Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: palladinus »

Zapraszam do przeczytania recenzji na naszym blogu CiekaweGry
Zagrałem w „Grand Austria Hotel”
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Lothrain »

Płytki kolejności powodują, że gra jest de facto dla 2 osób i wtedy sprawdza się świetnie. Zagrałem raz we trójkę i były dłużyzny. We czwórkę jest zapewne niegrywalna.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: detrytusek »

Ja wszystko rozumiem i człowiek wiele przemilczy ale
MisterC pisze:z herbatą....
:?: :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: bogas »

Pozostaje mi się tylko podpisać pod postami kolegów.
Dla 2 graczy rewelacja (żona bardzo polubiła), ale w 4 praktycznie niegrywalna :(
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 479
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 390 times
Been thanked: 330 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: cactusse »

Na BGG jest oficjalny wariant dla kolejności zmniejszający downtime w grze na 3-4 graczy.
Generalnie, kolejność leci zgodnie z ruchem wskazówek, a osoba, która spasuje jako pierwsza zostaje pierwszym graczem (wyjątkiem jest aktualny pierwszy gracz, jeżeli spasuje, startowym staje sie gracz po jego lewej).

Dla równowagi dodam, że gra jest świetna, strasznie wciąga i jest jak najbardziej grywalna na cztery osoby przy standardowych zasadach ;-) .
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: BartP »

cactusse pisze:Na BGG jest oficjalny wariant dla kolejności zmniejszający downtime w grze na 3-4 graczy.
Generalnie, kolejność leci zgodnie z ruchem wskazówek, a osoba, która spasuje jako pierwsza zostaje pierwszym graczem (wyjątkiem jest aktualny pierwszy gracz, jeżeli spasuje, startowym staje sie gracz po jego lewej).
Dzięki za info, z jakiegoś powodu w ogóle tej gry nie zasubskrybowałem na BGG, stąd ominąłem ten wariant.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2813
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Ink »

Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Marx »

Czy jakiś orientacyjny termin (cos wiecej niz rok 2016) wydania tej pozycji przez Lacertę jest znany?
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Lothrain »

Kilka postów wyżej napisałem, że we dwójkę gra się świetnie.
Po kilku partiach muszę niestety zrewidować ten pogląd. W wiele osób grę zabija downtime, ale większa ilość kostek pozwala na znacznie większą liczbę kombinacji i realizację planów. Przy dwóch osobach kostek jest zaledwie 10 - ich zły układ i mała rotacja klientów czasami nie pozwala na zrobienie czegokolwiek, albo wymusza na graczu robienie konkretnych rzeczy. Jak uzyskać odpowiedni poziom łaski cesarskiej, jeśli na kartach gości nie wychodzą te z dodatkowymi punktami na tym torze, a kości nie mają najmniejszej ochoty zatrzymywać się na 4 w ilości większej niż jedna? Trzeba zapomnieć o nagrodzie i przyszykować się na karę, albo tracić masę akcji na żmudne ciułanie łaski.
W ostatniej partii w ciągu dwóch ostatnich rund musiałem nakarmić tylko jednego żółtego gościa, żeby zapełnić duże pole w hotelu i być spokojnym na torze cesarza. Dodatkowo zapełnienie żółtego pokoju realizowało cel polityki i gwarantowało zwycięstwo. Wydawałoby się, że dwie rundy to tak wiele. Wyboru wielkiego nie miałem - na torze dostępnych gości był tylko jeden, który wymagał dwóch ciastek i strudla. Niestety układ kości w obu rundach był taki, że nie dałem rady. Nawet pasowanie i przerzucanie nie pomogło, bo to jednak ślepy los. Nie dało się uzbierać dwóch białych kosteczek. Po ponad godzinnej partii było to irytujące. Mam wrażenie, że kołderka przy dwóch graczach jest jednak przykrótka, zaś mechanizm zmiany wartości na kościach niewystarczający. Mogą się więc zdarzyć partie, gdzie choćby nie wiem co, nic nie ugramy. I tak mamy tytuł niegrywalny w pełnym składzie i czasami zabijający przyjemność z gry w mniejszym składzie. Mógłbym oczywiście homerulem grać z większą ilością kostek we dwie osoby, ale gram zgodnie z zasadami wymyślonymi przez autora.
Zostają jeszcze plansze hoteli. Te bazowe są niejako ułożone pod rozgrywkę i świetnie się sprawują. Zapełnienie czterech pól czerwonych daje kasę dokładnie w momencie, kiedy zaczyna jej brakować. Zapełnianie pol żółtych jest wyliczone na wzmożone potrzeby cesarza. Super. Ale te dodatkowe plansze w grze dwuosobowej nie sprawdzają się już zupełnie. Są bardzo zależne od przychodzących gości - a gra dwuosobowa przy ich małej rotacji jest też wrażliwa na szybki ubytek dochodu. Jak go poprawić gdy nie ma pola z czterema, czy nawet trzema czerwonymi polami? Przy braku kasy już nie poszalejemy. I jesteśmy zależni tylko od tego co wypadnie na kostkach - zero możliwości kombinacji.
Grand Austria Hotel opuściła moją półkę i raczej na nią nie wróci. Grało się przyjemnie, ale część partii została moim zdaniem zepsuta przez mechanizm gry, który czasem decyduje za nas. Tego w grach nie lubię.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Marx »

MisterC pisze:Słyszałem, że na Grand Hotel będą się zbierali wydawcy na druk międzynarodowy, więc na termin mają wpływ wszyscy i nikt.
No to generalnie pachnie mi to opóźnieniem i drugą połową roku ;-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Quetzalcoatl »

Gram tak pół na pół w 2 i w 3 osoby, i obie konfiguracje mi pasują. W 4 osoby faktycznie downtime zabija i nie ma to najmniejszego sensu, ale 3 osoby to taki kompromis między większą pulą kości i zmniejszeniem ryzyka pechowego rzutu, a długim oczekiwaniem na swój ruch. W 2 osoby faktycznie jest bardzo szybka i płynna. Pierwszy gracz ma całą pulę kości, a drugi za to robi dwie akcje z rzędu - świetnie się to rekompensuje. Z plusów grania w 3 osoby to, poza większą pulą kości, sprawniejsze przewijanie się klientów na planszy głównej, co też znacznie ogranicza pechowe ich pojawienie się. Tak, czy siak, gra dla mnie jest tak samo dobra zarówno w dwie, jak i trzy osoby.
I taki mam dylemat, czy ktoś się odważył zagrać tak, by nie zamykać jak najszybciej jakiegoś większego żółtego obszaru? Ja mimo wszystko w każdej swojej partii dążę do jak najszybszego zamknięcia dużego, żółtego obszaru, co najmniej 3 pokojowego. Jakoś tor cesarza wydaje mi się niezwykle istotny i boję się zagrać pomijając go i przyjmując na klatę wszystkie kary. Bez dużej ilości kasy z czerwonych sektorów można sobie jakoś poradzić, bez pomocników od biedy też, bez niebieskich obszarów to tylko punkty stracimy, ale żółte są dla mnie najważniejsze. Bo tor cesarza nie dość, że daje punkty, to jeszcze hojnie nagradza / srogo każe.
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: lhw »

Odebrałem egzemplarz gry wydany przez Lacertę i mam wątpliwość odnośnie jednego z punktów dotyczącego przygotowania do gry. W instrukcji na stronie 5 widnieje coś takiego:
"Każdy gracz bierze po jednym znaczniku wina, ciasta i strudla z zasobów ogólnych, a następnie kładzie je w kuchni swojego hotelu."

Natomiast w instrukcji angielskiej jest:
"Take a coffee, wine, cake, and strudel from the supply and place them in the Kitchen on your Hotel board."

Różnica dotyczy znacznika kawy - w polskiej instrukcji tego nie ma. Czy jest to pomyłka czy może celowa modyfikacja zasad?
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: the_ka »

lhw pisze:Odebrałem egzemplarz gry wydany przez Lacertę i mam wątpliwość odnośnie jednego z punktów dotyczącego przygotowania do gry. W instrukcji na stronie 5 widnieje coś takiego:
"Każdy gracz bierze po jednym znaczniku wina, ciasta i strudla z zasobów ogólnych, a następnie kładzie je w kuchni swojego hotelu."

Natomiast w instrukcji angielskiej jest:
"Take a coffee, wine, cake, and strudel from the supply and place them in the Kitchen on your Hotel board."

Różnica dotyczy znacznika kawy - w polskiej instrukcji tego nie ma. Czy jest to pomyłka czy może celowa modyfikacja zasad?
Raczej błąd.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Lothrain »

Błąd - kawa powinna być.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: BartP »

No jak tak bez kawki można?
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: TTR_1983 »

Że tak zapytam, kto tłumaczył instrukcję z ramienia Lacerty?
EDIT: już widzę na tyle pudełka...nie chcę być jakiś upierdliwy, ale Pan Michał to raczej nie powinien takich rzeczy w wydawnictwie robić. Już przy wcześniejszych grach były uwagi do instrukcji.
Ostatnio zmieniony 10 paź 2016, 15:15 przez TTR_1983, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Lothrain »

Ewidentnie ktoś, kto nie lubi kawy ;)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: KubaP »

TTR_1983 pisze:Że tak zapytam, kto tłumaczył instrukcję z ramienia Lacerty?
EDIT: już widzę na tyle pudełka...nie chcę być jakiś upierdliwy, ale Pan Michał to raczej nie powinien takich rzeczy w wydawnictwie robić. Już przy wcześniejszych grach były uwagi do instrukcji.
Ale to nie jest błąd tłumaczenia tylko redakcji.
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: glocked »

Aha... Spoko 1 grę zagrałem zaczynając z 4 znacznikami bo tak Rahdo grał, potem ktoś doczytał w instrukcji że kawy nie ma... Wow niesamowite... Niedługo w nazwie gry się pierd....
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: detrytusek »

Grant Australia Motel?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Pan_K »

detrytusek pisze:Grant Australia Motel?
Niezłe :lol:
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Yavi »

Grand Austria Hotel na dwa sposoby: chwalący i narzekający, czyli recenzja na Planszówkach we dwoje ;)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: misioooo »

Zagrałem. I więcej nie zagram.
Moim zdaniem:
1. Do jakości mam zastrzeżenia do kart - mega... kiepskiej jakości jak dla mnie.
2. Wieloosobowy pasjans... Interakcja? Sprowadza się w zasadzie tylko do podebrania gościa jak ktoś takowego potrzebuje i jest tylko jeden dostępny... Ale... Czy nam ten gość coś da? I czy po dołożeniu nowego w jego miejsce nie będzie to też pasujący przeciwnikowi? Praktycznie nie ma interakcji. Jak ktoś takie lubi - spodoba mu się, jak nie i wymaga choć odrobiny interakcji - zawiedzie się. No i można podebrać komuś akcję (osłabić ją)... Ale czy mi to coś da sensownego? Nie widzę możliwości zagrania po to tylko, aby oponentowi przeszkodzić, bo kołderka dość krótka.
3. Ilość decyzji do podjęcia całkiem spora. Jest bardzo dobrze. Można również fajne "kombosy" składać!
4. Gra to taki engine building... Z tym, że budujemy silniczek, odpalamy go i potem budujemy kolejny ;P Tudziez "kombo builder"?

Dla mnie po prostu za nudne (głównie przez znikomą interakcję). Więcej nie zagram ;)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ja bym popykał, ale mówią że to w sumie dwóosobówka, więc jaki sens kupić grę na 4 po to żeby grać na 2 :?:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ