Krwawa Oberża / The Bloody Inn (Nicolas Robert)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: Yavi »

Maxxx76 pisze:Rzadko? Przecież to fantastyczny sposób by gracz stracił miejsce do zakopania ciała a my nie stracili kasy i ciała!
W Oberży są gliniarze, ja mam ciało a nie mam aneksu, drugi gracz ma i ciało i aneks. No to trach mu trupa do aneksu, on wprawdzie zyskuje połowę kasy, ale traci swojego trupa i kasę, bo go mundurowy capnął :-D
Taka sytuacja zdarzyła się nam dosłownie raz - na razie wszyscy, z którymi graliśmy albo zakopują ciała na bieżąco, albo mają zawsze sporo miejsca w aneksach :). Może zależy to od strategii przyjętej w grze :P.

Swoją drogą, dwie akcje to za mało w tej grze, trochę mnie to irytuje...
To jest właśnie najlepsze :D.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: misioooo »

Najlepsze to jest w 1 dniu zaciupać dwóch gości "za 0" (o ile nie ma policji), a w drugim zakopać ich u innych... Ja zyskam 8 kasy, oni po 4... Zatem jestem do przodu. No i kolejne ze dwa dni oni stracą na budowę aneksu, a ja trupka za lepszą kasę u siebie pogrzebię :)

Sprawdziło mi się też zakopywanie non stop u innych (ale się wqrzali!) - co ktoś aneks postawił to ja siup, ciup - i już miejsca nie ma znowu... Chowałem u tych co najmniej kasy mieli więc ciągle zyskiwałem więcej i powolutku, ale sukcesywnie zwiększałem dystans... Na końcu gry miałem tylko jeden aneks "1" zbudowany ;P I wygrałem o ok 20 franków.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: Marx »

Yavi pisze:To jest właśnie najlepsze :D.
Ten element najbardziej dzieli graczy, takie moje spostrzeżenie :mrgreen: Osoby, z którymi grałem narzekają, że brakuje im tego ruchu, a karty momentalnie znikają z Oberży. Z kolei inny doceniają fakt, że muszą jeszcze więcej się namyślić, aby zamknąć się w dwóch akcjach :-)
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2016, 13:09 przez Marx, łącznie zmieniany 1 raz.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: Banan2 »

misioooo pisze:Najlepsze to jest w 1 dniu zaciupać dwóch gości "za 0" (o ile nie ma policji), a w drugim zakopać ich u innych... Ja zyskam 8 kasy, oni po 4... Zatem jestem do przodu. No i kolejne ze dwa dni oni stracą na budowę aneksu, a ja trupka za lepszą kasę u siebie pogrzebię :)
:wink: Wątek dla psychopatów :mrgreen:
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: Yavi »

Marx pisze:
Yavi pisze:To jest właśnie najlepsze :D.
Ten element najbardziej dzieli graczy, takie moje spostrzeżenie :mrgreen: Osoby, z którymi grałem narzekają, że brakuje im tego ruchu, a karty momentalnie znikają z Oberży. Z kolei inny doceniają fakt, że muszą jeszcze więcej się namyślić, aby zamknąć się w dwóch akcjach :-)
Dokładnie, wyszło to też w naszej recenzji - Kasi zdecydowanie ta atmosfera presji, którą wprowadzają jedynie 2 akcje, nie podeszła. Dla mnie jest to jednak główną zaletą gry, czymś co ją wyróżnia :).
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: Maxxx76 »

Dwie akcje to cudowna sprawa w TEJ grze. Jest taka presja i ciśnienie, że wow :-)
gaciak
Posty: 189
Rejestracja: 16 sie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: gaciak »

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że to gra idealnie skrojona pode mnie i sama się zdziwiłam, że... c.d na łamach Board Times :)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: Maxxx76 »

Podstawowy błąd popełniany przy ocenianiu tej gry to oczekiwania związane z budową silniczka... To nie Osadnicy: NI. To Krwawa Oberża, gdzie planowanie miesza się z improwizacją, gdzie czujemy na plecach oddech policjantów i członków swojej rodziny. Po raz kolejny powtórzę, że ta mechanika idealnie pasuje do tematyki gry. To nie jest gang złodziejaszków, którzy mają wykonać jeden wielki skok i planują operację szczegółowo, budują silniczek z kart. To wyprawianie przypadkowych gości na tamten świat - jakiż można zbudować silniczek przy takim procederze? :)
Powtórzę więc, w tej grze nie budujemy mega super wypasionego silniczka, to nie ta gra i nie o to do końca w niej chodzi.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: misioooo »

Maxxx76 pisze:To wyprawianie przypadkowych gości na tamten świat - jakiż można zbudować silniczek przy takim procederze? :)
Powtórzę więc, w tej grze nie budujemy mega super wypasionego silniczka, to nie ta gra i nie o to do końca w niej chodzi.
Jak to przypadkowych? Ja zawsze wyprawiam wedle czarnego notesu - arcybiszopy pierwsze, za nimi biszopy, potem książęta, nowicjusze i cała reszta ;)
Rolników przygarniam do mego biznesu, bo to porządne, pracowite chłopaki są. Wszystko wedle planu!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: Maxxx76 »

Miałem na myśli to, że przypadkowo przyłażą do naszej oberży :) A zarabiamy na nich według planu, to oczywiste :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: misioooo »

gaciak pisze:Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że to gra idealnie skrojona pode mnie i sama się zdziwiłam, że... c.d na łamach Board Times :)
Nie podoba mi się tekst, bo:
1. Po co przytaczać czy wręcz cytować instrukcję w recenzji?
2. Wg mnie gra źle zakwalifikowana... To nie jest "engine building" - dlaczego za to minus, skoro to nie ten typ gry? Sama piszesz w tekście o "zarządzaniu ręką", a na końcu o budowaniu silniczka - to są dwie różne mechaniki. W remibrydżu też nie mogę silniczka zbudować więc za to minus mu :D
3. Nie rozumiem jak ktoś narzeka, że za mało akcji/czasu... O to właśnie chodzi - aby wykorzystać dostępny czas jak najefektywniej. Chcesz mieć czas na wszystko? To trzeba innej gry poszukać... Nie znam takiej, gdzie zawsze zrobi się to co, co się chce. Wszędzie brakuje akcji/tur/rund/zakręceń koła etc...
4. Dawanie minusa rzutującego pewnie na wynik końcowy za błąd w instrukcji/na karcie? Zaraz poszukam to znajdę ciut krzywo wydrukowane coś na jakimś żetonie i też za to obetniemy - gry (sporo, większość... wszystkie?) spadłyby chyba w ocenach poniżej zera. Dla mnie sama instrukcja jest czytelna i jasno/prosto napisana. Po jej przeczytaniu (całej) spokojnie można grać wg mnie.
5. Losowość - cóż... Patrz pkt. 2... To po prostu jest taka gra.

Każda recenzja jest i będzie subiektywna, ale tutaj podejrzewam Agato, że oczekiwałaś placka z jagodami a dostałaś bezę więc piszesz, że beza jest zła i wogóle taka do bani, bo za słodka, zbyt biała i ma krzywo czubeczek zawinięty :twisted: Wg mnie recenzja powinna być ciut bardziej obiektywnie napisana i gra w inny sposób oceniona.

Do recenzji Namiestnika mam podobne uwagi. Ale to wszystko to tylko i wyłącznie moje zdanie - mi się taka forma (aż tak subiektywna) recenzowania nie podoba.
--
Maxxx76 - plan jest i trzeba go wykonać - minimum 15$/dzień! :twisted:
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: HUBertPL »

A ja nie mam psychopatów chętnych do grania w KO... Lipa, grywam tylko solo :(

PS: Czy jest jakaś gra z podobną mechaniką, ale taka wiecie, żeby z sześciolatką pograć :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4599
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1881 times

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: warlock »

misioooo pisze: 3. Nie rozumiem jak ktoś narzeka, że za mało akcji/czasu... O to właśnie chodzi - aby wykorzystać dostępny czas jak najefektywniej. Chcesz mieć czas na wszystko? To trzeba innej gry poszukać... Nie znam takiej, gdzie zawsze zrobi się to co, co się chce. Wszędzie brakuje akcji/tur/rund/zakręceń koła etc...
A ja to rozumiem doskonale. Tutaj kołderka jest za krótka, ma się poczucie wiecznej walki z grą i niemożności zrobienia tego co się chce (również przez to, że za wszystko płacimy kartami, które zyskuje się bardzo wolno).
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: misioooo »

Radosna oberża - gości nie ubijasz i zakopujesz, a usypiasz i układasz w wygodnych łóżeczkach... Czy to w stodole na sianku czy też w sklepiku z warzywami ;) Inaczej jej to wytłumacz i już. Grafiki nie są krwawe więc powinno być ok.

warlock - ja ostatnio, po rozegraniu kilku partyjek zwykle robię to co chcę/planuję :) I czasu mi wystarcza w sam raz... Może po prostu za dużo chcesz zrobić? :twisted: Każdy inaczej to odbiera i ma swoje zdanie - porozumienia tutaj nie osiągniemy. Wg mnie to jest dobra/bardzo dobra, lekka gra "karciana".
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4599
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1881 times

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: warlock »

misioooo pisze:Radosna oberża - gości nie ubijasz i zakopujesz, a usypiasz i układasz w wygodnych łóżeczkach... Czy to w stodole na sianku czy też w sklepiku z warzywami ;) Inaczej jej to wytłumacz i już. Grafiki nie są krwawe więc powinno być ok.

warlock - ja ostatnio, po rozegraniu kilku partyjek zwykle robię to co chcę/planuję :) I czasu mi wystarcza w sam raz... Może po prostu za dużo chcesz zrobić? :twisted: Każdy inaczej to odbiera i ma swoje zdanie - porozumienia tutaj nie osiągniemy. Wg mnie to jest dobra/bardzo dobra, lekka gra "karciana".
U mnie póki co to 6/10: w porządku, ale szału nie zrobiła. Chętnie zagram jeszcze 2-3 partie, żeby się upewnić. :)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: Maxxx76 »

Podzielam w pełni Twój entuzjazm, misioooo ;-)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: zakwas »

misioooo pisze:Radosna oberża - gości nie ubijasz i zakopujesz, a usypiasz i układasz w wygodnych łóżeczkach... Czy to w stodole na sianku czy też w sklepiku z warzywami ;) Inaczej jej to wytłumacz i już. Grafiki nie są krwawe więc powinno być ok.

A te trumny z tyłu kart, to łóżeczka? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: Maxxx76 »

Co by nie pospadali na podłogę ;-)
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: Karit »

Graliśmy ostatnio w 4 osoby dłuższa wersję. Każdy z nas przyjął inna strategię, a ostateczne wyniki różniły się o 1 pkt!
Ja skupiłem się na aneksach, ktoś na szybkim zabijaniu (a potem kombinował z ciałami) inna osobą zbierała na rękę każda kategorię pomocnika a by mieć taniej a 4 kumpel robił wszystkiego po trochu.
Zastanawia mnie czy gra jest dobra jeśli na sam koniec w pierwszej rozgrywce wszyscy maja prawie identyczną ilość pkt.
Nie zdziwiłbym się gdyby taka stacja miała miejsce po wielu rozgrywkach, w końcu każdy się nauczył, wyczuł temat i ma ulubiony system.
Tutaj jednak to co innego, graliśmy po raz pierwszy. Chyba że to przypadek i każdy jest mistrzem w "prowadzeniu" Oberży :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: Adar »

Karit pisze:. Chyba że to przypadek i każdy jest mistrzem w "prowadzeniu" Oberży :)
Albo każdy jest tak samo kiepski :P
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: HUBertPL »

To że różnymi strategiami zrobiliście podobny wynik - to raczej zaleta gry.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: mikeyoski »

HUBertPL pisze:To że różnymi strategiami zrobiliście podobny wynik - to raczej zaleta gry.
Właśnie miałem to napisać :-)
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: Ardel12 »

Ciężko ocenić czy różnice po jednym punkcie to w waszej ekipie dużo/mało. Nie podałeś jaki wynik osiągnął zwycięzca. Dla mnie oberża stoi negatywną interakcją. A to komuś sprzątnąć klienta z pokoju, a to zakopać biednego truposza w jedynym dostępnym przybytku, gdy piętrzą się zwłoki.

Mi się gra podoba przez niepewność jakie karty pojawią się w danej partii (warian krótszy lub na mniejszą liczbę osób niż 4) i wymaganie dostosowania się do sytuacji w pierwszej fazie. Dopiero gdy goście wracają można coś zaplanować ( oczywiście byle nas przeciwnik nie uprzedził).
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 797
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 26 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: Michał M »

pabellos
Posty: 81
Rejestracja: 28 lut 2016, 23:03
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Krwawa Oberża / The Bloody Inn

Post autor: pabellos »

Czy ktoś może mi wyjaśnić jaki jest sens umieszczenia w komponentach gry tak wielu żetonów kluczy (zasadniczo używamy po 1 każdego koloru plus kilku szarych). Twórcy gry przewidzieli, że mogą się zgubić czy jest jakieś inne racjonalne wyjaśnienie?
"Splendor" - pierwsza gra, która spodobała się Żonie (po wielu nieudanych próbach - Rzymianie do domu, Zaginione Miasta). Proszę ekspertów o porady na priv, jaki uczynić następny krok w wprowadzaniu Małżonki w planszówkowy świat...
ODPOWIEDZ