[Prośba o pomoc] Katalog sprzedaży wysyłkowej "Sfery"

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Zaberish
Posty: 60
Rejestracja: 26 cze 2015, 13:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

[Prośba o pomoc] Katalog sprzedaży wysyłkowej "Sfery"

Post autor: Zaberish »

Witam wszystkich!

Chciałem zapytać, czy komuś z Was zachował się stary katalog gier sprzedawanych wysyłkowo wieki temu przez "Sferę"? Chodzi mi o ten katalog, który dostawało się po wysłaniu na adres tego wydawnictwa w Warszawie zaadresowanej do siebie koperty, a który składał się z kilku skserowanych czarno-białych kartek z pełną ofertą handlową.

Miałem kiedyś ten katalog, ale gdzieś mi przepadł, a przeprowadzane przeze mnie systematycznie od prawie 10 lat rewizje w rodzinnym domu nie pomogły w odnalezieniu go (jedyne, czego nie zrobiłem, to zerwanie podłóg i skucie tynków, ale mam wrażenie, że to też by nic nie dało :D), więc zwracam się z prośbą o pomoc do Was. Wystarczą mi czytelne zdjęcia/skany - chodzi o to, żebym miał jak odtworzyć pełną ofertę "Sfery" z tamtego okresu.

Przekopałem się przez zasoby tego forum i znalazłem skany ofert ze "Świata Młodych" czy "Nowej Fantastyki", ale niestety nie zawierają one pełnego wykazu tytułów z oferty "Sfery"... Z góry dziękuję za wszelką pomoc!
Pudełko z grami - największa w sieci baza informacji o starych grach planszowych
profes79
Posty: 426
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 35 times
Been thanked: 135 times

Re: [Prośba o pomoc] Katalog sprzedaży wysyłkowej "Sfery"

Post autor: profes79 »

Zobacz tutaj (nie wiem, czy mnie moderator nie wyklnie za linki do Chomika) - wygrzebane na Ogólnopolskim forum miłośników gier planszowych i ich twórczości fanowskiej ale w robocie nie sprawdzę, czy link chomika działa.

http://chomikuj.pl/Miszon/Magiczny+Miec ... Sfera+1996

https://dl.dropboxusercontent.com/u/302 ... atalog.rar
Awatar użytkownika
Zaberish
Posty: 60
Rejestracja: 26 cze 2015, 13:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: [Prośba o pomoc] Katalog sprzedaży wysyłkowej "Sfery"

Post autor: Zaberish »

@profes79, dzięki wielkie!

Link do Chomika działa, więc kolorowy katalog "Sfery" z 1996 roku już mam. Trochę rzeczy się uporządkowało dzięki temu. Drugi z podanych przez Ciebie linków niestety nie działa (przynajmniej u mnie), ale nie ma problemu, bo o ile dobrze zrozumiałem, jest to link do tego samego katalogu wrzucony jako alternatywa dla Chomika.

Wychodzi jednak na to, że swego czasu dostałem inny katalog - ten, który pamiętam z czasów młodości (miałem jakieś 15 lat wtedy) był czarno-biały i zawierał gry nie tylko "Sfery", ale też "Encore", "Gambita" i najprawdopodobniej kilku innych wydawnictw. Wiem to, bo z kumplami się wtedy podzieliliśmy zakupami: każdy z nas kupił po kilka tytułów i we czterech mieliśmy naprawdę pokaźną (jak na tamte czasy) bibliotekę gier. Były tam na pewno "Gwiezdny kupiec", "Labirynt śmierci", "Przekleństwo mumii", "Ratuj swoje miasto", "TransSolar", "Magia i miecz" ze wszystkimi dodatkami, "Bogowie wikingów", "Komandosi", "Odkrywcy nowych światów", "Obcy", "Wojna o Pierścień", "Bitwa na Polach Pelennoru" i "Fortuna". Była też jeszcze jedna gra (kupowana akurat przez kumpla i relatywnie mało przez nas grana), której tytuł najprawdopodobniej brzmiał "Targi" - jedyne, co z niej pamiętam, to że był bodajże tor podaży i popytu, po którym przesuwało się prostokątne żetony. BGG na temat tej gry milczy, Internet też nie za wiele mówi (poza pojedynczymi wzmiankami tu i ówdzie), a pamiętam, że tę grę lubiłem i chciałbym spróbować ją zdobyć do swojej kolekcji.

Moja pamięć podpowiada mi, że aby dostać katalog, z którego robiliśmy wtedy zamówienie, wysyłaliśmy kopertę na adres BPiRF SFERA, ul. Madalińskiego 21/37 w Warszawie. To na tym katalogu mi najbardziej zależy - gdybym go w jakiś sposób zdobył, miałbym względnie kompletną listę tytułów dostępnych wtedy w handlu, włącznie z grami w rodzaju wspomnianych wyżej "Targów", co do których nie wiadomo, kto je wydał, przez co bardzo trudno je znaleźć. Czy ktoś z Was ma może ten katalog...?
Pudełko z grami - największa w sieci baza informacji o starych grach planszowych
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: [Prośba o pomoc] Katalog sprzedaży wysyłkowej "Sfery"

Post autor: everan »

Łagodny offtop, ale czy entuzjasta Sfery kojarzy grę "Najeźdźcy"? Wszedłem w szemrany sposób w posadanie i jestem w stanie się z nią rozstać ;-)
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: [Prośba o pomoc] Katalog sprzedaży wysyłkowej "Sfery"

Post autor: MichalStajszczak »

Zaberish pisze:Wychodzi jednak na to, że swego czasu dostałem inny katalog
Podejrzewam, że to mógł być katalog firmy Ultima. Była to pierwsza w Polsce firma, która zajmowała się wysyłkową sprzedażą gier, działająca w drugiej połowie lat 80-tych XX wieku.
Zaberish pisze:Była też jeszcze jedna gra (kupowana akurat przez kumpla i relatywnie mało przez nas grana), której tytuł najprawdopodobniej brzmiał "Targi" - jedyne, co z niej pamiętam, to że był bodajże tor podaży i popytu, po którym przesuwało się prostokątne żetony.
Przypuszczam, że to była gra wydana przez Grotekę (a właściwie przez sponsorujący Grotekę ZMS), wzorowana na grze Broker
Awatar użytkownika
Zaberish
Posty: 60
Rejestracja: 26 cze 2015, 13:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: [Prośba o pomoc] Katalog sprzedaży wysyłkowej "Sfery"

Post autor: Zaberish »

everan pisze:Łagodny offtop, ale czy entuzjasta Sfery kojarzy grę "Najeźdźcy"? Wszedłem w szemrany sposób w posadanie i jestem w stanie się z nią rozstać
Entuzjasta kojarzy, a żeby nie poszerzać łagodnego offtopa, poprosiłbym o szczegóły dotyczące stanu gry (zużycie, kompletność, itd.) oraz rozstania na PW :D


@MichalStajszczak:
Bardzo dziękuję za informacje, rzeczywiście "Targi", które pamiętam, wydają się być jakąś wersją "Brokera". Teraz tylko muszę znaleźć kogoś, kto posiada tę grę i zechce ją sprzedać...
Pudełko z grami - największa w sieci baza informacji o starych grach planszowych
ODPOWIEDZ