Gloomhaven (Isaac Childres)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: pavel »

Ciekawostka. Po miesiącu dostałem odpowiedź z boardgameguru z UK, że jestem poza listą na przedsprzedaż. Złożyłem zamówienie jeszcze w trzech innych sklepach, ale nie rozumiem jednego. Jest druga edycja gry i ma nie starczyć dla wszystkich, o nie .. O co tu chodzi. Zastanawiam się nad kupnem używanej.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Gatherey »

Nie przeglądałem poprzednich storn wątku, ale chcialbym zapytać, jak ta gra wypada do grania solo? Daje duzo frajdy? Graczy do tego nie znajdę, a mimo wszystko 500zł za grę do grania samemu to trochę dużo, także chciałbym zasięgnąć języka przed ostateczną decyzją.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: pavel »

Gatherey pisze:Nie przeglądałem poprzednich storn wątku, ale chcialbym zapytać, jak ta gra wypada do grania solo? Daje duzo frajdy? Graczy do tego nie znajdę, a mimo wszystko 500zł za grę do grania samemu to trochę dużo, także chciałbym zasięgnąć języka przed ostateczną decyzją.

W maju u kolegi grałem w dwóch, w dwie pierwsze misję, po rozegraniu wcześniej kliku potyczek. Później kontynuował to co zaczęliśmy dwiema postaciami i na tą chwilę jest przy 15 scenariuszu. Ja mam już pudło w domu. Dziś zaczynam od luźnej misji żeby przypomnieć sobie pewne rzeczy. Z tego co mówil mi po przejściu kilkunastu scenariuszy to wolałby grać z kimś.Jednocześnie chwali mimo wszystko granie samemu. Opcja grania samemu dwoma postaciami różni się przede wszystkim indywidualnym zadaniem bitewnym w scenariuszu. Moje doświadczenie z grą jest bardzo małe. Mimo to jestem pewien, że gra samemu da wiele zabawy.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: elayeth »

Czy ktoś może opisać proces przygotowania każdej rozgrywki? Czy on jest tak długi jak to niektórzy opisują na BGG? Pytam w kontekście organizera. Wiemy, że wielu ludzi kupuje organizer Broken Token... ale umówmy się... za 100 USD (z przesyłką) to raczej nikt w Polsce go nie weźmie. Polskich odpowiedników też nie znalazłem... także zastanawiam się czy i jak ogarnąć się w tym temacie przed otrzymaniem gry....

...a skoro o otrzymaniu... to właśnie pojawiło się info, że najprawdopodobniej będzie to listopad.
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: TuReK »

Mam tekturę w pudełkach z Castoramy, kafle podzielone wg kształtów, karty w pudełku w wyprasce. Każdy odpowiada za część rozkładania, jeden standy potworów szykuje, drugi mapę układa, trzeci szuka żetonów na mapę itp, czwarty talie i karty potworów. Idzie dość sprawnie, w 15 minut jest ułożony scenariusz.
Jeszcze zostaje złożenie talii akcji i wybranie ekwipunku, ewentualne zakupy i inne rzeczy w mieście, rozwijanie postaci, wydarzenia losowe, wprowadzenie w fabułę ale to wszystko to już elementy gry a nie przygotowania.
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
lukwych
Posty: 528
Rejestracja: 23 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: lukwych »

Ja mam każdy rodzaj potwora (np.Archer) karty akcji plus standy w jednym woreczku strunowym i wszystkie te woreczki w jednej dużej torbie. Znalezienie potworów i włożenie w podstawki zajmuje około minuty. Znalezienie kafli to kolejna minuta. Żetony terenu podzielone na 5 woreczków (drzwi, skrzynki,pułapki itd.) - do dwóch minut. Karty graczy, figurki, decki ataku czyli generalnie wszystkie karty scenariuszowe mam w pudełku po figurkach. Dzielą się szybko, czas zajmuje jedynie wybór kart na dany scenariusz i rozdanie battle goal - góra 5 minut. Do tego pierdoły jak znaczniki żywiołów. Wszystko góra 10 minut. Jedyne co dokupiłem i się sprawdza, to tacka na żetony (trzymam w niej kasę, stany, życie i generalnie wszystko oprócz terenów) - ale to bardziej podczas gry niż setup.
Zawsze chętnie zagram w te gry: Chaos, Clash of Cultures, Cywilizacja: TTA, Lewis & Clark, Mage Knight, Pokolenia, Race! Formula 90, Rosyjskie Koleje!
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: mecenas »

Ktoś wie czy da radę kupić gdzieś jeszcze Gloomhaven?
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: cezner »

Poczekaj. Jak ludzie dostaną swoje egzemplarze, rozłożą , pograją i wtedy na pewno znajdziesz cos na wtórnym rynku.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: elayeth »

mecenas pisze:Ktoś wie czy da radę kupić gdzieś jeszcze Gloomhaven?
Myślę, że część ludzi mogła kupić więcej niż 1 egzeplarz licząc np: na zwrot kosztów przesyłki... także podejrzewam, że pojawią się jakieś niegrane egzeplarze w listopadzie... może część z niewielką dopłatą.
olsszak
Posty: 1821
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 37 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: olsszak »

elayeth pisze:
mecenas pisze:Ktoś wie czy da radę kupić gdzieś jeszcze Gloomhaven?
Myślę, że część ludzi mogła kupić więcej niż 1 egzeplarz licząc np: na zwrot kosztów przesyłki... także podejrzewam, że pojawią się jakieś niegrane egzeplarze w listopadzie... może część z niewielką dopłatą.

sądzę, że wątpię. Przesyłka była płasko 10 usd od kopii. Zatem nic nie oszczędziłby takie osoby. Proponuję chociaż zajrzeć na stronę KS przed udzieleniem odpowiedzi.

Oczywiście nie wykluczam, że ktoś wziął na sprzedaż myśląc o zysku, ale teraz sklepy będą lepiej zaopatrzone.
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Yavi »

Część osób (jak np. ja ;) ) wzięła też odklejane naklejki, dzięki którym będzie można sprzedać używkę ;)

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: pavel »

olsszak pisze:
elayeth pisze:
mecenas pisze:Ktoś wie czy da radę kupić gdzieś jeszcze Gloomhaven?
Myślę, że część ludzi mogła kupić więcej niż 1 egzeplarz licząc np: na zwrot kosztów przesyłki... także podejrzewam, że pojawią się jakieś niegrane egzeplarze w listopadzie... może część z niewielką dopłatą.

sądzę, że wątpię. Przesyłka była płasko 10 usd od kopii. Zatem nic nie oszczędziłby takie osoby. Proponuję chociaż zajrzeć na stronę KS przed udzieleniem odpowiedzi.

Oczywiście nie wykluczam, że ktoś wziął na sprzedaż myśląc o zysku, ale teraz sklepy będą lepiej zaopatrzone.
Wątpię żeby polskie sklepy były lepiej zaopatrzone. Boardgameguru, Gameslore mają konkretną ilość egzemplarzy jaka do nich trafi i tyle. Nie wiem jak wygląda kwestia zamawiania gry w Polsce producent -sklep. Ta gra na półkach w sklepach nie będzie zalegać. Kto pierwszy ten lepszy. Zresztą ks i cała kampania produkcji tej gry pokazuje że mają wręcz idealną wiedzę na ilość, zapotrzebowanie tej gry.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: dave8 »

Na aleplanszowki.pl ostatnio było

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
stan29
Posty: 98
Rejestracja: 15 wrz 2015, 20:48
Been thanked: 1 time

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: stan29 »

Yavi pisze:Część osób (jak np. ja ;) ) wzięła też odklejane naklejki, dzięki którym będzie można sprzedać używkę ;)

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka
Rozumiem, że odklejanie naklejki to jest to samo co oryginalne naklejki w pudełku z grą tylko że mają słabszy klej?
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: citmod »

stan29 pisze:
Yavi pisze:Część osób (jak np. ja ;) ) wzięła też odklejane naklejki, dzięki którym będzie można sprzedać używkę ;)

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka
Rozumiem, że odklejanie naklejki to jest to samo co oryginalne naklejki w pudełku z grą tylko że mają słabszy klej?
https://www.sinisterfish.com/product/gl ... et-retail/

Nie jest to słabszy klej tylko jakieś winylowa warstwa. Niestety brak mi kompetencji do wytłumaczenia jak to działa :P
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Yavi »

citmod pisze:
stan29 pisze:
Yavi pisze:Część osób (jak np. ja ;) ) wzięła też odklejane naklejki, dzięki którym będzie można sprzedać używkę ;)

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka
Rozumiem, że odklejanie naklejki to jest to samo co oryginalne naklejki w pudełku z grą tylko że mają słabszy klej?
https://www.sinisterfish.com/product/gl ... et-retail/

Nie jest to słabszy klej tylko jakieś winylowa warstwa. Niestety brak mi kompetencji do wytłumaczenia jak to działa :P
Też nie mam kompetencji, ale wydaje mi się, że będą z grubszego materiału. Jedne naklejki na meeple zamawiane ekstra tak miały - można je bez problemu odkleić i nie zostawiają śladów, ale też dobrze się trzymają.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: pavel »

Yavi pisze:Część osób (jak np. ja ;) ) wzięła też odklejane naklejki, dzięki którym będzie można sprzedać używkę ;)

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka
Ja proponuje zestaw zastępczy. A mapa na ścianie pięknie wygląda :)

Obrazek
stan29
Posty: 98
Rejestracja: 15 wrz 2015, 20:48
Been thanked: 1 time

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: stan29 »

Zestaw zastępczy to samemu wydrukowane naklejki i mapa? Skoro tak można to nie rozumiem sensu kupowania za granicą odklejanych naklejek za 70-80zl?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Yavi »

stan29 pisze:Zestaw zastępczy to samemu wydrukowane naklejki i mapa? Skoro tak można to nie rozumiem sensu kupowania za granicą odklejanych naklejek za 70-80zl?
Jest to przede wszystkim wygodniejsze od drukowania samodzielnie mapy i naklejek. Jeśli dobrze pamiętam, to całość z przesyłką kosztowała około 70 złotych. Naklejki są oficjalne, więc zakładam dobrą jakość i pełną kompatybilność. Na dobrą sprawę mógłbym wydrukować sobie zastępczo całą grę, ale... ;)
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: esztfke »

Ale te do drukowania były udostępnione przez autora, a nie fanowskie. Myślę że głównym atutem odklejanych jest wygodne naklejanie na karty + możliwość normalnego używania planszy. Drukując samodzielnie trzebaby trochę pokombinować z naklejaniem na koszulki albo wycinanie i wrzucanie do koszulki czy coś w tym stylu.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Bruno555 »

Wystarczy wydrukować na papierze samoprzylepnym:
https://allegro.pl/kategoria/biuro-i-re ... m-1-2-0905
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: TuReK »

Zgłaszam zdanie odrębne :mrgreen:
Idźcie na całość i nie bądźcie miętcy, ja naklejam na mapę i karty jak leci. Jakbym kombinował, drukował, odlepiał po zagraniu to bym nie miał poczucia, że korzystam z gry na 100%, tak jak autor to wymyślił. A tak naklejone i po ptokach, jest w tym jakieś poczucie ostateczności, decyzje wydają się ważniejsze itd.
Jeśli chodzi o odsprzedaż: z GH jest tyle rozrywki, że potem mogę oddać za darmo albo za jakieś grosze.
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: elayeth »

TuReK pisze:Zgłaszam zdanie odrębne :mrgreen:
Idźcie na całość i nie bądźcie miętcy, ja naklejam na mapę i karty jak leci. Jakbym kombinował, drukował, odlepiał po zagraniu to bym nie miał poczucia, że korzystam z gry na 100%, tak jak autor to wymyślił.[...].
Autor sam zachęcał do zakupu naklejek winyliwych od SinisterFish informując o tym na KS. Ja też je kupiłem i jestem zadowolony z decyzji. Wcale nie zamierzam gry odsprzedawać. Wolę jednak mieć możliwość grania kilku kampani na raz.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: pavel »

elayeth pisze:
TuReK pisze:Zgłaszam zdanie odrębne :mrgreen:
Idźcie na całość i nie bądźcie miętcy, ja naklejam na mapę i karty jak leci. Jakbym kombinował, drukował, odlepiał po zagraniu to bym nie miał poczucia, że korzystam z gry na 100%, tak jak autor to wymyślił.[...].[/quote
Autor sam zachęcał do zakupu naklejek winyliwych od SinisterFish informując o tym na KS. Ja też je kupiłem i jestem zadowolony z decyzji. Wcale nie zamierzam gry odsprzedawać. Wolę jednak mieć możliwość grania kilku kampani na raz.

No tak, naklejki do zaznaczenia lokalizacji .A reszta jest w komplecie? Do zaznaczenia umiejętności na kartach, naklejki kopert głównych zadań itp. Ja zaplacilem 50zł za wszystko a naklejek mam po 3egzemplarze z niektórych bo płacisz za 1m2.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: playerator »

TuReK pisze:... potem mogę oddać za darmo albo za jakieś grosze.
Poproszę 8).
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
ODPOWIEDZ