Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
yakos
Posty: 243
Rejestracja: 13 cze 2008, 15:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: yakos »

Tradycyjna lista z moimi zdjęciami gier z Essen na BGG:
http://bit.ly/spiel2015
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: sipio »

yakos pisze:Tradycyjna lista z moimi zdjęciami gier z Essen na BGG:
http://bit.ly/spiel2015
Tradycyjne gratuluje wytrwałości do wrzucania tego wszystkiego na BGG :-)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: detrytusek »

a jakie wrażenia po 504? Bo tu w wątku swego czasu było duże zainteresowanie tą grą, a teraz cichawo.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: kaszkiet »

detrytusek pisze:a jakie wrażenia po 504? Bo tu w wątku swego czasu było duże zainteresowanie tą grą, a teraz cichawo.
Spojrzałem na nią przechodząc i tak bardzo zachciało mi się pić na jej widok, że poszedłem dalej i więcej nie podchodziłem.
Ale szał raczej był - mnóstwo ludzi z pudłami pod pachą, na geekbuzz na drugim miejscu.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: mistrz_yon »

kaszkiet pisze:
detrytusek pisze:a jakie wrażenia po 504? Bo tu w wątku swego czasu było duże zainteresowanie tą grą, a teraz cichawo.
Spojrzałem na nią przechodząc i tak bardzo zachciało mi się pić na jej widok, że poszedłem dalej i więcej nie podchodziłem.
Ale szał raczej był - mnóstwo ludzi z pudłami pod pachą, na geekbuzz na drugim miejscu.
Jedna z tych, na które się najbardziej nastawiałem. Mój Młody (jako fan 2F) od pierwszego dnia już chciał - cytuję - pięćsetczwórkę. Więc mamy. I czeka. Bo instrukcja napisana jest jakoś tak, że czytam i nie do końca ogarniam. Pograliśmy już w Kalevę, KUMO, Trambahn ograny na maxa, najnowszy Ticket, Ships, Shakespeare nawet. A 504 czeka na swój czas, czyli na sytuację w której się odbuduje psychicznie i stwierdzę, że jednak nie mam problemu ze zrozumieniem tekstu :)
Ale idea gry, czyli zestaw 9 modułow, z których pierwszy odpowiada za zakończenie gry i warunki zwycięstwa, drugi - sposób generowania kasy, a na trzeci składają się różne dodatki, bardzo mi się podoba. Co ważne, tu jest dużo tekstu. Chciałem kupić sobie egzemplarz na stanowisku 2F (mieli fajne torby płócienne) i dopiero jak mi pokazali to zaakceptowałem fakt, że mimo autorstwa Friesego, jest to gra z dużą ilością tekstu i wersja niemiecka sprawdzi się słabo. Tym bardziej, że oprócz instrukcji ogólnej, jest w niej narzędzie do generowania światów (czyli tworzenia konkretnych gier) w postaci kołonotatnika, którego każda strona podzielona jest na trzy części. Ma to wszystko sens, fajnie zaprojektowane, od groma materiałów w środku (to będzie jedna z droższych gier), ale czeka… :)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: BartP »

Byłem mega najarany na 504, dawno mnie żaden tytuł tak nie "zhype'ował". Rozegrałem dwie gry przez forum na BGG (fakt, jedną na błędnych zasadach, ale nie ma to wielkiego znaczenia) i muszę stwierdzić, że niestety to gra nie dla mnie :(. BGG o tym nie mówi, ale głównym mechanizmem większości wariacji jest action point allowance system. Chodzi o sytuację, że masz pewną liczbę punktów akcji do wykorzystania w swej turze i... optymalizujesz :). Z tym że problem polega na tym, że gry polegają na tym, by zbierać kasę, by móc więcej akcji (rezydentów) sobie kupić, by móc ostatecznie zdobyć więcej punktów zwycięstwa na koniec gry. W drugiej połowie gry miałem po 10+ punktów akcji i weź tu chłopie optymalizuj swoją turę. Fajnie, fajnie, ale downtime w realu musi być masakryczny, tym bardziej że w nieswojej turze nic nie robisz, tylko się patrzysz. Podsumowując, to NIE jest gra w stylu "ja gram, ty grasz, on gra, ona gra, o znowu moja tura". Tylko bardziej "Maciej gra... wciąż gra, nadal gra, cały czas gra, cofa ruch, bo coś tam jednak lepiej zmóżdżył, a po nim jeszcze Paula i Łukasz mają swe tury...".
Niestety, taki styl gry nie dla mnie.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: kaszkiet »

Udało mi się uzupełnić moją geeklistę stworzoną przed targami, a także skomentować wszystkie gry, w które udało mi się zagrać lub nie.

Zapraszam:

https://boardgamegeek.com/geeklist/1973 ... essen-2015

Z samego Essen przywiozłem:

Trickerion - pisałem wcześniej, dość ciężkie euro o rywalizacji iluzjonistów - dla mnie gra targów

Automania - pisałem wcześniej - średniej ciężkości gra o prowadzeniu fabryki samochodów

Among Nobles - bardzo ciekawa karcianka, gdzie rozwijamy swój ród szlachecki. Karty to postacie historyczne, które łączą się w pary, mogą mieć dzieci i zawierać małżeństwa. Mężczyźni zostają w naszym rodzie, a kobiety jako żony dołączają do rodów przeciwników. Można mieć w swoim rodzie maksymalnie 3 pokolenia, a najstarsze w końcu wymierają. Karty postaci są w 4 kolorach i mogą mieć dzieci tylko w takim kolorze jak jedno z rodziców. Małżeństwa w jednym kolorze mocniej się combują, ale mają większy problem z posiadaniem potomstwa. Jak ktoś chce się ożenić, pozostali gracze muszą mu zaprezentować jedną ze swoich wolnych córek i spośród nich wybiera się żonę - prowadzi to do zabawnych sytuacji przy stole. Sama gra opiera się o zdobywanie punktów wpływu i kontrolę terytoriów zarówno za pomocą armii jak i dworskich intryg.

Celestia - bardzo ładna, lekka gra trochę blefu i mini kooperacji. Lecimy fantastycznym powietrznym pojazdem i chcemy dotrzeć do dalekich miast, w których są skarby. W każdej turze ktoś jest kapitanem pojazdu i rzuca kośćmi, które ukazują przeszkody, z którymi trzeba będzie się zmierzyć. Każdy z pozostałych graczy-pasażerów po rzucie kośćmi stwierdza czy kapitan sobie poradzi (wówczas pasażer zostaje na statku), lub nie (wówczas pasażer wysiada i bierze skarby z miasta, w którym aktualnie przebywa statek). Jeśli kapitan sobie nie poradzi, statek się rozbija i nikt nie otrzymuje skarbów. Można sobie lekko podkładać świnie, można blefować. Jest zabawnie i szybko. Dla mnie największe pozytywne zaskoczenie targów.

Przywiozłem jeszcze dwie starsze gry, natomiast moi współkompani podróży z nowości kupili także:

Oath of the Brotherhood - worker placement w klimatach pirackich podobny trochę do Lords of Waterdeep. Ale z dużo fajniejszą i sensowną tematycznie negatywną interakcją - np. można kraść zasoby przeciwników za pomocą małpy, albo prochem wysadzać lokację z workerami przeciwnika, żeby samemu tam wejść. W ogóle zasoby to ciekawa sprawa w tej grze, bo służą do wykonywania misji za punkty, ale jednocześnie ich posiadanie daje nam różne ciekawe zdolności (jak właśnie wymieniona małpa czy proch). Natomiast po wykonaniu misji zasoby się traci zarówno ze zdolnościami.

King is Dead - ciekawa, dosyć szybka gra area control dobrze działająca na 3 osoby. W grze jest 8 konfliktów, a każdy z graczy ma 8 kart, żeby na nie wpływać. Może mocniej zaangażować się we wcześniejszy konflikt, ale wtedy będzie miał mniej możliwości w dalszej części gry. Wszyscy gracze wpływają na te same 3 frakcje - nie mają własnych. Natomiast jeżeli ktoś ma większy wpływ na daną frakcję (czyli wygrywa grę, gdy ta frakcja wygra większość konfliktów), tym mniej jej jednostek jest na mapie(bo są w posiadaniu gracza), co również jest ciekawym mechanizmem.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: mig »

kaszkiet pisze:Celestia - bardzo ładna, lekka gra trochę blefu i mini kooperacji. Lecimy fantastycznym powietrznym pojazdem i chcemy dotrzeć do dalekich miast, w których są skarby. W każdej turze ktoś jest kapitanem pojazdu i rzuca kośćmi, które ukazują przeszkody, z którymi trzeba będzie się zmierzyć. Każdy z pozostałych graczy-pasażerów po rzucie kośćmi stwierdza czy kapitan sobie poradzi (wówczas pasażer zostaje na statku), lub nie (wówczas pasażer wysiada i bierze skarby z miasta, w którym aktualnie przebywa statek). Jeśli kapitan sobie nie poradzi, statek się rozbija i nikt nie otrzymuje skarbów. Można sobie lekko podkładać świnie, można blefować. Jest zabawnie i szybko. Dla mnie największe pozytywne zaskoczenie targów.
U nas wydają to Hobbity. Grałem na Narodowym - faktycznie bardzo fajna. Z jednej strony klimat lekki i imprezowy, z drugiej jest możliwość pewnego pokombinowania. No i ten śliczny pojazd :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: rattkin »

Ja byłem Celestią zawiedziony, nie wiem gdzie tam jest gra. Ładne komponenty (uwaga, figurki nie sa w standardzie), rozgrywki właściwie nie ma.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: kaszkiet »

Wydaje mi się, że sporo tutaj zależy od grupy - w mojej bardzo się sprawdziło.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: citmod »

Ja również przywiozłem kopię Celestii z Essen i mogę jak najbardziej polecić. Fajna, lekka gra typu push your luck. Graliśmy na targach z bratem i z dwójką randomowych osób. My kupiliśmy jedną sztukę a oni dwie. :P
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: mistrz_yon »

Z nami przyleciały nie tylko nowości, ale też starsze rzeczy (vide zaległe mapy do WN).

Ships: wypowiadałem się o nim w osobnym wątku, generalnie lżejszy Wallace i bardzo przyjemny
Shakespeare: jak dla mnie - świetny! Klasyczne euro obudowane historią z czasów elżbietańskich. Proste zasady, brak downtime praktycznie, elegancka struktura.
Ticket to Ride: UK/Pennsylvania: nie planowałem kupować, ale jak pograłem z Młodym to uznaliśmy że trzeba z tym wrócić. Szczególnie wersja UK bardziej wymagająca.
WN: Stock Companies: czekam na zasady. To nie żart. Są tylko po niemiecku, za 2 tygodnie będą po francusku a jakoś tam w październiku - po angielsku. Masakra jakaś...
WN: Japonia/Rosja
WN: Quebeck/Badenia-Wirtembergia
WN: Australia/Indie
WN: UK/Northern Europe
Fresh Fish - stara gra od Friesego, ogram pewnie jakoś wkrótce.
504 - bez komentarza
Food Chain Magnate - po trzykrotnej lekturze instrukcji i wstępnym setupie jestem zachwycony. Nietypowa tematyka, nietypowa stylistyka, typowe dla Splottera poczucie humoru. Wygląda to baaardzo sympatycznie. Zapowiada się coś naprawdę do pomyślenia i posiedzenia.
Kaleva: niby stylistyka z fińskich podań i legend, ale pod spodem quasi-strategiczne suwanie pionkami po planszy. Ciekawe, ale pod warunkiem modyfikacji oryginalnych zasad, bo te obecne wprowadzają nadmierny czynniki losowy.
Trambahn: zakup planowany wcześniej. Zagranych mamy już kilka dobrych partii. Szybki ten tramwaj. Mnie się kojarzy z Keltisem i Lost Cities. Ale dużo funu dla Młodego.
Dino Twist: lekka karcianka, kupiłem jak grę dla 7-letniej córki, tymczasem zagrywa się tym mój Młody. I trzeba przyznać, że mnie dość regularnie ogrywa.
KUMO Hogosha: właściwie to gra strategiczno-logiczna. Do tej pory kilka partii jedynie zagraliśmy. Szybka, reguły proste do ogarnięcia. Od strony estetycznej - powalające. Od opakowania, przez planszę, instrukcję, klocki, wypraską, ilustracje. Przepiękne!
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: palladinus »

Kolejne gry z tagów i nie tylko

Essenowy ekspres – Porta Nigra, Revoltaaa, One Zero one

Dodatkowo wczoraj zagraliśmy w Watson & Holmes. W trzy osoby świetna zabawa i niezła dedukcja już na najniższym poziome. W siódemkę jednak nie wyobrażam sobie tej gry. No i jest praktycznie jednorazowa (zdaje się, że jest 12 spraw do rozwiązania).
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Moniczka.s »

kaszkiet pisze: King is Dead - ciekawa, dosyć szybka gra area control dobrze działająca na 3 osoby. W grze jest 8 konfliktów, a każdy z graczy ma 8 kart, żeby na nie wpływać. Może mocniej zaangażować się we wcześniejszy konflikt, ale wtedy będzie miał mniej możliwości w dalszej części gry. Wszyscy gracze wpływają na te same 3 frakcje - nie mają własnych. Natomiast jeżeli ktoś ma większy wpływ na daną frakcję (czyli wygrywa grę, gdy ta frakcja wygra większość konfliktów), tym mniej jej jednostek jest na mapie(bo są w posiadaniu gracza), co również jest ciekawym mechanizmem.
Radzę Ci spróbować gry na 4 osoby. Jak dla mnie rewelacja.
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: adalbert »

Gry tak drogie jak Lignum nie mogą być dobre :P :wink:
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: kaszkiet »

Moniczka.s pisze:
kaszkiet pisze: King is Dead - ciekawa, dosyć szybka gra area control dobrze działająca na 3 osoby. W grze jest 8 konfliktów, a każdy z graczy ma 8 kart, żeby na nie wpływać. Może mocniej zaangażować się we wcześniejszy konflikt, ale wtedy będzie miał mniej możliwości w dalszej części gry. Wszyscy gracze wpływają na te same 3 frakcje - nie mają własnych. Natomiast jeżeli ktoś ma większy wpływ na daną frakcję (czyli wygrywa grę, gdy ta frakcja wygra większość konfliktów), tym mniej jej jednostek jest na mapie(bo są w posiadaniu gracza), co również jest ciekawym mechanizmem.
Radzę Ci spróbować gry na 4 osoby. Jak dla mnie rewelacja.
Dzięki za info. Człowiek na stoisku mówił, że wg niego gra najlepiej działa na 3, ale i w 4 chętnie spróbuję.
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: adalbert »

Pytanie do kolegi kaszkieta. Czy PlaidHatGames w ogóle przywiozło ze sobą summonersów i czy pytałeś może o dalszy rozwój gry? Wczoraj oglądałem sobie wywiad jakiejś pani z Colbym D. podczas Essen i chyba ani słowa o SW, jeżeli chodzi o plany wydawnicze na 2016 r., nie usłyszałem...
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: kaszkiet »

Mieli tylko Alliances ze sobą ale nie afiszowali się z nimi bardzo - po prostu sobie stały pudełka.
Jest to o tyle zrozumiałe, że musieli przytargać ze Stanów dwie premierowe gry.
Niestety nie pytałem o plany rozwoju SW, byłem chyba zbyt oszołomiony pierwszą wizytą na targach, żeby przyszło mi do głowy spytać.
Postaram się poprawić za rok :)

Przy okazji, jeśli kogoś by interesowało, wrzuciłem krótki opis wrażeń z Essen tutaj - http://planszoholik.pl/2015/10/20/ludzi ... -do-essen/
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: rattkin »

kaszkiet pisze:Mieli tylko Alliances ze sobą ale nie afiszowali się z nimi bardzo - po prostu sobie stały pudełka.
Jest to o tyle zrozumiałe, że musieli przytargać ze Stanów dwie premierowe gry.
Niestety nie pytałem o plany rozwoju SW, byłem chyba zbyt oszołomiony pierwszą wizytą na targach, żeby przyszło mi do głowy spytać.
Postaram się poprawić za rok :)

Przy okazji, jeśli kogoś by interesowało, wrzuciłem krótki opis wrażeń z Essen tutaj - http://planszoholik.pl/2015/10/20/ludzi ... -do-essen/
Ja rozmawiałem dużo z Colbym, Jerrym, Isaakiem i innymi z PHG. Summoner Wars: Alliances było do kupienia, był stolik z demo i do zagrania, więc wcale gry nie chowali, choć była w tle, a nie na pierwszym planie. Oczywiście głownym hitem targów miało być Tail Feathers, potem gdzieś tam trochę z tyłu Ashes i Dead of Winter. Akurat o SW nie pytałem za dużo, bo ta gra peak swojej popularności już dawno osiągnęła i teraz raczej zjeżdza, ciekawiły mnie pozostałe gry, a o oni byli bardziej skorzy o nich mówić.

Z tego co tam pamiętam, to Shadow Elves i Benders mieli być następny second summonerami, jeśli będą wydawać to parami, tak jak wcześniej. Być może inne też są już testowane (wiem, że są tu na forum testerzy). Ogólnie, to Second Summoners sprzedali się tak sobie (target tej gry nie był taki chętny do deckbuildingu, a docenił tzw. "wyciąg i zagraj" :)) i nie ma za bardzo chęci ciągnięcia tego dalej, choć oczywiście nikt tego oficjalnie w rozmowie nie przyzna. Colby raczej nie chciał rozmawiać na ten temat, podejrzewam, że pozostałych summonerów wydadzą, jak będzie akurat możliwość, dziura w grafiku, czy co tam, bez większego parcia i raczej już nie w tym roku. Co znaczy, że to może jeszcze potrwać z rok/dwa. Mam też niejasne wrażenie, że być może resztę summonerów (8 zostało) będą chcieli wydać jednorazowo, jako kolejny większy box, niż w osobnych pudełkach, żeby a) mieć już spokój, b) większe pudełka lepiej schodzą.
Ostatnio zmieniony 20 paź 2015, 15:14 przez rattkin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: kaszkiet »

Dzięki za info. Nie widziałem tego stolika, ale i nie miałem zaplanowanych testów ich gier, to i nie przyglądałem się za bardzo stoisku.
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: adalbert »

Ok. Dzięki za odzew, panowie.
Awatar użytkownika
pl1987
Posty: 45
Rejestracja: 17 lis 2012, 13:48

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: pl1987 »

Co to za gra (znalezione w czyimś albumie z Essen)?
https://plus.google.com/u/0/photos/1099 ... 5599344998
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: BartP »

Haspelknecht.
Awatar użytkownika
pl1987
Posty: 45
Rejestracja: 17 lis 2012, 13:48

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: pl1987 »

Dzięki za szybką odpowiedź :)
ODPOWIEDZ