Hengist

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Hengist

Post autor: Trolliszcze »

Na BGG jest cały wątek o tym, że w angielskim tłumaczeniu instrukcji są pewne błędy, a nawet brakuje kilku zdań. Trzeba chyba czekać na poprawioną wersję, chyba że ktoś czyta po niemiecku (niemiecka wersja jest rzekomo ok).
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Hengist

Post autor: mig »

Wookiemu i Oli też się "trochę" nie podoba ;) https://www.youtube.com/watch?v=4173yuX98HI
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Hengist

Post autor: sipio »

cactusse pisze:Gracz 1 : 3x wyjście na plażę 1A, 6 kart na ręce.
Jakim cudem 6 kart??
Trolliszcze pisze:Na BGG jest cały wątek o tym, że w angielskim tłumaczeniu instrukcji są pewne błędy, a nawet brakuje kilku zdań. Trzeba chyba czekać na poprawioną wersję, chyba że ktoś czyta po niemiecku (niemiecka wersja jest rzekomo ok).
Jeśli to się potwierdzi, to kolejny przypadek gdzie tłumacz G.Kobiela niestety nie do końca się przyłożył do roboty.
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Hengist

Post autor: predki »

Trudno powiedzieć, czy to wina tłumacza, czy kogoś, kto składał tekst. W każdym razie w niemieckiej instrukcji dostępne akcje są ponumerowane od 1-6 i wyraźnie opisane. A w angielskiej są tylko bullety i jest ich 5. Jedną akcję (dotyczącą karty eksploracji) gdzieś wcięło.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Hengist

Post autor: ChlastBatem »

Zagraliśmy w Hengist (chyba poprawnie bo sami wiecie, że instrukcja ma braki i sporo niedomówień).

Co na plus:
+ Wykonanie komponentów (oprócz pionków)

Co na minus:
- Losowość
- Czasami przez losowość tracenie całej tury gdyż brakuje karty aby ruszyć się dalej lub cokolwiek zrobić
- Granie na tzw. pałę czyli nic nie planuje bo wszystko zależy od kart
- Brak klimatu... wiedziałem, że będzie źle z wczuciem się ale nie myślałem, że aż tak
- Pionki - są paskudne. Aż się prosi o małe meple wikingów czy coś, nawet te od carcassonne byłyby już lepsze
- Koszmarna, wybrakowana instrukcja w języku angielskim
- Mało ekscytująca rozgrywka
- Upierdliwe podglądanie ścieżek do skarbów
- IMO martwa funkcja szpiega (możliwe, że jednak może opłaca się zagrywać tę akcję ale według nas chyba nie)
- Jeszcze bardziej upierdliwe przesuwanie planszy i skarbów w celu dołożenia nowej


Może trochę przesadzam ale niestety póki co mam takie odczucia. Zagraliśmy 2 razy. Ja jestem mocno rozczarowany i zrażony na ten moment. Moja luba wpisała tę pozycję do kategorii "never" (zaś patchwork uwielbia i często gramy). Zaufałem Panu Uwe i wyszło jak wyszło.
______________________________
Co do zasad. To podsumowując aby wszystko jakoś to ułożyć. Kto zna niemiecką instrukcję dobrze niech poprawi mnie.

1) W swojej turze mogę ale nie muszę wykonać 1 akcję każdym pionem ( wszystko jakby naraz, a potem kolej przeciwnika).
2) Zagranie karty joker jako szpiega wymaga poświęcenia jednej akcji, wybranego piona.
3) Można powiedzieć pass mimo, iż mógłbym wykonać ruch pionem
4) Np. Zagranie 3 jokerów do jednej trasy powoduje przesunięcie drakkara x3
5) Gdy pierwsze dwa kawałki mapy zostaną pozbawione skarbów (nie patrząc na pozycję drakkara) czyli zniknie pierwszych 8 żetonów skarbu to należy usunąć pierwszą planszę i dołożyć z prawej strony jako nową, odwróconą, a piony, które na niej się znajdowały przepadają.


PS: Mam nadzieję, że z czasem zmienię tak negatywne zdanie o tej grze.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Hengist

Post autor: mig »

sipio pisze: Jeśli to się potwierdzi, to kolejny przypadek gdzie tłumacz G.Kobiela niestety nie do końca się przyłożył do roboty.
A w których jeszcze jakieś skuchy były? Właśnie czytam kolejną jego tłumaczeniu i zastanawiam się, czy nie zwiększyć czujności :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Hengist

Post autor: predki »

Ad 5. Nigdzie w niemieckiej instrukcji nie ma o tym, że po splądrowaniu wszystkich wiosek plansza jest przekładana. Mowa jest tylko o tym, że gra się kończy, gdy nie ma już więcej skarbów do zdobycia w zasobach - nie ma już czego ułożyć na położonej planszy. Planszę przewraca się tylko, jak musi przesunąć się drakkar.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Hengist

Post autor: predki »

mig pisze:
sipio pisze: Jeśli to się potwierdzi, to kolejny przypadek gdzie tłumacz G.Kobiela niestety nie do końca się przyłożył do roboty.
A w których jeszcze jakieś skuchy były? Właśnie czytam kolejną jego tłumaczeniu i zastanawiam się, czy nie zwiększyć czujności :)
W Trambahnie zabrakło tekstu o tym, jak układać karty tramwajów do kupienia. Tak, jakby całe zdanie wyleciało z tłumaczenia. Na szczęście za wczasu to wyłapałem. Nauka na przyszłość - przy tłumaczeniu niemieckich gier z angielskiej instrukcji warto spojrzeć do niemieckiej i chociaż pobieżnie porównać tekst. Nie ma to, jak tłumaczyć z oryginału- niestety mój niemiecki ma się nijak do angielskiego. [emoji1]


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Hengist

Post autor: mikeyoski »

Cholera, sam już nie wiem co myśleć o tej grze. Gra zamówiona, czeka na wysyłkę i waham się czy darować sobie czy jednak dać jej szansę.

Tapnięte z espiątki
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Hengist

Post autor: mig »

mikeyoski pisze:Cholera, sam już nie wiem co myśleć o tej grze. Gra zamówiona, czeka na wysyłkę i waham się czy darować sobie czy jednak dać jej szansę.

Tapnięte z espiątki
Zawsze warto spróbować samemu. Na pewno nie jest to ósmy cud świata, ale słyszałem, że niektórym rozgrywki się podobają. Poza tym może się pojawią jakieś poprawione/ulepszone zasady i okaże się, że to jednak nie jest taki dramat na jaki na razie wygląda :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 479
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 391 times
Been thanked: 330 times

Re: Hengist

Post autor: cactusse »

sipio pisze:
cactusse pisze:Gracz 1 : 3x wyjście na plażę 1A, 6 kart na ręce.
Jakim cudem 6 kart??
Przepraszam, jakoś mi się uwidziało, że startuje się z czterema kartami na ręce zamiast trzech.

Anyway, zagrałem drugi raz - straszna różnica w stosunku do pierwszej partii, cały czas brakowało nam kart do przejścia dalej, co chwila lecieli Exploratorzy i łodka pruła jak torpeda, skończyło się na tym, że koledze spadli wszyscy wikingowie z planszy i resztę gry spędził na dociąganiu kart licząc na możliwość powrotu do łódki.

Wygląda na to, że wypad całą bandą na plaże najlepszym pomysłem nie jest, trzeba tu być jednak dosyć ostrożnym, w miarę możliwości trzymać zapasowego wikinga w łódce i da się odbić mając fatalne startowe karty. Aczkolwiek po partii jak wyżej można się dosyć zniechęcić do kolejnych podejść...
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Hengist

Post autor: mikeyoski »

No nic. Spróbuję. Wezmę się za niemiecką instrukcję i może coś z tego będzie :-)

Tapnięte z espiątki
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Hengist

Post autor: adikom5777 »

Mnie też żona ogarnia instrukcję po niemiecku, bo aż nie chce wierzyć, że gra może być słaba. Czasem drobna zmiana zasad może zmienić grę o 180 stopni
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Hengist

Post autor: mig »

adikom5777 pisze:Mnie też żona ogarnia instrukcję po niemiecku, bo aż nie chce wierzyć, że gra może być słaba. Czasem drobna zmiana zasad może zmienić grę o 180 stopni
Oby z sukcesem. Ale wydaje mi się (z wątków na BGG), że takich diametralnych zmian być nie powinno. Raczej to kwestia niechlujności wersji angielskiej i nieścisłości, które zawiera (np. wątpliwości do do użycia czarnej karty: zamiast, czy oprócz akcji itd). Ale nawet po zagraniu z tymi klaryfikacjami gra zyskała tylko nieco... Głowną bolączką jest (chyba) losowy dobór kart i kluczowe karty czarne.
Ja mam nadzieję po prostu, że Uwe nie za bardzo będzie chciał na tym etapie sławy pozwolić sobie na taką wpadkę i zostaną wprowadzone jakieś nowe oficjalne poprawki. Choćby w zakresie losowego doboru kart (pomysł na gorąco, bez jakiegokolwiek sprawdzenia): zrobienie zakrytej talii i puli otwartych kart z których można też dociągać, ale mniej niż normalnie.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Hengist

Post autor: palladinus »

Zapraszam do recenzji na naszym blogu Ciekawe Gry:
Zagrałem w „Hengist”
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Hengist

Post autor: Ginet »

Zapraszamy do recenzji na GamesFanatic: Hengist – nieprzemyślana wyprawa po łupy
Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Hengist

Post autor: mikeyoski »

Niedawno pojawiła się nowa instrukcja. Trochę naprawia, ale raczej gry nie uratuje. Przynajmniej teraz jest lepiej przetłumaczona.


Tutaj wersja niemiecka
ODPOWIEDZ