V-Commandos (Thibaud de la Touanne)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 754
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 171 times
Been thanked: 139 times

Re: V-Commandos

Post autor: woytas »

Zrobiłem erratę/poprawki pięciu kart.
http://www.mediafire.com/file/4v7egxbdl ... ata+PL.pdf
Można pobierać i drukować.
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: V-Commandos

Post autor: Smoku »

Dzięki.
Zalaminowałem karty i mam teraz dzięki Tobie pełną wersję pl.
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 754
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 171 times
Been thanked: 139 times

Re: V-Commandos

Post autor: woytas »

:D Ja wsadziłem w koszulki z oryginalnymi kartami. Bez laminowania. Mam nadzieję, że nie będzie więcej poprawek. :D
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 607
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: V-Commandos

Post autor: Bardok »

W końcu udało się dorwać i zagrać - no i trafiła w cel! Prosto w nazi czapkę :D
Mam tylko jeden problem/pytanie:

Jak to jest z "ułóż kafelki terenu tak, żeby wskazywały północ. Albo jestem ślepy, albo nie widziałem na kafelkach tego? Chodzi o miejsce w którym nadrukowali 2,3,4? Czy chodzi o ustawienie całego TERENU na północ gdy jest ich więcej?
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: V-Commandos

Post autor: mat_eyo »

Bardok pisze: 16 lip 2018, 13:53 Jak to jest z "ułóż kafelki terenu tak, żeby wskazywały północ. Albo jestem ślepy, albo nie widziałem na kafelkach tego?

Cytat z instrukcji:
Important: during their set up, ALL terrains must be facing
North like the compass.
Cały TEREN musi być skierowany na północ, tak jak na jego karcie. Orientacja poszczególnych kafelków nie jest ważna i ma tylko znaczenie wizualne.
hanys246
Posty: 37
Rejestracja: 22 cze 2016, 16:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: V-Commandos

Post autor: hanys246 »

Woytas, a tłumaczyłeś też karty z dodatku Secret weapons?
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: V-Commandos

Post autor: Golfang »

Smoku pisze: 20 mar 2018, 23:20 Też uważam, że Woytas odwalił kawał roboty. Już więcej nie marudzę, zresztą błędy wynikają raczej z różnych plików źródłowych. Na przykład zamiast karty Stukas mam Bomber ( inny rysunek) tekst na szczęście jest taki sam.Jeszcze raz dzięki.
A jak ten głupi szukałem "Stukas" w misji treningowej nr 2.... chyba z 5 razy przeszukiwałem talię - potem 2 razy liczyłem karty i sprawdzałem czy mam właściwą ilość kart względem instrukcji... No to wydawca dał ciała.... No nic dobrze wiedzieć, że to tylko pomyłka a nie jakieś braki. Jest takich pomyłek więcej?
----------------
10% flamberg.com.pl
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: V-Commandos

Post autor: Golfang »

Przebrnąłem przez drugą misję treningową - i mam pytanie. W trzeciej rundzie wchodzi mój komandos (saper) na średni kafelek z celem (korzystam z ruchu ostrożnego 2AP) - jest tam trzech faszystów. Rzucam kośćmi i wypada że jeden mnie zauważył. I co teraz?
1. Włącza się alarm
2. Faszyści na razie nie strzelają (bo jest faza RUCH COMMANDOSÓW) - nie otrzymują strzału okazyjnego (dostaliby go gdybym wchodząc był widoczny ale nie byłem)
3. Zakładam ładunek - 0 AP
4. Drugi mój komandos (oficer) otwiera klapę w podłodze (1AP)
5. Drugi mój komandos (oficer) schodzi po schodach (1AP)

Czy to co opisałem powyżej jest ok?

6. Zaczyna się faza NIEMIASZKÓW
7. Ponieważ jest alarm włączony - dochodzi 2 złych panów - w sumie jest ich już 5.
8. Każdy z nich strzela do mojego sapera - saper ginie...
9. Zaczyna się faza końcowa - wygrywam scenariusz... (w celach było 1. założyć ładunek 2. co najmniej jeden komandos musi zejść po schodach)

Czy wszystko dobrze zrozumiałem i rozegrałem?
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Abidarius
Posty: 120
Rejestracja: 13 lut 2015, 12:58
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: V-Commandos

Post autor: Abidarius »

To nie jest pomyłka wydawcy, tylko zmiana z drugiego wydruku. Tłumaczyli to na stronie, że było dziwne, że niemieckie jednostki same bombardują własne pozycje i dlatego zmienili nazwy niektórych kart (chyba 2 o ile pamiętam).
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: V-Commandos

Post autor: Golfang »

No i jeszcze jedno pytanie...
Czy zdolność oficera - powoduje włączenie alarmu?
Oficer ma Stena - strzelając nie włącza się alarm - czy tak?
Ale jeśli pozostali komandosi strzelają a na ich broni jest ikonka alarmu - to powoduje to jego włączenie?
----------------
10% flamberg.com.pl
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: V-Commandos

Post autor: Golfang »

woytas pisze: 24 mar 2018, 20:55 Zrobiłem erratę/poprawki pięciu kart.
http://www.mediafire.com/file/4v7egxbdl ... ata+PL.pdf
Można pobierać i drukować.
Wielkie dzięki za tłumaczenia...
Czy planujesz dodać też secret weapons?
----------------
10% flamberg.com.pl
byczeks
Posty: 11
Rejestracja: 08 wrz 2011, 16:38

Re: V-Commandos

Post autor: byczeks »

Dopiero zaczynam w to grać, ale wg. mnie wszystko zrobiłeś dobrze. U mnie tez zawsze saper ginie w tym treningu. Kilka razy podchodziłem na różne sposoby, ale niestety Niemcy zawsze udało się go odstrzelić.
Co do broni, to oczywiście jeśli komandos strzela z broni na której jest głośniczek to wywołuje ona alarm, dodatkowo jak jest oprócz głośniczka oko to strzelający komandos jest w momencie strzału zauwazony przez wroga. Sten oficera jest bronią cichą, zapewne wyposażoną w tłumik, stąd strzał z niego nie powoduje alarmu ani ujawnienia pozycji oficera.
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: V-Commandos

Post autor: Golfang »

Rozegrałem właśnie pierwszy scenariusz - GREEN.

Zakładam, że skoro są tam 3 cele do zniszczenia (3 niebieskie trójkątu z czerwonym X) to muszę użyć w sumie 3 sztuk TNT - i to nei problem bo wyleciały mi z niemieckich truposzy. Jednak zastanawia mnie jedno czy jak wykonam akcję założenia TNT to automatycznie ten niebieski znacznik zdejmowany jest z gry? Czy włącza się alarm? Czy tylko kładę żeton TNT na tym niebieskim trójkącie i gram dalej... jeśli tak to niemiaszki nie potrafią zdjąć tego TNT z trójkąta (a to głupole) :)

Kolejna rzecz - jeśli założyłem blokadę na SAMOCHODZIK (łomem) - za barykadą uzbierało mi się 5 chłopa (było 3 i jak jest włączony alarm dodałem 2) to oni wszyscy na raz wlewają się do pomieszczenia (tyle ile jest znaczników pól na lokacji) czy wchodzą pojedynczo? Instrukcja chyba nic na ten temat nie mówi - kiepska ta instrukcja.

No i najważniejsza rzecz. Podczas startu misji podane jest że mam rozstawić Niemców z karabinem MP40 (czyli 2 białe kropeczki). Jednak podczas dodawania nowych germańców, losuję żeton z worka - wyciągam zwykłego żołnierza - nie specjalistę - no i teraz pytanie on wchodzi z mauserem czy mp40? Żetony są dwustronne... cholera tego też nie znalazłem w instrukcji...
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 754
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 171 times
Been thanked: 139 times

Re: V-Commandos

Post autor: woytas »

Golfang pisze: 30 paź 2018, 21:39 Rozegrałem właśnie pierwszy scenariusz - GREEN.
Zakładam, że skoro są tam 3 cele do zniszczenia (3 niebieskie trójkątu z czerwonym X) to muszę użyć w sumie 3 sztuk TNT...
Nie. Cele oznaczone w taki sposób nie mogą zostać zniszczone (instrukcja, str.9)
Celem jest zdobycie tajnych dokumentów, więc po co je wysadzać.
Golfang pisze: 30 paź 2018, 21:39 Kolejna rzecz - jeśli założyłem blokadę na SAMOCHODZIK (łomem) - za barykadą uzbierało mi się 5 chłopa (było 3 i jak jest włączony alarm dodałem 2) to oni wszyscy na raz wlewają się do pomieszczenia (tyle ile jest znaczników pól na lokacji) czy wchodzą pojedynczo?
Wchodzi ich tylu naraz ile jest wolnych pól na kaflu (instrukcja, str.11)
Golfang pisze: 30 paź 2018, 21:39 No i najważniejsza rzecz. Podczas startu misji podane jest że mam rozstawić Niemców z karabinem MP40 (czyli 2 białe kropeczki). Jednak podczas dodawania nowych germańców, losuję żeton z worka - wyciągam zwykłego żołnierza - nie specjalistę - no i teraz pytanie on wchodzi z mauserem czy mp40? Żetony są dwustronne... cholera tego też nie znalazłem w instrukcji...
Nie masz ich losować, masz wziąć odpowiednią liczbę żetonów wrogów i położyć ich w odpowiednich miejscach, stroną MP40 do góry.

Ja natomiast mam inną zagwozdkę - czy jak komandos podkładający ładunek wybuchowy zginie, to czy inny komandos może go zdetonować? Założyłem, że tak - biorą udział w tej samej misji, na małym terenie - ale pewien nie jestem.
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: V-Commandos

Post autor: Golfang »

woytas pisze: 02 lis 2018, 20:55
Golfang pisze: 30 paź 2018, 21:39 Rozegrałem właśnie pierwszy scenariusz - GREEN.
Zakładam, że skoro są tam 3 cele do zniszczenia (3 niebieskie trójkątu z czerwonym X) to muszę użyć w sumie 3 sztuk TNT...
Nie. Cele oznaczone w taki sposób nie mogą zostać zniszczone (instrukcja, str.9)
Celem jest zdobycie tajnych dokumentów, więc po co je wysadzać.
Golfang pisze: 30 paź 2018, 21:39 Kolejna rzecz - jeśli założyłem blokadę na SAMOCHODZIK (łomem) - za barykadą uzbierało mi się 5 chłopa (było 3 i jak jest włączony alarm dodałem 2) to oni wszyscy na raz wlewają się do pomieszczenia (tyle ile jest znaczników pól na lokacji) czy wchodzą pojedynczo?
Wchodzi ich tylu naraz ile jest wolnych pól na kaflu (instrukcja, str.11)
Golfang pisze: 30 paź 2018, 21:39 No i najważniejsza rzecz. Podczas startu misji podane jest że mam rozstawić Niemców z karabinem MP40 (czyli 2 białe kropeczki). Jednak podczas dodawania nowych germańców, losuję żeton z worka - wyciągam zwykłego żołnierza - nie specjalistę - no i teraz pytanie on wchodzi z mauserem czy mp40? Żetony są dwustronne... cholera tego też nie znalazłem w instrukcji...
Nie masz ich losować, masz wziąć odpowiednią liczbę żetonów wrogów i położyć ich w odpowiednich miejscach, stroną MP40 do góry.

Ja natomiast mam inną zagwozdkę - czy jak komandos podkładający ładunek wybuchowy zginie, to czy inny komandos może go zdetonować? Założyłem, że tak - biorą udział w tej samej misji, na małym terenie - ale pewien nie jestem.
Punkt ostatni chodziło mi o to czy później podczas losowania żołnierza (ci co wyskakują z czarnych ciężarówek) to mam ich kłaść z mauserem czy mp40?
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 754
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 171 times
Been thanked: 139 times

Re: V-Commandos

Post autor: woytas »

Kładziesz ich tak, jak ich wylosujesz.
Tak wcześniej napisałeś pytanie, że sądziłem, że chodzi ci o przygotowanie scenariusza.
byczeks
Posty: 11
Rejestracja: 08 wrz 2011, 16:38

Re: V-Commandos

Post autor: byczeks »

woytas pisze: 03 lis 2018, 00:47 Kładziesz ich tak, jak ich wylosujesz.
Tyle, że nawet jak losujesz z worka to możesz mieć wpływ na to jaką stroną „chcesz” położyć, ponieważ żetony z jednej strony mają zaokrąglony rant a z drugiej są bardziej proste. Żeby było bardziej losowo, to po wylosowaniu żołnierza możesz rzucić żetonem jak monetą i tak jak upadnie to tą stroną go położyć.
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 607
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: V-Commandos

Post autor: Bardok »

Wątpię, żeby inny komandos mógł wysadzić ładunek, który podłożył kolega. Detonatory wtedy były bardzo ograniczone i ciężko wyobrazić sobie jak inny mógłby to zrobić.
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 754
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 171 times
Been thanked: 139 times

Re: V-Commandos

Post autor: woytas »

Bardok pisze: 03 lis 2018, 09:35 Wątpię, żeby inny komandos mógł wysadzić ładunek, który podłożył kolega. Detonatory wtedy były bardzo ograniczone i ciężko wyobrazić sobie jak inny mógłby to zrobić.
Czyli, ułatwiałem sobie grę :mrgreen: Ale nie zawsze. Zdarzało mi się też zdetonować ładunek z komandosem na tym samym kaflu (poświęcał się dla misji). Na BGG też nikt o to nie pytał, widać tylko dla mnie było to niejasne.
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 607
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: V-Commandos

Post autor: Bardok »

Akurat detonacja samobójcza jest w klimacie, więc popieram! :D
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: V-Commandos

Post autor: jnowaczy »

zastanawiam sie nad kupnem tej gry, mozecie mi odpowiedziec czy ten dodatek secret weapons jest niezbedny czy spokojna bez niego mozna sie obejsc ?
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: V-Commandos

Post autor: mauserem »

jnowaczy pisze: 14 lis 2018, 08:29 zastanawiam sie nad kupnem tej gry, mozecie mi odpowiedziec czy ten dodatek secret weapons jest niezbedny czy spokojna bez niego mozna sie obejsc ?
Nie, nie jest to zestaw naprawczy, jeśli to masz na myśli. Nie jest to też jakiś ewidentnie wycięty kawałek gry, którego brak boleśnie jest odczuwalny w podstawce.
Po prostu masz jeszcze więcej dobrego, czyli:
3 nowe postacie (operator moździerza, oficera wywiadu, i "rzeźnika" - sprawnego w nożu)
15 dodatkowych kafli terenu (13 nowych)
5 nowych operacji
możliwość gry 6 postaciami
oraz 18 nowych wydarzeń
z ciekawostek:
masz do dyspozycji "panzerfausta"
w grze pojawiają się bezzałogowe czołgi "goliath"

więc decyzja o zakupie związana jest jedynie z dostępnością oraz faktem czy da się optymalizować zakup (korzystna cena kompletu)
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: V-Commandos

Post autor: jnowaczy »

Dziękuję bardzo, w sumie rzeznikiem by zagral
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: V-Commandos

Post autor: Andy »

mauserem pisze: 14 lis 2018, 09:09w grze pojawiają się bezzałogowe czołgi "goliath"
Jaki tam czołg? 1,5 metra długości! :wink: Samobieżna mina i tyle. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: V-Commandos

Post autor: mauserem »

Andy pisze: 14 lis 2018, 09:50
mauserem pisze: 14 lis 2018, 09:09w grze pojawiają się bezzałogowe czołgi "goliath"
Jaki tam czołg? 1,5 metra długości! :wink: Samobieżna mina i tyle. :)
ciiii.... na wyobraźnię zadziałać chciałem
Goliath - Leichter Ladungsträger Sd.Kfz.302, albo 303 - wydało mi się zbyt lakoniczne ;)
ODPOWIEDZ