Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: buhaj »

Deem pisze: 19 kwie 2018, 16:40 W niedzielę zrobiliśmy pierwsze podejście do FCM (4 osoby) i o ile zasady ogarnęliśmy w miarę sprawnie, to zaliczyliśmy totalny "mind blow" przy pierwszych turach. Zaczynaliśmy dwukrotnie i za każdym razem co najmniej dwoje z nas trafiało na ścianę z rozwojem w pierwszych ruchach.

Czy kojarzycie jakieś dobre ruchy otwierające, które pozwalają nie utknąć na samym początku?
Też jestem początkującym w tę grę ale ostatnio "poszedłem" w takie otwarcie:
1. Wynajałem trenera
2. Wynajałem menadzera stażyste i odrazu go wytrenowałem w JVC (kamień milowy za trenowanie - daje zniżkę za trzech wykwalifikowanych )
3. Wynająłem Chłopca od napojów i wytrenowałem JVC w Rekrutujacego menadżera (dwie rekrutacje na raz)
4. 3 X wynajęcie + 1 trening + Chłopiec od napojów (kamień milowy + 1 na napojach)
Dalej poszedłem w GURU ale to uważam za błąd. Bo straciłem czas. Generalnie tego typu gra raczej na dłuższą metę.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Tolis »

@Buhaj, dawno nie gralem w FCM, ale przecież Trener daje tylko 1 awans, więc w jaki sposób zrobiłeś 2 awanse od razu?
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Deem »

Tolis pisze: 20 kwie 2018, 09:47 @Buhaj, dawno nie gralem w FCM, ale przecież Trener daje tylko 1 awans, więc w jaki sposób zrobiłeś 2 awanse od razu?
Jeśli dobrze rozumiem, są to rozpisane kolejne rundy i szkolił po poziom na jedną.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: buhaj »

Deem pisze: 20 kwie 2018, 10:19
Tolis pisze: 20 kwie 2018, 09:47 @Buhaj, dawno nie gralem w FCM, ale przecież Trener daje tylko 1 awans, więc w jaki sposób zrobiłeś 2 awanse od razu?
Jeśli dobrze rozumiem, są to rozpisane kolejne rundy i szkolił po poziom na jedną.
Dokladnie tak
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Tolis »

Tutaj są statystyki z gry FCM online.
Polecam.
Są opisane najlepsze otwarcia, gdzieś byłinny temat w tej glidi, ile jakich było otwarć.
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: kmd2000 »

A więc miałem odrobinkę wolnego czasu i postanowiłem stworzyć kilka customowych restauracji do FCM.
Może komuś się przyda:

https://boardgamegeek.com/thread/197529 ... ns-updated
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: kisiel365 »

Nareszcie nadrobiłem zaległości i poznałem FCMa, o którym tyle słyszałem. Gra jest kapitalna. Co prawda grałem narazie dopiero kilka razy i zawsze 1vs1 (online), ale nie zapowiada się, aby trend miał się szybko zmienić. Dwuosobowa rozgrywka jest bardzo min-maxowa (w sensie algorytmicznym), ale wachlarz ruchów jest bardzo szeroki i można przyjemnie zaskoczyć przeciwnika. Myślę, że gra jest świetnie zaprojektowana i dogłębnie przetestowana. Nie wybacza błędów. Wizualnie przyjemna i czytelna. Często udaje mi sie zaplanować 2-3 tury (wliczając bieżącą), ale myślę, że więcej zaplanować byłoby bardzo trudno. Trzeba pamietać o wszystkich aspektach (dobrze znając zasady), bo mały szczegół potrafi dużo napsuć. Łupiemy w to z kumplem w pracy jak czekamy podczas kompilacji czy testów :D Podoba mi się całkowity determinizm w trakcie gry, a jedynie początkowy losowy setup.

Byłbym zachwycony jakby np. Lacerta wydała to w bardziej polskich cenach.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: kmd2000 »

Splotter zapowiada dodatek do FCM - do testowania na Essen.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 912 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Galatolol »

"Ketchup mechanism", który dla niektórych sugeruje "catch up mechanism", mam nadzieję, że jednak nie, bo nie tego oczekuję od Splottera.

W komentarzach dodatkowo info, że raczej pojawi się przed Essen 2019, będzie dodruk Roads & Boats, a także, że ich najnowszy projekt "stalled", ale może będzie w przyszłym roku — wątpię.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Ryu »

Dodatek do FCM? Ech... :(
A ja tak cenię Splottera właśnie za ich brak. Za to że każda gra jest inna i nie wymaga dodatków. Że kazda to pełna, zamknięta całość. No, niestety niemiłe rozczarowanie... Sprawdzić pewnie i tak sprawdzę ale jakos tak... No dziwnie jakoś :P

Na "stalled" nawet nie liczę w najbliższym czasie. Nie sądzę żeby wydali a szkoda. Ja juz kcem coś nowego od nich :P
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: tomb »

R&B ma dodatek. I to udany.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Ryu »

Fakt. 1 gra ma i nawet ocenilem na 10/10 :) Dobrze że czuwasz ;)
Niemniej nie oceniam wydawnictwa przez pryzmat 1 gry ale większości bo ani Antiquity, GZ, DD, Bus czy Indonesia jednak dodatków nie mają...

I jakby co, od razu powiem ze Splotter ma tez jakies dziwne wczesne gry bodajże ale ja ich nie znam i pojęcia nie mam czy dodatki mają czy nie.
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: KonradT »

Moim zdaniem przydałby się drugi zestaw kamieni milowych. Wprowadziłoby to powiew świeżości w otwarcia.
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: pieprzowa »

Wczoraj pierwszy raz usiadłam do FCM (na razie tylko online) i 3 partyjki zleciały :D jak dla mnie totalny sztos i moje największe chyba dotąd odkrycie planszówkowe - a siedzę już w tym 6-ty rok... Jestem absolutnie oczarowana mechaniką, możliwościami tworzenia swoich strategii, zarządzaniem własnym jedzeniowym korpo, a teraz nawet grafikami, które na początku mnie odrzucały.
Miłość od pierwszego wejrzenia, no co mam powiedzieć :roll:

Czy ktoś chciałby się zgrać na partyjkę online? WAŻNE: tylko bezdowntime'owcy! i w trybie live
Ostatnio zmieniony 04 paź 2018, 15:55 przez pieprzowa, łącznie zmieniany 2 razy.
Mam i gram: mini-kolekcja
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Fuser.exe »

A gdzie można zagrać?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: warlock »

Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: kmd2000 »

Trochę więcej info o dodatku:
Food Chain Magnate: The Ketchup Mechanism & Other Ideas - We playtested the new expansion with The Splotter guys, it was very good and really interesting. It will completely change the game and destroy the set openings that are so well trodden nowadays.
Kimchi - if you have Kimchi then that house always comes to you as they love you!
New milestones - completely change the game and strategy
Coffee - if a delivery passes by a restaurant with coffee then it picks up a coffee enroute no matter who owns the restaurant.
Roadworks - you can add a 2x1 tile of "new road" - first turn it is being built and so is a route but adds +1 to price during calculations. Next round it is finished and is like any other road
Apartment buildings - can have up to 7 goods but don't pay any more money than usual per good.
They said there's another "handful"
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: pieprzowa »

kmd2000 pisze: 01 lis 2018, 12:03 Trochę więcej info o dodatku:
Food Chain Magnate: The Ketchup Mechanism & Other Ideas - We playtested the new expansion with The Splotter guys, it was very good and really interesting. It will completely change the game and destroy the set openings that are so well trodden nowadays.
Kimchi - if you have Kimchi then that house always comes to you as they love you!
New milestones - completely change the game and strategy
Coffee - if a delivery passes by a restaurant with coffee then it picks up a coffee enroute no matter who owns the restaurant.
Roadworks - you can add a 2x1 tile of "new road" - first turn it is being built and so is a route but adds +1 to price during calculations. Next round it is finished and is like any other road
Apartment buildings - can have up to 7 goods but don't pay any more money than usual per good.
They said there's another "handful"
Ciekawe czy kiedykolwiek bedzie w ktorymkolwiek polskim sklepie
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: kaszkiet »

pieprzowa pisze: 04 lis 2018, 13:33 Ciekawe czy kiedykolwiek bedzie w ktorymkolwiek polskim sklepie
Pewnie, że będzie, skoro każda dostawa podstawki się wyprzedawała.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Czy ja dobrze widziałem na unboxingu że ta gra zbyt dużej zawartości to nie ma a kosztuje 3 stówy?
Ostatnio zmieniony 05 lis 2018, 19:04 przez Dr. Nikczemniuk, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: rattkin »

gra != komponenty
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: gregos »

Ale co z tego, że
Dr. Nikczemniuk pisze: 05 lis 2018, 18:32 kosztuje 3 stuwy?
Poczytaj co nieco o niej, a nie oglądaj tylko i wyłącznie filmików z wypakowywaniem jej zawartości.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

gregos pisze: 05 lis 2018, 18:41 Ale co z tego, że
Dr. Nikczemniuk pisze: 05 lis 2018, 18:32 kosztuje 3 stuwy?
Poczytaj co nieco o niej, a nie oglądaj tylko i wyłącznie filmików z wypakowywaniem jej zawartości.
Co najwyżej mogę poczytać...
Za tą cenę to ja w ciemno mogę brać chociażby Lisboa.
Jakby FCM jeszcze była w PL to może, ale to może bym się złamał...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: KrzysiekL »

Dr. Nikczemniuk, ale do czegoś zmierzasz czy chcesz o coś zapytać? Czy tylko stwierdzasz bez grania, że dla Ciebie za drogo? ;)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

KrzysiekL pisze: 05 lis 2018, 19:31 Dr. Nikczemniuk, ale do czegoś zmierzasz czy chcesz o coś zapytać? Czy tylko stwierdzasz bez grania, że dla Ciebie za drogo? ;)
Po prostu FCM uświadomił mi że gry Lacerdy są mega tanie :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ