Cyklady

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Cyklady

Post autor: kwiatosz »

W Cykladach kart nie trzyma sie na reku w ogole, tyle moze dopowiem :)

Edit: przynajmniej w podstawce, nie wiem jak w Tytanach.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Cyklady

Post autor: Tomson »

Bea pisze:
Tomson pisze:Przeliczyłem karty w swoim egzemplarzu i jest:

- 17 mitologicznych stworów,
- 17 filozofów,
- 18 kapłanów.

Co do koszulek to polecam Mayday USA Chimera Premium - pasują idealnie. Standard American mogą być za duże, ale pewności nie mam.
Czyli potrzebne dwie paczki jednak :(. A te Chimery to raczej z tych grubszych czy cieńszych?
Pasują jedne i drugie, ale zdecydowanie polecam Premium, czyli te grubsze właśnie.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Cyklady

Post autor: wirusman »

Ostatnio zainteresowałem się tą grą, jak wygląda w neij negatywna interakcja?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Cyklady

Post autor: pan_satyros »

wirusman pisze:Ostatnio zainteresowałem się tą grą, jak wygląda w neij negatywna interakcja?
Ta gra stoi taką interakcją.
Raz, że ciągle kogoś przebijasz w licytacji, dwa - używasz na nim mocy potworów, trzy - podbijasz cudze wyspy.
A z Tytanami robi się jeszcze brutalniej ;)

W stopce masz mojego bloga - całemu cyklowi poświęciłem swego czasu obszerne recenzje.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Cyklady

Post autor: Pixa »

Czy bylby ktos tak mily i wyslal mi skan planszetki Hadesa? Chcialbym sobie zrobic samorobke.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Cyklady

Post autor: Bea »

kwiatosz pisze:W Cykladach kart nie trzyma sie na reku w ogole, tyle moze dopowiem :)
I tak dobrze, że zamówiłam koszulki. Jestem zaskoczona jakością, a raczej jej brakiem. Są strasznie cienkie. Jak grałam na Pionku, to mi się wydawało że były grubsze. Czy to możliwe, żeby rożne wydania różniły się grubością kart?
I przy okazji zapytam, w jakiej temperaturze prostuje się figurki? We wrzątku czy mniejszej? I czy trzeba je długo tak w tej wodzie moczyć? Nie chciałabym ich rozpuścić...
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Cyklady

Post autor: sqb1978 »

Moze być prawie wrzątek ok. 80 st. Moczysz, aż się naprostuje sama a jeśli nie to ewentualnie można korygować na miękko przez chwilę. Obok warto mieć chłodną wodę, aby odrazu utwardzać. Na yt w razie czego są filmiki. Patrz na "boil fix figures".
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Cyklady

Post autor: Pixa »

Bea pisze:
kwiatosz pisze:W Cykladach kart nie trzyma sie na reku w ogole, tyle moze dopowiem :)
I tak dobrze, że zamówiłam koszulki. Jestem zaskoczona jakością, a raczej jej brakiem. Są strasznie cienkie.
No fakt, w porownaniu do kart FFG np. z TTR to slabo wygladaja. Ale koszulki przydaja sie jedynie do potworow mitologicznych. Reszte mozna odpuscic, bo ani sie ich nie tasuje, ani nie trzyma w lapie.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Cyklady

Post autor: Bea »

Czy któryś z dodatków sprawia, że gra lepiej chodzi na dwie osoby? Jeśli tak, to który?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady

Post autor: donmakaron »

Hades raczej nie. Na dwie osoby nie grałem, ale dodatek ogólnie ograny mam dobrze. Sądzę, że szybko zacznie się robić duża różnica między graczami i trudno będzie odrobić straty.

Odnośnie Tytanów nie mam wyrobionego zdania, ale również nie sądzę, żeby naprawiał cokolwiek w kwestii gry na 2 osoby. Może dodatkowa opcja na ruch wojska bez Aresa coś pomoże, ale gra potrafi się rozchwiać i pewnie gdy już jeden gracz zrobi przewagę, to trudno będzie ją nadrobić.

To ogólnie nie jest dobra gra dla dwójki i niewiele można w tym temacie poradzić.
Awatar użytkownika
idzi
Posty: 164
Rejestracja: 21 sty 2014, 08:59
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyklady

Post autor: idzi »

Hades jest od 2 graczy

Tytani od 3


Osobiście zacząłbym od hadesu (więcej możliwości na wygrana)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Cyklady

Post autor: Rocy7 »

Pixa pisze:Czy bylby ktos tak mily i wyslal mi skan planszetki Hadesa? Chcialbym sobie zrobic samorobke.
Polecam przejrzenie tego pliku strona 2

http://www.sklep-onyks.pl/pl/p/file/ea3 ... des_PL.pdf

BGG tez pomoże
Spoiler:
gaciak
Posty: 189
Rejestracja: 16 sie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cyklady

Post autor: gaciak »

W tym roku będzie wydany mini dodatek do Cyklad - Monuments
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Cyklady

Post autor: misioooo »

Cyklady na dwie osoby to Cyklady + Tytani i granie wariantu "drużynowego" z instrukcji. Zabawa przednia, bardzo ładnie się gra, jakby 4 graczy było. Jest ciasno, a obie swoje frakcje koordynujemy - tak jak byśmy to robili z żywym partnerem. Jest ciekawiej niż przy 4 osobach - przeciwnicy nie słyszą, co tam knujemy i planujemy ;P
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
n0b0dy88
Posty: 45
Rejestracja: 08 gru 2015, 11:21

Re: Cyklady

Post autor: n0b0dy88 »

Witam. Nie wiem gdzie zadac pytanie wiec mam nadzieje ze watek ogolny bedzie ok. Kupilem hadesa wlasnie i po wyjeciu elementow z opakowania zauwazylem ze karty potworow i herosow sa wyczuwalnie ciensze i bardziej gietkie niz te z podstawki. U was tez tak jest?
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Cyklady

Post autor: Szaweł »

gaciak pisze:W tym roku będzie wydany mini dodatek do Cyklad - Monuments
Coś więcej wiadomo na jego (dodatku) temat?
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Turnavine

Re: Cyklady

Post autor: Turnavine »

Nic ponad to co autorzy napisali w podanym linku - dziesięć kart, dziesięć figurek budowli w tym min. świątynie poświęcone Zeusowi, Posejdonowi, uniwersytet Ateny, twierdza Aresa.

Łączy się swobodnie ze wszystkimi dotąd wydanymi dodatkami, najprawdopodobniej wydane będzie w drugiej połowie roku, ale nie wiadomo czy przed Essen.

Miła wiadomość, to chyba mój ulubiony tytuł w kolekcji i po wielu latach wciąż jest rozwijany.

Czemu dla Cyklad są założone dwa oddzielne wątki?
andy h
Posty: 75
Rejestracja: 16 lut 2014, 23:08
Has thanked: 1 time

Re: Cyklady

Post autor: andy h »

Podzielę się pewną myślą. Cyklady od samego początku uwielbiałem, nawet grając w samą podstawkę (około 15 partii). Po dodanieu Hadesa stały się jeszcze lepsze. Mini dodatki jak Hecate czy Manticore też są fajne. Po około 30 partiach dodałem drugi dodatek czyli Tytanów. Pierwsza partia z Tytanami była miazgą. Niestety, do tej pory zagrałem z nimi 14 razy (mam w sumie 43 partie za sobą) ale teraz gra często się...urywa. To najlepsze słowo jakie przychodzi mi do głowy. Niby wszystko ok, na planszy tworzy się ciekawa sytuacja, powstają ogromne armie, już wiadomo że zaraz rozpętają się wielkie bitwy a tu nagle, ni stąd ni zowąd, ktoś ogłasza że wygrał. W tej grze zawsze można było zakombinować ale teraz to się stało takie...za przeproszeniem z dupy. Dosłownie ma się wrażenie jakby gra się urwała. Inna sprawa, że często też gra kończyła się takim "szachowym" zwycięstwem, gdy praktycznie 80% elementów gry nie było wykorzystane, żadnych (lub zaledwie kilku) bohaterów na planszy, mało istot mitologicznych itp i generalnie zmniejszyła się epickość gry. Z tym akurat, jako tako, sobie poradziliśmy, tzn nie dajemy na początku 4ech budynków (w miejscach zaznaczonych na planszy) bo to za bardzo skracało grę, nie pozwalając jej się pożądnie rozwinąć. Nadal jednak mam wrażenie, że autorzy deko przekombinowali z ilością możliwości odniesienia zwycięstwa. Teoretycznie powinno to być zaletą, jednak w praktyce bardzo często zwycięstwo jest totalnie nieprzewidywalne, zwycięzca sam często nagle odkrywa, że już teraz, w tej chwili (tzn turze) wygrywa. Nie macie podobnych wrażeń?
Turnavine

Re: Cyklady

Post autor: Turnavine »

Im więcej dodatków tym lepsze łańcuszki zwycięstw. W mojej grupie faktycznie się zdziwiliśmy na początku, że Tytani potrafią być o wiele krótsi niż waniliowe Cyklady, ale w sumie zaakceptowaliśmy to, a po drugie zawsze się trafi ktoś kto będzie patrzył na ręce innym graczom i czasem uda się ich powstrzymać. Poza tym często to są akcje związane z łutem szczęścia, więc są emocjonujące. ; )
Jednak zwycięstwa ni z gruchy ni z pietruchy są w mniejszości, przynajmniej w mojej grupie. Nie trzeba też korzystać ze wszystkich dodatków z Tytanów.

Gra jest bardziej żywotna dzięki różnorodnym modułom - Tytani akurat dzięki możliwości bardziej swobodnych ataków militarnych skracają czas gry, ale ma to czasem swoje zalety, podczas jednej z gier na trzy osoby tak zdominowałem planszę, że pozostali gracze mieli nikłe szanse mi zagrozić, z kolei ostatnio podczas gry na trzy osoby w podstawkę, ze znajomym i jego początkującą (w grze ;) ) wybranką, dostawałem równo bęcki od kolegi, koleżanka była bierna, więc nie równoważyła gry, ja dogonić lidera nie mogłem bo przez większość czasu miałem połowę ich dochodu i w końcu kolega zabrał dziewczynie wybudowane metropolie. I tak przez ponad godzinę, gdzie w Tytanach nieprzypilnowanie się prowadzi zazwyczaj do szybszego rozwiązania. : )

Czy ktoś używał jakichś modułów z Tytanów w podstawce? Jak się sprawdzały?
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Re: Cyklady

Post autor: Elo »

Mógłby ktoś opisać swoje wrażenia z użytkowania "monumentów"? Warte to jest zakupu? Jak wpływa na rozgrywkę?
ODPOWIEDZ