Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: mistrz_yon »

BartP pisze:Byłem mega najarany na 504, dawno mnie żaden tytuł tak nie "zhype'ował". Rozegrałem dwie gry przez forum na BGG (fakt, jedną na błędnych zasadach, ale nie ma to wielkiego znaczenia) i muszę stwierdzić, że niestety to gra nie dla mnie :(. BGG o tym nie mówi, ale głównym mechanizmem większości wariacji jest action point allowance system. Chodzi o sytuację, że masz pewną liczbę punktów akcji do wykorzystania w swej turze i... optymalizujesz :). Z tym że problem polega na tym, że gry polegają na tym, by zbierać kasę, by móc więcej akcji (rezydentów) sobie kupić, by móc ostatecznie zdobyć więcej punktów zwycięstwa na koniec gry. W drugiej połowie gry miałem po 10+ punktów akcji i weź tu chłopie optymalizuj swoją turę. Fajnie, fajnie, ale downtime w realu musi być masakryczny, tym bardziej że w nieswojej turze nic nie robisz, tylko się patrzysz. Podsumowując, to NIE jest gra w stylu "ja gram, ty grasz, on gra, ona gra, o znowu moja tura". Tylko bardziej "Maciej gra... wciąż gra, nadal gra, cały czas gra, cofa ruch, bo coś tam jednak lepiej zmóżdżył, a po nim jeszcze Paula i Łukasz mają swe tury...".
Niestety, taki styl gry nie dla mnie.
Zaczynam trochę zmieniać zdanie na temat 504. Pomogło zagranie :) Ogólnie po rozegraniu 4 partii dwuosobowych (po dwie: 123 i 456, z czego pierwsza była zawsze testowa, gdzie grałem sam ze sobą iżby przełożyć instrukcję na życie codzienne), jestem pozytywnie zaskoczony. Na dwie osoby downtime był zerowy, optymalizacji było bardzo niewiele. Niewykluczone, że gramy bezrefleksyjnie, ale szło to bardzo zgrabnie. Generalnie - grało się całkiem fajnie.
Teraz sądzę, że problemem tej gry jest jej instrukcja. Jeśli jest się przyzwyczajonym do literalnego jej traktowania (jak w klasycznych tytułach), to jej otwartość i niejednoznaczność może razić. Widać to zresztą po dynamicznie przyrastającej liczbie pytań do autorów na BGG. Nie chodzi nawet o błędy w zasadach, tylko o powtarzalność pewnych pytań. Dużo czasu może zająć nauczenie się posługiwania instrukcją i Księgą Światów. Kiedy się już przekroczy magiczną granicę, jest to dość naturalne, ale na początku - masakra. Czułem się jak moi znajomi tuż po premierze Agricoli, kiedy przynosili pudełka do pracy i prosili żeby im pokazać jak się gra, bo nie wiedzą fizycznie co robić :) No więc teraz już wiem, i coraz bardzie mi się ten zestaw podoba.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: BartP »

W 123 nie ma rezydentów akurat, więc wspomniane przeze mnie zarządzanie puntami akcji nie tyczy się akurat tego świata.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: palladinus »

Ja do 504 podchodzę jak pies do jeża. Szkoda mi generalnie czasu by grać w tak bardzo podobne gry, bo wygląda na to, że bardzo odległych od siebie mechanicznie pozycji jest relatywnie niewiele. FF miał swoje wzloty i upadki, więc ciężko mu w ciemno zaufać.

My tym razem ograliśmy pewniaki:

Essenowy ekspres – Mombasa, Tiny Epic Galaxies, 7 Cudów świata: Pojedynek (SPIEL 2015)
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: palladinus »

Kolejna partia dla pragnących przeczytać o nowościach z targów:

Essenowy ekspres – German Railroads, Bretagne, ExoPlanets
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: cezaras »

świetne opinie palladinusa dotyczące Mombasy i dodatku do RR cieszą mnie niezmiernie... (bo to ostatnie pozycje, które zamówiłem, a na które jeszcze czekam)
zresztą widzę, że również na BGG i na znadplanszy Mombasa gra jest bardzo (d)oceniana
znakomicie, znakomicie :)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Lothrain »

Mogę tylko podtrzymać dobrą opinię o Mombasie.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: rastula »

cezaras pisze:świetne opinie palladinusa dotyczące Mombasy i dodatku do RR cieszą mnie niezmiernie... (bo to ostatnie pozycje, które zamówiłem, a na które jeszcze czekam)
zresztą widzę, że również na BGG i na znadplanszy Mombasa gra jest bardzo (d)oceniana
znakomicie, znakomicie :)

Jackowi to się wszystko podoba ;)
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: palladinus »

rastula pisze:
cezaras pisze:świetne opinie palladinusa dotyczące Mombasy i dodatku do RR cieszą mnie niezmiernie... (bo to ostatnie pozycje, które zamówiłem, a na które jeszcze czekam)
zresztą widzę, że również na BGG i na znadplanszy Mombasa gra jest bardzo (d)oceniana
znakomicie, znakomicie :)

Jackowi to się wszystko podoba ;)
Oj nie wszystko, tylko nie każą mi o tym pisać na szczęście :)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: DarkSide »

palladinus pisze:
rastula pisze:Jackowi to się wszystko podoba ;)
Oj nie wszystko, tylko nie każą mi o tym pisać na szczęście :)
A właśnie krytyczne recenzje są często dużo bardziej pomocne. [Zwykle portfele ich właścicieli są wdzięczne za takowe] :P
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: palladinus »

DarkSide pisze:
palladinus pisze:
rastula pisze:Jackowi to się wszystko podoba ;)
Oj nie wszystko, tylko nie każą mi o tym pisać na szczęście :)
A właśnie krytyczne recenzje są często dużo bardziej pomocne. [Zwykle portfele ich właścicieli są wdzięczne za takowe] :P
Tu się zgadzam, ale mam tyle dobrych gier do opisania, że na słabe zazwyczaj mi szkoda czasu, którego jak zawsze brakuje, bo oprócz pisania, jeszcze trzeba grać.
Zagrałem do tej pory pewnie w około 60 essenowych premier i spokojnie mogę powiedzieć, że na połowę nie chciałbym drugi raz spojrzeć nawet.
Może pokuszę się o jakieś podsumowanie słabiaków w podcaście.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: mig »

palladinus pisze:
DarkSide pisze:
palladinus pisze: Oj nie wszystko, tylko nie każą mi o tym pisać na szczęście :)
A właśnie krytyczne recenzje są często dużo bardziej pomocne. [Zwykle portfele ich właścicieli są wdzięczne za takowe] :P
Tu się zgadzam, ale mam tyle dobrych gier do opisania, że na słabe zazwyczaj mi szkoda czasu, którego jak zawsze brakuje, bo oprócz pisania, jeszcze trzeba grać.
Zagrałem do tej pory pewnie w około 60 essenowych premier i spokojnie mogę powiedzieć, że na połowę nie chciałbym drugi raz spojrzeć nawet.
Może pokuszę się o jakieś podsumowanie słabiaków w podcaście.
Koniecznie. Albo w jakimś tekście opisującym - choćby kilkuzdaniowo - tych słabeuszy. Mnie zasadniczo brakuje na naszym rynku (tak, wiem, że to nie ten temat;) krytycznych recenzji/analiz. Zwykle albo tak jak u Ciebie "szkoda czasu" na pisanie (no i też ogrywanie) albo szuka się pozytywów na siłę... Są oczywiście tacy, którym się podobają wszystkie gry (lub ich zdecydowana większość), ale recenzja/opis/opinia krytyczna, jest z punktu widzenia odbiorcy równie ważna jak korzystna :) Ja z wielką ciekawością bym takie zestawienie szmir, czy gier przehajpowanych (oczywiście zdając sobie sprawę, że nie musze podzielać punktu widzenia autora) przeczytał...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: BartP »

Napisz też może tu, co Tobie nie podeszło, nawet nie musi być umotywowane, tak z ciekawości.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: detrytusek »

mig pisze: Koniecznie. Albo w jakimś tekście opisującym - choćby kilkuzdaniowo - tych słabeuszy. Mnie zasadniczo brakuje na naszym rynku (tak, wiem, że to nie ten temat;) krytycznych recenzji/analiz. Zwykle albo tak jak u Ciebie "szkoda czasu" na pisanie (no i też ogrywanie) albo szuka się pozytywów na siłę... Są oczywiście tacy, którym się podobają wszystkie gry (lub ich zdecydowana większość), ale recenzja/opis/opinia krytyczna, jest z punktu widzenia odbiorcy równie ważna jak korzystna :) Ja z wielką ciekawością bym takie zestawienie szmir, czy gier przehajpowanych (oczywiście zdając sobie sprawę, że nie musze podzielać punktu widzenia autora) przeczytał...
Ja się dołączam! Chętnie przeczytam.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: mikeyoski »

Też się przyłączam do prośby o te słabe tytuły :-)

Tapnięte z mojego T800
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Bea »

mikeyoski pisze:Też się przyłączam do prośby o te słabe tytuły :-)
Też!
(Żeby to nie było to co zamówiłam, żeby to nie było to co zamówiłam, żeby to nie było to co zamówiłam... 8) )
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: herman »

Gdyby ktoś miał ochotę na kupno The King is Dead to zapraszam ;)

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 53&t=39424
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: palladinus »

Zapraszam do recenzji bardzo dobrej, a mało popularnej (jak na razie) gry wydawnictwa Muecke Spiele

Zagrałem w „Lignum”
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 310 times
Been thanked: 343 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: tomb »

I co uważacie za najlepszą premierę minionych targów? Żaden ultra hit chyba nie wypłynął.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: palladinus »

tomb pisze:I co uważacie za najlepszą premierę minionych targów? Żaden ultra hit chyba nie wypłynął.
Sam się złapałem na tym, że polskich wydań nie uwzględniam do essenowych premier, ale pod względem popularności z pewnością za hit można uznać Pandemic Legacy, TIME Stories, 7 Cudów: Pojedynek.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3349
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1997 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Ardel12 »

W sumie gry, które mnie najbardziej zaciekawiły i leżą na mojej półce (The Gallerist i Trickerion) znajdują się wysoko na liście i spełniły moje oczekiwanie. Hype z głową jednak znowu mnie nie zawiódł:)
Pomaga mi w tym słuchanie z przymrużeniem ucha rahdo, który napuścił mnie na dwa tytuły jak szczerbatego na suchary a skończyło się na: "OK, spoko, mogę zagrać, nic mi nie urwało".
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 310 times
Been thanked: 343 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: tomb »

A jakieś odkrycia z gatunku "o, w coś takiego jeszcze nie grałem"? I nie chodzi mi o Legacy albo Time Stories, tylko o zwykłe, staromodne gry wielorazowego użytku.
Ktoś coś odkrywczego trafił, czy najoryginalniejszy był FF z 504. grami w jednej?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: AkitaInu »

Ponzi scheme :)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: palladinus »

tomb pisze:A jakieś odkrycia z gatunku "o, w coś takiego jeszcze nie grałem"? I nie chodzi mi o Legacy albo Time Stories, tylko o zwykłe, staromodne gry wielorazowego użytku.
Ktoś coś odkrywczego trafił, czy najoryginalniejszy był FF z 504. grami w jednej?
Coraz ciężej znaleźć gry, o których możnaby powyższe zdanie powiedzieć. Mnie bardzo pozytywnie zaskoczyły My Village, Hack Trick i Buttons. Nie są to rzecz jasna najlepsze gry targów moim zdaniem, ale jakoś utkwiły w mojej pamięci.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: KubaP »

palladinus pisze:
tomb pisze:A jakieś odkrycia z gatunku "o, w coś takiego jeszcze nie grałem"? I nie chodzi mi o Legacy albo Time Stories, tylko o zwykłe, staromodne gry wielorazowego użytku.
Ktoś coś odkrywczego trafił, czy najoryginalniejszy był FF z 504. grami w jednej?
Coraz ciężej znaleźć gry, o których możnaby powyższe zdanie powiedzieć. Mnie bardzo pozytywnie zaskoczyły My Village, Hack Trick i Buttons. Nie są to rzecz jasna najlepsze gry targów moim zdaniem, ale jakoś utkwiły w mojej pamięci.
Hack Trick będzie po polsku od Fullcap :)
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: palladinus »

Po zapowiedzi Lacerty przypomniał mi się jeszcze właśnie ich nowy tytuł "O mój zboże!" - Royal goods. Bardzo pozytywne zaskoczenie - bardzo dobra mała eurokarcianka.
ODPOWIEDZ