Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: FortArt »

Obrazek
Jakoś głucho i cicho na forum, a gra już w przedsprzedaży jest i to polskie wydanie Rebela.

Zestaw map nr 5 do Ticket to Ride (Wsiąść do Pociągu). Wielka Brytania, gdzie trzeba zdobywać technologie by budować trasy dłuższe niż dwa wagoniki i Pensylwania, gdzie budowa tras daje udziały w liniach kolejowych.

https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... ed-kingdom

Znów dwustronna mapa i to cieszy. I chyba dość innowacyjna jak na serię TtR.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: rastula »

taki ticket 2 ride meets Railways of the World

wejdę w to...
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: tomb »

FortArt pisze:Jakoś głucho i cicho na forum
A bo co tu mówić? Must have.
Co prawda chętnie przyjąłbym mapę na 2-3 graczy, ale dobre i to.

Na stronie wydawcy są zasady.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Bogus_law
Posty: 106
Rejestracja: 24 mar 2005, 15:37
Lokalizacja: Poznań

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: Bogus_law »

Odżywa we mnie nadzieja co do tego tytułu :)
1. Mathematics is the language of nature.
2. Everything around us can be represented and understood through numbers.
3. If you graph these numbers, patterns emerge. Therefore: There are patterns everywhere in nature.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: FortArt »

Pensylwania - już Holandia była dla mnie losówką. Absolutnie nie do ogarnięcia kto ile ma pieniędzy i ile z tego będzie punktów. A tu będzie to razy 9. I z tego co widzę to tych punktów za udziały jest sporo. Nie ma szans by zapamiętać rozkład udziałów 9 linii na 5 osób. Szkoda. Gdyby udziały były jawne byłaby z tego zaawansowana strategiczna gra na przewagi. Może będzie fajnie, wszak to TtR, ale spodziewam się małej kontroli nad wynikiem.

UK - no tu apetyt mam ogromny. Żeby cokolwiek zrobić trzeba będzie kupować technologie czyli marnować karty lokomotyw lub wagonów. I dobrze wybierać w które iść bo zanim się uzbiera to gra się może skończyć przy zaledwie 35 wagonach. Myślę, że będzie bardzo dobrze. Ciekawy jestem tej trasy na 10 wagonów za kosmiczne 40 pkt. Przy trzech lokomotywach i zasadzie wymiany kart to wydaje się być niewiele trudniejszym wyzwaniem niż trasa do Murmańska za 24 pkt z Nordica. Ale może tylko wydaje bo lokomotywy mogą być bardzo rzadkim dobrem.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: tomuch »

Kusi, ale obawiam się, że może średnio działać na 2 osoby... na tę chwilę wypada z koszyka, poczekam na pierwsze recenzje.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: mistrz_yon »

FortArt pisze:UK - no tu apetyt mam ogromny. Żeby cokolwiek zrobić trzeba będzie kupować technologie czyli marnować karty lokomotyw lub wagonów. I dobrze wybierać w które iść bo zanim się uzbiera to gra się może skończyć przy zaledwie 35 wagonach. Myślę, że będzie bardzo dobrze. Ciekawy jestem tej trasy na 10 wagonów za kosmiczne 40 pkt. Przy trzech lokomotywach i zasadzie wymiany kart to wydaje się być niewiele trudniejszym wyzwaniem niż trasa do Murmańska za 24 pkt z Nordica. Ale może tylko wydaje bo lokomotywy mogą być bardzo rzadkim dobrem.
Jest zaskakująco szybko. To jest nieuświadamiany elementy jeśli gra się w wersje dotychczasowe, gdzie wagoników było zawsze tyle samo. Teraz jest WYRAŹNIE mniej. Nie czuje się tego jakoś specjalnie, ale koniec przychodzi niespodzianie. Trasa za 40 jest ciekawą rzeczą, bo to zrobienie jej to 1/3 wagoników prawie. A wymieniać lokomotywy można, a jakże, tylko trzeba do tego kupić stosowną kartę technologii. A żeby coś jeszcze pobudować, to trzeba kupić koncesje oraz prawa do tras o długościach 3 i 4-6. Bardzo to ciekawie pomyślane jest i bardzo ciekawie się gra.

Co do Pennsylvanii, to nie jest tak, że tego się zupełnie nie da ogarnąć. Raczej trzeba zwracać uwagę kto co bierze na początku brania z danego udziału. Pozwala to oszacować, czy w przypadku remisu to my zyskamy. Czasami warto odpuścić i zabrać coś niższego, ale dającego szansę na większą deltę punktową. Jeśli do tego obejrzy się dokładnie te udziały, to spokojnie można startować z konkretnym planem zbieractwa odpowiednich.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: Veridiana »

Picio
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2015, 21:11
Lokalizacja: Poznań

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: Picio »


Jest też recenzja Toma Vasela. Można obejrzeć bliżej detale na kartach. I przedstawiona jest mechanika gry.

https://www.youtube.com/watch?v=pFYw8H6Sk0Y
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: rastula »

krótko - najlepszy dodatek do t2r
pawelacb
Posty: 231
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:53
Been thanked: 4 times

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: pawelacb »

rastula pisze:krótko - najlepszy dodatek do t2r
Zdecydowanie się zgadzam. Lubiłem zawsze tą grę ale nie miała tego elementu budowania silniczka. Teraz mapa UK to po prostu majstersztyk. Pensylwania już nie tak świetna ale też ma fajne rozwiązanie z kartami udziałów.

Mam jednak do graczy 2 pytania na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi w instrukcji.

1. Czy gracz może kupić więcej kart jednego rodzaju i czy ich efekty mogą się sumować?
Przykład 1: +1 za zbudowanie trasy ( czy 2 karty dają +2 do każdej trasy czy nie ?)
Przykład 2: czy jeden z graczy może wykupić wszystkie technologie dostępu do innych państw (np Walia) i tym samym zablokować innych graczy?

Zgodnie z instrukcją gracz może kupić dowolne karty, nic nie ma o zasadach, jednak karta dla jednego gracza.

2. Czy karta zaawansowanych technologii "Inżektory" nie powinna być zagrywana natychmiast po zakupie podobnie jak "prawo przejazdu"? W instrukcji nic nie ma na ten temat czyli teoretycznie można ją zakupić w pierwszym ruchu i przetrzymać przez całą grę. Tyle, że w moim odczuciu jej efekt powinien być natychmiastowy a dostęp podobny co karta "Prawo przejazdu"

Dajcie znać co sądzicie w tych kwestiach.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: rastula »

pawelacb pisze:
rastula pisze:krótko - najlepszy dodatek do t2r
Zdecydowanie się zgadzam. Lubiłem zawsze tą grę ale nie miała tego elementu budowania silniczka. Teraz mapa UK to po prostu majstersztyk. Pensylwania już nie tak świetna ale też ma fajne rozwiązanie z kartami udziałów.

Mam jednak do graczy 2 pytania na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi w instrukcji.

1. Czy gracz może kupić więcej kart jednego rodzaju i czy ich efekty mogą się sumować?
Przykład 1: +1 za zbudowanie trasy ( czy 2 karty dają +2 do każdej trasy czy nie ?)
Przykład 2: czy jeden z graczy może wykupić wszystkie technologie dostępu do innych państw (np Walia) i tym samym zablokować innych graczy?

Oficjalna odpowiedź A. Moora na BGG - tylko jedna karta rozwoju danego typu na gracza

Zgodnie z instrukcją gracz może kupić dowolne karty, nic nie ma o zasadach, jednak karta dla jednego gracza.


instrukcja jest babolasta - to duży minus jak na grę tak popularną...

myśmy 1 partię w pensylwanię grali tylko na punkty z biletów i akcji ( bez punktowania za trasy) - oczywiście potem doczytałem (tyle że na BGG), że punktowanie za trasy jest ( O dziwo grało się dobrze ;)....

1-1 2-2 3-4 4-7 5-10 6-15 7-18
pawelacb
Posty: 231
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:53
Been thanked: 4 times

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: pawelacb »

rastula pisze:
pawelacb pisze:
rastula pisze:krótko - najlepszy dodatek do t2r
Zdecydowanie się zgadzam. Lubiłem zawsze tą grę ale nie miała tego elementu budowania silniczka. Teraz mapa UK to po prostu majstersztyk. Pensylwania już nie tak świetna ale też ma fajne rozwiązanie z kartami udziałów.

Mam jednak do graczy 2 pytania na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi w instrukcji.

1. Czy gracz może kupić więcej kart jednego rodzaju i czy ich efekty mogą się sumować?
Przykład 1: +1 za zbudowanie trasy ( czy 2 karty dają +2 do każdej trasy czy nie ?)
Przykład 2: czy jeden z graczy może wykupić wszystkie technologie dostępu do innych państw (np Walia) i tym samym zablokować innych graczy?

Oficjalna odpowiedź A. Moora na BGG - tylko jedna karta rozwoju danego typu na gracza

Zgodnie z instrukcją gracz może kupić dowolne karty, nic nie ma o zasadach, jednak karta dla jednego gracza.


instrukcja jest babolasta - to duży minus jak na grę tak popularną...

myśmy 1 partię w pensylwanię grali tylko na punkty z biletów i akcji ( bez punktowania za trasy) - oczywiście potem doczytałem (tyle że na BGG), że punktowanie za trasy jest ( O dziwo grało się dobrze ;)....

1-1 2-2 3-4 4-7 5-10 6-15 7-18
Dzięki, a co z kartą Inżektory, tu jak pisałem wcześniej również mam wątpliwości. Co do Pensylwanii to my punktowaliśmy i za wszystko (bilety i działy i wagoniki, również zgodnie z sugestią instrukcji za najwięcej zrealizowanych biletów), co spowodowało, że uzyskałem 211 punktów :). Trochę za dużo liczenia ale i tak dodatek fajny.
Marek.F
Posty: 121
Rejestracja: 24 lut 2013, 14:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: Marek.F »

A jak uważacie, jest sens kupić ten dodatek jeśli rozgrywki będą głównie dwuosobowe?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: rastula »

Marek.F pisze:A jak uważacie, jest sens kupić ten dodatek jeśli rozgrywki będą głównie dwuosobowe?
w UK zapewne się da, ale pewnie nordic countries czy szwajcaria lepsze na 2P
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: predki »

Na BGG pojawił się Designer Diary nt. TTR UK/Pennsylvania.

Jak komuś język Szekspira nie straszny to może poczytać:
https://boardgamegeek.com/blogpost/4546 ... n-united-k

Z ciekawych informacji - za rok będzie prawdopodobnie kolejna mapa, chyba też dwustronna. Można też się dowiedzieć, jak miało wyglądać pierwotnie drzewo technologii (coś bardziej a'la CIV), ale się nie sprawdziło.
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: Marcin1974 »

Czy ktoś może wyjaśnić mi jak wygląda rozdanie oraz tura kart technologii oraz zaawansowanych technologii w Ticket to Ride Wielka Brytania ?

Czy te karty mają być zakryte , ułożone w stos i losowane w ciemno jak karty wagonów czy mają być odkryte na stole aby były wszystkie widoczne ?

Przed akcją standardową ( dobranie kart pociągów/biletów/ułożenie trasy ) jest możliwość dobrania karty technologii . Ok, wykładam ilość lokomotyw potrzebnych do zakupu i, zabieram kartę technologii i co dalej ? Muszę ją od razu w tej samej turze wydać czy mogę zachować ? Jak ją użyję to co z tą kartą ( technologii ) trzeba zrobić ?

Instrukcja tego zupełnie nie opisuje - skandal w sumie...

Mamy już Ticketa USA oraz Indie+Szwajcarię ( polecam szczególnie Indie na 2 osoby , bo Szwajcaria fajna ale zbyt przewidywalna )i myślimy o zakupie właśnie Ticket Wielka Brytania/Pensylwania .
Scott
Posty: 128
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:33

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: Scott »

Karty technologii powinny być pogrupowane i rozłożone na stole, tak by każdy je widział i miał do nich dostęp.

Po zakupie takiej karty gracz ją zachowuje (wyjątek stanowi karta "Prawo przejazdu" - tę po wykupieniu można użyć raz (od razu) i trzeba ją odłożyć z powrotem do puli kart technologii). Po wykupieniu JEDNEJ karty technologii gracz wykonuje jedną akcje jak w podstawce.

EDIT: W zaawansowanych kartach technologii trzeba odłożyć kartę "Inżektory" zaraz po jej użyciu.
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: Marcin1974 »

Dzięki za odpowiedź. Instrukcja jest co najmniej ;) słaba jak na tak świetny produkt i aż prosiła by się o poprawki.

Swoją drogą czy możliwe jest używanie kart pociągów z Ticket to Ride Wielkiej Brytanii/Pensylwanii do innych dodatków ? Wydaje się , że wystarczy usunąć dodatkowe lokomotywy z talii , tak ? Ktoś może potwierdzić ?
Pytam , bo karty pociągów z oryginalnego Ticketa USA są strasznie małe i niewygodne do używania.
Turnavine

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: Turnavine »

Jak najbardziej, to takie same karty tylko stosunek lokomotyw do reszty jest inny - jak widać po niektórych komentarzach na BGG dla niektórych to chyba jednak jest przeszkoda nie do przejścia. ; D
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: rastula »

potwierdzam - używam kart z UK/Pen do innych tiketów... ostatnio nawet zapomniałem usunąć na mapie Swajcarii dodatkowych lokomotyw (6) - i nic się nie stało ;)


i niech kolega pamięta że na mapie Pensylwanii należy liczyć punkty za trasy, jak w normalnym tickecie - bo o tym też zapomnieli napisać w instrukcji nie wspominając o wydrukowaniu punktacji na planszy.

instrukcja jest faktycznie z tych "na kolanie" ale dodatek jeden z lepszych...
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: Marcin1974 »

Fajnie, że da się używać biletów z UK :)

A czy jest jakaś oficjalna informacja jak punktować trasę za 7 wagoników? Bo o tym też zapomnieli... Chociaż w sumie to nie mam pojęcia jak można o tym było zapomnieć??? :@
Turnavine

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: Turnavine »

18 punktów. Na BGG można ściągnąć pomocny plik:
https://boardgamegeek.com/filepage/1250 ... ckers-penn
Marcin1974
Posty: 112
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: Marcin1974 »

Jestem po 2 rozgrywkach na mapie Pensylwanii, bo od tej zaczęliśmy ten dodatek i muszę powiedzieć że jest świetny. Gra w 2 osoby przebiega sprawnie i szybko. Wbrew pozorom mapa jest dość ciasna, poprzez rozłożenie udziałów na liniach. Generalnie lepiej zrobić wiele krótkich połączeń na dany bilet niż budować połączenia np 5-6 wagonikowe co jest zupełnym novum. Wprowadzenie wirtualnego gracza a właściwie bardziej "banku" udziałów mocno miesza na koniec gry. Plansza wymaga znacznie więcej kombinowania ze względu właśnie na element strategii udzialow!!! Polecamy.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride: United Kingdom & Pennsylvania 

Post autor: Grzdyll »

Ja też jestem po dwóch rozgrywkach w obie nowe plansze i uczucia mieszane. Z jednej strony fajnie bo nowe mechanizmy ale z drugiej ciut za mocny na nie chyba nacisk - w Pensylvanii pubkty za udziały zbyt mocno dominują punkty za bilety i trasy, natomiast w Wlk.Brytanii jakoś wkurza mnie ta trasa do Nowego Jorku - nie dość że dominuje punktację to jeszcze jest... po prostu głupia - prom przez ocean?
ODPOWIEDZ