V-Commandos (Thibaud de la Touanne)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
hanys246
Posty: 37
Rejestracja: 22 cze 2016, 16:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: V-Commandos

Post autor: hanys246 »

Jak grałem wczoraj w podstawkę. Czy ktoś w kartach wydarzeń ma zamiast karty "stukas" kartę "bomber"? Opis kart ten sam, ale instrukcja mówi o pierwszej z nich, to jakaś pomyłka wydawcy?
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 755
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 173 times
Been thanked: 139 times

Re: V-Commandos

Post autor: woytas »

Odpowiedź na swoje pytanie znajdziesz w tym temacie. Wystarczy poczytać.
Awatar użytkownika
Abidarius
Posty: 120
Rejestracja: 13 lut 2015, 12:58
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: V-Commandos

Post autor: Abidarius »

hanys246 pisze: 26 gru 2018, 15:03 Jak grałem wczoraj w podstawkę. Czy ktoś w kartach wydarzeń ma zamiast karty "stukas" kartę "bomber"? Opis kart ten sam, ale instrukcja mówi o pierwszej z nich, to jakaś pomyłka wydawcy?
Sztukas był w pierwszej edycji gry, później autorzy zmienili na bombowiec, bo było to dla nich trochę dziwne, że niemiecki bombowiec atakuje własne pozycje.
hanys246
Posty: 37
Rejestracja: 22 cze 2016, 16:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: V-Commandos

Post autor: hanys246 »

Dziękuję. Woytas, będziesz coś działał w kwestii tłumaczenia dodatku?
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 755
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 173 times
Been thanked: 139 times

Re: V-Commandos (Thibaud de la Touanne)

Post autor: woytas »

A o który dodatek pytasz?
hanys246
Posty: 37
Rejestracja: 22 cze 2016, 16:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: V-Commandos (Thibaud de la Touanne)

Post autor: hanys246 »

Secret weapons.
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 755
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 173 times
Been thanked: 139 times

Re: V-Commandos (Thibaud de la Touanne)

Post autor: woytas »

Mam przetłumaczoną instrukcję. Kart nie ruszałem.
hanys246
Posty: 37
Rejestracja: 22 cze 2016, 16:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: V-Commandos (Thibaud de la Touanne)

Post autor: hanys246 »

Będziesz udostępniał?
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 755
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 173 times
Been thanked: 139 times

Re: V-Commandos (Thibaud de la Touanne)

Post autor: woytas »

Może po nowym roku.
shuji
Posty: 1280
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: V-Commandos (Thibaud de la Touanne)

Post autor: shuji »

z tego co widzę, jest nowa kampania tej gry na KS. Temat mocno stary, więc pozwolę sobie odświeżyć. Znacie, graliście? Jakieś ogólnie gra ma opinie, ktoś coś wie ?
sasquach
Posty: 1823
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: V-Commandos (Thibaud de la Touanne)

Post autor: sasquach »

shuji pisze: 30 mar 2021, 10:37 Jakieś ogólnie gra ma opinie, ktoś coś wie ?
https://boardgamegeek.com/boardgame/163474/v-commandos
Ogólnie chwalą. Ja czekam na assassin's creed opartego na tej samej mechanice.
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 563 times

Re: V-Commandos (Thibaud de la Touanne)

Post autor: 612 »

Grałem i sprzedałem. Bardzo fajna instrukcja, krok po kroku zapoznająca z mechanizmami rozgrywki. Aż dziw, że to tak rzadko powielana praktyka w innych planszówkach.
Co do samej gry - zawsze lubiłem serię Commandos na PC i generalnie skradanki. V-Commandos mocno próbuje to odzwierciedlić na planszy i naprawdę ciężko mi się jej czepić poza sprawą fundamentalną, jaką jest jak dla mnie po prostu brak możliwości przerzucania tych mechanizmów na planszówkę. Nic V-Commandos tu nie zarzucę, bo po prostu nie mam pojęcia, jak można by było to zrobić lepiej. A tu niestety w konsekwencji wchodzą kostki - niby samo w sobie nic złego dopóki nie zdasz sobie sprawy z tego, że gra tak naprawdę ma dwa oblicza - albo rzuty Ci "powchodzą" i przejdziesz scenariusz po cichu (co niby powinno być satysfakcjonujące, a sprowadza się do przesuwania żetonów po planszy zgodnie z założonym planem i turlaniu, bo dopóki Cię nie wykryją to po prostu nic się nie dzieje, gra nijak nie zaskakuje) albo ktoś Cię dojrzy, załącza się alarm, wylewają się Niemcy i w zasadzie jest po sprawie, chyba że wykryją Cię na tyle późno, że będziesz w okolicy alarmu i dasz radę go wyłączyć, ale i wtedy plansza potrafi być tak zalana wrażym elementem, że i to nie wystarczy bo zwyczajnie nie dasz rady przetrzymać jednej tury biorąc na klatę 20 strzałów.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5230
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1826 times
Kontakt:

Re: V-Commandos (Thibaud de la Touanne)

Post autor: Gambit »

shuji pisze: 30 mar 2021, 10:37 z tego co widzę, jest nowa kampania tej gry na KS. Temat mocno stary, więc pozwolę sobie odświeżyć. Znacie, graliście? Jakieś ogólnie gra ma opinie, ktoś coś wie ?
Mam u siebie na kanale recenzję. Linkowałem ją tu na trzeciej, czy czwartej stronie
cvahoo
Posty: 17
Rejestracja: 01 lis 2020, 10:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: V-Commandos (Thibaud de la Touanne)

Post autor: cvahoo »

Zastanawiam się nad wersją all in z KS. Z figurkami wychodzi ok. 1000zł, bez nich 600-700zł (+100zł za dodatkowe kafle terenu z Miniature Box). Niby 85 miniaturek to nie jest mało, ale 300zł piechotą nie chodzi (w tej cenie można np. kupić inny dobry tytuł planszówkowy) a dodatkowy plastik w planszówkach jakoś nigdy nie był mi potrzebny do szczęścia.

Grał ktoś w trybie solo? Na BGG są pochlebne recenzje tego trybu. Jak znam żonę i jej "zainteresowanie" tematem 2WŚ, to tylko solo mi pozostanie.
dannte
Posty: 725
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 420 times

Re: V-Commandos (Thibaud de la Touanne)

Post autor: dannte »

cvahoo pisze: 31 mar 2021, 17:32Niby 85 miniaturek to nie jest mało, ale 300zł piechotą nie chodzi (w tej cenie można np. kupić inny dobry tytuł planszówkowy) a dodatkowy plastik w planszówkach jakoś nigdy nie był mi potrzebny do szczęścia.
Ja prawdę mówiąc nie widzę sensu miniaturek w tego typu grze - przeciwnicy tylko umownie zajmują konkretne miejsce (plansza jest podzielona na dość duże obszary), wszyscy są na jeden strzał, więc mogą wypaść zaraz po wejściu do gry (jest spora rotacja przeciwników). No i przesuwają się zawsze o jedno pole. Miniaturki mi by bardziej przeszkadzały niż służyły.
cvahoo pisze: 31 mar 2021, 17:32 Grał ktoś w trybie solo? Na BGG są pochlebne recenzje tego trybu. Jak znam żonę i jej "zainteresowanie" tematem 2WŚ, to tylko solo mi pozostanie.
To jest pełen co-op, nie wiem czy jest jakaś kampania przeznaczona dla jednego komandosa (a'la Wolfenstein). Z reguły raczej grasz ekipą 2, 3 albo 4. Ale mnie się zawsze podobało. Gra potrafi miejscami być zbyt abstrakcyjna, ale można na różne rzeczy przymknąć oko.
Są postacie, które robią mniej niż pozostali (np. Snajper albo Oficer), więc idealnie nadają się jako wsparcie przy grze solo.

EDIT: Doczytałem na KS, że z nowym dodatkiem wchodzi tryb Samotnego Wilka, którego nie znam, więc nie mogę nic na ten temat powiedzieć.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: V-Commandos (Thibaud de la Touanne)

Post autor: Leviathan »

shuji pisze: 30 mar 2021, 10:37 z tego co widzę, jest nowa kampania tej gry na KS. Temat mocno stary, więc pozwolę sobie odświeżyć. Znacie, graliście? Jakieś ogólnie gra ma opinie, ktoś coś wie ?
Podrzucam link do mojej recenzji bo nie wrzucałem jeszcze do tego wątku:

Wojennik TV # 66: V-Commandos - recenzja (PL)
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: V-Commandos (Thibaud de la Touanne)

Post autor: Yuri »

Leviathan pisze: 31 mar 2021, 22:40 ...
Podrzucam link do mojej recenzji bo nie wrzucałem jeszcze do tego wątku:

Wojennik TV # 66: V-Commandos - recenzja (PL)
Oglądnąłem, dzięki za czas i pracę oczywiście. Powiedz proszę, czy masz jakieś nowe wnioski i konstatacje, co do gry od premiery filmu tj. od 2018 roku ? Grałeś w dodatek z drugiej kampanii KS ? Grasz w ogóle nadal ?

Co sądzicie o praktyczności figurek w tej grze ? Czy nie lepsze są same żetony, bo przecież mają dwie strony i oznaczenie odkryty/zakryty komandos. Jak to rozwiązano przy figurkach ?
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: V-Commandos (Thibaud de la Touanne)

Post autor: Leviathan »

Dzięki za komentarz! Niestety od dłuższego czasu nie grałem, a nowszej wersji nie mam. Po przygotowaniu recenzji grywałem od czasu do czasu i dobrze się przy tym bawiłem.
ODPOWIEDZ