Between Two Cities

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Between Two Cities

Post autor: mig »

Between Two Cities

Obrazek
Polska instrukcja: https://boardgamegeek.com/filepage/1241 ... -cities-pl

Gra draftowo-kafelkowo-negocjacyjno-konfrontacyjna ;)
Projektujemy miasto. A w zasadzie dwa miasta. Przy czy nie robimy tego sami a z graczem, który siedzi obok, więc każde z miast tworzą dwie osoby. W swojej turze wybieramy dwa kafelki (na początku spośród siedmiu) i po równoczesnym ujawnieniu decydujemy do którego miasta który trafi. Ponieważ miasta budowane są wspólnie, każde dostanie w danej turze dwa nowe kafle. Resztę kafelków przekazuje się kolejnemu graczowi.
Gra trwa 3 rundy - po trzeciej, gdy powstanie miasto 4x4 kafle, zliczane są punkty za poszczególne rodzaje budynków w mieście. Każdy dostaje tyle punktów ile ma jego słabsze punktowo miasto. Ten kto ma punktów najwięcej wygrywa ;)

Negocjacyjnych gier trochę się boję (a tu negocjować można/trzeba ustalając wspólnie z sąsaidem ułożenie kafelków), bo zwykle mają tendencję do strasznego wydłużania się i więcej jest gadaniny niż czystej gry. Ale tutaj wygląda to całkiem nieźle, tym bardziej, że można spróbować zagrać bez negocjowania, z ustaloną kolejności dokładania kafli). No i te genialne znaczniki budynków :D
Obrazek
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Between Two Cities

Post autor: syfon »

Będzie kupowane.
Podoba mi się że na 7 graczy, bo można nacieszyć ludzi jak się zwali większa ekipa do domu. A w większej ekipie zwykle są jacyś cywilie dla których 7 wonders jest za ciężkie na pierwszy raz, więc mam nadzieję że to będzie miła alternatywa. Plus semikooperacja przyjemnie uspołeczniająca.
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Between Two Cities

Post autor: Moniczka.s »

syfon pisze:Będzie kupowane.
Podoba mi się że na 7 graczy, bo można nacieszyć ludzi jak się zwali większa ekipa do domu. A w większej ekipie zwykle są jacyś cywilie dla których 7 wonders jest za ciężkie na pierwszy raz, więc mam nadzieję że to będzie miła alternatywa. Plus semikooperacja przyjemnie uspołeczniająca.
Myślę, że gra spełni Twoje oczekiwania. Mechanika jest intuicyjna, gra jest też szybka - 30 minut z tłumaczeniem. Niektórzy skarżą się na losowość, ale ta będzie zawsze dostępna w grach z draftem. Myślę, że jest jeden typ graczy, który będzie miał problem z grą - ci sami, którzy mają problem lidera w grach kooperacyjnych. Mogą być nieszczęśliwi, że ktoś wybiera inny kafelek niż by chcieli.
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Between Two Cities

Post autor: Legun »

Znów mnie chcecie na coś naciągnąć :evil: . Powiedzcie chociaż, czy te ukladane miasta to w ogóle coś przypominają (jak w 7C) czy też zgoła nic, jak w Królestwo w Królestwo w budowie?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Between Two Cities

Post autor: Legun »

Minął miesiąc - Mig już nie odpowie, lecz może ktoś inny może się podzielić wrażeniami co do klimatu w tej grze. Tak na skali:
- jak bardzo wysilić wyobraźnię...
- da się wyczuć, lecz się nie narzuca
- wyraźnie obecny, choć da się zapomnieć
- bije po zmysłach
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Between Two Cities

Post autor: crsunik »

Klimatu w trakcie gry nie odczułem, ale podczas punktowania jakoś każda para opowiadała historię swoich miast, co było dosyć ciekawym i niespodziewanym smaczkiem :)
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: Between Two Cities

Post autor: pingus »

Dla mnie niemalże perfekcyjny draft, ciężkościowo pomiędzy Sushi Go i 7 cudami.

Jedna z top3 gier tego Essen. Szczególnie jeśli chodzi o lżejsze tytuły.
Awatar użytkownika
Board Game Girl
Posty: 384
Rejestracja: 28 cze 2013, 11:45

Re: Between Two Cities

Post autor: Board Game Girl »

Dołączam do ochów i achów - tu recenzja
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Between Two Cities

Post autor: cezner »

Myśmy chyba w inną grę grali. Słabe to to było strasznie. Szczegółów już nie pamiętam, ale pamiętam że straciliśmy na to to niepotrzebnie czas.
Owszem, wydawało się, że pomysł może i ciekawy. Niestety rozgrywka pokazała coś wręcz odwrotnego. No chyba, że ktoś szuka coś naprawdę lekkiego. Ale są lepsze propozycje.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Between Two Cities

Post autor: Chaaber »

A gra lżejsza czy cięższa od siedmiu cudów bo ciężko wyczuć. No i czy jest sens się tym interesować jak już mam 7cudów. Czy raczej gry się nawzajem zastępują?
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Between Two Cities

Post autor: cezner »

Moim zdaniem lżejsza ale zupełnie inna. Zbyt lekka, decyzje są mocno iluzoryczne. Z tego co pamiętam, decyzje były po prostu dość oczywiste.
Czy jest sens się tym interesować? Moim zdaniem nie, ale nie dlatego że jest podobna do 7 cudów.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Between Two Cities

Post autor: kwiatosz »

Z tego co słuchałem w Dice Tower to brzmiało całkiem zacnie - mówili, że zasada liczenia punktów tylko za słabsze miasto dobrze się sprawdza. Mówili też, że ciekawa jest zasada opcjonalna, że z góry wiadomo, że punktować będzie tylko prawe miasto. A tu takie rzeczy piszecie...
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Between Two Cities

Post autor: piton »

cezner pisze:Zbyt lekka, decyzje są mocno iluzoryczne. Z tego co pamiętam, decyzje były po prostu dość oczywiste.
Ano tak.
jak gracie na więcej niż 2 osoby, to w zasadzie ta gra to jest turbo losowe dokładanie kafli. Zero decyzji.
Wybiorę sobie 2 z 7, potem wybieram 2 z 5 , potem 2 z 3 itd. Za każdym razem dostaję coś od innych ludzi, którzy też nie wiedza co dalej dostaną. mam fajne 7 kafli to i tak dwa zostawiam, a co dostanę...

tutaj nie ma czasu na liczenie, oglądanie co tam u innych, bo po co? Trzeba tworzyć dwa równomiernie mocne miasta żeby wygrać, nie ma co kalkulować patrzeć na innych. Negocjacje to chyba tylko "chłyt martenkingowy", bo każdy musi mieć dwa mocne miasta i dokłada się zawsze żeby mi było dobrze, nie patrząc na to kto siedzi obok. Zawsze dokłada się kafel in plus, to co to za decyzje.

Bardzo, bardzo lajtowa gra. Wielkim plusem jest czas gry. Wczoraj w 8 minut zagraliśmy z "tłumaczeniem" w 3 osoby :) szału nie było rzecz jasna ;)

na dwie osoby gra się inaczej, bo wartość dwóch miast dodajemy do siebie. Budujemy na dwie ręce tylko dla siebie. Tutaj kafle przekazywane wracają do nas i jest jakaś namiastka planowania. Ale jak wyciągnę 5 domków, i dwa inne kafle, to moje decyzje szybko się wyczerpują.

AHA - ewentualne "negocjacje" to wyglądają tak: odkrywamy kafle, patrzę na swoje kafle i kolegi, potem razem decydujemy, że to dajemy tu, a to dajemy tam bo to najlepsza opcja dla danego miasteczka i koniec.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Between Two Cities

Post autor: cezner »

Tak, pamiętam że negocjacji nie było żadnych. Wszyscy się ze wszystkimi zgadzali.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Between Two Cities

Post autor: ChlastBatem »

Czyli Sushi go lepsze?
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Between Two Cities

Post autor: crsunik »

Oficjalny wariant (inny niż w instrukcji) zasad dla dwóch osób: https://boardgamegeek.com/thread/133552 ... ing-automa

Wygląda ciekawie :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Between Two Cities

Post autor: ChlastBatem »

crsunik pisze:Oficjalny wariant (inny niż w instrukcji) zasad dla dwóch osób: https://boardgamegeek.com/thread/133552 ... ing-automa

Wygląda ciekawie :)
No właśnie też wczoraj oglądałem Rahdo jak marudził na tryb 2-osobowy. Ale ten nowy tryb z kartami automatu przecież wymaga tych kart, a według instrukcji czegoś takiego nie ma. Więc skąd wziąć ten deck kart? Może to był KS exclusive?
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Between Two Cities

Post autor: crsunik »

wg strony kampanii wersje retailowe powinny posiadać 20 kart:
https://www.kickstarter.com/projects/ja ... escription

Moja wersja z KS posiada te karty, ale na stronie kampanii nie jest napisane, że to exclusive
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Between Two Cities

Post autor: Moniczka.s »

Mam wersję sklepową i mam karty do automatu.
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Between Two Cities

Post autor: PanFantomas »

.
ODPOWIEDZ