Roads & Boats (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Roads & Boats (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: vinnichi »

Spoiler:
Autorzy: Joris Wiersinga, Jeroen Doumen
Wydawnictwo: Splotter spellen
Zasady i rozgrywka ENG: https://youtu.be/C0mETgaOu3s

https://boardgamegeek.com/boardgame/276 ... ry-edition

Czy warto inwestować w dodatek? Nie potrzebuję wariantu na 5-6 osób, ale ciekaw jestem tych dodatkowych opcji:samoloty, bomby itp. Część opinii na Bgg ocenia dodatek jako niepotrzebnie komplikujący i wydłużający rozgrywkę. Czy ktoś z Was używa go? Jak wrażenia?
Ostatnio zmieniony 31 sie 2022, 16:43 przez vinnichi, łącznie zmieniany 1 raz.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: Tolis »

Mam dodatek - na razie jeszcze nie grany. Po nowościach z Essen jest w planie rozgrywka.
Na razie grałem 5-8 razy w podstawkę i z chęcią spróbuję innej rozgrywki.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: Jelithe »

Mam w sumie podobnie jak Tolis. Dodatek leży u mnie od ponad roku, a grywamy tylko w podstawkę, która sama w sobie jest już dosyć rozbudowana. Tzn, korzystamy z elementów na 5-6 osób z dodatku, ale nic innego jeszcze nie wprowadziliśmy...
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: vinnichi »

No to chyba pozostaje kupić póki jest w sprzedaży i schować do szafy aż ogramy podstawkę. Dziękuję za odpowiedzi.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: Jelithe »

To był dokładnie mój plan. Szczególnie, że dodatek może być bardzo interesujący z nowymi możliwościami transportu w postaci samolotów i kolei, elektrycznością, obwoźnymi wystawami i nowymi punktującymi produkcjami. No i tak naprawdę można stopniowo dodawać kolejne elementy, by urozmaicić grę podstawową :-)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: tomb »

Dołączę do tych, co mają, a nie grają. Podstawka jest wystarczająco złożona, żeby mieć nad czym myśleć, więc na razie eksploatujemy podstawkę. Ale mechanizm gry jest taki, że kolejne transportery i technologie to bardzo obiecujące rozszerzenie. Nazwać je niepotrzebnym można chyba tylko z tego punktu widzenia, że pudło podstawowe daje mnóstwo możliwości, więc nie ma ciśnienia na dokładanie kolejnych dróg do zdobywania punktów.

To jest gra, która wywołuje uśmiech, kiedy mówisz, że każdy zaczyna z dwoma osiołkami, którymi wozi towary. Pod koniec partii nikomu już pokpiwać się nie chce, gdy ma do ogarnięcia 5 samochodów, dwie łodzie, kilka fabryk, masę towarów i do tego uwzględnia ruchy przeciwników. I naprawdę ostatnią rzeczą jest myśl, że przydałby się tutaj samolot.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: vinnichi »

Auta? Po pierwszej rozgrywce nadal byliśmy na osoiłkach ale uśmiechy od ucha do ucha bo gra jest genialna. A co ze scenariuszami? Sami tworzycie dokładając kafel po kaflu przed rozgrywką?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: Jelithe »

My na razie trzymamy się gotowych scenariuszy z instrukcji i ze strony Splottera ;-) Całkiem fajne są też puzzle dla wersji solo. Jednak mam wrażenie, że w naszych rozgrywkach drogi morskie są niewystarczająco eksploatowane. Chyba nikt nigdy nie zrobił parowca ;-)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: vinnichi »

Jelithe pisze:My na razie trzymamy się gotowych scenariuszy z instrukcji i ze strony Splottera ;-) Całkiem fajne są też puzzle dla wersji solo. Jednak mam wrażenie, że w naszych rozgrywkach drogi morskie są niewystarczająco eksploatowane. Chyba nikt nigdy nie zrobił parowca ;-)
A czy nie masz poczucia, że każda rozgrywka przebiega trochę podobnie, szczególnie te pierwsze rundy? Jestem dopiero po 1 rozgrywce ale widzę że zaczęliśmy grę tak samo i zastanawiam się czy początkowe działania nie są jednakowe. Np. w Caylusie losowe rozstawienie pierwszych budynków bardzo zmienia za każdym razem naszą grę. Tutaj chyba różnorodne mapy wymuszają inne strategie? Tylko scenariuszy mogło by być więcej :-)

W każdym bądź razie dodatek zamówiony, niech się spokojnie kurzy i czeka na ogranie podstawki.

Nie obrażę się jak ktoś w spoilerze rzuci kilka pomysłów na strategie w R&B. To nie może być kolejna gra, w którą żona mnie bije. ;-)

EDIT:
Jedno pytanie co do zasad. Co gęsiami? :D Jeśli ich nie rozmnożę i użyje tych dwóch, które mam na starcie do badań to właściwie nie mam opcji pozyskać nowych i tym samym opracowywać kolejnych badań?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: Jelithe »

Nie wydaje mi się, by wszyscy zaczynali tak samo u nas. Część oczywiście gna robić produkcję, ale inni zaczynają od rozmnażania osiołków czy gęsi. Opcji jest całkiem sporo :-)

A patrzyłeś na dodatkowe scenariusze na stronie Splottera? Całkiem fajne są. Nawet nie wszystkie jeszcze ograliśmy ;-)

Co do gęsi, to nie jest tak że nie masz możliwości ich zdobycia po wykorzystaniu tych początkowych. Przecież możesz ukraść (podebrać) gęsi komuś innemu ;-) Albo ewentualnie dogadać się z innym graczem, by Ci je pożyczył w zamian za jakiś surowiec np :-)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: vinnichi »

Rzeczywiście zapomniałem, w dodatku jest opcja handlu którą przecież można stosować w podstawce. Przejrzę stronę Splottera, na 2 osoby jest kilka scenariuszy. Dzięki
Raczej nie ma co liczyć na Twoje tłumaczenie dodatku na BGG? :-)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: Jelithe »

Jest [emoji4] W sumie od dawna tłumaczenie jest praktycznie skończone, tylko nie miałam czasu zrobić edycji [emoji6] Ten wątek spowodował, że nabrałam ochoty, by znowu pograć w R&B i wrzucić do gry jakieś elementy z dodatku, więc może odszukam to moje tłumaczenie i je skończę [emoji6] Dam znać, gdy wrzucę na bgg.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: vinnichi »

Było by super, dzięki!
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: orzeh »

Jestem jeszcze jednym który czeka na spolszczenie :)
Moja edycja czeka na uzupełnienie braków - nie dostałem żadnych transporterów i ściany były posklejane. Jak dojdą to w końcu będziemy mogli zagrać :)
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: Jelithe »

Ja też miałam braki w swojej. Jeden samolocik był ułamany i brakowało mi jednego całego arkusza wypraski w podstawce... Jednak napisałam do sklepu i dosyć szybko mi sprowadzili ze Splottera :-)
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: orzeh »

U mnie "szybko" nie jest słowem który towarzyszy uzupełnianiu brakom ale mam zapewnienia ze sklepu/splottera że "idą" ;)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: vinnichi »

Pewnie wysłali osłami
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: Tolis »

Co do rozwoju w zasadzie ciągle gramy na różnych mapach więc nigdy nie jest tak samo. Statki morskie - są bardzo istotne gdy nie masz gór u na swojej wyspie - parowca też nie mieliśmy, ale samochody też nie są zawsze oczywistością.

Problem zaczyna być na etapie dalszym rozgrywki, zawsze kończy się tak samo w zdobywaniu punktów (papiery wartościowe) - więc w dodatku największą świeżość widzę nie w transporcie, elektryczności, menadżerach ale właśnie w nowym sposobie zarabiania punktów zwycięstwa.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: vinnichi »

Dodatek już dotarł, jeśli ktoś jeszcze się zastanawia to jest ostatnia sztuka w Planszomanii i kilka egzemplarzy podstawki na Rebelu. Oczywiście patrząc na zawartość paczki cena wydaje się mocno naciągnięta (tyle samo zapłaciłem za pudło "Stawki większej niż życie" wypchane po brzegi tekturą) ale przeglądając instrukcję dodatku widać jakie możliwości otwiera ta puszka pandory. Przynajmniej w teorii, za jakiś czas trzeba będzie powoli zacząć łączyć.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: vinnichi »

Jelithe pisze:Jest [emoji4] W sumie od dawna tłumaczenie jest praktycznie skończone, tylko nie miałam czasu zrobić edycji [emoji6] Ten wątek spowodował, że nabrałam ochoty, by znowu pograć w R&B i wrzucić do gry jakieś elementy z dodatku, więc może odszukam to moje tłumaczenie i je skończę [emoji6] Dam znać, gdy wrzucę na bgg.
Już pobrane dziękuję!!! :)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: orzeh »

Również pobrałem, lecz zagram jak osły do mnie dojdą ;)
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: Jelithe »

To wiecie szybciej niż ja, że się uploadowało. Wrzuciłam je dosłownie z godzinę temu ;-)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: vinnichi »

HA!
Obrazek

Ja swoją drogą spolszczyłem kartę pomocy tylko bez dodatku żeby nie przyprawiać o ból głowy nowych graczy.
https://drive.google.com/file/d/0B5pzoA ... sp=sharing

Po wczorajszej rozgrywce nauczyłem się, żeby nie stawiać na początek 2 drwali kosztem tartaku, bo deski nie spadają z nieba...
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: orzeh »

Już po miesiącu przyszła krzepiąca wiadomość że osły idą do paczkomatu :)
nie mogę się doczekać grania :)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Roads & Boats &Cetera

Post autor: vinnichi »

akurat na długie jesienno-zimowe wieczory :)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
ODPOWIEDZ