Gloomhaven (Isaac Childres)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1479
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 48 times
Been thanked: 74 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: TuReK »

Ravn pisze:Gra legacy za 400+ pln, holy bazinga Batman. Pewnie dlatego malo figurek, a duzo papieru. Po przejsciu gry karton mozna oddac na makulature, zreszta wyrzucony rozlozy sie po kilku miesiacach. Plastik tez sie rozlozy, ale dopiero za 1000 lat. Plus dla wydawcy za dbanie o srodowisko :)
nie chcesz, nie kupuj, potem nie żałuj :mrgreen:
Z pustego i Saruman nie naleje
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: esztfke »

Ravn pisze:Gra legacy za 400+ pln, holy bazinga Batman. Pewnie dlatego malo figurek, a duzo papieru. Po przejsciu gry karton mozna oddac na makulature, zreszta wyrzucony rozlozy sie po kilku miesiacach. Plastik tez sie rozlozy, ale dopiero za 1000 lat. Plus dla wydawcy za dbanie o srodowisko :)
Trollujesz albo nie masz pojęcia o tej grze i komentujesz. Jeśli komuś przeszkadza aspekt legacy to bardzo prosto jest wydrukować za grosze naklejki (wszystkie zużywalne materiały autor udostępnił w dobrej jakości) i w ogóle nie zużyć oryginalnych materiałów. To nie to co Pandemic Legacy, gdzie nakleja się miliony naklejek.
Po przejściu (zakładając, że na tyle się wciągniesz) można spokojnie grę odsprzedać albo zagrać kampanię od nowa.

Gdyby Gloomhaven wydawało FFG podejrzewam, że daliby radę pociąć to wszystko co jest w pudełku na kilka/kilkanaście dodatków i wyciągnąć o wiele więcej kasy niż te 100$.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 640 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: pan_satyros »

No nic idę czytać zasady i czuję, że urodzinowy szał zakupów zwycięży ;)
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Ravn »

esztfke pisze:
Ravn pisze:Gra legacy za 400+ pln, holy bazinga Batman. Pewnie dlatego malo figurek, a duzo papieru. Po przejsciu gry karton mozna oddac na makulature, zreszta wyrzucony rozlozy sie po kilku miesiacach. Plastik tez sie rozlozy, ale dopiero za 1000 lat. Plus dla wydawcy za dbanie o srodowisko :)
Trollujesz albo nie masz pojęcia o tej grze i komentujesz. Jeśli komuś przeszkadza aspekt legacy to bardzo prosto jest wydrukować za grosze naklejki (wszystkie zużywalne materiały autor udostępnił w dobrej jakości) i w ogóle nie zużyć oryginalnych materiałów. To nie to co Pandemic Legacy, gdzie nakleja się miliony naklejek.
Po przejściu (zakładając, że na tyle się wciągniesz) można spokojnie grę odsprzedać albo zagrać kampanię od nowa.

Gdyby Gloomhaven wydawało FFG podejrzewam, że daliby radę pociąć to wszystko co jest w pudełku na kilka/kilkanaście dodatków i wyciągnąć o wiele więcej kasy niż te 100$.
Gra legacy jest jakby jednorazowego uzytku, bo podczas rozgrywki niszczysz, naklejasz, piszesz po planszy, drzesz karty itd., nie przeszkadza mi ten aspekt (nawet bym powiedzial ze jestem jego obronca, bo permamentne wybory i ich konsekwencje zwiekszaja wrazenia z rozgrywki), ale biorac pod uwage te "jednorazowosc" 400 zl za tego typu gre to bardzo wysoka cena. To ze sobie moge samemu costam dodrukowac albo nie drzec, albo uzywac olowka zamiast markera na planszy nie ma tu nic do rzeczy.
Gra nie ma figurek (ktore zazwyczaj mocno podnosza cene), dlatego sie zdziwilem takim hardkorowym polaczeniem, bo osobiscie czegos takiego jeszcze nie widzialem. Nawet nieszczegolnie mi to przeszkadza, ot po prostu stwierdzilem fakt.
Nie musisz sie od razu unosic. Dzisiejsi uzytkownicy internetu nie wiedza chyba, co znaczy slowo trollowac.
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: esztfke »

Ravn pisze:
esztfke pisze:
Ravn pisze:Gra legacy za 400+ pln, holy bazinga Batman. Pewnie dlatego malo figurek, a duzo papieru. Po przejsciu gry karton mozna oddac na makulature, zreszta wyrzucony rozlozy sie po kilku miesiacach. Plastik tez sie rozlozy, ale dopiero za 1000 lat. Plus dla wydawcy za dbanie o srodowisko :)
Trollujesz albo nie masz pojęcia o tej grze i komentujesz. Jeśli komuś przeszkadza aspekt legacy to bardzo prosto jest wydrukować za grosze naklejki (wszystkie zużywalne materiały autor udostępnił w dobrej jakości) i w ogóle nie zużyć oryginalnych materiałów. To nie to co Pandemic Legacy, gdzie nakleja się miliony naklejek.
Po przejściu (zakładając, że na tyle się wciągniesz) można spokojnie grę odsprzedać albo zagrać kampanię od nowa.

Gdyby Gloomhaven wydawało FFG podejrzewam, że daliby radę pociąć to wszystko co jest w pudełku na kilka/kilkanaście dodatków i wyciągnąć o wiele więcej kasy niż te 100$.
Gra legacy jest jakby jednorazowego uzytku, bo podczas rozgrywki niszczysz, naklejasz, piszesz po planszy, drzesz karty itd., nie przeszkadza mi ten aspekt (nawet bym powiedzial ze jestem jego obronca, bo permamentne wybory i ich konsekwencje zwiekszaja wrazenia z rozgrywki), ale biorac pod uwage te "jednorazowosc" 400 zl za tego typu gre to bardzo wysoka cena. To ze sobie moge samemu costam dodrukowac albo nie drzec, albo uzywac olowka zamiast markera na planszy nie ma tu nic do rzeczy.
Gra nie ma figurek (ktore zazwyczaj mocno podnosza cene), dlatego sie zdziwilem takim hardkorowym polaczeniem, bo osobiscie czegos takiego jeszcze nie widzialem. Nawet nieszczegolnie mi to przeszkadza, ot po prostu stwierdzilem fakt.
Nie musisz sie od razu unosic. Dzisiejsi uzytkownicy internetu nie wiedza chyba, co znaczy slowo trollowac.
Nie ma tu żadnego pisania po kartach, planszy, darcia kart ani nic takiego. Są tylko naklejki, które po skończonej kampanii można odkleić, wydrukować nowe za kilka zł i gra jest zresetowana (gotowa do nowej kampanii lub ew. sprzedaży).
Nawet jeśli się uprzeć, że to wielki problem pójść do drukarni i wydać kilka zł na zresetowanie, to serio nie wiem jak można mówić o grze, która ma 90 scenariuszy, że jest jednorazowa (tym bardziej, że na pewno wiele z nich nie przejdzie się za 1 razem).

Idąc tym tropem 400zł za Gloomhaven to złodziejstwo, ale MoM 2 ed. jest ok, bo są tam figurki i nie jest to legacy. Kilka godzin grania i mogę czekać na dodatki. Nie ma zbytnio ochoty grać kolejny raz w te same scenariusze, ale przecież nic nie niszczę i może sobie spokojnie na półce leżeć :)
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1479
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 48 times
Been thanked: 74 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: TuReK »

Co nam dają 4 stówki:
100 godzin kampanii, czyli 4 zł za godzinę rozrywki (dla całej grupy). Przysłowiowe stanie pod budką z piwem drożej wychodzi.
Gra waży 20 funtów, w środku 1900+ kart i kupa innych rzeczy.
Wg recenzji jakość wykonania, grafika, figurki świetne/bardzo dobre.
Zasady i fabuła kampanii podobno rewelacja.

Totalnie się nie opłaca, pieniądze wyrzucone w błoto.
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 640 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: pan_satyros »

Przeczytałem zasady (całkiem krótkie, a jak ktoś leniwy to: http://www.cephalofair.com/gaming-rules-overview) i zakupiłem w trymiga.
To faktycznie ma feeling Mage Knighta!
Ten lekko przeliczalny system walki, te karty wielofunkcyjne, te kombinowanie z boostowaniem czarów. No idealna mechanika dla lubiących skręcać w euro fanów fantasy.

https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Gloomhaven/7159 409 zł po rabacie :)
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 754
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 171 times
Been thanked: 139 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: woytas »

Gra niedługo będzie wysyłana. Ja niestety, bez polskiego tłumaczenia nie zagram, więc zacząłem tłumaczyć instrukcję. Gdyby ktoś chciał dołożyć swoją cegiełkę, to tutaj można zobaczyć to, co już mam zrobione (niebieski tekst - nieprzetłumaczone, czerwony tekst - mam wątpliwości).
Można śmiało pisać na PW z propozycjami.
UWAGA: Moje tłumaczenie może zawierać błędy.
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Moniczka.s »

@woytas

:shock: No to czeka cię tytaniczna praca. Planujesz przetłumaczyć też książkę z misjami?
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 640 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: pan_satyros »

hm tłumaczenie zabije sporo funu z gry, w sensie oglądanie elementów przed ich faktycznym pojawieniem się na stole.
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Palmer »

pan_satyros pisze:Przeczytałem zasady (całkiem krótkie, a jak ktoś leniwy to: http://www.cephalofair.com/gaming-rules-overview) i zakupiłem w trymiga.
To faktycznie ma feeling Mage Knighta!
Ten lekko przeliczalny system walki, te karty wielofunkcyjne, te kombinowanie z boostowaniem czarów. No idealna mechanika dla lubiących skręcać w euro fanów fantasy.

https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Gloomhaven/7159 409 zł po rabacie :)
Liczę w takim razie, że przed wyruszeniem w drogę zbierzesz odpowiednią drużynę ;)
Masz mój stół!
Lord of the Void
Posty: 68
Rejestracja: 06 sty 2011, 12:01
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Lord of the Void »

woytas pisze:Gra niedługo będzie wysyłana.
Wysyłana z USA do Polski, jak rozumiem? Czyli ileś tam tygodni to zajmie zapewne?
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Moniczka.s »

Lord of the Void pisze:
woytas pisze:Gra niedługo będzie wysyłana.
Wysyłana z USA do Polski, jak rozumiem? Czyli ileś tam tygodni to zajmie zapewne?
Nie, statek z grami jest od piątku w Hamburgu. Wysyłka jest organizowana z Niemiec przez centrum dystrybucyjne Happyshops. Jeśli nie będzie problemów z cłem, to paczki powinny dotrzeć do wspierających po 13.
Szykują się świetne walentynki. :wink:
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 754
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 171 times
Been thanked: 139 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: woytas »

Moniczka.s pisze:@woytas
:shock: No to czeka cię tytaniczna praca. Planujesz przetłumaczyć też książkę z misjami?
Nie wiem, dużo tego :? Jakby kilka osób się za to wzięło, poszłoby szybciutko...
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Moniczka.s »

Niestety nie pomogę, mam swój własny mały projekt. Piszę aplikację na Androida do zapisywania stanu gry, może też do obsługi deków modyfikatorów ataku.
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: crsunik »

A napisałaś już jakieś ciekawe apki?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 640 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: pan_satyros »

Dla tych, którzy zamówili w planszostrefie: dostawa za ~14 dni.
A na osłodzenie czekania: https://boardgamegeek.com/thread/172013 ... ow-50-less
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: detrytusek »

pan_satyros pisze:Dla tych, którzy zamówili w planszostrefie: dostawa za ~14 dni.
A na osłodzenie czekania: https://boardgamegeek.com/thread/172013 ... ow-50-less
Faktycznie czytanie zajmie mi 14 dni :D
(nie, nie zamówiłem)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
bimberoman
Posty: 34
Rejestracja: 19 cze 2016, 10:13

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: bimberoman »

A ja spóźniłem się z zamówieniem i póki co pisałem do planszomanii ale nic nie obiecują z dostępnością. Ktoś z was zna jeszcze jakiś sklep gdzie Gloom jest dostępne w Polsce? :roll: :cry:
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 640 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: pan_satyros »

tym co kupili polecam zakup GMT Counter Trays: https://boardgamegeek.com/image/3384650/gloomhaven
Awatar użytkownika
Atopos
Posty: 100
Rejestracja: 20 mar 2016, 15:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 12 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Atopos »

no nie mówcie, że już nigdzie nie jest dostępne w Polsce? :/
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: playerator »

Atopos pisze:no nie mówcie, że już nigdzie nie jest dostępne w Polsce? :/
Pojawiła się tutaj - http://mepel.pl/gloomhaven
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: elayeth »

Tak się zastanawiam... i "głośno myślę"...
Cena nie jest niska, gra jest legacy (więc raczej nie do odsprzedania). Czy warto poczekać na więcej recenzji do marca, czy może zaraz skończy się dostępność i trzeba będzie czekać długie miesiące na dodruk?
Pytanie, czy będzie w ogóle rynek używek? Czy ludzie będą kombinować bez naklejania... takie granie chyba jest mało fajne...
Awatar użytkownika
Blugkolf
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, 13:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 15 times
Been thanked: 9 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: Blugkolf »

elayeth pisze: Pytanie, czy będzie w ogóle rynek używek? Czy ludzie będą kombinować bez naklejania... takie granie chyba jest mało fajne...
Ja bym kombinował - sztywna folia na mapę (np. do laminowania A3) i kopia naklejek zamówiona w drukarni, nakładasz folię z nalepkami na mapę ile razy grasz. To samo robisz z kartami - koszulka i kopia nalepki na koszulkę. Ponoć ma być na BGG też udostępniony PDF do resetowania gry, ale szczegółów nie znam.

Przyznam, że nie interesowałem się czy jeszcze inne elementy w tej grze się niszczy, ale zawsze można coś wykombinować.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: [KS] Gloomhaven - nowa gra autora Forge War

Post autor: elayeth »

Blugkolf pisze:
elayeth pisze: Pytanie, czy będzie w ogóle rynek używek? Czy ludzie będą kombinować bez naklejania... takie granie chyba jest mało fajne...
Ja bym kombinował - sztywna folia na mapę (np. do laminowania A3) i kopia naklejek zamówiona w drukarni, nakładasz folię z nalepkami na mapę ile razy grasz. To samo robisz z kartami - koszulka i kopia nalepki na koszulkę. Ponoć ma być na BGG też udostępniony PDF do resetowania gry, ale szczegółów nie znam.

Przyznam, że nie interesowałem się czy jeszcze inne elementy w tej grze się niszczy, ale zawsze można coś wykombinować.
W sumie pomysł z zamówionymi naklejkami jest niezły. Ale sztywna folia to chyba już przesada. Myślę, że da się nakleić na planszę, a później delikatnie zdjąć bez śladu... ale nie wiem, nie próbowałem.
ODPOWIEDZ