Gloomhaven (Isaac Childres)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY I KOSZULKI!
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
Tutaj należy pytać o kwestie związane z malowaniem figurek.
TUTAJ NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TUTAJ NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
olsszak
Użytkownik wspierający
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: olsszak » 08 paź 2019, 15:36

Dhel pisze:
08 paź 2019, 15:24
Jako osoba, która w Gloomhaven grała właśnie solo MOIM zdaniem ta gra kompletnie nie nadaje się pod tego typu rozrywkę. Problemem nawet nie jest brak tej nutki tajemnicy co zrobi kolega obok, chociaż jest to istotny czynnik, nie przeczę. Głównym problemem Gloomhaven w solo jest jego nieporęczność(?) - tak to można po 'polskawemu' określić? - fiddly(?) Masz karty jednego bohatera, karty drugiego bohatera, modyfikatory dla każdego, modyfikatory dla wrogów, karty wrogów - no po prostu więcej czasu spędzasz obsługując grę niż właściwie grając. Ale może to kwestia podejścia tylko, na 1 Player guild na BGG jest dużo osób, którym Gloomhaven w solo się bardzo podoba.
Zagrałem już 25 scenariuszy na 2 osoby i nie mam z tym problemu, ale właśnie ze względu na to co napisałeś wiem, że na 3-4 nie dałbym rady.
Kwestia odpowiedniej organizacji stołu, ale jednocześnie przejście tego samego scenariusza wydłuża mi się przynajmniej dwukrotnie niż grając z kolegą.

RaYell
Użytkownik wspierający
Been thanked: 8 times

Post autor: RaYell » 08 paź 2019, 16:05

Gloomhaven Helper na laptopie/tablecie/komorce i kart na stole od razu robi sie polowa mniej.

Awatar użytkownika
Blue
Użytkownik wspierający
Has thanked: 41 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Post autor: Blue » 08 paź 2019, 16:11

Szczerze gloomheaven to jedna z tych gier ktore bym jednak wolał rozegrac w cyfrze :). Komputer wsio obsługuje. Jest w early Access na steamie. Tak jak spotkalem sie z wieloma opiniami ze TTA super, ale lepiej zagrac kilka partii w digitalu niz w realu to obsługiwać, tak tu wydaje mi sie ze będzie podobnie.

olsszak
Użytkownik wspierający

Post autor: olsszak » 08 paź 2019, 16:40

RaYell pisze:
08 paź 2019, 16:05
Gloomhaven Helper na laptopie/tablecie/komorce i kart na stole od razu robi sie polowa mniej.
Ja jestem staroświecki powiem szczerze i o ile uznaje apliakcje do Descenta czy Podróży przez Śródziemię to jednak lubię sobie rozkładać karty, przekładać żetony :)

Dhel

Post autor: Dhel » 09 paź 2019, 09:27

olsszak pisze:
08 paź 2019, 16:40
RaYell pisze:
08 paź 2019, 16:05
Ja jestem staroświecki powiem szczerze i o ile uznaje apliakcje do Descenta czy Podróży przez Śródziemię to jednak lubię sobie rozkładać karty, przekładać żetony :)
O to to :) , mam jakoś tak, że jak już wyciągam planszówkę, to nie chcę patrzeć na żaden ekran, telefon służy tylko do monitorowania czasu (o którym i tak zapominam :D )

Jeszcze w temacie, Gloomhaven odnośnie rozgrywki solo porównuję do Sword & Sorcery - w S&S też jest dużo czynności, o których musisz pamiętać, księga skryptów itd. I w jednym i w drugim prowadziłem 3 postacie, ale o ile w S&S to nie było problematyczne i spokojnie mogłem nawet 4 dodać, tak w Gloom jednak powodowało zmęczenie w połowie scenariusza. Tak jak powyżej napisaliście, Gloom jest super jako koop z kimś, wtedy ta gra wg mnie błyszczy i nie dziwię się że jest jako top na BGG.

Awatar użytkownika
Poochacz
Użytkownik wspierający
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Poochacz » 09 paź 2019, 10:58

A jak jest z różnorodnością wrogów w GH? Z tego co widziałem w recenzji S&S jest czterech czy pięciu i każdy w trzech wersjach trudności - coś jak w Descent. Tutaj jest tak samo?

Awatar użytkownika
lou
Been thanked: 1 time

Post autor: lou » 09 paź 2019, 11:06

No, wrogów trochę masz, chyba ok 30 rodzajów, każdy na 7 poziomach trudności (zmieniają się nie tylko punkty życia i siła ataku ale także na wyższych poziomach dostają nowe umiejętności) i każdy w wersji zwykłej i elitarnej + grupa bossów
"Humans need fantasy to be human. "
— Terry Pratchett
moje gry

RaYell
Użytkownik wspierający

Post autor: RaYell » 09 paź 2019, 11:07

Tutaj wrogów jest 34 rodzaje + 13 bossów. Każdy z przeciwników ma różne statystyki na różnych poziomach trudności (których jest 8 dla każdego wroga) i często na wyższych poziomach nawet zdobywa dodatkowe bonusy takie jak tarcza czy zatruwanie. A gdyby tego jeszcze było mało to "zwykli" wrogowie mają wersję normalną i elitarną, które również różnią się statystykami i bonusami.

Awatar użytkownika
donmakaron
Użytkownik wspierający
Has thanked: 24 times
Been thanked: 54 times

Post autor: donmakaron » 09 paź 2019, 11:14

Dodatkowo dzięki taliom zachowań przeciwnicy rzeczywiście się od siebie różnią. Robią czasem dziwne rzeczy, każdy trochę co innego i z własnym charakterem, potrafią zaskoczyć. Leczą siebie i innych, sieją pułapkami, czasem stoją w miejscu, czasem grzeją przed siebie bez opamiętania. Całkiem fajnie to wyszło.

Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Użytkownik wspierający
Been thanked: 180 times

Post autor: AnimusAleonis » 09 paź 2019, 11:24

Wrzucę bo sam się tak przypadkiem na to natknąłem, a fanów Gloomhaven może tym bardziej zainteresować: LINK

Interesujący pomysł z tym nowym "bardziej przystępnym" dodatkiem stand-alone do Gloomhaven.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D

olsszak
Użytkownik wspierający

Post autor: olsszak » 09 paź 2019, 14:59

AnimusAleonis pisze:
09 paź 2019, 11:24
Wrzucę bo sam się tak przypadkiem na to natknąłem, a fanów Gloomhaven może tym bardziej zainteresować: LINK

Interesujący pomysł z tym nowym "bardziej przystępnym" dodatkiem stand-alone do Gloomhaven.
Czy ja wiem - dla mnie fajnie, że będzie coś nowego, ale ogólnie to mimo wszystko jest przystępna gra - zarówno w kwestii zawartośc/cena, jedna z lepszych instrukcji, znakomicie zindeksowana.

DarkDay
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Post autor: DarkDay » 10 paź 2019, 00:46

Pytanie co do preordera, bonus z mapą i bonusowym scenariuszem jest we wszystkich sklepach, czy tylko w niektórych?

Awatar użytkownika
Rigidigi
Użytkownik wspierający
Has thanked: 10 times
Been thanked: 20 times

Post autor: Rigidigi » 10 paź 2019, 03:16

DarkDay pisze:
10 paź 2019, 00:46
Pytanie co do preordera, bonus z mapą i bonusowym scenariuszem jest we wszystkich sklepach, czy tylko w niektórych?
:?:
Ja sprawdzałem tylko ofertę w aleplanszowki.pl i tam nie ma mowy w opisie o jakichś bonusach.

Golfang
Użytkownik wspierający
Has thanked: 22 times
Been thanked: 56 times

Post autor: Golfang » 10 paź 2019, 07:41

Rigidigi pisze:
10 paź 2019, 03:16
DarkDay pisze:
Ja sprawdzałem tylko ofertę w aleplanszowki.pl i tam nie ma mowy w opisie o jakichś bonusach.
Dziwna sprawa - bo zamówiłem 2 czy 3 dni temu u nich - i faktycznie BYŁA taka informacja że dostaje się 2 bonusy - plakat A2 z naklejkami oraz dodatkową przygodę... muszę zapytać ich o co chodzi... Aktualnie w opisie tego już NIE MA. Byc może im się skończyły te dodatki i każdy kolejny egzemplarz już będzie bez, a ci co wcześniej zamówili dostaną te dodatki.
----------------
moja kolekcja
moje plany

WerMar

Post autor: WerMar » 10 paź 2019, 09:47

Czy ta bonusowa mapa pozwala na rozegranie gry tak, aby nie zniszczyć oryginalnych komponentów? W szczególności, czy naklejki na karty też są w tym bonusie?

Awatar użytkownika
RUNner
Użytkownik wspierający
Has thanked: 32 times
Been thanked: 54 times

Post autor: RUNner » 10 paź 2019, 09:51

Golfang pisze:
10 paź 2019, 07:41
Rigidigi pisze:
DarkDay pisze:
Dziwna sprawa - bo zamówiłem 2 czy 3 dni temu u nich - i faktycznie BYŁA taka informacja że dostaje się 2 bonusy - plakat A2 z naklejkami oraz dodatkową przygodę... muszę zapytać ich o co chodzi... Aktualnie w opisie tego już NIE MA. Byc może im się skończyły te dodatki i każdy kolejny egzemplarz już będzie bez, a ci co wcześniej zamówili dostaną te dodatki.
Myślę że załapałeś się na kilka bonusowych egzemplarzy. Teraz w ofercie są bez gratisów.

Golfang
Użytkownik wspierający
Has thanked: 22 times
Been thanked: 56 times

Post autor: Golfang » 10 paź 2019, 10:13

RUNner pisze:
10 paź 2019, 09:51
Golfang pisze:
10 paź 2019, 07:41
Rigidigi pisze:
Myślę że załapałeś się na kilka bonusowych egzemplarzy. Teraz w ofercie są bez gratisów.
Dostałem na chacie odpowiedz - tak ja dostane te dodatki. Widocznie im się te gratisy skończyły... Aktualnie jeśli ktoś kupi już gratisów nie ma:(
----------------
moja kolekcja
moje plany

Awatar użytkownika
Wallenstein
Użytkownik wspierający

Post autor: Wallenstein » 10 paź 2019, 14:58

Jest gdzieś instrukcja PL?
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.

Awatar użytkownika
cezner
Użytkownik wspierający
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Post autor: cezner » 10 paź 2019, 15:10

Jest oczywiście nieoficjalna instrukcja na BGG. Plus przekłady scenariuszy itd.

Awatar użytkownika
YoYo
Użytkownik wspierający
Has thanked: 11 times
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Post autor: YoYo » 13 paź 2019, 09:29

Wallenstein pisze:
10 paź 2019, 14:58
Jest gdzieś instrukcja PL?
Jest na BGG ale do 1-ej edycji (zmian w 2giej z tego co pamiętam około 150).

Ps.

Obrazek
SAWAS SKAŁOSERCY🔹

Dla Sawasów najważniejsza jest moc. 💪💪💪 Na piersi posiadają jej manifestację – rdzenie energii stworzone z żywiołów: lodu, ognia, powietrza i ziemi. ❄️🔥💨🌎 Szczególnie zdolni przedstawiciele tej rasy mogą opanować moc więcej niż jednego z nich‼️

NIektórzy jednak nie radzą sobe z opanowaniem żadnego żywiołu, co sprawia, że uznawani są za bezwartościowych. ❌ Muszą opuścić swoją społeczność, a ich pierś zostaje strzaskana i odkształcona, aby na zawsze przypominać im o ich brakach. 😦😦 Mimo to, Skałosercy dalej odznaczają się niezwykłą mocą, ze względu na swoją kamienną postać i powiązanie z ziemią.
A tak na marginesie, czy ktoś wie, czy rozmiar pudła wersji PL będzie identyczny jak wersji ENG i np. obecne inserty będą pasować?
Miałem wersję ENG i elementów tutaj jest naprawdę sporo 8) . Czy inne komponenty też są 1:1 czy też zaszły jakieś zmiany?

Void
Has thanked: 1 time

Post autor: Void » 13 paź 2019, 13:52

YoYo pisze:
13 paź 2019, 10:34
lazarro pisze:
13 paź 2019, 10:11
Weź mnie nie strasz bo zamówiłem insert.
Obstawiam ze rozmiar bedzie taki sam, ale lepiej sie upewnic :wink: .
Na facebooku napisali w odpowiedzi do pytania w komentarzach iż "tak, pudełko jest tej samej wielkości :)"

Jools
Użytkownik wspierający
Has thanked: 13 times
Been thanked: 35 times

Post autor: Jools » 13 paź 2019, 14:52

Minęło nie spełna 2 "tygodnie a gra wciąż dostępna w przedsprzedaży?
Spodziewałem się sytuacji jak MK i TI, gdzie gra zniknęła w 1 dzień.

Awatar użytkownika
Retro
Użytkownik wspierający
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Retro » 13 paź 2019, 15:42

Raczej tydzień, a poza tym nakład może być dużo większy
MOJE ZASOBY
--------------------------------------

Daetorian
Użytkownik wspierający
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times

Post autor: Daetorian » 16 paź 2019, 12:19

a gdzie można dostać książkę przygód w PL?

Awatar użytkownika
japanczyk
Użytkownik wspierający
Has thanked: 569 times
Been thanked: 243 times

Post autor: japanczyk » 16 paź 2019, 12:23

Daetorian pisze:
16 paź 2019, 12:19
a gdzie można dostać książkę przygód w PL?
W pudełku z grą xD
Ale przypomnę, że ta jeszcze nie wyszła.

ODPOWIEDZ