Gra Miesiąca-maj 2015

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: staszek »

36 rozgrywek w 23 tytuły w tym 6 nowości

Powrót miesiąca- Ruhrschifffahrt 1769-1890 - chyba półtora roku przerwy i oczywiście trzeba się tytułu uczyć od nowa, ale warto-tak raz na 2 -3 miesiące zagrać, to może nawet nie trzeba będzie tłumaczyć wszystkiego od początku. Moim zdaniem ( poza Arkwrightem oczywiście :) ) najlepsza gra wydawnictwa Spiellworx.
Nowość Miesiąca Brew Crafters świetnie wykonana o ciekawym temacie- taka trochę Agricola, ale dużo bardziej przypadła mi do gustu- interakcji mało, no ale coż...
Filer Miesiąca Kto drugi - gra , która śmiało może konkurować z Żółwiami czy Wielbłądami . Szybka , zabawna, losowa - chyba o to w grach tego typu chodzi.
Gra Miesiąca Automobile fajna rozgrywka w 5 osób. Moim zdaniem , ostatnia dobra gra Martina ( może poza Akrami)
Mam nadzieję,że znowu wróci na stół
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: kwiatosz »

Welcome to the Dungeon - naprawdę sprytna mała giereczka. Wygrała liczbą partii z Cthulhu Wars, bo to drugie wymaga głębszego poznania. Za miesiąc może być odwrotnie ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: KubaP »

50 partii w 34 tytuły.

Gra miesiąca: Splendor - 5 partii, każda inna, zawsze fajnie.
Hardcore'owy euros miesiąca: Zhan Guo. Jedna partia, a mózg zlasowany :)
Powrót miesiąca: Arkadia. Co pół roku wyciągam tytuł z półki i myślę, że go sprzedam, a potem gram i jest znowu wspaniale :)
Zaskoczenie miesiąca: Veto 2ed. - Nie spodziewałem się wiele po "gópim cecegu", a okazało się, że to trudna, złożona i nieźle pokombinowana gra. Warto przynajmniej spróbować!
Rozczarowanie miesiąca: Historia. Spodziewałem się dużo, a okazało się, że grze chyba brakuje kilku tygodni developmentu.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: Bea »

W kwietniu rozegrane 30 partii (tylko na stole), w 19 gier.
https://boardgamegeek.com/plays/thumbs/ ... 2015-05-31


Nowości: Fresco, Alchemicy, Parfum
Nowe gry w kolekcji: Terra Mystica, Pory Roku
Najwięcej partii: Osadnicy:NI - 5
Najlepsza nowość: Alchemicy, chociaż po jednej rozgrywce nie jestem w stanie do końca ocenić tej gry.
Gra miesiąca/powrót miesiąca: Pory Roku. Przymierzałam się do niej trzy razy, wreszcie zaskoczyło, i to jak!
rozczarowanie miesiąca Parfum. Za lekka, zbyt prosta, zbyt prostoliniowa. A szkoda, bo pięknie wydana.

Zajawka na przyszły miesiąc: Discoveries
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: mauserem »

niespodziewanie STAR REALMS - rozegrany z najróżnorodniejszym zestawem graczy, delikatnie przed
ALCHEMICY - który to tytuł szedł na zwycięstwo, ale nie tym razem
SPLENDOR na trzecim miejscu
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: Ryu »

U mnie zdecydowanie: Five Tribes 8)

Żonie się podoba i sama proponuje, znajomi (małoplanszówkowi) grali z wypiekami na twarzach... Czego chcieć więcej? :wink:
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: Dellas »

Hmm, ten miesiąc był zadziwiająco udany - 45 rozgrywek w 22 tytuły.
https://boardgamegeek.com/plays/thumbs/ ... 2015-05-31

Nowości: Stone Age, Listy do Whitechapel, Gamedec, Fasolki, Age of Empire III, Axis & Allies, Hobbit Gra Karciana.
Rozczarowania: Stone Age (worker placementy to zdecydowanie nie moja bajka), Listy do Whitechapel (może dlatego, że grałem w 4 osoby, ale gra wywarła na mnie bardzo złe wrażenie)
Godne uwagi: Ecplise (tradycyjnie), Middle-Earth Quest, Shogun, Tide of Iron, Zimna Wojna, Axis & Allies (gdyby nie te nieszczęsne rzuty na developementy - to gra pewnie zagościła by na mojej półce - a tak muszę przetestować AA Pacific, który ma to poprawione - to może się skuszę), Galaxy of Trian, Dice Brewing.
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: pezetto »

33 rozgrywki w 16 tytułów, w tym 10 nowości (07 Zgłoś Się, Colt Express, Duuuszki, Epoka Kamienia, First to Fight, Kakao, Kamień Gromu, Metropolia, Pociągi Europa, Pory Roku).

Najwięcej rozgrywek: Five Tribes
Gra miesiąca: zdecydowanie Five Tribes
Najgorcza gra miesiąca: zdecydowanie First to Fight

Dobry miesiąc :wink:
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1959
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 190 times
Been thanked: 833 times

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: Neoptolemos »

First to Fight tak źle? A ja się nie spodziewałem, że mi się tak spodoba :)

U mnie 51 partii w 15 tytułów, w tym 7 nowości - rekordowy miesiąc!

Odkrycie miesiąca: kolejny tytuł, który musiał dojrzeć 3 miesiące na mojej półce - Ucieczka: Świątynia Zagłady. W pełnym składzie było RE-WE-LA-CYJ-NIE!
Powrót miesiąca: Magic: The Gathering. Co najmniej 6 lat leżały i czekały na lepsze czasy!
Rozczarowanie miesiąca: ...paradoksalnie, znowu MtG. Bo grało mi się super, nostalgia była, ale moje stare talie nie mają wielkich szans z obecnymi... jak kolega przyniósł swoje, w miarę nowe decki, to absolutnie każda jego karta wydawała mi się zbyt mocna.
Najwięcej partii: 12 - Ucieczka, aczkolwiek minimalnie przed Pandemią z dodatkiem
Gra miesiąca: Ucieczka

Oprócz tego grane były: po raz pierwszy First to Fight, Przepustka, 07 zgłoś się, Szmal, Wallenstein i Colt Express, a do tego Blokus, K2 (też wielki i udany powrót!), Magnaci, W zakładzie, Mondo i Lewis & Clark.
I nie mam pojęcia, jak to się stało, że ani razu nie zagrałem w Cyklady.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: sqb1978 »

Sporo pracy i nie ma kiedy spotkań organizować, więc nr zostaje Star Realms na tablecie: ok 200 rozgrywek.

Zakładam ok. 15 gier i co kilkadziesiąt minut wykonuję swoje ruchy. Idealna gra do pykania w przerwach od pracy.
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: pezetto »

Neoptolemos pisze:First to Fight tak źle? A ja się nie spodziewałem, że mi się tak spodoba :)
Ktoś kto był odpowiedzialny za tempo w tej grze powinien wisieć :twisted: Temu kto napisał na pudełku "60 minut" bez dopisku "na gracza" uciąłbym kończyny. Ogólnie to 3,5 godziny istnej mordęgi (partia 4-osobowa). Życie jest zbyt krótkie, a gier w kolekcji zdecydowanie zbyt dużo by FtF doczekało się swej drugiej szansy. Ogólnie to dawno żadna inna gra mnie tak nie zirytowała...
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1959
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 190 times
Been thanked: 833 times

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: Neoptolemos »

No, to jest fakt, że 60 minut to nawet nie jest optymistyczne, to jest niewykonalne (przynajmniej przy kilku pierwszych partiach). Ale mechanicznie to naprawdę sympatyczna gra jest.

Koniec offtopu :)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 996
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 56 times
Been thanked: 47 times

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: charlie »

Nowości: Red7
Powroty: Ostatnia Wola, Notre Dame, Alhambra, Libertalia
Ciągle na topie: Glory to Rome, Seasons, Targi, Dice Masters, Kameleon, Potwory w Tokio, Splendor, Finca
Najwięcej partii i gra miesiąca: Red7 - rewelacja, prosta, niewielka, szybka gra eliminacyjna z fajnym pomysłem - na koniec swojej tury musisz wygrywać, żeby nie odpaść. Do tego dodatkowe warianty gry. Zdetronizowała dotychczasowego knajpianego króla - List Miłosny.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: Furia »

Nowości: Szmal, Elizjum, iKnow, Szalona Misja, Smash Up, Sushi Dice, MegaWojownicy, Vudu, We will wok you, Kto pozmywa

Najwięcej partii: Szmal (5), Alchemicy (4) i Elizjum (4)
Nowość miesiąca: Szmal oraz Elizjum

Powrót miesiąca: Munchkin

Najbardziej śmiechogenna gra: Vudu

Gra miesiąca: Alchemicy i Elizjum
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: Tomson »

39 partii w 23 tytuły

Nowości: Alchemicy, Mumia: Wyścig w bandażach, Kakao, Elizjum, Założyciele Imperium, Duuuszki, Szmal, Jaipur, Karaluszek kłamczuszek, Takenoko, Tikal,
Nowość miesiąca: Alchemicy
Nowości w kolekcji: Alchemicy, Mały Książę
Najwięcej partii: Splendor (9)
Największe rozczarowanie (a raczej najsłabszy tytuł miesiąca): Założyciele Imperium
gaciak
Posty: 189
Rejestracja: 16 sie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: gaciak »

Dużo pracy, więc miesiąc słaby...26 rozgrywek w 16 gier.

Nowości na stole: Gaja, Boże Igrzysko: Magnaci, Tygrys i Eufrat, Targi, Tak mroczny władco, Wysokie napięcie
Najwięcej partii: The Resistance (4)
Powrót miesiąca: Magnum Sal
Gra miesiąca: brak
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: mig »

Fajny miesiąc, bo nie dość ze sporo grania, to jeszcze obok nowości na stół wróciło całkiem dużo gier starszych:)

Ogółem 85 rozgrywek w 39 tytulow, w tym 17 nowości.

Powroty miesiąca: Claustrophobia (po 4 latach kurzenia się), Steam (3 lata), Puerto Rico (3 lata), Saint Malo (1,5 roku), Jaipur (1,5 roku)
Rozczarowania miesiąca: First to Fight (niestety, nuda i dlużyzny), Pan tu nie stał. Demoludy (losowosc zabija), Cornish Smuggler (nuda)
Najlepszy filler miesiąca: Looping Louie - królował na stole niezależnie od wieku :) i Liar's Dice
Wyróżnienie: Szmal (całkiem zgrabnie:) i Patchistory (świetny pomysł, ale trzeba jeszcze ograć)
Najlepsza nowość: chyba Fire in the Lake ale po piętach depcze mu Wallace z Few acres of snow
Najlepsza gra: na podium obok Fire in the Lake i Few acres of snow musi się znaleźć rownież miejsce dla genialnego Wyścigu do Renu, ale wskazać jednoznacznie, czy w tym miesiącu był to Ren czy Wietnam, to ponad moje siły :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: Pan_K »

Wyjątkowo słaby miesiąc, biorąc pod uwagę wypracowaną do tej pory normę (i oby to nie była stała tendencja spadkowa, na co się zapowiada :( )

Ogółem 32 partie w 14 tytułów.

Nowości na stole: Takenoko, Reiner Knizia's Decathlon, Race for the Galaxy, Mr. Jack
Najwięcej partii (10) AquaSphere (zasługa wariantu solo, choć wymaga on dodatkowych szlifów).
Poza tym grane: Robinson, Alchemicy, Lewis & Clark, Mage Knights, Patchwork, Neuroshima, Colt Express, TtR Europa i List Miłosny.

Gra miesiąca: AquaSphere, choć po piętach mu depczą Alchemicy ex equo z Robinsonem. Właściwie trudno porównywać te gry, bo każda ma swój niepowtarzalny charakter i daje zupełnie inny rodzaj przyjemności. Badacze Głębin wygrywają bodaj jedynie przez fakt, że udało mi się przy nich spędzić najwięcej czasu.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: Nadis »

Nowości: Owczy pęd, CV, Tikal, Survive, Mr Jack Pocket, Nehemiah, Labyrinth
Najwięcej partii : Patchwork
Pozytywne zaskoczenie miesiąca: Wikingowie: Wojownicy Północy. Po negatywnych recenzjach tej gry musiałam się zmusić, by w nią zagrać, bo wygrałam ją już w styczniu. Okazała się przyjemną grą, zdecydowanie przerosła oczekiwania i pewnie wkrótce wróci na stół.
Rozczarowanie: Niestety, Tikal. Po super pozytywnych recenzjach spodziewałam się mimo wszystko czegoś ciekawszego. Póki co zagrane dwie partie, może po czasie się przekonam.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: Bary »

104 rozgrywki w 11 tytułów (w tym 31 w Osadników NI i 37 we Władcę Pierścieni LCG)

Nowości: Władca Pierścieni LCG, Love Letter, Dobble.
Gra miesiąca: Osadnicy NI - w dalszym ciągu gra nie schodzi ze stołu, chociaż WP też coraz częściej na nim ląduje. :)
Rozczarowanie miesiąca: Wsiąść do Pociągu Europa - tyle się nasłuchałem o tym tytule, zagraliśmy i wyszło, że gra jest zwyczajnie nudna. Po jednej partii dzieciaki stwierdziły, że lepiej iść na dwór lub zagrać w Dobble. ;)
Powrót miesiąca: Small World - kilka kolejnych partii i przekonaliśmy się do tytułu. Nawet na dwóch graczy jest fun.

Oprócz tego grane były: Eldritch Horror, Pandemia, Pędzące Żółwie, Jungle Speed, Time's Up
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: Qlaqs »

Bary pisze:104 rozgrywki w 11 tytułów (w tym 31 w Osadników NI i 37 we Władcę Pierścieni LCG)

Nowości: Władca Pierścieni LCG, Love Letter, Dobble.
Gra miesiąca: Osadnicy NI - w dalszym ciągu gra nie schodzi ze stołu, chociaż WP też coraz częściej na nim ląduje. :)
Rozczarowanie miesiąca: Wsiąść do Pociągu Europa - tyle się nasłuchałem o tym tytule, zagraliśmy i wyszło, że gra jest zwyczajnie nudna. Po jednej partii dzieciaki stwierdziły, że lepiej iść na dwór lub zagrać w Dobble. ;)
Powrót miesiąca: Small World - kilka kolejnych partii i przekonaliśmy się do tytułu. Nawet na dwóch graczy jest fun.

Oprócz tego grane były: Eldritch Horror, Pandemia, Pędzące Żółwie, Jungle Speed, Time's Up
Trzeba było zamiast Europy wziąć na stół Marklina. Jedyny dobry TtR.
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: Bary »

Qlaqs pisze: Trzeba było zamiast Europy wziąć na stół Marklina. Jedyny dobry TtR.
Dzięki za hint, jak u kogoś wypatrzę, to na pewno spróbuję. :) Na szczęście TtRE wziąłem w wypożyczalni.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Radek
Posty: 627
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: Radek »

Gra miesiąca: Zhanguo
Powrót miesiąca: Brass :)
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: Mateez »

Dwie nowości, każda po kilkanaście partii:
Kingdom Builder
Patchwork
KB przyjemny, ale jednak Patchwork bardziej wciągnął. Prościutkie zasady, ale czuć rękę Rosenberga w "ekonomicznym" aspekcie zdobywania guzików. Nowość i gra miesiąca: Patchwork.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra Miesiąca-maj 2015

Post autor: Rafalm »

U mnie w maju trochę słabiej z uwagi na dwa wyjazdy. Razem wyszło 35 gier w 15 tytułów.

Nowości: Mali Powstańcy (+Liberator), Panic Lab, Tikal, Walled City: Londonderry & Borderlands
Najwięcej partii : Red7
Pozytywne zaskoczenie miesiąca: Walled City: Londonderry & Borderlands. Gra z pewnością nie raz jeszcze zagości na moim stole.
Rozczarowanie miesiąca: Tikal. Duże oczekiwania, a rozgrywka trochę nijaka. Raczej nie wróci na stół, bo wiele innych tytułów w kolejce.

Gra miesiąca: Patchwork (zaraz po Red7 na liście najczęściej granych)
ODPOWIEDZ