Małe Epickie Galaktyki / Tiny Epic Galaxies (Scott Almes)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ignus
Posty: 129
Rejestracja: 20 lis 2008, 15:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: ignus »

również bym się dołożył. sama gra jest bardzo przyjemna i chętnie sprawdziłbym dodatek.
"tym gorzej dla faktów"
Mam lub chcę mieć
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: Rune »

Ja natomiast chętnie kupię podstawkę [emoji3]

Wysłane za pośrednictwem jednookiej papugi.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: Dwntn »

Odkopuję temat. Dotarł dziś do mnie dodatek Beyond the Black w wersji Deluxe z Kickstartera. Czy ktoś ma może pomysł w co zakoszulkować okrągłe karty, które są w dodatku ?

Pozdrawiam,

- K.
Awatar użytkownika
Toudi
Posty: 1089
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:21
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: Toudi »

Nasz dalej idzie, brak aktualizacji od 3.06 trochę martwi

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4026
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: AkitaInu »

Moj podobnie, od 4 w polsce. Skoro Dwntn juz masz to moj moze tez juz jest :)
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: Dwntn »

AkitaInu pisze:Moj podobnie, od 4 w polsce. Skoro Dwntn juz masz to moj moze tez juz jest :)
Widzę że jesteś jedną z nielicznych osób, które dostały tracking number ? Mój przyszedł przesyłką nierejestrowaną i gdyby żony nie było w domu listonosz pewnie wcisnąłby tą małą paczuszkę do skrzynki na listy.

- K.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4026
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: AkitaInu »

Dwntn pisze:
AkitaInu pisze:Moj podobnie, od 4 w polsce. Skoro Dwntn juz masz to moj moze tez juz jest :)
Widzę że jesteś jedną z nielicznych osób, które dostały tracking number ? Mój przyszedł przesyłką nierejestrowaną i gdyby żony nie było w domu listonosz pewnie wcisnąłby tą małą paczuszkę do skrzynki na listy.

- K.
Może dlatego że zamawiałem troche więcej, moja na szczęście nie wejdzie do skrzynki bo są w paczce 3 dodatki, mata i podstawka.

Ale tak, tracking mam ale tylko do wawy, potem już ślad zaginął niestety :/
Awatar użytkownika
AnaMan
Posty: 217
Rejestracja: 29 gru 2010, 15:00
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: AnaMan »

Ponieważ zapowiedzi polskiej edycji wydają się być w głębokiej kriostazie, pozwoliłem sobie wykonać spolszczenie graficzne w formie naklejek/wkładek na karty planet, celów i super-broni:
https://boardgamegeek.com/filepage/148470/
https://boardgamegeek.com/filepage/148471

Starałem się tekstowo zachować spójność z dotychczasowymi tłumaczeniami PL.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4026
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: AkitaInu »

A ja ze swojej strony moge napisać coś o dodatku.

1. Piloci - świetne rozszerzenie - dodaje całkiem nową warstwę do gry, unikalne skile, dodatkowe punkty itp itd.
2. Karty exploracji - taki troche push your luck. Też mi się podoba szczególnie że można się sparzyć ale punktów (nie liczących się do końca gry) też można sporo natłuc :)
3. Dodatkowe karty planet i celów - spoko, więcej dobrego. Karty skupiają się na rzeczach z dodatku
4. Drony (KS Ex) - nie wiem, nie grałem :) Ale służą do podwajania symboli na pilotach. Są 4 symbole, kto ma najwięcej symboli pojedynczego typu dostaje 2 punkty, więc do zebrania nawet 8 punktów :)
5. Chyba jest 5 róznych plansz do gry solo. Piszę chyba bo widzę że się różnią od siebie ale solo nie gram więc ciężko powiedzieć.

Naprawde fajny dodatek :)
Awatar użytkownika
AnaMan
Posty: 217
Rejestracja: 29 gru 2010, 15:00
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: AnaMan »

Czy tam są nowe statki o zróżnicowanych kształtach? Gdzieś to w recenzji widziałem.

Czy dodatek i podstawkę da się upakować do 1 pudełka?

Komponenty graczy z podstawki jak dla mnie są za lekkie. Podstawą mechaniki jest oznaczanie nimi pozycji na torach a tu bardzo łatwo coś trącić. Zastanawiam się, czy to nie byłoby dobrą opcją zamienić je na plastikowe drukowane w 3D.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4026
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: AkitaInu »

AnaMan pisze:Czy tam są nowe statki o zróżnicowanych kształtach? Gdzieś to w recenzji widziałem.

Czy dodatek i podstawkę da się upakować do 1 pudełka?

Komponenty graczy z podstawki jak dla mnie są za lekkie. Podstawą mechaniki jest oznaczanie nimi pozycji na torach a tu bardzo łatwo coś trącić. Zastanawiam się, czy to nie byłoby dobrą opcją zamienić je na plastikowe drukowane w 3D.
Tak, są statki w 4 różnych kształtach, dzięki temu można rozróżnić który pilot w jakim statku siedzi.

Czy da się upakować do jednego pudła? Hmm bez koszulek pewnie tak, z cienkimi nie wiem a z grubymi na pewno nie. Z kicka był sleeve trzymający dwa pudła razem i to jest całkiem niegłupie rozwiązanie.

Co do lekkości komponentów - niestety prawda, szczególnie jak karty imperium są zakoszulkowane.
Tak naprawde największych zarzutem t tiny epic galaxies dla mnie jest to że ta gra nie musi być tiny :) Mogła byc spokojnie być w pudle wielkości carcassonne i było by dużo lepiej.

Z tą lekkością ciężko będzie sobie poradzić. W sumie trzy rzeczy mogły by być cięższe, znacznik poziomu imperium, energii i kultury, reszta może być tej wagi którą ma obecnie.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4026
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: AkitaInu »

Dwntn pisze:Odkopuję temat. Dotarł dziś do mnie dodatek Beyond the Black w wersji Deluxe z Kickstartera. Czy ktoś ma może pomysł w co zakoszulkować okrągłe karty, które są w dodatku ?

Pozdrawiam,

- K.
Ja wsadziłem je w ffg 70x70. Koszulki są grube więc te cztery strony gdzie nie ma fizycznie karty nie są zbyt miękkie. Karta mieści się dobrze.

Niestety nie wygląda to za pięknie ale da się żyć ;)
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1146
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 412 times
Been thanked: 252 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: mmag »

Dla zainteresowanych - na kickstarterze wystartowała kampania gry w wersji "Ultra-Tiny", czyli ta sama gra w wersji jeszcze mniejszej, do tego od razu z dodatkiem. 19$ z wysyłką do Polski.
https://www.kickstarter.com/projects/co ... our-pocket
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: Rafal_Kruczek »

mmag pisze: 10 sie 2019, 11:11 Dla zainteresowanych - na kickstarterze wystartowała kampania gry w wersji "Ultra-Tiny", czyli ta sama gra w wersji jeszcze mniejszej, do tego od razu z dodatkiem. 19$ z wysyłką do Polski.
https://www.kickstarter.com/projects/co ... our-pocket
Obrazek
Moze z jakims dodatkiem jest ale chyba nie Beeyound the black
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Tiny Epic Galaxies

Post autor: RaYell »

Z mini dodatkiem Satellites and Super Weapons. Beyond the Black na razie nie zostanie pomniejszony
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Tiny Epic Galaxies (Scott Almes)

Post autor: seki »

Ja zagrałem wyłącznie w podstawkę. Raz solo i raz w 3 osoby. Gra jest fajna w swojej kategorii. Jest to dla mnie kategoria małych gier euro z kostkami w małym pudełku. Dla mnie jest gorsza niż kooperacyjne Karciane podziemia czy Pandemic lekarstwo, czy rywalizacyjne Blueprints. Mechanicznie bardzo przyjemna, jest rywalizacja o planety, ale podejmowane decyzje i tak są mocno oparte o losowy rzut kości, robimy to co możemy, ewentualnie przerzut bo chcemy zrobić coś innego ale ostatecznie i tak zrobimy to co wyjdzie na Kości. Decyzje jaką planetę atakować jakieś są, ale akcje z planet są często sytuacyjne i w sumie każde może być przydatna, nie są jakieś wybitnie mocne aby rywalizować o nie na dużym ryzyku. Ostatecznie wybierzemy te planety na których będziemy mieli większe szanse na kolonizację lub które podpisują pod nasz indywidualny cel. Bawiłem się dobrze i chętnie jeszcze zagram ale na większe granie wybiorę zawsze coś innego a w wśród małych gier z kostkami wolę inne wymienione wcześniej. A przecież są jeszcze inne małe pudełka nie kościane jak Innowacje, Radlands, Załoga, Star realms itp. Ostatecznie dla mnie to 7/10 z tendencją raczej do obniżenia niz wzrostu. Z mojej wishlisty wylatuje ale jestem przekonany, że w innych kolekcjach gra może się rewelacyjnie odnaleźć bo jest to przyjemna mała gra.
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Tiny Epic Galaxies (Scott Almes)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:36 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Tiny Epic Galaxies (Scott Almes)

Post autor: RUNner »

Zagraliśmy w 3 osoby i wrażenia jak najbardziej na plus. Kości wyznaczają nasze działania, ale dbając o wskaźnik kultury można sobie „bezczelnie” kopiować akcje rywala, co jest mega pomocne. W praktyce za jeden punkt kultury dostajemy akcję, która zazwyczaj mocno nam odpowiada w danym momencie. Mam zastrzeżenia do konwertera kości, który jest zbyt kosztowny w użyciu. Trzeba poświęcić 2 kości żeby ustawić trzecią. Wg mnie powinno to dzialać tak, że z dwóch kości tworzymy dowolny wyniki. Skoro jest to jedna akcja na turę, to powinna być mniej kosztowna, ale nie będę się wymądrzał po jednej partii. W naszej grze tylko raz skorzystaliśmy z tej możliwości. Rozgrywka jest szybka i całkiem dynamiczna, choć czasem ktoś lekko zamulił zastanawiając się nad kombosem akcji. Tak, można tworzyć łańcuchy efektów jak we wzorcowym eurasie, zwłaszcza w drugiej części partii gdy można posiadać więcej kości. Małe Epickie Galaktyki to moja druga gra w kolekcji z serii Tiny. Małe Epickie Podziemia jednak się nie uchowały, Galaktykom wróżę dużo lepszą przyszłość bo oferują graczowi więcej przestrzeni do gry, a to dla mnie istotny atut.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Tiny Epic Galaxies (Scott Almes)

Post autor: gafik »

Jak jakość wydania PL? Trzeba koszulkować karty? Czy wytrzymują tasowanie?
[np. RFtG+Arc1 gram bez koszulek już od lat i karty to wytrzymują]
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1522
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 181 times
Been thanked: 548 times

Re: Tiny Epic Galaxies (Scott Almes)

Post autor: Ayaram »

Pierwsze wrażenia z grą są takie, że więcej w tym jednak Tiny niż Epic. Jak zrozumiałem założenia serii są takie, by upchnąć dużą grę w małym pudle - tutaj nie czuje, że by to była duża, mięsista gra. To po prostu mała gra - świetnie wydana jak na małą grę, bardzo przyjemna w rozgrywce jak na małą grę, ale dalej mała gra pod każdym względem - wielkości pudła, skomplikowania zasad, czasu rozgrywki, ciężaru.

No ale w tym co robi jest świetna. Ma swoje wady - wydaje mi się turbo losowa - jak ma się pecha w 1wszej rundzie w wynikach na kościach to strasznie ciężko to nadrobić dalej, podobnie cele zwycięstwa w okół jednych się łatwo gra, w okół innych to jakaś masakra. Ciężko mi powiedzieć na temat decyzyjności po kilku partiach - na początku ewidentnie się wyciąga wnioski z gry na grę i coraz lepiej idzie, ale też wydaje mi się, że nie będzie tak ciężko ją rozpracować i faktycznie po jakimś czasie sprowadzi się wszystko do szczęścia w kościach.

W tryb solo również gra się mocno przyjemnie gra, głównie z uwagi na prawie zerowy setup i krótki czas rozgrywki, chociaż podobnie jak wyżej - pierwsze gry były ciężkie, ale po jakimś czasie wszystko sprowadzało się do farta. Jak automa miała pecha do rakietek/energii w pierwszych 2 turach to się wygrywa, jak miała farta to się przegrywa. Ciężko mi powiedzieć jeszcze, czy jak się mocniej ogarnie grę to da radę wygrać nawet przy skrajnie korzystnych "rzutach" automy.

I na koniec jeden duży plus - zajmuje mało miejsca na stole, co patrząc na zdjęcia innych tytułów z serii nie jest takie oczywiste. Dla mnie to kluczowe w małych grach - chcę małą grę, którą mogę zagrać wszędzie, nie małą grę, do której i tak potrzebuje wielkiego stołu :wink:

Podsumowując: fajny fillerek, z uwagi na to,że na półce zajmuje tyle co nic - na pewno trochę zostanie. Ciekawi tylko czy faktycznie Galaxies jest trochę lżejsze i mniej epic niż pozostałe gry z serii czy ta seria Tiny Epic to po prostu ładne, fajne małe gierki.
Ralif
Posty: 46
Rejestracja: 20 kwie 2021, 08:31
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: Tiny Epic Galaxies (Scott Almes)

Post autor: Ralif »

Trochę średnie recenzję mnie wstrzymywały przed zakupem. Jednak byłem zmuszony do nabycia jakiegoś filera. Podziemia bardzo się spodobały, więc dałem szansę ich siostrze.

Pierwsza rozgrywka na 5, druga na 2 osoby. Werdykt? Jest świetna! Tylko trzeba mieć odpowiednie oczekiwania. Jeżeli szukasz gry, w której:
- emocje wynikające z losowości,
- rozgrywka jest śmieszna za sprawą losowości oraz negatywnej interakcji,
- występuje sporo negatywnej interakcji,
- zasady wytłumaczysz w 3 minuty,
- zajmuje mało przestrzeni na stole,
- jest zerowy setup - serio, przygotowanie tej gry, to wyciągnięcie jej z pudełka.

Dla mnie ta gra totalnie różni się od Małych Epickich Podziemi. W tamtym tytule obcujemy z dużą grą, zamieszczoną w małym pudełku. Zaś galaktyki to malutka pozycja, jednak z dużą dawką emocji. Bardzo fajnie działa mechanizm kopiowania akcji w nie swojej turze. Dzięki temu nikt nie czeka bezsilnie na swoją kolejkę.

Dodam, że nie grywam w filery, więc możliwe, że nie jest lepszy od pozostałych filerów. Jednak dla mnie świetnie wpasował się w tą niszę. No i małe pudełko i stołożerność, która pozwala na spakowanie pudełka do plecaka i zabranie na wycieczkę. :D

Mam nadzieję, że zostaną wydane dodatki po Polsku. Z automatu je zakupię :)
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: Małe Epickie Galaktyki / Tiny Epic Galaxies (Scott Almes)

Post autor: Erni »

A jak się ta gierka spisuje solo?
Awatar użytkownika
Rayos
Posty: 85
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:30
Has thanked: 12 times
Been thanked: 19 times

Re: Małe Epickie Galaktyki / Tiny Epic Galaxies (Scott Almes)

Post autor: Rayos »

znakomicie się spisuje solo, ja się dobrze bawię, choć póki co na tych prostszych poziomach trudności :)
ODPOWIEDZ