesiącu. Szkoda że nie będzie oficjalnych rozszerzeń, ale teraz na forum się zbiera druk dodatków z bgg, myślę że z tymi dodatkowymi frakcjami to będzie najlepszy skirmish na rynku. A nawet czysta podstawka to jak dla mnie gra kompletna.

Wysłane z mojego LG-K420 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: tencogoniema »

gramy w to czesto i prawie zawsze Eldarzy dostaja w palnik, ktoś może się ze mna podzielić jak stworzył talie walki w rozgrywkach w ktorych to panowie E. wygrali :?:
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Deathhammer »

Wszystko zależy od tego, jakie frakcje są w grze, z kim walczysz najczęściej(a raczej z kim zmuszony jesteś walczyć najczęściej), od kompozycji armii przeciwnika etc. Generalnie jednak karty, które są zawsze przydatne:

Wraithguard Advance

Biorę zawsze, bo to po prostu świetna karta sprzyjająca ofensywnemu stylowi gry Eldarów. Dodatkowa kostka, możliwość zadania dużej ilości obrażeń i możliwość rozbicia jednostki(szczególnie boli Marines), a gdyby nie udało się unicestwić wroga daje też ikonę morale pomagającą wygrać w 3 rundzie.

Fire Dragon's Vengeance

Najlepsza karta ofensywna w talii. 2 ikony ataku, pozbawienie żetonów obrony - potrafi być dewastujące, jeśli zagrane w dobrym momencie. Świetna kontra na Blessed Power Armour. Jakby tego było mało, daje też 2 obrony, aby nasze kruche jednostki mogły przetrzymać kontratak :)

Wave Serpent

Z każdą kolejną rozgrywką Eldarami utwierdzam się w przekonaniu, że jest to po prostu must have. Chyba najbardziej przydatna karta w talii. Kostka, masa obrony, trochę ataku i efekt dolny, który ciężko efektywnie wykorzystać, ale jak już jest możliwość to potrafi działać cuda(dwie walki jednym rozkazem!).

Ogólnie te 3 biorę w każdej rozgrywce. Reszta jest sytuacyjna. Na przykład niedoceniane Swooping Hawks jest kapitalne przeciwko Chaosowi, jeśli tylko wyczuje się, kiedy ma on zamiar zagrać Mark of Khorne. A Spiritseer's Guidance baaardzo boli Orków :) najmniej lubię Wraithguard Support, bo wymaga zróżnicowanej kompozycji armii(najlepiej wraithguard + falcon + aspect warrior, co nie zawsze jest łatwe), ale i ta karta potrafi być świetna jeśli walka wymaga przetrzymania przez 3 rundy.

Wszystko jest więc sytuacyjne, tak jak już powiedziałem, ale jednak 3 wyróżnione przeze mnie karty warto po prostu zawsze mieć.
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: tencogoniema »

dzieki Deathhammer :mrgreen:
gracz1
Posty: 3
Rejestracja: 20 mar 2018, 11:00

Re: Forbidden Stars

Post autor: gracz1 »

Pytanie: czy są gdzieś dostępne skany kart walki, wydarzeń, ulepszeń w polskiej wersji? Potrzebuję do spolszczenia angielskiej wersji gry. Będę wdzięczny z link
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: koczkodan »

a mnie zastanawia co z tymi dodatkowymi frakcjami bedzie... podstawka ograna na wszystkie sposoby przydalby sie powiew swiezosci.
gracz1
Posty: 3
Rejestracja: 20 mar 2018, 11:00

Re: Forbidden Stars

Post autor: gracz1 »

Spróbuje jeszcze raz - czy ktoś dysponuje skanami PL kart do Zakazanych Gwiazd? Lub jest z Krakowa i mógłby wypożyczyć do zeskanowania? Mam wersje angielską ale chciałbym PL. Z góry dziękuje.
lazarro
Posty: 228
Rejestracja: 01 sie 2017, 19:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: lazarro »

Chciałbym zakapslować wszystkie żetony występujące w grze. Czy ktoś już zabezpieczał mniejsze żetony? Nie mam pojęcia, które kapsle by pasowały.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Marx »

lazarro pisze: 09 sty 2019, 11:50 Chciałbym zakapslować wszystkie żetony występujące w grze. Czy ktoś już zabezpieczał mniejsze żetony? Nie mam pojęcia, które kapsle by pasowały.
Musisz sprawdzić wymiary i działać:
https://allegro.pl/kategoria/akcesoria- ... 33?order=m
https://numizmatyczny.com/kapsle-na-mon ... cznosciowe
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
dżodżo
Posty: 114
Rejestracja: 13 lip 2017, 19:12
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy (Samuel Bailey, James Kniffen, Corey Konieczka)

Post autor: dżodżo »

Taka ciekawostka od jednego z autorów, aktywnego zawsze na forum FS:
https://boardgamegeek.com/thread/213922 ... tars-redux
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1139
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 410 times
Been thanked: 249 times

Re: Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy (Samuel Bailey, James Kniffen, Corey Konieczka)

Post autor: mmag »

Ponowne wydanie gry, w innym uniwersum wydaje się być coraz bliższe spełnienia... Choć to i tak od początku nie była kwestia pytania czy?, ale raczej kto? i kiedy?
Samuel Bailey pisze: I also have some good news. I am in talks with a few publishers now and will likely sign a deal before the end of the week.
https://boardgamegeek.com/article/31170430#31170430
ODPOWIEDZ