Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: VincentVega »

A ja mam pytanie z innej beczki. Kupiłem Big Boxa najnowszego. Oprócz wersji podstawowej gramy w następujące dodatki:

*Karczmy i katedry
*Kupcy i budowniczowie
*Opat
*Rzeka
*Kręgi w zbożu

reszta jakoś nam nie podeszła. A jak u Was to wygląda ? Poza tym czy warto dołożyć kafle z pozostałych dodatków (jako kafle nie zwracając uwagi na zasady, np. maszyna latająca, oczywiście z dodatkiem prom może być problem, chyba że uznać że jedna droga się kończy a druga zaczyna) ???
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Haloon »

My gramy z wszystkimi dodatkami (co kto lubi) ale w innej sytuacji nie usuwalibyśmy kafelków, - zawsze to te kilka tur więcej :)
Awatar użytkownika
Geoburak
Posty: 323
Rejestracja: 29 wrz 2017, 14:32
Has thanked: 12 times
Been thanked: 11 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Geoburak »

hej. jakie są zasady dodatkowego kafelka labirynt?
Awatar użytkownika
Geoburak
Posty: 323
Rejestracja: 29 wrz 2017, 14:32
Has thanked: 12 times
Been thanked: 11 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Geoburak »

hej. jakie są zasady dodatkowego kafelka labirynt?
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 330
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: skiba »

Geoburak pisze: 27 lip 2018, 08:22 hej. jakie są zasady dodatkowego kafelka labirynt?
Jeżeli się nie mylę to Labirynt jest skrzyżowaniem, które nie kończy dróg, które w to skrzyżowanie wpadają .Czyli innymi słowami - możesz mieć 4-nitkową drogę, która będzie się liczyła jako jedna droga.
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
paatitu
Posty: 1
Rejestracja: 09 wrz 2018, 19:23

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: paatitu »

Dzień dobry,

Czy ma ktoś z Państwa ma sprzedaż starą wersję dodatku nr2 Kupcy i budowniczowie? Z ogromną chęcią odkupię ten dodatek, bo mój zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach pozostawiając po sobie smutek niepojęty 😉
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: matten »

Czy ktoś zorientowany w temacie mógłby mi podpowiedzieć, która "wariacja" na temat Carcassonne chodzi najlepiej na dwie osoby? Gdzieś czytałem, że we dwóch najlepiej gra się w Carcassonne Gorączka Złota, prawda to?
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Carcassonne Druga Edycja - Dodatki

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

paatitu pisze: 09 wrz 2018, 19:41 Dzień dobry,

Czy ma ktoś z Państwa ma sprzedaż starą wersję dodatku nr2 Kupcy i budowniczowie? Z ogromną chęcią odkupię ten dodatek, bo mój zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach pozostawiając po sobie smutek niepojęty 😉
Ja połączyłem starą z nową i dla mnie jest ok.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Kin@a »

Ja zamierzam skompletować druga edycję z takimi dodatkami, jakich nie było w I ed.
Jak na razie z dużych to jedynie Cyrk się kwalifikuje ale z minidodatków szczególnie ciekawie wygląda The Barber-Surgeons
Grał ktoś z nim?
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: KozaK69 »

Barber-Surgeons ma jedną dużą (jak dla mnie) wadę - przy większej ilości kafelków łatwo przegapić kiedy jest dostępna wolna łaźnia, do której trzeba skierować meepla.
Tak poza tym jest ok, mechanizm, w którym trzeba uważać żeby nie zablokować sobie meepla, albo specjalnie zamknąć komuś obszar, tak żeby jego pionek został zablokowany dodaje grze kolorytu i (czasem negatywnej) interakcji.
Osobiście z minidodatków do nowej edycji polecam Klasztory Niemieckie, bo wyglądają naprawdę bardzo ładnie oraz Drzewka owocowe, które dodają fajną mechanikę kolekcji setów.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Kin@a »

Klasztory niemieckie były w I ed. więc nie kupię ale drzewa owocowe owszem.
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: vincentblack »

Kin@a pisze: 01 lut 2019, 02:22 Klasztory niemieckie były w I ed. więc nie kupię ale drzewa owocowe owszem.
Niemieckie klasztory wyszły też w drugiej edycji: https://mepel.pl/carcassonne-niemieckie ... uga-edycja
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Kin@a »

vincentblack pisze: 01 lut 2019, 07:51
Niemieckie klasztory wyszły też w drugiej edycji: https://mepel.pl/carcassonne-niemieckie ... uga-edycja
Wiem, jednak ja mam pierwszą edycję z większością dodatków (co prawda zamiast niemieckich to mam w niej belgijskie klasztory).

Teraz jednak chcę zrobić wersję dla dwóch graczy, złożoną z samych dodatków do drugiej edycji: myślę, że nie docelowo nie przekroczę 70 kafli

Na razie
cyrk - 20
festival - 10
łaźnie - 6
drzewa - 6
plus co tam jeszcze się ciekawego ukaże...
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: noowy »

W końcu się złamałem i zamówiłem od razu 12 mini-dodatków do różnych wersji Carcassonne.
Rozpakowałem, zakoszulkowałem, tak sobie siedzę i patrzę na te około 70 kafelków, 2 pionki oraz garść żetonów i tak mi się smutno zrobiło - wydałem na to prawie 250 PLN i chyba zaczynam wątpić w swoją poczytalność.
Ktoś mnie pocieszy i przekona, że ten zakup jednak miał sens? :)
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Banan2 »

noowy pisze: 23 lut 2019, 12:40 W końcu się złamałem i zamówiłem od razu 12 mini-dodatków do różnych wersji Carcassonne.
Rozpakowałem, zakoszulkowałem, tak sobie siedzę i patrzę na te około 70 kafelków, 2 pionki oraz garść żetonów i tak mi się smutno zrobiło - wydałem na to prawie 250 PLN i chyba zaczynam wątpić w swoją poczytalność.
Ktoś mnie pocieszy i przekona, że ten zakup jednak miał sens? :)
Nie miało sensu. Carcassonne ma sporo dużych fajnych dodatków, które w zupełności wystarczają. Te małe, za taką cenę to jest skok na kasę.
Pozdrawiam
P.S. Sorry, że nie pocieszyłem.
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 310 times
Been thanked: 343 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: tomb »

Mini dodatki są raczej ostatnie w kolejce do zakupów. Ja je sobie powoli zbieram, ale mając wszystkie duże rozszerzenia, wolę kupić inną wersję Carca, a minisy tylko jeśli jest okazja dorzucić koszyka.

No i dodatek dodatkowi nierówny. Te z agresywnymi kafelkami są całkiem ciekawe (jeśli ktoś toleruje wredne zagrania w C.) Fantomy, dodatkowe pionki do użycia prócz zwykłych, to też ciekawy pomysł. Zwykłe mini kafelkowe to tylko ciekawostka - fajnie mieć, ale nie wpływają one znacząco na obraz całej partii.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: noowy »

Wszystkie duże dodatki do II edycji już mam, wszystko z serii around the world + SW też. Myślę czy próbować zdobyć pozostałe starsze tytuły w serii.

Kupując BigBoxa 6 miałem wrażenie, że zrobiłem bardzo dobry deal.
Kupując pozostałe gry z serii miałem wątpliwości czy na pewno potrzebowałem kolejny raz prawie tej samej gry.
Kupując duże dodatki miałem wrażenie, że przepłaciłem.
Kupując zestaw-mini dodatków mam wrażenie, że chyba upadłem na głowę i aż musiałem się na forum wyżalić.
Chciałbym też kupić kafelki z Essen, ale na szczęście ceny są tak absurdalne, że jednak zdrowy rozsądek póki co wygrywa.

Zagraliśmy z owocami, labiryntem i 2 kafelkami Spiel Doch - owocki super, labirynt fajny, spiel doch taki sobie.
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: WieszKto »

Gram rodzinnie w Carcassonne z 3 dodatkami karczmy i katedry, kupcy i budowniczowe oraz Hrabia król rzeka. Rozgrywka znacznie się wydluzyla i wspólnie uznaliśmy że ta ilość kafelków w zupełności nam wystarczy. Wiadomo kusi mieć wszystko ale uznaliśmy że lepiej więcej małych tytułów niż jeden kolos. Oczywiście szanuje odmienne opinie :) Pozdrawiam i udanych partii życzę :)
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: noowy »

Akurat tu się zgadzamy :P
Na wrzucaniu wszystkiego co posiadam do jednej rozgrywki naciąłem się już dawno temu, wychodzi długaśna kobyła, ciężko ogarnąć pole gry i zaczynają się pojawiać wątpliwości co do zasad. Imho 2-3 duże dodatki na raz to max. Trzeba też z sensem je dobierać bo niektóre dodatki nie bardzo do siebie pasują. Ja za każdym razem staram się grać w miarę możliwości innym zestawem dodatków, mocno to też zależy od tego jacy współgracze.

Niestety wraz z kolejnymi dodatkami w kolekcji syndrom musisz mieć je wszystkie jest coraz silniejszy i człowiekowi zaczyna odbijać.
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Acownik »

noowy pisze: 23 lut 2019, 20:04
Niestety wraz z kolejnymi dodatkami w kolekcji syndrom musisz mieć je wszystkie jest coraz silniejszy i człowiekowi zaczyna odbijać.
W ogóle dodatki do gier powinny być zakazane.

A tak na serio, to zawsze mnie ciekawiło, jak wygląda partia Carcassonne ze wszystkimi dodatkami, choćby tylko dużymi. Przypuszczam, że z części możliwości człowiek nawet nie będzie w stanie skorzystać, bo zapomni, że takowe ma.
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: noowy »

Tutaj chłopaki zagrali ze wszystkimi dodatkami dostępnymi w 2016 (na końcu jest lista):
https://youtu.be/EHIhpo_btfk
Grali w 5 osób przez 2 dni (14h) :)
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: Palmer »

noowy pisze: 23 lut 2019, 16:40 Chciałbym też kupić kafelki z Essen, ale na szczęście ceny są tak absurdalne, że jednak zdrowy rozsądek póki co wygrywa.
Dzięki za cynk, ceny są faktycznie kolekcjonerskie, a kojarze że ze Spiel '15 na pewno mam 1 sztukę. Jakbyś oszalałto daj znać ;)
saek1985
Posty: 3
Rejestracja: 30 mar 2019, 17:59

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: saek1985 »

skiba pisze: 27 lip 2018, 08:58
Geoburak pisze: 27 lip 2018, 08:22 hej. jakie są zasady dodatkowego kafelka labirynt?
Jeżeli się nie mylę to Labirynt jest skrzyżowaniem, które nie kończy dróg, które w to skrzyżowanie wpadają .Czyli innymi słowami - możesz mieć 4-nitkową drogę, która będzie się liczyła jako jedna droga.
Witam. Z tego co wiem, labirynt ma jeszcze inne zastosowanie. To znaczy jest traktowany jako skrzyżowanie, ale jak to labirynt, nie wiadomo, która droga jest czyja. Można przyłączać się z czterech stron, mimo że już ktoś stoi z innej strony labiryntu (można również na samym labiryncie postawić podwładnego). Po zamknięciu wszystkich stron labiryntu, droga jest podliczana w standardowy sposób, wygrywa ten kto ma większość i dostaje dodatkowo 2 punkty za każdego podwładnego stojącego na drogach połączonych z labiryntem, zarówno za swojego jak i innych graczy.
KozaK69 pisze: 31 sty 2019, 15:01 Barber-Surgeons ma jedną dużą (jak dla mnie) wadę - przy większej ilości kafelków łatwo przegapić kiedy jest dostępna wolna łaźnia, do której trzeba skierować meepla.
Tak poza tym jest ok, mechanizm, w którym trzeba uważać żeby nie zablokować sobie meepla, albo specjalnie zamknąć komuś obszar, tak żeby jego pionek został zablokowany dodaje grze kolorytu i (czasem negatywnej) interakcji.
Osobiście z minidodatków do nowej edycji polecam Klasztory Niemieckie, bo wyglądają naprawdę bardzo ładnie oraz Drzewka owocowe, które dodają fajną mechanikę kolekcji setów.
Mam pytanka.
Czy klasztory niemieckie, nie zdobywają zbyt dużo punktów na koniec gry? (Mam na myśli grę z dużą ilością dodatków, np. wszystkie duże i 15 mini dodatków, to jest jakieś 350 płytek)

Czy po ukończeniu drogi, miasta lub klasztoru, do łaźni za każdym razem wędruje wóz? Bez względu na to czy jest zabierany do rezerwy czy przejeżdża na inną drogę, miasto czy też klasztor? Podejrzewam, że za każdym razem wędruje do łaźni, ale sam już nie wiem co o tym myśleć. A gdy chcemy postawić zamek po ukończeniu małego miasta, podwładny powinien iść do łaźni zamiast na zamek? Z tymi mini dodatkami nie do końca jest wszystko jasne.. Zna ktoś odpowiedzi na te pytania?
Pozdrawiam..
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: KozaK69 »

saek1985 pisze: 31 mar 2019, 13:12 Czy klasztory niemieckie, nie zdobywają zbyt dużo punktów na koniec gry? (Mam na myśli grę z dużą ilością dodatków, np. wszystkie duże i 15 mini dodatków, to jest jakieś 350 płytek)
Jak dla mnie jest ok. Mamy niecałe 300 płytek i na koniec gry zdobywamy 500-600 pkt. z czego za klasztory niemieckie wpada ok. 30-40. Sęk w tym, że żeby zdobyć za nie dużo punktów to muszą stać gdzieś w centrum mapy, czyli trzeba je wylosować na początku i zamrozić sobie meepla na całą grę.
MadejZO
Posty: 76
Rejestracja: 22 wrz 2018, 10:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Carcassonne (Klaus-Jürgen Wrede)

Post autor: MadejZO »

My posiadamy big boxa więc zazwyczaj : 2 duże dodatki i 5 małych. Wychodzi tak ok 1h gry. Ponad 300 pkt wychodzi. Więcej to już się za dużo robi jak gramy w dwójkę.
ODPOWIEDZ