The Gallerist (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

Mam dokładnie tak jak Apos (po prostu odgapił :P ). W G. plansza wygląda estetycznie ale jest linijkowa. Tak jakby architekt coś wykreślił - brakuje tam miękkości. W Vinhosie ta miękkość jest i kolorystycznie żywiej (bo to w końcu słoneczna Portugalia) no i jeszcze te beczki :). CO2 też ma swój urok choć temat ciężki ale graficznie wszystko się zgadza. Kanban wygląda trochę cukierkowo ale mnie to nie razi.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Apos »

detrytusek pisze:Mam dokładnie tak jak Apos (po prostu odgapił :P ). W G. plansza wygląda estetycznie ale jest linijkowa. Tak jakby architekt coś wykreślił - brakuje tam miękkości. W Vinhosie ta miękkość jest i kolorystycznie żywiej (bo to w końcu słoneczna Portugalia) no i jeszcze te beczki :). CO2 też ma swój urok choć temat ciężki ale graficznie wszystko się zgadza. Kanban wygląda trochę cukierkowo ale mnie to nie razi.
:mrgreen:

Pierwszy raz gdy otworzyłem pudełko od Kanbana, a znajomi zapytali mnie "no i jak" to odpisałem, że w środku wygląda to jak w pokoju nastolatki - kolorowo, ciut pstrokato no i ten róż :D
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Pan_K »

Czy jest wątek z pytaniami do Galernika? W sensie z pytaniami do zasad?
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Veridiana »

wyszukiwarka nie wypluwa, więc raczej nie ma.
ale nic straconego ,możesz założyć :)
(i chyba masz literówki w podpisie)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Pan_K »

W podpisie jest dokładny cytat z reklamy zamieszczonej onegdaj przez Rebela ;) Mi też wyszukiwarka nic nie wypluła, ale coś ostatnio szwankowała, wiec wolałem się upewnić, żeby nie mnożyć Bytów ponad potrzebę. :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: rafaelus »

Szukam sobie jakiegoś cięższego Euro, które daje sporo satysfakcji, a jednocześnie jego tematyka wprowadza klimat i łączy się spójnie z mechaniką. Do tej pory klimatycznie bardzo spodobało mi się Viticulture (nie jest to może ciężka gra, ma sporą losowość związaną z kartaki, ale klimat robi swoje).

Przeczytałem cały wątek, na podstawie którego gra The Gallerist bardzo mi się podoba. Chciałem się jednak ostatecznie upewnić, czy na pewno warto wydać około 300 zł na tę grę (tak, ktoś mnie musi wypchnąć z szeregu :D). Czy jest ewentualnie szansa na polskie wydanie? Co sądzicie o dodatkach z KS? Warto je dokupić (jak szaleć to szaleć ;)?

Ewentualnie miło będzie, jeśli znajdzie się ktoś, kto grał zarówno w The Gallerist, jak i w Trickerion i będzie w stanie porównać te gry.
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Ryu »

rafaelus pisze: Chciałem się jednak ostatecznie upewnić, czy na pewno warto wydać około 300 zł na tę grę (tak, ktoś mnie musi wypchnąć z szeregu ).
Nie wiem. Jako fan Splottera nie dziwią mnie kwoty 300zł za planszówkę ;)
rafaelus pisze:Czy jest ewentualnie szansa na polskie wydanie?
Nie wiem ale nie ma znaczenia. Gra jest niezależna językowo. Polska instrukcja wisi na BGG.
rafaelus pisze:Co sądzicie o dodatkach z KS? Warto je dokupić (jak szaleć to szaleć ?
Nie wiem. Póki co wiem, że muszę kupić :mrgreen:
rafaelus pisze:Ewentualnie miło będzie, jeśli znajdzie się ktoś, kto grał zarówno w The Gallerist, jak i w Trickerion i będzie w stanie porównać te gry.
2 totalnie inne gry. Jedynie ciężar podobny bo kombinowania jest od groma. Graficzne lepiej stoi Tricerion. Wydanie fajniejsze, wg mnie ma Gallerist. Niemniej zarówno w przypadku Gallerist jak i Trickeriona i jedno i drugie stoi na najwyższym poziomie. Trickerion ma 1 minus - jest zależny językowo. Fakt, ma być spolszczenie ale póki co nie ma. Ja zdecydowanie polecam obie choć bardziej ciągnie mnie do Triceriona, zresztą w piątek, mam nadzieję, uda się zagrać ponownie :)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4039
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: AkitaInu »

rafaelus pisze:Szukam sobie jakiegoś cięższego Euro, które daje sporo satysfakcji, a jednocześnie jego tematyka wprowadza klimat i łączy się spójnie z mechaniką. Do tej pory klimatycznie bardzo spodobało mi się Viticulture (nie jest to może ciężka gra, ma sporą losowość związaną z kartaki, ale klimat robi swoje).

Przeczytałem cały wątek, na podstawie którego gra The Gallerist bardzo mi się podoba. Chciałem się jednak ostatecznie upewnić, czy na pewno warto wydać około 300 zł na tę grę (tak, ktoś mnie musi wypchnąć z szeregu :D). Czy jest ewentualnie szansa na polskie wydanie? Co sądzicie o dodatkach z KS? Warto je dokupić (jak szaleć to szaleć ;)?

Ewentualnie miło będzie, jeśli znajdzie się ktoś, kto grał zarówno w The Gallerist, jak i w Trickerion i będzie w stanie porównać te gry.
A ja grałem w obie i jeżeli chodzi o stopień dopracowania mechanicznego to gallerist bije o trickeriona dość mocno :) 300zł nie jest dużą kwotą za tą grę, biorąc pod uwagę jakość wykonania i ilość tektury :)

Ale fakt faktem - to dwa rózne euro, mi trickerion nie podszedł ze względu na brak kontroli jak na taką ciężką grę, gallerist oferuje dużo więcej w tym temacie.

Co do dodatkó kickstarterowych ... ja już zamówilem ale czy są potrzebne? Wnoszą niewiele w sumie i nie jest to must have chyba że jesteś fanem ... ;)

Generalnie ja polecam gallerista, trickerion srednio, w niego polecam przede wszystkim zagrać na początku u kogoś (choć to może być ciężkie) ;)
saltamontes
Posty: 60
Rejestracja: 28 lut 2012, 14:04

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: saltamontes »

rafaelus pisze:Szukam sobie jakiegoś cięższego Euro, które daje sporo satysfakcji, a jednocześnie jego tematyka wprowadza klimat i łączy się spójnie z mechaniką. Do tej pory klimatycznie bardzo spodobało mi się Viticulture (nie jest to może ciężka gra, ma sporą losowość związaną z kartaki, ale klimat robi swoje).

Przeczytałem cały wątek, na podstawie którego gra The Gallerist bardzo mi się podoba. Chciałem się jednak ostatecznie upewnić, czy na pewno warto wydać około 300 zł na tę grę (tak, ktoś mnie musi wypchnąć z szeregu :D). Czy jest ewentualnie szansa na polskie wydanie? Co sądzicie o dodatkach z KS? Warto je dokupić (jak szaleć to szaleć ;)?

Ewentualnie miło będzie, jeśli znajdzie się ktoś, kto grał zarówno w The Gallerist, jak i w Trickerion i będzie w stanie porównać te gry.
Znam obie te gry i dla mnie obie są bardzo dobre. W Trickerionie chyba bardziej można zanurzyć się w klimat, poza tym bardzo ważne jest doskonałe planowanie. W dwie osoby świetnie się to sprawdza. Nie zgodzę się z opiniami, że w Trickerionie nie ma kontroli. Cała gra polega na kontroli i planowaniu. Tam nie ma praktycznie żadnej losowości, wszystko można (da się) zaplanować - tylko trzeba mieć plan B i C - widzieć różne scenariusze w zależności od tego co zaplanował przeciwnik. Gra zupełnie inna mechanicznie niż The Gallerist. Gallerist to taka perełka, wszystko dopracowane, i mechanicznie i bardzo czytelnie, przejrzyście, jeśli chodzi o grafiki. Też ciężki, do pomyślenia. Trickerion jest chyba bardziej rozbudowany. Trudno wybrać akurat między tymi dwoma :)
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: Ardel12 »

Bierz obie:D ja poszedłem w ciemno - po paru reckach i jak na razie jestem z obu zadowolony.
Jak powyżej - każda z nich jest inna. Trickerion na pewno jest bardziej klimatyczny, ale ma trochę nie czytelną planszę. Z kolei Gallerist jest dopracowany pod każdym względem, jednak nie ma tylu dodatków co trickerion rzutujących na zmiany w grze.

Powtarzam, bierz obie :twisted:
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: mat_eyo »

Wiem, że to może trochę offtop, ale może ktoś z Warszawy ma Gallerista i chciałby się umówić na partyjkę? ;)
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: hutriel »

mat_eyo pisze:Wiem, że to może trochę offtop, ale może ktoś z Warszawy ma Gallerista i chciałby się umówić na partyjkę? ;)
Zapraszamy do Legionowa :). Ale na poważnie jako że Gallerista nie odmawiam to nie widzę przeszkód. Może poza taką że z terminami w grudniu może być ciężko.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: mat_eyo »

hutriel pisze:
mat_eyo pisze:Wiem, że to może trochę offtop, ale może ktoś z Warszawy ma Gallerista i chciałby się umówić na partyjkę? ;)
Zapraszamy do Legionowa :). Ale na poważnie jako że Gallerista nie odmawiam to nie widzę przeszkód. Może poza taką że z terminami w grudniu może być ciężko.
Nie musi być grudzień, z tym Legionowem może być gorzej ;) ale dziękuję za propozycję, w stosownym czasie na pewno się odezwę na pw.
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: hutriel »

mat_eyo pisze:Nie musi być grudzień, z tym Legionowem może być gorzej ;) ale dziękuję za propozycję, w stosownym czasie na pewno się odezwę na pw.
Setup Gallerista trwa dłużej niż dojazd z Warszawy do Legionowa SKM-ką :).
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: orzeh »

Jako że często wprowadzam ludzi do gier a Gallerist ma świetne źródła na BGG jak to robić, przygotowałem skrypt do nauczania gry:
LINK BGG
Komentarze mile widziane.
Ostatnio zmieniony 02 lut 2017, 20:24 przez orzeh, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: adikom5777 »

bardzo dobre streszczenie ułatwiające przypomnienie sobie gry. Dzięki :)
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: michal2014 »

detrytusek pisze:
tequira pisze:Moim zdaniem gra kończy się zbyt szybko, choć w sumie trwa kilka godzin. Jednak rozgrywka i klimat są tak wciągające, że planów mamy ogrom.
Na pewno zdecydowanie nie uda nam się zrobić wszystkiego co zaplanowaliśmy, kluczowe są zatem kick-outy, one nam dają dodatkowe akcje, które pozwalają
sporo spraw nadgonić, ale to tylko rozbudza nasze chęci i plany i chcemy jeszcze więcej. Ciężko powiedzieć, co znaczy w tej grze porządnie rozwinąć, ja mam odczucie,
że soczyście uda nam się wejść w rynek dzieł sztuki, ale zbyt szybko czujemy chłód wynikający ze zbliżającego się końca gry.
Nam nie udało się wypromować artystów zbyt wysoko, nie było arcydzieł, być może to błąd wynikający z pierwszej rozgrywki ale zabrakło czasu lub większego skupienia na danym artyście.
Ja kompletnie położyłem temat asystentów i choć spekulowałem i zrealizowałem sporą część celów, to przegrałem znacznie. Niczego nie żałuję :-)
Moim zdaniem na pewno jest krótko, może nawet bardzo krótko, Caverna to nie jest, nie czujemy tego "spełnienia", w Vinhosa nie grałem, CO2 jest zdecydowanie dużo lżejsze i faktycznie raczej się realizuje plany.
Vinhos jest jeszcze ciut inny bo tam całkiem sporo możemy zrobić nie w swojej turze (dużo więcej niż w CO2 jak ktoś nam zepchnie naukowca). Ile trwał setup, a ile rozgrywka? Oczywiście prawie nic o grze nie wiem i to tylko moje wrażenia ale czy to nie tak, że moja galeria nie zapełnia się tymi ślicznymi obrazami bo trzeba je sprzedać i znów mniej kolorowo na swojej planszy?
Hejka.

Co w Vinhos możemy zrobić w nie swojej turze?
Gralem jak na razie 4 razy.
Może czegoś rzeczywiscie nie doczytałem i gram źle , ale raczej nie pamiętam, żeby było można zrobić cokolwiek w podczas tury innego gracza.
Pozdrawiam.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

michal2014 pisze:
Hejka.

Co w Vinhos możemy zrobić w nie swojej turze?
Gralem jak na razie 4 razy.
Może czegoś rzeczywiscie nie doczytałem i gram źle , ale raczej nie pamiętam, żeby było można zrobić cokolwiek w podczas tury innego gracza.
Pozdrawiam.
Źle się wtedy wyraziłem. W swojej turze ale jakby poza swoim normalnym ruchem - chodzi o wypychanie beczek -> grasz dobrze :)
W nie swojej turze to naprawdę dużo można zrobić w Galleriście.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: michal2014 »

https://tabletopia.com

Znalazłem takie ustrojstwo.

Można tu między innymi pobawić się w Gallerist.
:)

https://tabletopia.com/games/the-gallerist
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: kamilpr »

Mam pytanie co do zasad:

Czy jedyną możliwością zaktualizowania fejmu dzieł które posiadacie od artysty jest Promote Artist ? (Co ciekawe o updacie signature tokens przy Promote Artist nie ma opisanego updatu w instrukcji ale jest napisane to na planszy zawierające skócone zasady)
Jeśli ktoś kupuje dzieło od artysty przez co zwiększa mu fejm to fejm rośnie tylko u niego ? Przez to może wystapić sytuacja, że ktoś zwiekszy fejm artysty na Masterpiece kupując do niego dzieło i ludzie nie będą mogli już zaktualizować sobie jego wartości u siebie przez Promote Artist.
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: melusina »

Odpowiedż jest na str. 14 instrukcji w rozdziale "Fame and Celebrity Status":
"Whenever the Fame of an Artist increases to the next Fame symbol, any Works of Art increase in value, and Players adjust the Signature tokens accordingly".
Wszyscy, którzy posiadają dzieła tego artysty, podnoszą poziom swoich sygnatur.
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: kamilpr »

Czyli jak gracz nr 1 ma dzieło artysty, a inny gracz kupi drugie dzieło zwiększając tym samym fame to gracz nr 1 też upadatuje wartość dzieła ?
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: melusina »

tak :)
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: kamilpr »

A czy mając cel np. ze za sprzedanie któregoś dzieła dostajesz na koniec gry 5 kasy to działa to wielokrotnie czy tylko raz ?

Oraz czy gdy masz wsadzonego asystenta na rynek międzynarodowy bo spełniłem wymagania co to dzieła to wsadzjąc kolejnego asystenta na wiersz który ma te samo dzieło musisz miec 2 takie dzieła (sprzedane lub posiadane) czy wystarczy nadal te samo 1 dzieło ?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: The Gallerist (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

kamilpr pisze:A czy mając cel np. ze za sprzedanie któregoś dzieła dostajesz na koniec gry 5 kasy to działa to wielokrotnie czy tylko raz ?

Oraz czy gdy masz wsadzonego asystenta na rynek międzynarodowy bo spełniłem wymagania co to dzieła to wsadzjąc kolejnego asystenta na wiersz który ma te samo dzieło musisz miec 2 takie dzieła (sprzedane lub posiadane) czy wystarczy nadal te samo 1 dzieło ?
Po pierwsze zapraszam do wątku z zasadami.
ad1. Raz
ad2. Wystarczy jedno.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ