The 7th Continent (Ludovic Roudy, Bruno Sautter)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: The 7th Continent

Post autor: rattkin »

Gra jak gra, zagram to się wypowiem. Ale te customowe kostki to jedna z fajniejszych rzeczy, jakie widziałem w grach planszowych ostatnimi czasy. Takie naprawdę custom-custom, a nie nadruczek/żłobienie z marblem do pary. I do tego wciąż pozostają czytelne. Mniam.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: The 7th Continent

Post autor: pavel »

A ja mam pytanko o "lucky 7". Nie ma działu zasad,odnośnie T7C, więc zapytam w tym wątku. Wylosowana goła 7 na karcie podczas próby akcji nie daje nam 1sukcesu. Natomiast gdy wylosuje taką 7 i na karcie umiejętności mam 7 i pod nią gwiazdkę, wtedy liczy się 7 jak jedna gwiazdka, jeden sukces?
Strud
Posty: 314
Rejestracja: 26 lis 2016, 14:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 41 times

Re: The 7th Continent

Post autor: Strud »

Tak, wtedy każda 7 liczy się jako gwiazdka, pod warunkiem odpalenia tej zdolności (użycia przedmiotu) przed odkryciem kart akcji, o ile zdolność nie mówi inaczej.

Przy okazji - do koszulkowania polecam Rebele, u mnie bez żadnych problemów.
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: The 7th Continent

Post autor: Coin22 »

Rebel wyvern 80x80?
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: The 7th Continent

Post autor: xan »

Ile koszulek potrzeba w wave 1? Ja wziąłem 700 Rebeka ale nie wiem czy nie za mało.
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: The 7th Continent

Post autor: Arius »

Zasadniczo to wystarczy tylko te karty, które się tasuje koszulkować.
Wszystkich nie ma sensu.
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: The 7th Continent

Post autor: KQuest »

xan pisze: 18 kwie 2018, 13:28 Ile koszulek potrzeba w wave 1? Ja wziąłem 700 Rebeka ale nie wiem czy nie za mało.
Na wszystkie za mało (jest ponad 900 jeśli się nie mylę). Ja nie koszulkuję większości kart, bo bym musiał za dużo dopłacić do i tak drugiej gry. Koszulkuję wszystkie action cards (łącznie z klątwami), clue cards, karty postaci i te z mgłą (adventures cards?). I zastanawiam się które jeszcze zakoszulkować. Stany? Jedzenie?
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Re: The 7th Continent

Post autor: elbruus »

Coin22 pisze: 18 kwie 2018, 13:28 Rebel wyvern 80x80?
Tak
xan pisze: 18 kwie 2018, 13:28 Ile koszulek potrzeba w wave 1? Ja wziąłem 700 Rebeka ale nie wiem czy nie za mało.
Koszulkowanie wszystkiego nie ma sensu i może grozić nie zmieszczeniem się w pudełku a na pewno bardzo wypchanym insertem (do sprawdzenia w necie). Ja koszulkowałem tylko talie action i 200 koszulek wystarczy spokojnie i jeszcze zostanie na dodatki z następnej fali.
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: The 7th Continent

Post autor: xan »

Graliście już?

Ja właśnie skończyłem czytać zasady i nie jestem do końca przekonany co się dzieje z kartami na ręce których użyję do ustalenia ilości sukcesów. Zostają mi one na ręce i mogę ich używać za każdym razem? Nie znalazłem nic o odrzucaniu ich. W instrukcji było tylko o odrzucaniu kart przy dociaganiu ich z talii akcji.

Zastanawiam się też czy gra solo jedną postacią nie jest trudniejsza biorąc pod uwagę fakt że nie można zmniejszać ilości sukcesów kosztem dociagania większej ilości kart i odwrotnie tak jak jest to w przypadku wspólnego rozpatrywania akcji przez więcej osób.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: The 7th Continent

Post autor: pavel »

xan pisze: 18 kwie 2018, 22:36 Graliście już?

Ja właśnie skończyłem czytać zasady i nie jestem do końca przekonany co się dzieje z kartami na ręce których użyję do ustalenia ilości sukcesów. Zostają mi one na ręce i mogę ich używać za każdym razem? Nie znalazłem nic o odrzucaniu ich. W instrukcji było tylko o odrzucaniu kart przy dociaganiu ich z talii akcji.

Zastanawiam się też czy gra solo jedną postacią nie jest trudniejsza biorąc pod uwagę fakt że nie można zmniejszać ilości sukcesów kosztem dociagania większej ilości kart i odwrotnie tak jak jest to w przypadku wspólnego rozpatrywania akcji przez więcej osób.
Odrzucasz w momencie użycia karty umiejętności, jeżeli tak jest napisane na karcie. A nie pamiętam czy na wszystkich kartach jest, " discard this ".
Solo trudniej, mały plus, że nie popadasz w paranoje przy złym rezultacie.
Awatar użytkownika
Abidarius
Posty: 120
Rejestracja: 13 lut 2015, 12:58
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: The 7th Continent

Post autor: Abidarius »

A na stronie 12 nie jest przypadkiem napisane, że * i 7 z lewej strony karty umiejętności liczy się tylko jako „sukces” gdy jest zagrywana z talii a nie z ręki? Z ręki może być chyba użyty jedynie efekt karty, czyli to, co znajduje się pi prawo.
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: The 7th Continent

Post autor: xan »

Strona 12
Each player involved in the action may apply the effects of
one or more cards from their hand, of one or more Item cards from
their inventory used during step 1 (Item), of one or more Permanent
event cards attached to the Terrain card their figure is standing on,
and/or of one or more Quest item cards, in order to obtain additional
successes.
Można z ręki zagrywać ale nie jestem pewny jak to interpretować. Nie wiem w jakim kontekście jest słowo effects (skille, sukcesy czy i to i to) ale myślę że powinno się móc używać tych kart do zliczania sukcesów dopóki są na ręku.

Nie rozumiem też czemu na niektórych kartach jest " star and/or lucky 7". Przecież to oczywiste że biorę AND jeśli mam taką możliwość.
Awatar użytkownika
Abidarius
Posty: 120
Rejestracja: 13 lut 2015, 12:58
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: The 7th Continent

Post autor: Abidarius »

Sekcja „efekt” na karcie akcji jest po prawej stronie karty akcji.

Ten zapis:

„Important ! Any andicons in the left strip of Skill cards are only taken into account when these cards are revealed during this step, not when they are in a player’s hand or inventory�”

Oraz ten:

„The default number of cards to draw from the Action Deck (shown in the X+ blue diamond to the right of the action icon);”

I ten:

„ACTION DECK The Action Deck contains Skill and Curse cards� Players pay for the cost of the actions they take by drawing cards from this deck� All players use the same Action Deck�”

Wskazują, że * i 7 do testu zlicza się jedynie te karty, które zostały dociągnięto z talii Akcji. Z ręki zagrywają „efekty” kart, czyli efekty umiejętności. Tu nie ma pola do interpretacji. Spójż na opis poszczególnych kart z początku instrukcji. Jest tam jasno określone co jest „efektem” karty. Na żadnym z filmów z rozgrywek nie widziałem, żeby ktoś zagrywał z ręki karty podczas zliczania ilości sukcesów.
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: The 7th Continent

Post autor: xan »

Kurde, nie wiem jak to przeoczyłem.
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: The 7th Continent

Post autor: xan »

Warto za pierwszym razem grać w easy mode? Dużo to ułatwia?
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: The 7th Continent

Post autor: pavel »

xan pisze: 20 kwie 2018, 23:51 Warto za pierwszym razem grać w easy mode? Dużo to ułatwia?
Nie próbowałem, nie wiem co to jest za karta do grania easy. Zacząłem solo. Na tą chwilę to bym powiedział, że normalny nie jest trudny( koniec przygody na pierwszej wyspie).
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: The 7th Continent

Post autor: Coin22 »

Save

Gracie tu według instrukcji czy próbowaliście robić zdjęcie mapy i potem te kafle rozłożyć ze zdjecia?
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: The 7th Continent

Post autor: Arius »

Według instrukcji.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: The 7th Continent

Post autor: rattkin »

Jeśli dobrze rozumiem, wyspa jest niezmienna, z kafla A prowadzą zawsze wyjścia do kafla B i C, wiec zdjęcie jest w większości zbędne. Oczywiście w wyniku poprzedniej rozgrywki jakieś karty mogą być dołączone z boku do lokacji albo złote zamiast zwykłych, ale tematycznie jest to fajnie przedstawione: „następnego” dnia wyspa jest już trochę inna, coś tam się zmieniło przez noc. Jednego dnia przy jaskini będzie pusto, drugiego dnia będzie misior i tak dalej. Co więcej, spanie bywa czasem korzystne dla gracza (tzn. korzystne dla graczy jest zawsze, ale w tej grze w szczególności :) ).
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: The 7th Continent

Post autor: Coin22 »

Tak, rozumiem ten argument i jest tematycznie dobrze wprowadzony. Niemniej jednak reeksploracja pewnie może być frustrująca bo np masz 1,5h na grę i nie zrobisz nic nowego, tylko reeksploracje miejsc w których już byłeś.

PS. Nie grałem jeszcze, dzis pierwsze podejście więc to powyżej to jakaś obawa a nie doświadczenie.
Rbsn
Posty: 198
Rejestracja: 27 gru 2016, 12:19
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 32 times

Re: The 7th Continent

Post autor: Rbsn »

Dość szybko mozna się nauczyć kiedy warto robić save, żeby nie stracić czasu poświęconego na eksplorację. Czasami po prostu nie warto dalej grać jeśli nie mamy następnych 2-3 godzin na grę.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: The 7th Continent

Post autor: polwac »

Rbsn pisze: 21 kwie 2018, 14:14 Dość szybko mozna się nauczyć kiedy warto robić save, żeby nie stracić czasu poświęconego na eksplorację. Czasami po prostu nie warto dalej grać jeśli nie mamy następnych 2-3 godzin na grę.
+1
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: The 7th Continent

Post autor: xan »

Co daje rozpalenie ognia na kaflu? Dziś rozpocząłem pierwsza rozgrywkę i już na starcie rany i zmęczenie. Będzie ciężko
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2018, 22:55 przez xan, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: The 7th Continent

Post autor: pavel »

xan pisze: 21 kwie 2018, 22:05 Co daje rozpalenie ognia na kaflu? Dziś rozpocząłem pierwsza rozgrywkę i już na starcie rany i zmęczenie. Będzie ciężko
Możliwość przygotowania dobrego jedzenia :-) a co za tym idzie, regeneracja( surowe mięso = 3 losowe karty odrzucone wracają do kart akcji. Upieczone mięso =6 kart losowych wraca na stos) I wejście na teren z ogniskiem kosztuje -1 akcję ruchu. Także ogień. Mi za łatwo coś. 3 sztuki mięsa, 3 punktu doświadczenia, po kilku akcjach.
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: The 7th Continent

Post autor: xan »

To ja póki co nie mam żadnego jedzenia :) Mam jeszcze jeden problem. Z mgły dostałem kartę zrelaksowany (relaxed) która wziąłem na rękę i jest tam ikona zamiany tej karty na zieloną kartę 149. Kiedy mam to zrobić? Nie pasuje ona nigdzie gdybym chciał ją dolaczyc teraz.
ODPOWIEDZ