Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: KubaP »

Powoli zaczyna się okres zapowiadania premier na Essen.

Jak co roku zrobiłem swoją Geeklistę, głównie interesują mnie eurosy, gry logiczne i szybkie, acz niebanalne gry karciane (i ewentualnie kościane). Chętnie podopisuję do niej kolejne tytuły, jak macie coś fajnego do polecenia i obserwowania.

Moja Geeklista jest TUTAJ.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: BartP »

Na razie nie wiadomo za dużo o większości gier, ot okładka i parę zdjęć. W związku z tym jedyny pewniak na razie to:
504
Czyli nie tyle gra, co generator gier. Gra składa się z wariacji mechanizmów (3 z 9). Nie chce mi się tutaj rozpisywać, ale potencjalnie gra za każdym razem jest inna pod względem mechanizmów (wariacji jest 504), raz ma pick up and delivery, raz ściganie się, większościówka, inwestycje, jeszcze kolejność tych mechanizmów ma znaczenie. No masakra dla mnie, absolutne novum i gwarantowany must have bez względu na cenę.
Już sobie to wyobrażam: siadamy do gry i autentycznie nie mamy pojęcia, jak się w nią będzie dziś grało, ani ile będzie trwać (różne gry trwają różnie, 20 minut - 2h, zależy, jakie mechanizmy się wybierze / wylosuje).
I nie, to nie jest zmienny setup (jak w Dominionie czy Kingdom Builderze), to są różne gry, na tym polega cały myk.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: KubaP »

BartP pisze:Na razie nie wiadomo za dużo o większości gier, ot okładka i parę zdjęć. W związku z tym jedyny pewniak na razie to:
504
Czyli nie tyle gra, co generator gier. Gra składa się z wariacji mechanizmów (3 z 9). Nie chce mi się tutaj rozpisywać, ale potencjalnie gra za każdym razem jest inna pod względem mechanizmów (wariacji jest 504), raz ma pick up and delivery, raz ściganie się, większościówka, inwestycje, jeszcze kolejność tych mechanizmów ma znaczenie. No masakra dla mnie, absolutne novum i gwarantowany must have bez względu na cenę.
Już sobie to wyobrażam: siadamy do gry i autentycznie nie mamy pojęcia, jak się w nią będzie dziś grało, ani ile będzie trwać (różne gry trwają różnie, 20 minut - 2h, zależy, jakie mechanizmy się wybierze / wylosuje).
I nie, to nie jest zmienny setup (jak w Dominionie czy Kingdom Builderze), to są różne gry, na tym polega cały myk.
Widziałem i wygląda zacnie, ale... nie mam zaufania do Friedmana Friese.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: kwiatosz »

Odpowiadam na pytanie z tematu: ja czekam na październik :mrgreen:

Co do gier natomiast to oczywiście Dark Moon już kolejny rok, 504 też mnie bardzo interesuje i dla odmiany zaufanie do Friesego mam :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2813
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Ink »

A ja niezależnie od zaufania do FF nie wierzę, że "generator gier" może się powieść i generować gry lepsze, niż "ujdzie, w sumie działa".
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: kwiatosz »

Może i tak, ale ta jedna gra mi prawie potroi kolekcję, dla mnie nie ma wątpliwości że jest to warte kupienia :P

Same jego wypowiedzi, że testował ją wiele lat, mnie przekonują. Co więcej - ja tak naprawdę mam pewnie z 70% średnich gier w kolekcji, których nigdy nie wyciągam, takie 504 ładnie może je zastąpić (no dobra, wiadomo że nie zastąpić, ale na wyjazd mogę nagle zabrać 50 różnych mechanik).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
gaciak
Posty: 189
Rejestracja: 16 sie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: gaciak »

Podobny wątek tutaj.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4038
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: AkitaInu »

Dorzuce swoje (w tym roku w końcu się pojawie na Essen :D):

The Gallerist - gra Lacerdy, po kanbanie uwielbiam tego autora :) Troche prostsza, temat ciekawy (czyli inny niż większość gier) i ładne grafiki :)

Terraforming Mars - lubie kosmos, tile placement, wydawanie rozkazów w grach ale boje się że będzie to podobne do heksowych builderów jak np. suburbia czy coś podobnego

Vinhos: 5th Anniversary Special Edition - Lacedra, cięższe troche niż kanban, specjalne wydanie, łatwiejszy tryb żeby współgraczy wprowadzić, poprawione zasady, dodatki ... :D

Far Space Foundry - do sprawdzenia ale wygląda ciekawie

Periorbis - mam już super motherload ale to wygląda na cięższe i bardziej skomplikowane - do sprawdzenia. Ale wygląda ciekawie :) Kasy na kickaster nie było więc trzeba czekac :)

Steam Ship Company - nie wiem dlaczego mam to na liście ... gdzieś pewnie mi się spodobało więć będe musiał obadac :)

Roll for the Galaxy: Ambition - must have :D

Nowa wersja Cywilizacji, mam nadzieje że będzie naprawde tylko poprawiona ;)

Ta-Seti - Dodatek do Kemet - też must have :)

Nie jestem pewien tylko czy wszystko wychodzi na essen ;)
Ostatnio zmieniony 13 maja 2015, 12:08 przez AkitaInu, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: detrytusek »

kwiatosz pisze:Może i tak, ale ta jedna gra mi prawie potroi kolekcję, dla mnie nie ma wątpliwości że jest to warte kupienia :P

Same jego wypowiedzi, że testował ją wiele lat, mnie przekonują. Co więcej - ja tak naprawdę mam pewnie z 70% średnich gier w kolekcji, których nigdy nie wyciągam, takie 504 ładnie może je zastąpić (no dobra, wiadomo że nie zastąpić, ale na wyjazd mogę nagle zabrać 50 różnych mechanik).
Generalnie wszystkie zalety tej gry mogą być jej wadami. Trochę przypomina mi to kupowanie w przeszłości takich wielkich konsol, w których było powiedzmy 300 gier tylko tak na prawdę używało się max 5 bo reszta była lipna.
Sam jestem ciekaw co z tego wyniknie ale z rezerwą traktuje takie pomysły.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: KubaP »

detrytusek pisze:
kwiatosz pisze:Może i tak, ale ta jedna gra mi prawie potroi kolekcję, dla mnie nie ma wątpliwości że jest to warte kupienia :P

Same jego wypowiedzi, że testował ją wiele lat, mnie przekonują. Co więcej - ja tak naprawdę mam pewnie z 70% średnich gier w kolekcji, których nigdy nie wyciągam, takie 504 ładnie może je zastąpić (no dobra, wiadomo że nie zastąpić, ale na wyjazd mogę nagle zabrać 50 różnych mechanik).
Generalnie wszystkie zalety tej gry mogą być jej wadami. Trochę przypomina mi to kupowanie w przeszłości takich wielkich konsol, w których było powiedzmy 300 gier tylko tak na prawdę używało się max 5 bo reszta była lipna.
Sam jestem ciekaw co z tego wyniknie ale z rezerwą traktuje takie pomysły.
Identyczne skojarzenie miałem z tą konsolą :) I się okazywąło jeszcze, że z tych 300 to tak naprawdę 10 tytułów w różnych wariantach graficznych.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: tomb »

detrytusek pisze:Generalnie wszystkie zalety tej gry mogą być jej wadami.
Też mi się nasunęła taka my myśl. To, że nie wiemy, w co zagramy i jak długo, to może być ekscytujące, ale chyba tylko, gdy przy stole siedzą wyłącznie geeki.


E: A w temacie - nie jestem maniakiem nowości, więc na nic nie czekam specjalnie, ale jak przeglądam takie tematy, to zawsze coś tam się we mnie obudzi np. Kuba właśnie przypomniał mi o 7 Cudach świata dla dwóch graczy.
No i gdyby jakiś Feld albo Rosenberg coś ogłosili to wiadomo...
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Ryu »

Dla mnie:

Roll for the Galaxy: Ambition - czyli dodatek do Roll'a

Haspelknecht - 3 część węglowa, tylko żeby ktoś to wydał...

TtA PL - czekam

To takie "must have" 8)
Poza tym może będzie jakiś Splotter...
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4038
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: AkitaInu »

Ryu pisze:Dla mnie:

Roll for the Galaxy: Ambition - czyli dodatek do Roll'a

TtA PL - czekam

To takie "must have" 8)
Poza tym może będzie jakiś Splotter...
Ok, to w sumie musze do listy też dorzucić te dwie pozycje ;P
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: rattkin »

Ja właściwie nie wiem czy na coś czekam. Chyba tylko na gry od Plaid Hat (Tail Feathers, Ashes), jeśli wogóle na Essen się pojawią. Reszta to dodatki do gier które mam. Niech mnie coś zaskoczy na miejscu :)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: BartP »

Ryu pisze:Poza tym może będzie jakiś Splotter...
No jest nowy Splotter, o budowaniu sieci restauracji.
Food Chain Magnate
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: KubaP »

Mnie martwi to, że nie słychać nic od Panów Stefana i Uwego. Dobrze, że Gerdts i Brandowie są ;)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: FortArt »

Mission: Red Planet , 2-ga edycja
bardzoś mnie ucieszył!
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Tycjan »

KubaP pisze:Mnie martwi to, że nie słychać nic od Panów Stefana i Uwego. Dobrze, że Gerdts i Brandowie są ;)
Na Essen chyba to będzie od Uwe (Nusfjord): http://cliquenabend.de/spiele/009300-Uw ... fjord.html

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Palmer »

Ryu pisze:Dla mnie:

Roll for the Galaxy: Ambition - czyli dodatek do Roll'a

Haspelknecht - 3 część węglowa, tylko żeby ktoś to wydał...

TtA PL - czekam

To takie "must have" 8)
Poza tym może będzie jakiś Splotter...
W Twoim przypadku TO powinien być must have :P
KubaP pisze:Mnie martwi to, że nie słychać nic od Panów Stefana i Uwego
WUT?! :P


Zalążki mojej listy
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Ryu »

Palmer pisze:W Twoim przypadku TO powinien być must have
Palmer to że ktoś wydaje grę na Twoją cześć nie oznacza że będzie ona dobra, prawda? ;) Poczekam, zagram. Zobaczymy :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: detrytusek »

a ja czekam na :
ships, nippon, the gallerist

update:
i Tesla vs. Edison: War of Currents
Ostatnio zmieniony 19 maja 2015, 15:37 przez detrytusek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: sipio »

Tycjan pisze:
KubaP pisze:Mnie martwi to, że nie słychać nic od Panów Stefana i Uwego. Dobrze, że Gerdts i Brandowie są ;)
Na Essen chyba to będzie od Uwe (Nusfjord): http://cliquenabend.de/spiele/009300-Uw ... fjord.html
Już dwa lata temu na Essen o tym wspominał, więc też bym na to stawiał.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Don Simon »

Jakies cywilizacyjne albo kosmiczne albo ekonomiczne?
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Rocy7 »

Oprocz tego https://boardgamegeek.com/boardgame/148261/seafall (cywilizacyjna) to nie kojarze.
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: alagor »

KubaP pisze:Mnie martwi to, że nie słychać nic od Panów Stefana i Uwego.
Wszystko wskazuje, że w tym roku będą dwie gry Rosenberga. Dodatkowo obie w klimatach "skandynawskich". Wspominany już Nusfjord zmienił chyba nazwę na Synów Odyna (Odins Söhne) i ma być połączeniem, a jakże, Agricoli, Fields of Arle i... Patchwork :wink:

http://brettspielbox.de/?p=7078

Hengist, jedna z zapowiedzi Lookout Spiele dla dwóch graczy, także jest autorstwa Rosenberga. Na okładce chyba wikingowie. Tutaj krótki wpis z BGG (pozycja nr 5) na temat tej gry sprzed... 5 lat. Być może temat się zmienił.

http://boardgame.geekdo.com/geeklist/46 ... tem1056340
ODPOWIEDZ