Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: KubaP »

https://boardgamegeek.com/boardgame/175 ... in-magnate

Gra Splotter Spellen o prowadzeniu restauracji fastfoodowych. Wymaga idiotycznie dużo miejsca i setup jest dość długi, ale gra bardzo satysfakcjonująca, choć w grze dwuosobowej (a na razie miałem okazję tylko taką rozegrać) jest wyścigiem do pierwszego błędu.

W grze mamy zarówno specyficzny deck/worker pool building, wyścig do wspólnych celów, sporo liczenia i mnóstwo decyzji.

W skali ciężkości na dwie osoby 3,5/5, ale pewnie przy większej liczbie osób wzrośnie do 4/5.

Instrukcja nienajłatwiejsza, ale nie zostawia specjalnych niedomówień. Pudło warte swojej, nienajniższej ceny.
Awatar użytkownika
Sejten
Posty: 34
Rejestracja: 13 kwie 2012, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Sejten »

Jestem po jednej grze na 5 osób i jak na razie dla mnie jest 9/10. Gra zajęła nam 4,5h razem z tłumaczeniem zasad.

Instrukcja faktycznie dosyć niejasna, brakuje przykładów i jest kilka niedomówień ale same zasady są na tyle sensowne, że nie zostawiają wiele miejsca na błędy.

Gra rozłożona w/g instrukcji zajmuje ogromna ilość miejsca, głownie przez karty, ale według mnie nie ma konieczności rozkładania wszystkich kart na raz. Myślę ze można spokojnie wyłożyć tylko karty postaci początkowych, a resztę trzymać złożoną w kupce.

Co do kart, są ładne i pasują stylem do gry jednak jak na tę cenę jakościowo mogłyby być lepsze(cienki papier).

Cieszy duża ilość strategii którymi można podążać do zwycięstwa oraz negatywna interakcja gdzie możemy psuć plany innym graczom lub wykorzystywać ich akcje na własną korzyść.

Z drugiej strony błąd popełniony na początku gry potrafi przekreślić nasze szanse na zwycięstwo i jest bardzo trudno później dogonić graczy którzy prowadzą w punktacji.

Losowo układana mapa z kafelków powoduje to że gra będzie za każdym razem trochę inna, szkoda tylko ze nie są one dwustronne.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1137 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post autor: piton »

To co piszecie to w zasadzie pasuje do każdej gry Splottera ;) ja tam czekam jeszcze na swoje pudło.
Martwi mnie ta potrzebna ilość miejsca i setup -to co napisał Kuba.

Dajcie znać czy gra jest 'fiddly' i czy rozgrywka idzie płynnie, bez ciągłego dokładania/odkładania kart i żetonów.
W sumie nie ma tu miliona żetonów (R&B czy Anitiquity) to pewnie będzie dobrze.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1166
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 245 times
Been thanked: 263 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: siepu »

Gra jest dość płynna bo tak naprawdę samego 'grania' w turze gracza jest niewiele - wystawienie kart pracowników, reszta jedzie z automatu, choć zdarza się AP. Reguły proste (aczkolwiek nie zawsze ich skutki są oczywiste, jest sporo 'aha!'), miejsca aż tak dużo nie trzeba - lista kart jest w ściągawce gracza, ważniejsze są cele a te bardzo szybko znikają ze stołu.

Na minus: gra wydaje się być baardzo mocno podatna na kulę śnieżną.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: jax »

siepu pisze:Na minus: gra wydaje się być baardzo mocno podatna na kulę śnieżną.
A są jakieś (skuteczne) mechanizmy bicia lidera?
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: KubaP »

siepu pisze:Na minus: gra wydaje się być baardzo mocno podatna na kulę śnieżną.
Siepu, raczej na odwróconą kulę śnieżną - popełnisz błąd i idziesz do piachu. Milestone'y są dobrze zbalansowane i jeśli urwiesz ten zamiast tamtego, to dasz radę, ale jeśli zaczniesz odstawać to grób.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: tomb »

Warto zaznaczyć, że autorzy są świadomi, że gra nie wybacza błędów (jest o tym notka w instrukcji). Gdzieś mówili, że nie jest to żadna skucha przy projektowaniu, lecz jest to element przemyślany i przez nich pożądany.
Oczywiście nie każdemu takie rozwiązanie musi leżeć.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1137 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post autor: piton »

mam wielka prośbę: czy możecie wrzucić zdjęcia swoich żetonów ? tutaj, na PW, na BGG - będę wielce zobowiązany.
właśnie dostałem pudło, rozpakowałem i praktycznie wszystko jest źle nadrukowane/przesunięte z jednej strony. oprócz plansz z mapami/miastem.
Czy żetonów reklam używa się dwustronnie? tam gdzie jest symbol nieskończoności są dobrze nadrukowane, reszta ma ucięte cyfry do połowy i jest nie bardzo czytelna.
A pomoc gracza po angielsku nie ma milestonów, niemiecka ma. to też jest błąd w druku?

Się napaliłem a tu epic fail :cry: zanim napiszę do Splottera chciałem się upewnić, że mam trefny egzemplarz. Dzięki
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: KubaP »

Mam dobrze wydrukowane żetony, ale na angielskiej pomocy gracza nie mam milestonów.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1137 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post autor: piton »

KubaP pisze:Mam dobrze wydrukowane żetony, ale na angielskiej pomocy gracza nie mam milestonów.
dzięki! to resztę mam spieprzoną :) widac dostałem końcówkę wydruku heh
teraz doczytałem w instrukcji o co chodzi z nieskończonością na reklamach, to ja mam tylko tę stronę dobrą. Część domów nie ma numeru, to samo z reklamami albo nachodzą na siebie albo nie maja cyfr.
Będę apelował...
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Tolis »

Teraz jeszcze bardziej będę się denerwować przed odbiorem swojego egzemplarza FCM.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1137 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post autor: piton »

Tolis pisze:Teraz jeszcze bardziej będę się denerwować przed odbiorem swojego egzemplarza FCM.
nie ma strachu :)
napisałem do Splottera, opisałem problem. Po 5 minutach! odpisał mi Joris, zapytał czy wszystkie arkusze są złe i żebym podał adres do wysyłki. Napisałem, że wszystkie żetony są złe, a w odpowiedzi napisał mi, że wyślą żetony i przeprasza za kłopot.
Trwało to jakieś 15 minut! teraz czekam na tak szybką wysyłkę ;) ale szczęka mi naprawdę opadła na podłogę.

w weekend spróbujemy zagrać ze złymi żetonami, bo już mi ślinka cieknie...
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: KubaP »

piton pisze:
Tolis pisze:Teraz jeszcze bardziej będę się denerwować przed odbiorem swojego egzemplarza FCM.
nie ma strachu :)
napisałem do Splottera, opisałem problem. Po 5 minutach! odpisał mi Joris, zapytał czy wszystkie arkusze są złe i żebym podał adres do wysyłki. Napisałem, że wszystkie żetony są złe, a w odpowiedzi napisał mi, że wyślą żetony i przeprasza za kłopot.
Trwało to jakieś 15 minut! teraz czekam na tak szybką wysyłkę ;) ale szczęka mi naprawdę opadła na podłogę.

w weekend spróbujemy zagrać ze złymi żetonami, bo już mi ślinka cieknie...
Skoro i tak Ci wymienią, to napisz sobie długopisem na tych złych i będzie po kłopocie.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: AkitaInu »

Gdyby ktoś grał na dwie osoby to prosze o opinię, kusi mnie strasznie ten tytuł ;)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: KubaP »

AkitaInu pisze:Gdyby ktoś grał na dwie osoby to prosze o opinię, kusi mnie strasznie ten tytuł ;)
Ja grałem w dwie i była walka do pierwszego błędu, potem już szybkie dobicie.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: AkitaInu »

Kurcze, nie brzmi zbyt dobrze :\

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Tolis »

Sporo gier Splotter'a gra się do pierwszego błędu, dla przykładu Antiquity, jak popełnisz błąd możesz zacząć walczyć z tym żeby nie przegrać z grą zamiast z przeciwnikiem (zapełnienie miasta grobami). Po prostu Splotter wydaje ciężkie gry taka sytuacja (błędu) nie musi występować tylko na 2 graczy, jak popełnisz poważny błąd w grze na 4 graczy to po prostu dostaniesz baty nie od 1 gracza ale od 3.
Po prostu trzeba popełniać mniej błędów niż przeciwnicy.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: mig »

Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Jelithe »

Sejten pisze:Cieszy duża ilość strategii którymi można podążać do zwycięstwa oraz negatywna interakcja gdzie możemy psuć plany innym graczom lub wykorzystywać ich akcje na własną korzyść.
Co masz na myśli pisząc, że można wykorzystać akcje innych graczy na własną korzyść? Jestem po lekturze instrukcji (fatalnie napisana) i nie widzę tam niczego, co pozwalałoby wykorzystywać akcje innych graczy.

Dziś planujemy zagrać po raz pierwszy w składzie 4-osobowym i mam masę wątpliwości co do zasad :-(
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: crsunik »

Inny gracz może odpalić kampanię marketingową, z której Ty skorzystasz
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: KubaP »

Jelithe pisze:
Sejten pisze:Cieszy duża ilość strategii którymi można podążać do zwycięstwa oraz negatywna interakcja gdzie możemy psuć plany innym graczom lub wykorzystywać ich akcje na własną korzyść.
Co masz na myśli pisząc, że można wykorzystać akcje innych graczy na własną korzyść? Jestem po lekturze instrukcji (fatalnie napisana) i nie widzę tam niczego, co pozwalałoby wykorzystywać akcje innych graczy.

Dziś planujemy zagrać po raz pierwszy w składzie 4-osobowym i mam masę wątpliwości co do zasad :-(
Polecam czytanie instrukcji przy rozłożonej grze, inaczej faktycznie jest kosmicznie trudno.
Awatar użytkownika
Sejten
Posty: 34
Rejestracja: 13 kwie 2012, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Sejten »

Jelithe pisze:
Sejten pisze:Cieszy duża ilość strategii którymi można podążać do zwycięstwa oraz negatywna interakcja gdzie możemy psuć plany innym graczom lub wykorzystywać ich akcje na własną korzyść.
Co masz na myśli pisząc, że można wykorzystać akcje innych graczy na własną korzyść? Jestem po lekturze instrukcji (fatalnie napisana) i nie widzę tam niczego, co pozwalałoby wykorzystywać akcje innych graczy.

Dziś planujemy zagrać po raz pierwszy w składzie 4-osobowym i mam masę wątpliwości co do zasad :-(
Można skorzystac z kampanii marketingowej innego gracza np. sprzedajac swoje produkty po nizszej cenie niz on lub budujac swoja restauracje blizej domow gdzie odbywa sie ta kampania.


Swoja droga czy zwrócił ktoś uwagę na combo milestone "First to train someone" + karta "Guru"? Mając taki zestaw jesteśmy stanie w jednej turze rekrutować kogoś i wyszkolić go o 3 poziomy co daje olbrzymia przewagę. Jesteśmy w stanie praktycznie od reki dostosować się do tego jak grają inni gracze. Wydaje mi się ze brakuje w tym przypadku zbalansowania
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: KubaP »

Mnie martwi co innego (nie czytać, jeśli chcecie sami odkrywać grę):
Spoiler:
Awatar użytkownika
Sejten
Posty: 34
Rejestracja: 13 kwie 2012, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Sejten »

KubaP pisze:Mnie martwi co innego (nie czytać, jeśli chcecie sami odkrywać grę):
Spoiler:
Na samym początku musisz się określić mniej więcej ze strategią, która będziesz szedł. Moim zdaniem jeden milestone drugiemu nie równy i trzeba pilnować i aktywować jak najwcześniej te najsilniejsze(co w zasadzie wymusza na tobie pójście inna ścieżka niż byś chciał, tylko po to aby zablokować ją innym) tak, aby jeden gracz nie zgromadził u siebie tych silniejszych.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: KubaP »

Sejten pisze:
KubaP pisze:Mnie martwi co innego (nie czytać, jeśli chcecie sami odkrywać grę):
Spoiler:
Na samym początku musisz się określić mniej więcej ze strategią, która będziesz szedł. Moim zdaniem jeden milestone drugiemu nie równy i trzeba pilnować i aktywować jak najwcześniej te najsilniejsze(co w zasadzie wymusza na tobie pójście inna ścieżka niż byś chciał, tylko po to aby zablokować ją innym) tak, aby jeden gracz nie zgromadził u siebie tych silniejszych.
Wyobrażasz sobie grę bez zamrażarki?
ODPOWIEDZ