Weteran - Magazyn Wojennych Gier Planszowych

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Grohmann
Posty: 37
Rejestracja: 04 cze 2004, 15:26
Lokalizacja: Szczecin

Weteran - Magazyn Wojennych Gier Planszowych

Post autor: Grohmann »

Obrazek

Wspólnie z Nico mamy zaszczyt zaprezentować Państwu pierwszy numer elektronicznego magazynu (e-zin) "Weteran". Periodyku traktującego o planszowych grach wojennych.

Zapraszamy do pobrania czasopisma ze strony Wiarusa.

Miłej lektury :!:
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Ja, jako gracz nie-wojenny przejrzałem cały magazyn i z marszu przeczytałem dwie recenzje i pół artykułu. Więc musi być dobrze :D
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Czytal bede za chwile. Drobna tylko uwaga - po co udostepniacie plik SPAKOWANY? PDF sam w sobie jest formatem skompresowanym i dalsza kompresja jest zupelnie nieefektywna (co widac na przykladzie tego pliku, gdzie spakowalo sie zaledwie o 2%).

Ide czytac :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Fajnie, ze sie komus chcialo zrobic pismo - brawo. Samo w sobie zupelnie nie dla mnie, wiec przejrzalem tylko recenzje Twilight Struggle. Dobrze napisana, choc zdecydowanie regul tej gry nie poznasz w 5-10 minut :-).

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Przeczytalem - co prawda nie calosc, a jakies 50% (tyle mnie zainteresowalo, w czym nie ma nic dziwnego, poniewaz historyk ze mnie zaden :)). Mam nadzieje, ze magazyn nie zostanie zbanowany na forum Strategii za "Planszówkowych wspomnien czar" :).

Co mi sie podoba:
- recenzje gier historycznych - nie ma ich za wiele w innych miejscach, w jakiejs wiekszej liczbie pokazuja sie wlasciwie tylko na stronie Gildii. Jest wiec temat do zagospodarowania i fajnie, ze w te luke uderzacie
- obrazy ilustrujace bitwy (czad!)
- rysy historyczne dot. bitew we wprowadzeniach do recenzji (szkoda, ze nie wszedzie)
- duza liczba zdjec
- recenzje ksiazek historycznych
- recenzje nie tylko twartych gier wojennych (Twilight Struggle, Memoir '44)
- felieton :)

Co mi sie nie podoba:
- marnej jakosci grafika na okladce i ogolnie design okladki
- bardzo prosty, konserwatywny uklad tekstu (ale tutaj wiadomo - trzeba by miec jakiegos specjaliste od DTP :()
- w podpisach brak nickow (!), przykro mi, ale nie znam Waszych prawdziwych nazwisk i nie wiem kto jest kto

Mam tez niestety watpliwosci co do tego, czy pismo sie utrzyma. Era zinów wydawanych w PDF zakonczyla sie pare lat temu, tylko nie kazdy to zauwazyl (ostatnio na przyklad Histmag.org). Ba, wypalaja sie nawet serwisy informacyjne (jak gry-planszowe.pl), na rzecz zupelnie nowych form - blogow, vblogow, witryn z contentem tworzonym przez uzytkownikow a nie redakcje (web 2.0, ktorego dobrym przykladem jest boardgamegeek).

Najwieksza wada zina wynika z jego formy wlasnie - sciagalnego pliku. Naprawde nic tak nie zacheca do pisania jak komentarze czytelnikow pod wlasnym tekstem, poczucie, ze ktos to czyta, komus sie podoba, komus nie - calosc wzbudza emocje. W przypadku zinu tak naprawde niewiele wiemy - pare komentarzy dot. calosci na jakims forum dyskusyjnym, czasami jakis email, to wszystko - na poczatku oczywiscie wiecej, z kolejnymi numerami coraz mniej. Wiem co mowie, redagowalem niejeden zin na przestrzeni 10 ostatnich lat.

Mam nadzieje, ze redakcji starczy samozaparcia, ze zin bedzie mial wiernych czytelnikow i bedzie ewoluowal w kierunku jakiejs nowoczesnej formy. Trzymam kciuki!
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Post autor: Mały brzydki pędrak »

Magazynu to chyba nie można zbanować :D. Tym bardziej, że pobiera się go ze strony WIARUSA. To już kolejna próba inicjatywy w świecie gier wojennych. Liczę na to, że ta grupa będzie trzymać się dzielnie.

Zdradzę skład bohaterskich redaktorów:
Marcin Gross – Grohmann
Mikołaj Lenczewski – Nico
Gabriel Szala – Archanioł
Cezary Domalski – Clown
Awatar użytkownika
Nico
Recenzent
Posty: 133
Rejestracja: 05 cze 2004, 18:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Nico »

- Za marną grafikę odpowiadam ja, moja ignorancja w zakresie photoshopa i brak wykfalifikowanej kadry graficznej ;> .

- DTP to wina Grohmanna :P (nie może być ciągle moja) .. no i brak wykfalifikowanej kadry znów...

- Nicki będą od następnego numeru.

- Osobiście nie znoszę blogów itp. Kojarzą mi się z blogami 'słodziutkiej różowej Aniusi-Niusi itp.', mają też pewne ograniczenia. Forma magazynu nie ma żadnej. Poza tym w blogach wszystko w końcu ginie w archiwum i nikt nie pamięta, nie zagląda tam.
Tutaj będzie można otworzyć stary numer, zobaczyć spis treści itd. Ale to tylko moje odczucia.
Nico
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Nico pisze:- Osobiście nie znoszę blogów itp. Kojarzą mi się z blogami 'słodziutkiej różowej Aniusi-Niusi itp.'
Poczytaj blogi finansistow, blogi redaktorow Polityki, i tak dalej i tak dalej...
Nico pisze:mają też pewne ograniczenia. Forma magazynu nie ma żadnej.
Forma magazynu ma olbrzymie ograniczenia - ze wspomne tylko o niemozliwosci komentowania tekstow.
Nico pisze:Poza tym w blogach wszystko w końcu ginie w archiwum i nikt nie pamięta, nie zagląda tam. Tutaj będzie można otworzyć stary numer, zobaczyć spis treści itd. Ale to tylko moje odczucia.
Tak samo jak malo kto zaglada do archiwum - tak samo malo kto zaglada do starych numerow. Blog (czy inna nowoczesna forma) ma te zalete, ze po pierwsze artykuly mozna dowolnie kategoryzowac i tagowac (co ulatwia ich pozniejsze przeszukiwanie - tematycznie a nie wg daty, co jest ograniczeniem formy magazynu) a takze jest indeksowana przez wyszukiwarki.

Przyklad - chce znalezc artykuly o grze Tikal, wiem, ze kiedys byla recenzja w magazynie ESENSJA (ukazujacym sie jako HTML a nie PDF)... Ale nie mam zielonego pojecia, w ktorym numerze czy nawet w ktorym roku. Wpisuje "tikal esensja" w Google - i juz czytam artykul z 2002 roku.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Nico
Recenzent
Posty: 133
Rejestracja: 05 cze 2004, 18:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Nico »

Tak, wiem że są blogi różne, ale jak pisałem ja ich nie lubię. Wolę wziąść gazete tematyczną i przeczytać to na papierze/pdfie.

Nie możność komentowania tekstów i brak możliwości znalezienia artykułu odrazu to jedyne jak dla mnie ograniczenia. Komentarze jednak mogę przeczytać na forum, a spis co jest w każdym numerze będzie na jednej stronie www. Kłopotu nie ma więc.
Nico
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kuki »

również wolę wydania papierowe/pdf
Awatar użytkownika
Nico
Recenzent
Posty: 133
Rejestracja: 05 cze 2004, 18:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Nico »

Jak się okazało, Magazyn bardzo się nie spodobał administracji forum Strategie. Topic o nim został usunięty, a zespół redakcyjny ochrzaniony, za promowanie konkurencji :lol: .
Nico
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Nico pisze:Jak się okazało, Magazyn bardzo się nie spodobał administracji forum Strategie. Topic o nim został usunięty, a zespół redakcyjny ochrzaniony, za promowanie konkurencji :lol: .
Nie rozumiem o co chodzi z tym promowaniem konkurencji. Proszę o rozwinięcie myśli :shock:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Nataniel napisał:
Mam nadzieje, ze magazyn nie zostanie zbanowany na forum Strategii za "Planszówkowych wspomnien czar" .
I okazało się, że jego wypowiedź została przeczytana przez odpowiednie osoby :twisted:
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

MichalStajszczak pisze:Nataniel napisał:
Mam nadzieje, ze magazyn nie zostanie zbanowany na forum Strategii za "Planszówkowych wspomnien czar" .
I okazało się, że jego wypowiedź została przeczytana przez odpowiednie osoby :twisted:
Aaa, teraz już trochę rozumiem :wink:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Grohmann
Posty: 37
Rejestracja: 04 cze 2004, 15:26
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Grohmann »

Natanielu, dzięki za pochlebne słowa, a przede wszystkim za jakże cenne uwagi. Nad polepszeniem oprawy estetycznej będziemy pracować, obiecuję.
To, że moda na e-ziny minęła wcale nie oznacza, że nie powróci ;) Są nowocześniejsze formy, ale myślę że e-zin jest tym czego nam potrzeba. Osobiście też nie przepadam za blogami - tymbardziej, że jest ich obecnie zatrzęsienie. Czas pokaże. A wyszukiwarke podającą co i w ktorym numerze tez w sumie da sie zrobic, kiedys tam... ;)
Co innego brak komentarzy. Tu się zgadzam, jest to spora wada. Ale coś postaramy się pomyśleć aby rozwiązać ten 'problem'.


P.S. Don Simon poznać można reguły w 5 minut, tyle że trzeba je jeszcze sobie przyswoić :)
P.S.2 Zdrajcy Pędrakowi dziękuje za zdradzenie nas ;) (joke :P ).
P.S.3 Za "Wspomnień czar" to powinniśmy bana dostać na Tisie - ale Admin "Strategie" najwyraźniej postanowił wyręczyć Tisa (w szeroko pojętym WŁASNYM interesie).
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

Cenzura w internecie :) Miliard chinczykow nie moze sie mylic :)
Zenujaca postawa pewnego forum - oczekiwalem jakiejs sensacji a tu tylko przejemnie nostalgiczny artykulik
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Ale pewnych świętości nie wolno naruszyć. Tak przynajmniej myślą admini pewnego forum.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Abiger
Posty: 267
Rejestracja: 28 lut 2006, 12:29
Lokalizacja: Legionowo/Siedlce
Has thanked: 46 times
Been thanked: 95 times

Post autor: Abiger »

Właśnie przeczytałem i bardzo mi się podobało, szczególnie recenzja Napoleon at the Crossroads autorstwa Nico. Wszystkie pozostałe teksty również czyta się bardzo przyjemnie, dużym plusem jest spora liczba zdjęć. Jest kilka literówek jednak to mały szczegół. Gratuluje całej Redakcji i czekam na następny numer.
Ostatnio zmieniony 08 lip 2007, 21:28 przez Abiger, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nico
Recenzent
Posty: 133
Rejestracja: 05 cze 2004, 18:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Nico »

Abiger pisze:Napolen
Napoleon :!: :evil: :P :wink:
Nico
Abiger
Posty: 267
Rejestracja: 28 lut 2006, 12:29
Lokalizacja: Legionowo/Siedlce
Has thanked: 46 times
Been thanked: 95 times

Post autor: Abiger »

Nico pisze:
Abiger pisze:Napolen
Napoleon :!: :evil: :P :wink:
:oops:

Tak skrócony Napoleon nie był by już sobą :D
Poprawione
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kuki »

Abiger pisze: Tak skrócony Napoleon nie był by już sobą :D
bo i ciężko byłoby go jeszcze skrócić:P
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Nie miałem czasu w weekend przeczytać, tylko fragmenty i bardzo mi się podobały. Ogólnie, mi się taka forma podoba. Nie podobają mi się blogi (chociaż w jednym czasami piszę), żałuję, że portale takie jak gry-planszowe mają się przez to gorzej. Myślę, że takich ludzi jest dużo więcej i że taka forma mimo wszystko się sprawdza. Trzymam za Was kciuki.

Ps. Skład musicie poprawić ;-)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Brawo Nico i ekipa!!!
Jeszcze nie mialem czasu przeczytac ale przejrzalem i wyglada zachecajaco.
Zdecydowanie wole takiego Nico (konstruktywnego) niz destruktywnego.
Swietnie ze jest miejsce i na nowe mechaniki i na hesksowki i na gry typu Memoir i na gry bloczkowe (crusader Rex). Tak trzymac - roznorodnosc jest wazna.
Awatar użytkownika
robert-wg
Posty: 135
Rejestracja: 13 wrz 2006, 12:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: robert-wg »

Przeczytałem jednym tchem od deski do deski. Po prostu rewelacja! Banowania, za bardzo ciekawy, konstruktywny artykuł, zupełnie nie rozumiem :(
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

robert-wg pisze:Przeczytałem jednym tchem od deski do deski. Po prostu rewelacja! Banowania, za bardzo ciekawy, konstruktywny artykuł, zupełnie nie rozumiem :(
Mysle, ze jak tak dalej bedzie to niedlugo warto bedzie tutaj zrobic podforum dla wargamerow...

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
ODPOWIEDZ