Gra o tron - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Jul
Posty: 4
Rejestracja: 27 lis 2008, 20:11

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Jul »

Camilus pisze:Co myślicie o połączeniu polskiej podstawki z angielskim dodatkiem?

Jeśli chodzi o zasady nie byłoby problemu, jak mi się zdaje.
Natomiast wizualnie...hmmm, np. nakładka na planszę z CoK i żetony portów mogłyby się chyba trochę "gryźć" z resztą, ale nie wiem. Ma ktoś jakieś doświadczenia?
Co do SoS, to plansza nowa więc bez zawirowań, a w odwrotną stronę (tj. stara plansza i karty z dodatku) też chyba ok.

Ale jak Wy to widziceśli chodzi o zasady nie byłoby problemu, jak mi się zdaje.
Natomiast wizualnie...hmmm, np. nakładka na planszę z CoK i żetony portów mogłyby się chyba trochę "gryźć" z resztą, ale nie wiem. Ma ktoś jakieś doświadczenia?
Co do SoS, to plansza nowa więc bez zawirowań, a w odwrotną stronę (tj. stara plansza i karty z dodatku) też chyba ok.

Ale jak Wy to widzicieie?
Jak najbardziej, nie widzę przeciwskazań. Nakładka z CoK jest chyba i tak taka sama zarówno w wydaniu angielskim, jak i polskim.
Z kolei angielskie karty z SoS z powodzeniem łączyłem z polską podstawką (tylko trzeba pamiętać o odpowiednim doborze Kart Westeros i wymianie kilku kart taktyki).
pioro
Posty: 117
Rejestracja: 05 mar 2009, 11:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: pioro »

czy ktoś wie gdzie mozna zagrać w GoT-a w sieci?
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: waffel »

Chciałem napisać że na forach FFG ale teraz nie mogę tego znaleźć. To może na BGG?
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: ozy »

Zaczep na PW EstEst`a. Powinien być w stanie pomóc, jeśli chłopaki jeszcze grają. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
pioro
Posty: 117
Rejestracja: 05 mar 2009, 11:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: pioro »

oks dzieki, jakby co jestem chętny
okanski
Posty: 2
Rejestracja: 26 wrz 2009, 23:13

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: okanski »

Mam pytanie odnośnie zdolności Stannisa Baratheona z CoK. Czy jeżeli trafi na przeciwnika co anuluje siłę karty to Stannis ma siłę 0 czy 2? A co jeśli Tywin Lannister trafi na kartę anulującą text ability albo siłę karty? I jeszcze jedno. Skąd można wziąć tekst z kart dzikich z dodatku Strom of Swords?
Awatar użytkownika
Camilus
Posty: 91
Rejestracja: 26 gru 2008, 16:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Camilus »

Wyjaśniono to w FAQ.
Stannis ma siłę 0. Podobnie z Tywinem, w obu przypadkach ma siłę 0.

Co do kart to nie wiem,zapytać kogoś kto je posiada? Przetrząsnąć internet?

Pozdrawiam
okanski
Posty: 2
Rejestracja: 26 wrz 2009, 23:13

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: okanski »

A co w wypadku gdzie np. The Blackfish (ignoruje zdolność karty przeciwnika) trafi na np. Willasa Tyrella (ignoruje zdolność i może użyć zdolności przeciwnika)?

PS. W instrukcji FAQ nic nie ma odnośnie kart z dodatku.
Awatar użytkownika
Camilus
Posty: 91
Rejestracja: 26 gru 2008, 16:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: Camilus »

Co do FAQ to można znaleźć zbiorczy dla podstawki i dodatków. Nie pamiętam skąd swój ściągnąłem, ale albo ze strony FFG, albo BGG.
EDIT: Jednak z FFG. Link: http://www.fantasyflightgames.com/ffg_c ... gotfaq.pdf

Co do przedstawionego przez Ciebie przypadku, czyli obie karty mają ignore, bierzemy pod uwagę kolejność na torze Lenników ("Fiefdoms"). Karta gracza, który jest na wyższym miejscu ma pierwszeństwo. (Tak dla ścisłości to też jest w FAQ)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1128
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: kaimada »

Stałem się szczęśliwym posiadaczem dodatku Storm of Swords. Mam pytanie. Czy znacie jakiś dobry sposób na wprowadzenie sojuszników do gry na 5 osób?
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1128
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Gra o tron - pytanko

Post autor: kaimada »

Poszukałem trochę sam i znalazłem:
hobb3 pisze:
Neurocide pisze: Niestety fani nie tworzą własnych map do GoTa, własnych wariantów dla rozsądnej liczby graczy (czytaj nie 9 ani nie 18, tylko zwykłe 5).
Mylisz się trochę w tym stwierdzeniu, że fani nie tworzą swoich map. Tutaj znajdziesz ASOS dla sześciu graczy, który działa wyśmienicie. W testach jest także gra z dodanymi łucznikami.

http://umbratus.um.funpic.de/ASOS6Player/Map.html

Komentarze do tych modów znajdziesz na forum FFG.
Czy ktoś sam to robił? Żeby zagrać muszę wydrukować mapę do tego wziąć, "tory" z CoK, wydrukować dwie sojusznicze talie nowe tak?
Czy ma ktoś "czystą" mapę do drukowania (bo tak w tym linku ma na sobie pionki, rozkazy itd. ?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: A Game of Thrones - pytanie o zasady

Post autor: mig »

temat dość długo nieaktywny ale może ktoś tu zagląda:)

podczas naszej rozgrywki pojawiły się dwie wątpliwości:

1. czy podczas transportu morskiego transportowane armie doliczane są do statku dla określenia maksymalnej wielkości armii? innymi słowy - jeśli z poziomu zaopatrzenia wychodzi, że mogę mieć maksymalną armię 3 jednostkową to czy możliwe jest przemieszczenie armią trzyjednostkowej transportem morskim (czyli "idąc" po okrętach, więc będą takie "momenty" w których na polu morskim będą 4 jednostki - 3 lądowe i 1 statek)?

2. czy jest możliwe zdjęcie położonego żetonu władzy (power counter)? Np. na obszar z moim żetonem władzy wchodzi moja jednostka. Żeton nie jest już tam potrzebny a przydałby się w innym miejscu bo w dostępnej puli pusto. czy mogę taki żeton zdjąć?

będę wdzięczny za sugestie:
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2811
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 100 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: A Game of Thrones - pytanie o zasady

Post autor: Ink »

mig pisze:1. czy podczas transportu morskiego transportowane armie doliczane są do statku dla określenia maksymalnej wielkości armii? innymi słowy - jeśli z poziomu zaopatrzenia wychodzi, że mogę mieć maksymalną armię 3 jednostkową to czy możliwe jest przemieszczenie armią trzyjednostkowej transportem morskim (czyli "idąc" po okrętach, więc będą takie "momenty" w których na polu morskim będą 4 jednostki - 3 lądowe i 1 statek)?
Jak najbardziej możliwe. Jednostki nigdy "realnie" nie stoją na tym samym polu, co statek.
2. czy jest możliwe zdjęcie położonego żetonu władzy (power counter)? Np. na obszar z moim żetonem władzy wchodzi moja jednostka. Żeton nie jest już tam potrzebny a przydałby się w innym miejscu bo w dostępnej puli pusto. czy mogę taki żeton zdjąć?
Nie jest to możliwe.

FAQ mówi:

Q: Once I’ve placed a Power token to control an area, can I voluntarily remove it later? Is it removed from the board if I move my own units into that area later?
A: No. The only way it can be removed is if enemy units move into the area.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: A Game of Thrones - pytanie o zasady

Post autor: mig »

w takim razie jeszcze jedno pytanie:)

Karta Tywin Lannister (CoK) daje siłę równą zadeklarowanym żetonom władzy. Czy karta powinna być rozgrywana w ten sposób, że po odsłonięciu obu kart dopiero określa się ile władzy się przeznacza na siłę, czy władza powinna być (jak?) zadeklarowana już w momencie zagrywania karty, co wyeliminuje przypadki ustalania siły tak, by pokonac przeciwnika minimalną różnicą?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Camilus
Posty: 91
Rejestracja: 26 gru 2008, 16:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: A Game of Thrones - pytanie o zasady

Post autor: Camilus »

Karty odkrywane są jednocześnie, więc zdolności specjalne nie mają tu nic do rzeczy.
Z kolei, kolejność zagrywania samych zdolności z kart jest opisana w FAQ i:

1. Najpier działają zdolności typu cancel, ignore.
W przypadku, kiedy gracze mają obaj tę zdolność decyduje tor lenników.
2. W przypadku pozostałych zdolności decyduje tor lenników.

Czyli w przykładzie chodzi właśnie o to, że Tywin może dostosować się do karty przeciwnika, chyba że ten zagrał jakąś zabawną kombinację, ze zdolnością cancel, ignore lub podmianką zdolności.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: A Game of Thrones - pytanie o zasady

Post autor: mig »

dzienx:)
oczywiście wprost z interpretacji zasad takie tłumaczenie wydawało się najbardziej oczywiste. miałem jednak odczucie, że taka interpretacja robi z Tywina mega-kartę (deklarowanie planowanego poświęcenia władzy dla określenia siły Tywina w momencie odkrywania kart wydawało mi się wystarczającym). muszę sobie jeszcze takim razie FAQ doczytać:)
pozdrawiam
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1128
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: A Game of Thrones - pytanie o zasady

Post autor: kaimada »

mig pisze:dzienx:)
oczywiście wprost z interpretacji zasad takie tłumaczenie wydawało się najbardziej oczywiste. miałem jednak odczucie, że taka interpretacja robi z Tywina mega-kartę (deklarowanie planowanego poświęcenia władzy dla określenia siły Tywina w momencie odkrywania kart wydawało mi się wystarczającym). muszę sobie jeszcze takim razie FAQ doczytać:)
pozdrawiam
Tywin jest megakartą, a generalnie dowódcy z CoK są przekoksani. Ja polecam granie na tych z podstawki lub SoSa.
Awatar użytkownika
Camilus
Posty: 91
Rejestracja: 26 gru 2008, 16:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: A Game of Thrones - pytanie o zasady

Post autor: Camilus »

No nie wiem czy Tywin jest taką superkartą.
Biorąc pod uwagę karty z CoK, potrzebujesz min. 5 władzy(max dla siły karty rodu to chyba 5? nie dam głowy) do wydania na Tywina żeby mieć pewne zwycięstwo, jeśli jesteś wyżej na mieczu, przy równych armiach.
5 władzy mniej to albo mniej mobilności/wsparcia w kolejnych turach (bo ciułasz władzę zamiast się ruszać co i tak jest trudne samo w sobie) lub marna licytacja co odbija Ci się czkawką.

Powiedziałbym, że jest kartą dobrą, ale jednak nie przegiętą. (tym bardziej dla Lannistera, który w zasadzie nie ma gdzie bezpiecznie zbierać władzy)
Ale do pogrążenia przeciwnika po zużyciu Jaimiego jest świetny, jeśli jesteś dość bogaty. :mrgreen:
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: A Game of Thrones - pytanie o zasady

Post autor: mig »

wszystko zależy od gry i graczy:) Ostatnio u mnie dominują rozgrywki dość szybkie i blitzkriegi. stąd gry trwają dość krótko, bitew nie ma zbyt dużo i zwykle są to solidne starcia a nie potyczki 1x1 - tu Tywin wymiata, bo często jedna-dwie bitwy praktycznie rozstrzygają grę.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
bambotza
Posty: 35
Rejestracja: 16 cze 2011, 23:12

Re: Gra o tron

Post autor: bambotza »

Miałbym pytanko do zasad: jest walka, jedna strona zagrywa bohatera np. z ikonami dwóch mieczy i wygrywa starcie, druga zagrywa kartę, która anuluje specjalną zdolność bohatera przeciwnika - czy przegrany usuwa dwie jednostki czy może ikony mieczy/tarczy na bohaterów są uznawane za specjalne zdolności (znajdują się w tym samym miejscu) i zostają zniwelowane? Z góry dziękuje za pomoc ;p
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6528
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 27 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Gra o tron

Post autor: abadura »

bambotza pisze:Miałbym pytanko do zasad: jest walka, jedna strona zagrywa bohatera np. z ikonami dwóch mieczy i wygrywa starcie, druga zagrywa kartę, która anuluje specjalną zdolność bohatera przeciwnika - czy przegrany usuwa dwie jednostki czy może ikony mieczy/tarczy na bohaterów są uznawane za specjalne zdolności (znajdują się w tym samym miejscu) i zostają zniwelowane? Z góry dziękuje za pomoc ;p
O ile dobrze pamiętam, to miecze i wieże nie są specjalnymi zdolnościami. Ale sprawdź sobie w oficjalnym FAQ bo tam to chyba jest opisane.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Gra o tron

Post autor: Nataniel »

Zdolności specjalne to tylko teksty na karcie, wieże, miecze ani siła do nich nie należą.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
bambotza
Posty: 35
Rejestracja: 16 cze 2011, 23:12

Re: Gra o tron

Post autor: bambotza »

Dzięki za odpowiedz, skoro tak dobrze idzie to może jeszcze jedna sytuacja: dzicy atakują, ich siła wynosi 0, wszyscy otwierają garści i nikt nie rzucił żadnego żetonu władzy - czy ktoś w takiej sytuacji wskrzesza sobie bohatera (wybiera tą osobę osoba najwyżej na torze żelaznego tronu)?
Awatar użytkownika
lou
Posty: 153
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 27 times
Been thanked: 34 times

Re: Gra o tron

Post autor: lou »

dokladnie, osobę która otrzymuje bonus wskazuje posiadacz żelaznego tronu
"Humans need fantasy to be human. "
— Terry Pratchett
moje gry
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gra o tron

Post autor: Sir-Rafał »

Trochę odświeżę temat. Ostatnio udało się zagrać po raz pierwszy w 6 graczy (wspierając się samoróbką z wersji 9-osobowej). Graliśmy z większością zasad z dodatku i stąd kilka moich pytań związanych z gra:

1. Kiedy działa zdolność Tywina Lannistera? Czy już po odsłonięciu karty czy wcześniej. My graliśmy, że wcześniej trzeba przed odsłonięciem zadeklarować ilość znaczników. Wydaje mi się, że jeśli już po odsłonięciu to przy sporej liczbie żetonów władzy ta karta może sama wygrać bitwę i jest to kolejna wypasiona karta Lannisterów.

2. Sytuacja wynikająca z zagrania Starej Niani od Starków. Napisane jest, że wybieramy jakąkolwiek odrzuconą kartę i Stara Niania ma jej zdolność w tej bitwie. Nie przejmuje jednak ona siły tej karty. Co jednak dzieje się gdy Stark wybierze Tywina Lannistera? Zwiększa silę Karty czy nie?

3. Czy w 2 edycji GoT'a jest duża zmiana w kartach Rodów?

PS: Czy jest ktoś z Poznania lub okolic kto byłby chętny zagrać w GoT'a na 9? Udało się raz zagrać, ale często brakuje nam 2-3 graczy, a dobranie chociaż 1 osoby, która jest "nowa" powoduje zachwianie delikatnej równowagi na korzyść ich sąsiadów, co było obecne w owej partii.

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedz!
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
ODPOWIEDZ