Statki, łupy, kościotrupy!

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: TTR_1983 »

PrZecież 199 to SCD. W.sklepach będzie taniej.

Wysłane z mojego LG-P710 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: vojtas »

Święty pisze:Gdzie taka cena 160 zł?? Na sklepie Portalu 199.... :/ Ja też będę kupował na 100%, ale chyba trochę przesadzili...
W sklepie Portalu zawsze jest cena sugerowana. Byłoby dziwne, gdyby polski wydawca konkurował cenowo ze swoimi krajowymi partnerami. Zapewne będą jakieś promocje w sklepie Portalu, tyle że raczej nie na Statki i nie w najbliższym czasie. :)
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: kudlacz135 »

Jak wygląda tutaj skalowalność? Czy gra jest nadal w porządku na dwie osoby?

EDIT▼: Dzięki bardzo :)
Ostatnio zmieniony 25 sty 2016, 12:38 przez kudlacz135, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: mauserem »

kudlacz135 pisze:Jak wygląda tutaj skalowalność? Czy gra jest nadal w porządku na dwie osoby?
Dla mnie ta gra to specyficzna imprezówka, rozbudowana - owszem, ale to gra która lubi gwar nad stołem, śmichy - chichy, dzieci, dorośli.
I tu masz odpowiedź - dwie osoby przy stole to niestety jeszcze nie jest impreza.
To jak granie w salonowca we dwoje - można? Ano można.
Ale co to za gra?
https://www.youtube.com/watch?v=2n8nkACTF8Q
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: TTR_1983 »

Na Portalkonie graliśmy w 3 osoby i było bardzo spoko, choć na początku downtime jest. Wydaje mi się, że powyżej 3 graczy oczekiwanie na swoją kolej może mocno znudzić.
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: kudlacz135 »

No właśnie my graliśmy w 5 :) i właśnie myśląc, że na dwie osoby częściej będziemy mieć coś do roboty, to nie byłem pewny czy tracimy coś jeszcze prócz uroków "imprezówek" :)
Ostatnio zmieniony 25 sty 2016, 13:36 przez kudlacz135, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: mauserem »

TTR_1983 pisze:Na Portalkonie graliśmy w 3 osoby i było bardzo spoko, choć na początku downtime jest. Wydaje mi się, że powyżej 3 graczy oczekiwanie na swoją kolej może mocno znudzić.
Downtime jest zawsze na początku zanim nabierze się wprawy.
Potem idzie to super - ja proponuję zawsze kogoś ogarniętego, kto zna porządek gry zrobić takim mistrzem ceremonii.
Niby powinien to robić herszt zmieniany co turę, ale ja proponuję na poczatku funkcję mistrza ceremonii (taki strażnik Codexu ;) ) przydzielić na stałe.
Spoiler:
Bo tak naprawdę gra idzie tak sprawnie jak sprawnie rozpatruje się kości w pudełku i czynności w porcie - jak będzie ktoś tego pilnował wtedy gra idzie szybko. Jeśli ktoś nawet w takich grach ma paraliż decyzyjny to szczerze współczuję, tak zwyczajnie po ludzku - lepiej umrzyj. :mrgreen:

Oczywiście herszt będzie zmienny, żeby każdy mógł na swoją korzyść rozpatrywać spory kiedy hersztem będzie :D
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: rattkin »

W życiu nie zaliczyłbym tej gry do imprezówek. To, że gra ma kostki, nie oznacza od razu, że nie premiuje umiejętności.
Na 2 osoby gra się bardzo fajnie, im więcej tym lepiej, ale wtedy lepiej wariant PVP.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1403
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 186 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: Błysk »

My graliśmy na Pionku we 3 i grało się spoko. Downtime nie był duży, ale pewnie dlatego, że pracownik Portalu (nie pamiętam imienia, przepraszam :( ) tłumaczył nam zasady i przypominał co, gdzie i kiedy możemy zrobić. Po obadaniu zasad powinno iść całkiem szybko, nie jest tak, że człowiek 20 minut się zastanawia co ma zrobić, decyzje często są intuicyjne i jedyne, gdzie może pojawić się downtime to "czy dam radę przesunąć się tu i zaklepać sobie ten statek?" albo "Mam do wyboru 3 karty, którą wybrać?", ale to raczej kwestia minuty, a nie kilku. Przy czym kiedy rozpatruje się sytuację na planszy, to inni gracze siłą rzeczy też są zainteresowani, bo od tego zależy to, co oni zrobią. ;)

Co do tego, czy gra jest imprezowa czy nie. Moja dziewczyna uważa, że tak, a ja że nie. Gra jest nieco za długa na imprezówkę, ma jednak trochę większy próg skomplikowania zasad i troszkę więcej decyzyjności niż Potwory w Tokio, Jungle Speed czy Bang!.

Czy gra dobrze będzie chodziła we 2? Po jednej rozgrywce nie wiem. Wydaje mi się, że czym więcej graczy tym zabawniej, więcej można zrobić na planszy itd. Jednak wydaje mi się, że we 2 będzie można pograć całkiem ok. Plusem jest to, że dosyć szybko można wprowadzić nowych graczy i prawdopodobnie nie będą oni bardzo odstawali od tych bardziej zaawansowanych.
Awatar użytkownika
Święty
Posty: 188
Rejestracja: 04 maja 2010, 21:25
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: Święty »

Też grałem na Pionku w trzy osoby i było optymalnie, choć w 4 pewnie będzie też podobnie.

Gra "dostępna" na planszak.pl :mrgreen:

155 zł :) + metalowe monety i wysyłka 4.02.
..: In Trance We Trust :..
Gry Świętego
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: rastula »

gra z mechaniką nie dla mnie, ale monety bym kupił...



miały być jako upgrade do polskiej wersji , wobec dodania do wydania PL ciekawe czy będą w sprzedaży...
toblakai
Posty: 1269
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 220 times
Been thanked: 226 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: toblakai »

Monety są dostępne do kupienia w zagranicznym sklepiku Portalu:

http://portalgames.pl/shop/en/rattle-ba ... 107.p.html

Zakładam, że również pojawią się w jego polskiej wersji.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: rastula »

są już dostępne od dawna - pytałem nawet kiedyś u źródła


odpowiedziano że monety będą w raz ze sprzedażą wersji PL , ale wersja pl już jest a monet nie ma ( bo zmieniła się zawartość pudełka, właśnie o te monety) więc nie wiadomo ...
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: Kisun »

Czy jest gdzieś dostępna instrukcja pl?
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
grabaty_pl
Posty: 397
Rejestracja: 19 sie 2013, 12:29
Kontakt:

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: grabaty_pl »

Kisun pisze:Czy jest gdzieś dostępna instrukcja pl?
Podpięliśmy już instrukcję PL na stronie przedsprzedaży (http://www.grabaty.pl/statki-lupy-kosciotrupy.html).
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1403
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 186 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: Błysk »

Z tymi monetami, to fajna forma przeprosin. Kupili mnie tym.
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: Kisun »

grabaty_pl pisze:
Kisun pisze:Czy jest gdzieś dostępna instrukcja pl?
Podpięliśmy już instrukcję PL na stronie przedsprzedaży (http://www.grabaty.pl/statki-lupy-kosciotrupy.html).

Dzięki wielkie. Jesteście szybsi od wydawcy ;)
"Errare humanum est"
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: Szaweł »

Gra zamówiona, hype zmaksymalizowany, czas zwolnił... wiedziałem, żeby poczekać do ostatnich minut ;)
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
mr_pepeush
Posty: 110
Rejestracja: 29 gru 2014, 16:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 28 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: mr_pepeush »

Przygotowując się do wpłynięcia statków na mój stół (czyt. - w trakcie czytania instrukcji) przyszło mi do głowy pytanie o rozmiar kart. Ktoś z posiadaczy może podać rozmiar kart, żeby było wiadomo jakich koszulek potrzeba? Jeśli karta robi za linijkę, chyba warto :)
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: TTR_1983 »

Weź tylko pod uwagę, że jeśli nawet minimalnie koszulka będzie większa od karty, to będzie przekłamywać długości.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1403
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 186 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: Błysk »

TTR_1983 pisze:Weź tylko pod uwagę, że jeśli nawet minimalnie koszulka będzie większa od karty, to będzie przekłamywać długości.
Wtedy zawsze może posługiwać się miarką.
mr_pepeush
Posty: 110
Rejestracja: 29 gru 2014, 16:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 28 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: mr_pepeush »

Co to zmieni? Wszyscy gracze będą się posługiwać tą samą długością, więc będzie uczciwe. Może delikatnie zachwieje czymś, co można by nazwać "balansem", ale jakoś szczerze wątpię w to, żeby Trzewik na etapie projektowania gry wyliczał całki, różniczki, potęgi, pierwiastki szybernastego stopnia, by sprawdzić, jaka długość boku karty daje najciekawsze efekty. Powiem więcej - podejrzewam, że rozmiar karty jest dość standardowy i nawet znajdę w domu jakieś pasujące koszulki ;)

(Co nie zmiania faktu, że nadal nie znam rozmiary kart... :roll: )
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: Kisun »

W instrukcji są podane wymiary 63x88
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: mauserem »

mr_pepeush pisze:Przygotowując się do wpłynięcia statków na mój stół (czyt. - w trakcie czytania instrukcji) przyszło mi do głowy pytanie o rozmiar kart. Ktoś z posiadaczy może podać rozmiar kart, żeby było wiadomo jakich koszulek potrzeba? Jeśli karta robi za linijkę, chyba warto :)
Kart nie trzyma się w ręku - leżą przed graczem.
A do pomiarów jest gustowna linijka z zaznaczonym długim i krótkim dystansem.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: rattkin »

Linijka nadaje się absolutnie do niczego, niestety. Mierzy się głównie kartami, zwykle kartą obecnej misji.
ODPOWIEDZ