Gloomhaven (Isaac Childres)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Sroczka
Posty: 289
Rejestracja: 19 gru 2017, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Sroczka »

YoYo pisze: 06 gru 2019, 22:31 Ehhh, na Mikołaja się nie wyrobili? Newsa ze swojego sklepu też nie mam :cry: .
A miało być niby 30.11.
Przecież przenieśli na 11.11

...nie tylko ty tu płaczesz :D

Ja topię łzy w PC wersji
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Goldberg »

Nie wiem czy bylo, ale zostawie tutaj :)

https://www.belloflostsouls.net/2019/12 ... haven.html
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
manicminer
Posty: 817
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: manicminer »

Jednen ze sklepów pochwalił się że ma już na stanie... Pewnie w przyszłym tygodniu zaczną się wysyłki.
Mam pytanie o naklejki, czy da się grać bez nich?
Na co się je nakleja?
_leigam_
Posty: 937
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 195 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: _leigam_ »

Na pewno na mape. Nie chce mi sie sprrawdzac, ale chyba sa na bgg wersje mapy w pdfi gdzie mozna sobie zaznaczyc gdzie sie bylo.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: RUNner »

manicminer pisze: 07 gru 2019, 09:57 Jednen ze sklepów pochwalił się że ma już na stanie... Pewnie w przyszłym tygodniu zaczną się wysyłki.
Mam pytanie o naklejki, czy da się grać bez nich?
Na co się je nakleja?
Na mapę i na karty, z tym że w pierwszym przypadku można użyć aplikacji.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1806 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Gambit »

RUNner pisze: 07 gru 2019, 12:17
manicminer pisze: 07 gru 2019, 09:57 Jednen ze sklepów pochwalił się że ma już na stanie... Pewnie w przyszłym tygodniu zaczną się wysyłki.
Mam pytanie o naklejki, czy da się grać bez nich?
Na co się je nakleja?
Na mapę i na karty, z tym że w pierwszym przypadku można użyć aplikacji.
A w drugim koszulek na karty :)
_leigam_
Posty: 937
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 195 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: _leigam_ »

Gambit pisze: 07 gru 2019, 14:09 A w drugim koszulek na karty :)
Naklejałeś na koszulki czy wrzucałeś do środka?
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: RUNner »

Gambit pisze: 07 gru 2019, 14:09
RUNner pisze: 07 gru 2019, 12:17
manicminer pisze: 07 gru 2019, 09:57 Jednen ze sklepów pochwalił się że ma już na stanie... Pewnie w przyszłym tygodniu zaczną się wysyłki.
Mam pytanie o naklejki, czy da się grać bez nich?
Na co się je nakleja?
Na mapę i na karty, z tym że w pierwszym przypadku można użyć aplikacji.
A w drugim koszulek na karty :)
Dokładnie tak. Naklejka na koszulkę ultra slim i dalej cała karta w koszulkę FFG :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: elayeth »

Obejrzałem wywiad z Isaaciem, który odbył się dziś na PAX Unplagged. Zaraz pewnie newsy pojawią się wszędzie, ale tak na szybko z tego co zapamiętałem wrzucam ciekawskim o Frosthaven tutaj:

Dla niektórych poniższe może oznaczać mały spoiler, choć ja tak nie uważam. Wiedza o postaciach startowych, czy głównych mechanikach GH nie zdradza wiele zarówno o GH i FH moim zdaniem... ale jak ktoś jest wrażliwy to niech nie czyta. ;)

1. System walki nie zmieni się mocno - dodane zostaną dwa nowe stany:
a/ zamrożenie - mając ten stan dostajemy dmg x 2
b/ zmora - jest to podobno odpowiedź na instant kille jakie pojawiały się w deckach i były przegięte - teraz zamiast tego będzie właśnie ten stan - mamy całą turę by go zdjąć leczeniem, jeśli tego nie zrobimy (lub potwór tego nie zrobi) to dostajemy 10 dmg
2. Mocno rozbudowana mechanika budowy miasta
a/ miasto będzie na starcie mocno zniszczone z miejscami na nowe budynki - możemy je budować, np: alchemika itd... jak to się robi? - patrz punkt 4
b/ można budować umocnienia w mieście co pozwoli ograniczać zły wpływ ataków na nie...
3. Zmiana systemu loot
a/ pieniądze będą znacznie mniej istotne - ale nadal będą podstawowym źródłem ulepszania kart
b/ nowe zasoby jak metal, drewno, zioła itd...
c/ potwory, zamiast kasy, będą rzucać tokeny, które będziemy zbierać. Te tokeny będziemy następnie zamieniać na karty z talii loot, tworzonej na początku scenariusza. Np: jak będziemy w lesie to w talii będzie więcej drewna itd...
4. Nowy system craftingu
a/ będziemy craftować przedmioty z zasobów które znajdziemy. Co więcej można łączyć przedmioty, tworząc jeszcze lepsze ich wersje
b/ zasoby będą też służyć budowaniu budynków - gracze mogą się składać by zbudować jakiś
c/ lekki spoiler - po zdbudowaniu alchemika będzie można tworzyć mikstury... jednak bez wiedzy jaki będzie wynik. Isaac wspomniał, że wynik będziemy poznawać odklejając naklejkę. Może być fajny, a może być rozczarowujący. Nie musimy takich mikstur wykorzystać.
5. Nowy system pór roku - będzie pora letnia i zimowa. Każda trwać będzie ok 15 scenariuszy W każdej będzie inny deck spotkań. Zimą będzie trudniej...
6. Nowa książka, przejmująca niejako rolę Town Records w GH, ale jednocześnie porządkująca zagadki pojawiające się w grze. Zdaniem Isaaca duża zagadka w GH była za trudna i nie dawała "feedbacku". Tym razem książka to porządkuje, dając właśnie informacje zwrotną co jakiś czas, czy dobrze odblokowujemy poszczególne cele... wspomniał, że "trochę jak w grach typu Exit".
7. Pracują nad bardziej zbalansowaną wersją:
a/ celów scenariusza (battle goals)
b/ celów do emerytury (sam wspomniał, że pociągniecie celu, w którym postać ma zrobić np: 2 scenariusze w krainie X, gdzie graczy już zrobili tam kilka powoduje, że trudne jest ukończenie takiego celu, dlatego tutaj będzie inny system tych achievmentów... mniejszy deck, który ma się zmieniać w czasie kampania).
8. Pracują nad lepiej działającą wersją scenariuszy z sekcjami. Zdaniem Isaaca Forgotten Circles dawało za mało informacji na starcie i nie działało idealnie. Teraz pracują nad tym by połączyć system GH z Forgotten Circles tak by otrzymać jak najlepszy rezultat.
9. Postaci startowych będzie 6 + 10 do odblokowania. Z tego co zapamiętałem jeśli chodzi o postacie to mamy następujące startowe:
a/ harrower, który będzie miał dwie osobowości: tank/walka wręcz oraz strzelający. Rozwiązali to tak, że ma dwa osobne decki. W zależności od kart jakich używa będzie musiał czasem przełączać się z jednego na drugi.
b/ postać, która po zabiciu tworzy cienie jako zasób na planszy. Może później nim manipulować i z niego korzystać
c/ postać, która manipuluje czasem
d/ postać, która tworzy combosy, ale wymaga ustawiania się i sojuszników (skądś to znam ;) ), ale może też robić summony
10. Nadal nie można wymieniać się sprzętem, kasą i materiałami między graczami.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: RUNner »

Tymczasem mam info że Gloomhaven do mnie już wyruszył ;)
To będzie moje drugie podejście do tematu. Dlaczego odrzuciłem grę za pierwszym razem? Bo solo mam lepsze pozycje w kolekcji, a żona nie mogła grać ze względu na niemoc językową. Normalnie w takim przypadku bym porobił wkładki ze spolszczeniem, ale tego by było za dużo. Odbiłem się od tej opcji. Teraz będzie po polsku, więc długo się nie namyślałem. Przekonała mnie też... recenzja Gambita :) No i 1. na BGG też działa na wyobraźnię. Zaopatrzyłem się w insert, koszulki ochronne i czekam jak żołnierz w okopach, żeby stawić czoła temu Tygrysowi wśród planszówek!
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1806 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Gambit »

RUNner pisze: 09 gru 2019, 20:42 Przekonała mnie też... recenzja Gambita :)
I to mnie bardzo cieszy.

Co interesujące, mówiłem że w Gloomhaven nie mam ochoty już grać i dodatek odpuściłem, ale te informacje o Frosthaven działają na wyobraźnię...
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: playerator »

Gambit:
(...) mówiłem że w Gloomhaven nie mam ochoty już grać i dodatek odpuściłem, ale te informacje o Frosthaven działają na wyobraźnię...
Tłum: Uuuuuuu..!
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1479
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 47 times
Been thanked: 74 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: TuReK »

Nowe postaci startowe nieźle odjechane (ale to nie wersje ostateczne).
https://www.boardgamegeek.com/thread/23 ... -and-level
Z pustego i Saruman nie naleje
_leigam_
Posty: 937
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 195 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: _leigam_ »

Też już do mnie jedzie, trochę się obawiam jak to zapakują, przy takiej wadze wydaje mi się jeszcze bardziej podatne na uszkodzenia w transporcie.

Da się jakoś grać w GH równolegle 2 kampanie? Głównie będziemy grali w 2kę, ale chciałem też spróbować z ekipą 4osobową. Czy problemem są tylko naklejki na kartach, bo to można by było jakoś obejść?
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1806 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Gambit »

_leigam_ pisze: 09 gru 2019, 23:33 Da się jakoś grać w GH równolegle 2 kampanie? Głównie będziemy grali w 2kę, ale chciałem też spróbować z ekipą 4osobową. Czy problemem są tylko naklejki na kartach, bo to można by było jakoś obejść?
Postęp kampanii "notujesz" w aplikacji dla każdej drużyny osobno - zero problemu. Faktycznie jedynym problemem będą wzmacniane karty, czyli naklejki na nich. Ale to załatwiasz koszulkami na karty i naklejaniem tych naklejek na koszulki. Swoją drogą koszulki do GH to moim zdaniem konieczność. Będziesz też musiał pilnować jakie karty wydarzeń/przedmiotów wpadły do puli dla danej drużyny, a jakie wypadły.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1137 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: piton »

To jak stosujecie ten patent z koszulkami, to ile ich trzeba mieć (kilkaset...)? A naklejki nie są lepszą - tańszą - alternatywą?
Pytam jako noob, dziękuję :)
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: RaYell »

piton pisze: 10 gru 2019, 08:21 To jak stosujecie ten patent z koszulkami, to ile ich trzeba mieć (kilkaset...)?
Tu masz wszystkie szczegóły łącznie z podpowiedzią, które karty warto koszulkować, a które można odpuścić. Jeśli chcesz ofoliować wszystko, to kart jest łącznie około 1800.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1137 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: piton »

RaYell pisze: 10 gru 2019, 08:25
piton pisze: 10 gru 2019, 08:21 To jak stosujecie ten patent z koszulkami, to ile ich trzeba mieć (kilkaset...)?
Tu masz wszystkie szczegóły łącznie z podpowiedzią, które karty warto koszulkować, a które można odpuścić. Jeśli chcesz ofoliować wszystko, to kart jest łącznie około 1800.
Dzięki!
Geek listę tradycyjnie sprawdziłem, tradycyjnie patrząc na koniec, na TOTAL :mrgreen: nie wpadłem na to żeby przeczytać treść najpierw :roll:
Sporo tego i tak. Pod choinkę, obok gry, dołożę sobie koszulki w takim razie.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1806 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Gambit »

piton pisze: 10 gru 2019, 08:21 To jak stosujecie ten patent z koszulkami, to ile ich trzeba mieć (kilkaset...)? A naklejki nie są lepszą - tańszą - alternatywą?
Pytam jako noob, dziękuję :)
Pytasz o te zdejmowalne naklejki? Moim zdaniem nie sprawdzą się w przypadku grania dwóch kampanii równolegle, bo ta sama karta, może być w jednej kampanii ulepszona, a w drugiej nie. Wtedy musiałbyś co chwilę odklejać i naklejać naklejkę na kartę.
_leigam_
Posty: 937
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 195 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: _leigam_ »

To ja chyba sobie zrobię proxy z koszulek, w sensie wytnę na wielkość karty i będzie z jednej koszulki 2 proxy do naklejania i w takim stanie do normalnej koszulki.

Gambit pisze: 10 gru 2019, 07:55 Swoją drogą koszulki do GH to moim zdaniem konieczność.

A czemu jest wymóg koszulkowania? tak dużo jest tasowania czy średnia jakość kart? A może właśnie ze względu na naklejki?
1700 kart zakoszulkować to aż boli.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: RaYell »

Cały czas tasuje się karty modyfikatorów ataku (zarówno gracze, jak i przeciwnicy), karty akcji potworów, battle goale.
Nieco rzadziej, ale jednak - karty wydarzeń w mieście i na drodze, losowe przedmioty, losowe miejsca, cele życiowe
Nigdy nie tasuje się kart przedmiotów.
Karty umiejętności postaci się nie tasuje poza jednym wyjątkiem, jakim jest odrzucenie losowej karty podczas krótkiego odpoczynku, natomiast te karty się cały czas trzyma w rękach.
Karty losowych lochów też się tasuje za każdym razem gdy taki loch tworzysz, ale jeśli nie planujesz tego grać to możesz spokojnie odpuścić.

Możesz oszczędzić też trochę kasy na koszulkach i olać karty modyfikatorów ataku potworów oraz karty akcji potworów i zastąpić je aplikacją Gloomhaven Helper - znacznie też przyspieszy ci setup scenariuszy i ograniczy miejsce zajmowane przez grę.
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: suibeom »

w sklepie rebela przy Gloomhaven podane są dwa rozmiary koszulek : classic card game (63,5x88) - 727 szt. mini european (44x68) - 975 szt. do wersji PL
i classic card game (63,5x88) - 727 szt. standard european (59x92) - 975 szt. do wersji EN
które według Was mam zamawiać?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1806 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: Gambit »

_leigam_ pisze: 10 gru 2019, 08:42
Gambit pisze: 10 gru 2019, 07:55 Swoją drogą koszulki do GH to moim zdaniem konieczność.
A czemu jest wymóg koszulkowania? tak dużo jest tasowania czy średnia jakość kart? A może właśnie ze względu na naklejki?
1700 kart zakoszulkować to aż boli.
Karty akcji, ciągle masz w ręku. Przekładasz, sprawdzasz, zerkasz. To sprawia, że szybko się niszczą. Talie walki co chwila tasujesz. Tak samo talie SI potworów. Ja nie koszulkowałem wszystkiego. Na stałe miałem zakoszulkowane talie walki, karty klątw, blessów i talie SI mobków. Do tego każdy miał zakoszulkowaną swoją aktualną talię postaci. Rzeczy typu talie wydarzeń, przedmioty, tajne cele, battle goale zostawiłem bez koszulek, bo nimi się niewiele manipulowało w trakcie gry
kowalsm
Posty: 20
Rejestracja: 03 lut 2019, 13:00
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: kowalsm »

piton pisze: 10 gru 2019, 08:21 To jak stosujecie ten patent z koszulkami, to ile ich trzeba mieć (kilkaset...)? A naklejki nie są lepszą - tańszą - alternatywą?
Pytam jako noob, dziękuję :)
Tutaj masz fajny artykuł, który opisuje jak "optymalnie" zakoszulkować gloomhaven:
https://boardgamegeek.com/thread/168679 ... ving-guide
kowalsm
Posty: 20
Rejestracja: 03 lut 2019, 13:00
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Gloomhaven (Isaac Childres)

Post autor: kowalsm »

piton pisze: 10 gru 2019, 08:21 To jak stosujecie ten patent z koszulkami, to ile ich trzeba mieć (kilkaset...)? A naklejki nie są lepszą - tańszą - alternatywą?
Pytam jako noob, dziękuję :)
Tutaj masz fajny artykuł, który opisuje jak "optymalnie" zakoszulkować gloomhaven:
https://boardgamegeek.com/thread/168679 ... ving-guide
ODPOWIEDZ