Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Sejten
Posty: 34
Rejestracja: 13 kwie 2012, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Sejten »

Zamrażarka jest pozornie mocna, z odpowiednio wytrenowanymi kucharzami i dostawcami jesteś w stanie wygenerować więcej jedzenia niż sprzedać, wiec nie musisz nic przetrzymywać na później.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: KubaP »

Sejten pisze:Zamrażarka jest pozornie mocna, z odpowiednio wytrenowanymi kucharzami i dostawcami jesteś w stanie wygenerować więcej jedzenia niż sprzedać, wiec nie musisz nic przetrzymywać na później.
OK, kupuję, będę musiał spróbować.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Jelithe »

Tak z ciekawości, po co jest tyle kart kamieni milowych (84) skoro w grze używa się tylko 18?? Coś przegapiłam?
Awatar użytkownika
michacham
Posty: 129
Rejestracja: 12 sie 2012, 09:07
Lokalizacja: Łódź

Re: Food Chain Magnate

Post autor: michacham »

Kilka osób może w tej samej rundzie odblokować to samo osiągnięcie. Każdy z nich wtedy dostaje swoją kartę milestone.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Jelithe »

Ok, czyli to nie jest np "First to train someone" (Kto pierwszy kogoś wyszkoli) tylko powinno być "First time trained someone" (pierwsze wyszklenie). Może instrukcja nie jest taka zła sama w sobie, tylko kiepsko przetłumaczona na angielski. Zrozumiałam, że te kamienie milowe to nagroda dla tego kto pierwszy coś zrobi (pierwszy z graczy), a nie za zrobienie czegoś po raz pierwszy. Ech. Frustracja +1
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: mig »

Jelithe pisze:Ok, czyli to nie jest np "First to train someone" (Kto pierwszy kogoś wyszkoli) tylko powinno być "First time trained someone" (pierwsze wyszklenie). Może instrukcja nie jest taka zła sama w sobie, tylko kiepsko przetłumaczona na angielski. Zrozumiałam, że te kamienie milowe to nagroda dla tego kto pierwszy coś zrobi (pierwszy z graczy), a nie za zrobienie czegoś po raz pierwszy. Ech. Frustracja +1
Kamień dostaje się, jeśli się spełni warunek. Ale jest ograniczenie, bo jeśli ktoś spełni warunek jako pierwszy, to pozostali mogą zdobyć ten milestone tylko do końca tej rundy, potem staje się niedostępny dla tych co nie zdążyli. Więc trzeba pilnować do czego zmierzają inni.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Jelithe »

Ok, jasne. Chyba czas założyć osobny wątek dotyczący zasad: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?t=38975
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: mig »

I przy okazji taka prośba - jeśli ktoś korzysta z mojego tłumaczenia instrukcji i dopatrzy się jakiś błędów/nieścisłości albo w tłumaczeniu albo w samej instrukcji, to nie da znać - jak pozbieram to wszystko, to postaram się zrobić jej uaktualnienie, być może z klaryfikacją części zasad.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Jelithe »

No to ja mogę dodać, bo właśnie analizuję. Na str. 9 u Ciebie jest nieścisłość w First errand boy played: "obejmuje to kartę Errand boy; która przyniesie Ci dwa napoje tego samego rodzaju". Zapomniałeś o "the" i brzmi to jakby zasada ta dotyczyła tylko chłopca na posyłki, gdy w rzeczywistości tyczy się wszystkich nabywców. Powinno być "dotyczy to też TEJ karty errand boy..."
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5231
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1833 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Gambit »

Note to self. Nie czytać wątków o grach, które mnie nie interesują i o których nie słyszałem. Zwłaszcza, jeśli wątek zakłada Kuba :/
Damn you all!
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1178
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 277 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: siepu »

KubaP pisze:
Sejten pisze:Zamrażarka jest pozornie mocna, z odpowiednio wytrenowanymi kucharzami i dostawcami jesteś w stanie wygenerować więcej jedzenia niż sprzedać, wiec nie musisz nic przetrzymywać na później.
OK, kupuję, będę musiał spróbować.
Zamrażarka to dla mnie jeden z najsłabszych goali, oszczędza jedną postać raz na dwie tury i jeśli chcesz ją kupić jak najszybciej to powoduje że jesteś do tyłu z zarabianiem pieniędzy (goale typu pierwsze 3 zatrudnienia czy ten obniżający pensje o 15). Mam wrażenie że szybka rozbudowa struktury firmy jest dużo ważniejsza od szybkiej sprzedaży - te powiedzmy 40 kasy na początku to nic przy turach za 150 które się zdarzają później, nawet przy najkrótszej wersji gry.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Jelithe »

Zagraliśmy. W praktyce jak już się wszystko rozłoży faktycznie jest łatwiej ogarnąć. W 4 osoby z tłumaczeniem zasad zeszło nam ok. 3h z czego 1h to zasady. Po pierwszym rozbiciu banku doładowaliśmy go $600. Wszystkim się podobało. Nawet pojawiły się głosy, że lepsze niż Roads&Boats. To taki powiew świeżości w mechanice, choć w pierwszej grze praktycznie nic nie budowaliśmy, ani domów ani restauracji, ani ogrodów (na koniec jeden wyszedł na planszę i w sumie zadecydował o zwycięzcy), więc nie wykorzystaliśmy w pełni jej potencjału, a z pewnością jest tu pole do kombinowania i szukania różnych dróg do zwycięstwa.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post autor: vinnichi »

Witam, mam pytanie do osób które grały na 2 osoby. Czy warto kupić FCM z myślą tylko o takich rozgrywkach?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post autor: piton »

a czy gracie tak, ze ilość czarnych kart kierowników/menadżerów nie może być większa niż liczba slotów CEO?
Przeczytałem na BGG, że ktoś tak gra jako niepisana reguła. Tak z ciekawości pytam.

Gra jest dobra, bardzo. Liczba potencjalnych strategii mnie wielce zadowala :)
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Jelithe »

Hymmm, nie. Nie słyszałam o takim wariancie. Na pewno może to mocno ukrócić możliwości rundy.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: GrzeL »

piton pisze:a czy gracie tak, ze ilość czarnych kart kierowników/menadżerów nie może być większa niż liczba slotów CEO?
Przeczytałem na BGG, że ktoś tak gra jako niepisana reguła. Tak z ciekawości pytam.

Gra jest dobra, bardzo. Liczba potencjalnych strategii mnie wielce zadowala :)
Jelithe pisze:Hymmm, nie. Nie słyszałam o takim wariancie. Na pewno może to mocno ukrócić możliwości rundy.
Przecież takie są oficjalne zasady. Menadżerowie (czarne karty) mogą być dokładane jedynie pod CEO.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Jelithe »

Ale czy management trainee też się liczy jako menedżer? W instrukcji o ile dobrze pamiętam nie jest napisane, że czarne karty tylko że menedżerowie tylko pod CEO.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: GrzeL »

Jelithe pisze:Ale czy management trainee też się liczy jako menedżer? W instrukcji o ile dobrze pamiętam nie jest napisane, że czarne karty tylko że menedżerowie tylko pod CEO.
Tak, w instrukcji jest napisane „managers (black cards)”.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post autor: piton »

GrzeL pisze: Przecież takie są oficjalne zasady. Menadżerowie (czarne karty) mogą być dokładane jedynie pod CEO.
dzięki GrzeL
hehe czytałem instrukcję z 5 razy ... od fazy 3, tylko raz od początku i efekty widać ;) jest jak byk napisane.
na szczęście graliśmy za krótko żeby zatrudnić większą ilość menadżerów, więc graliśmy zgodnie z zasadami :)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post autor: vinnichi »

Czy kamień milowy Pierwszy zarabiasz 100$ jest rzeczywiście mocny i lepiej go nie wykładać? Spotkałem się z takimi opiniami na bgg.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Jelithe »

vinnichi pisze:Czy kamień milowy Pierwszy zarabiasz 100$ jest rzeczywiście mocny i lepiej go nie wykładać? Spotkałem się z takimi opiniami na bgg.
W jakim sensie lepiej? W sensie lepiej dla balansu gry?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post autor: vinnichi »

Tak, spotkałem się z opiniami że osoba która pierwsza dostanie ten kamień w swoje ręce odgania resztę o mile :)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Jelithe »

Owszem, myślę że na początku ten kamień milowy jest przegięty i faktycznie, jak ktoś go dorwie to potem trudno innym nadgonić, ale nie sądzę, by było to niemożliwe. W moim gronie jeszcze za mało pograliśmy w ten tytuł i ja osobiście mam odczucia, że nie jestem w stanie wykorzystać wszystkich możliwości gry. Szczególnie, że z każdą turą powinno zarabiać się coraz więcej i jak dobrze wszystko się zaplanuje to w ostatniej można zgarnąć potężny plon. Z drugiej strony jest to tzw. "gra do pierwszego błędu", która niczego nie wybacza. Tak więc jeśli się zagapisz i nie zgarniesz 100$ kamienia milowego z innymi, to już do końca możesz nie nadrobić.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: adikom5777 »

Wydawca właśnie potwierdził, że czwarty i raczej ostatni druk został całkowicie wyprzedany. Niesamowity tytuł.
azz
Posty: 700
Rejestracja: 12 kwie 2014, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Food Chain Magnate

Post autor: azz »

Może mały off-topic, ale skoro już tu jesteśmy, to czy wiadomo, jak będą wyglądały dostepność i dodruki 2016 gier Splotter (Zimbabwe, Indonesia)?
Wspomogę rabatem 11% Planszostrefa, 7% 3Trolle
ODPOWIEDZ