Star Wars: Rebelia / Rebellion (Corey Konieczka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Sroczka
Posty: 289
Rejestracja: 19 gru 2017, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: Sroczka »

Yavi pisze:
Sroczka pisze:Mam pytanie: czy komuś się udało przetłumaczyć zasady gry solo na pl? https://boardgamegeek.com/filepage/1429 ... lo-variant
W wolnej chwili postaram się usiąść do tego i spróbuję przetłumaczyć. Tylko skontaktuję się z autorem, czy nie ma nic przeciwko.
Coś mnie naszło i zacząłem sam tłumaczyć, mam już 70% więc piszę żeby nie powielać pracy. Dokończę tłumaczenie do jutra. Spróbuję się również skontaktować z autorem oryginału żeby wszystko było tip top :)
zaki850 pisze:
Yavi pisze:
Sroczka pisze:Mam pytanie: czy komuś się udało przetłumaczyć zasady gry solo na pl? https://boardgamegeek.com/filepage/1429 ... lo-variant
W wolnej chwili postaram się usiąść do tego i spróbuję przetłumaczyć. Tylko skontaktuję się z autorem, czy nie ma nic przeciwko.
Jak chcesz mogę ci zrobić jakiś proofreading jak przetłumaczysz. Trochę oklepałem te zasady na 1 osobę, a jest sporo kruczków. Dawaj znać jak coś.

EDIT: Przypomniało mi się, że trzeba też przetłumaczyć "Card Descision-Making List", bo bez tego ani rusz.
Jak już napisałem powyżej jestem na dobrej drodze do ukończenia tego tłumaczenia i z pewnością potrzebna mi będzie korekta - podejmiesz się?
Awatar użytkownika
Sroczka
Posty: 289
Rejestracja: 19 gru 2017, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: Sroczka »

Tłumaczenie wariantu solo do Star Wars - Rebelia (pl). Ogólna instrukcja + zasady działania kart.

tłumaczenie - ja
poprawki i korekta - zaki850 (DZIĘKUJĘ!)

BGG

Wszelkie uwagi mile widziane.

https://ufile.io/xo6w6 - instrukcja
https://ufile.io/2li8y - zasady działania kart

To moja pierwsza tego typu inicjatywa więc proszę o wyrozumiałość ;)
Ostatnio zmieniony 01 lut 2018, 13:16 przez Sroczka, łącznie zmieniany 2 razy.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: Gatherey »

Ktoś ogólnie testował ten wariant? Nie przeglądałem jeszcze plików, a brakuje mi gry ze świata Star Wars w kolekcji. Z epickich tytułów mam Wojnę o Pierścień, więc drugiej takiej kobyły nie chce. No chyba, że Rebelia ma dobry wariant solo.
zaki850
Posty: 90
Rejestracja: 20 kwie 2008, 14:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: zaki850 »

Gatherey pisze:Ktoś ogólnie testował ten wariant? Nie przeglądałem jeszcze plików, a brakuje mi gry ze świata Star Wars w kolekcji. Z epickich tytułów mam Wojnę o Pierścień, więc drugiej takiej kobyły nie chce. No chyba, że Rebelia ma dobry wariant solo.
Ja testowałem. Jest bardzo dobry. Minus jest taki, że możesz grać tylko Rebelią, więc masz połowę gry. Poza tym to ~350 zł - jeśli w ogóle nie ma opcji, żebyś z kimś zagrał to nie kupowałbym dla samego wariantu solo.
Kisun
Posty: 1128
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: Kisun »

Pół takiej gry to jak dwie inne ;) Dzięki za przetłumaczenie. Po pierwszym czytaniu ;) jeszcze nie wszystko kumam ale w weekend przetestuję.
"Errare humanum est"
Coin22
Posty: 406
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: Coin22 »

Słyszałem, że w tym wariancie Imperium nie ma szans - jak pogracie to dajcie znać czy nie jest za prosty dla gracza :)
Awatar użytkownika
Sroczka
Posty: 289
Rejestracja: 19 gru 2017, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: Sroczka »

Kisun pisze:Pół takiej gry to jak dwie inne ;) Dzięki za przetłumaczenie. Po pierwszym czytaniu ;) jeszcze nie wszystko kumam ale w weekend przetestuję.
Koniecznie daj znać jak wyszło
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: koczkodan »

co dodatek wnosi do gry? sama podstawa jest samowystarczalna. jedynie bitwy sa nienajlepiej rozwiazane.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: Pynio »

No to z tego co wiem to bitwy są kompletnie zmienione.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1146
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 412 times
Been thanked: 254 times

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: mmag »

Czy wiadomo cokolwiek o dalszych losach polskiego wydania dodatku? Na stronie Galakty nie znalazłem żadnego zaktualizowanego info, a biorąc pod uwagę całą hecę z Rebelem i Asmodee...można mieć pewne obawy. Czy może jednak wydanie przez Galaktę i planowany temin - I połowa 2018 jest już zaklepane i pewne?
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: playerator »

mmag pisze:... Na stronie Galakty nie znalazłem żadnego zaktualizowanego info ...
Galakta pisze:Ostatnia aktualizacja: 1.02.2018
Chyba nie ma się czego obawiać.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1146
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 412 times
Been thanked: 254 times

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: mmag »

Ooo dzięki, tego to nie zauważyłem ;) To w takim razie pozostaje czekać
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: Col. Frost »

koczkodan pisze:co dodatek wnosi do gry? sama podstawa jest samowystarczalna. jedynie bitwy sa nienajlepiej rozwiazane.
Poza wspomnianym nowym sposobem rozgrywania bitew są:
- nowe jednostki - i specjalnie dla nich trzy zielone kości (czyli w bitwie można już rzucać maks. trzynastoma)
- nowe karty misji - jako osobne talie, przed grą każdy gracz niezależnie od drugiego wybiera czy gra talią z podstawki czy z dodatku, ponadto kilka nowych kart do talii z podstawki i jeden czy dwa zamienniki do tych z podstawki
- nowe karty projektów - m.in. strzał z GŚ niszczący jednostki lądowe, ale nie planetę
- nowe karty celów - na początku gry gracz Rebelii losuje z całej talii trzynaście kart i dodaje do nich obie "Plany Gwiazdy Śmierci", w ten sposób Imperium nigdy nie wie jakie dokładnie cele może mieć przeciwnik
- żetony znaczników - zupełnie nowy element, niektóre misje pozwalają na umieszczenie na planszy znaczników, które dają jakieś premie, albo stanowią cel dla jednego z graczy (lub oba naraz)
- nowe pierścienie na dowódców
- nowi dowódcy - a co za tym idzie nowe "action cards" (nie znam polskiej nazwy, te małe do rekrutowania nowych dowódców), propos dowódców to jest teraz więcej okazji do ich rekrutacji, ale jednocześnie wprowadzono regułę, że można mieć maks. ośmiu w danej chwili (pojmany dowódca nie wlicza się do tej puli)
Tak na szybko więcej sobie nie przypominam, dawno nie grałem.
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1146
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 412 times
Been thanked: 254 times

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: mmag »

Z ciekawości - o co chodzi z tymi małymi, podwójnymi i potrójnymi ikonkami talentów, które widać na kartach nowych bohaterów?
Spoiler:
zaki850
Posty: 90
Rejestracja: 20 kwie 2008, 14:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: zaki850 »

mmag pisze:Z ciekawości - o co chodzi z tymi małymi, podwójnymi i potrójnymi ikonkami talentów, które widać na kartach nowych bohaterów?
Spoiler:
Sa to tzw. “Minor skills”. Przy rzucie koscmi podczas wykonywania/blokowania misji, dany lider rzuca dodatkowo zielona koscia za kazda ikonke “minor skill”. Zielona kosc ma 4 puste scianki i 2 scianki z trafieniem bezposrednim.

Minor skills liczy sie tez na potrzeby podliczania wymaganych symobli umiejetnosci do wykonywania danej misji, np. Jabba ma 2 normalne symoble wywiadu i 1 “minor”, wiec moze wykonywac misje, ktore wymagaja 3 symboli umiejetnosci wywiadu. Taki tam bajer, obyloby sie bez tego. Te kosci ogolnie zwiekszaja troche losowosc, jakby jej bylo malo. ;)
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1146
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 412 times
Been thanked: 254 times

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: mmag »

Bazując na fanowskich rozszerzeniach do gry, opublikowanych na BGG wziąłem się za tłumaczenie co ciekawszych dodatkowych misji. Łącznie wyselekcjonowałem 16 dodatkowych misji dla każdej ze stron. Moim zdaniem - najbardziej klimatycznych, pasujących tematycznie do starej trylogii a przy tym, mam nadzieję - najlepiej zbilansowanych.

Poniżej przesyłam link do tłumaczenia misji rebelianckich:
https://docs.google.com/document/d/e/2P ... -jyZ6E/pub
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi - tak językowe, jak i odnośnie samego balansu gry. Jeśli chodzi o sam styl opisów to wzorowałem się, o ile to możliwe na odpowiadających teksach z oryginalnych polskich kart.

W dalszych planach mam przetłumaczenie zestawu misji dla gracza Imperium oraz przeniesienie tego wszystkiego na karty do gry. Optymistycznie liczę na to, że finalnie uda się znaleźć na forum kilka zainteresowanych osób, chętnych na wspólny druk i małe zlecenie dla Małego Drukarza ;)

Jeśli chodzi o samą możliwość dodania tych misji do podstawowej talii, widzę trzy możliwe rozwiązania:
- wrzucenie wszystkiego razem i wymieszanie. Potencjalnie może to utrudnić grę - w ten sposób część misji nigdy nie pojawi się podczas danej rozgrywki i możemy nigdy nie doczekać się tej jednej, upragnionej karty. Choć bazując na opiniach z bgg, ludzie grają w ten sposób, łącząc wszystkie misje z podstawki i oficjalnego rozszerzenia, nie widząc w praktyce jakiś problemów z balansem stron. Ten wariant na pewno zwiększa nieprzewidywalność rozgrywki i wymusza kombinowanie z tym co się ma, a nie z tym co mieć by się chciało...
- granie w wariancie dobierz 3 karty misji, wybierz spośród nich 2. Daje dużo większą kontrolę nad grą i naszą strategią. Potencjalnym problemem jest to, że część "najsłabszych" misji najpewniej nigdy nie będzie wybierana podczas gry...;
- ostatni wariant - moim zdaniem chyba najlepszy - zakłada wmieszanie przed grą do oryginalnej talii 2 - 3 dodatkowych kart. W ten sposób nie zaburzymy zbytnio oryginalnego balansu gry i proporcji misji, a dodatkowy karty staną się fajnym smaczkiem podczas rozgrywki - tym bardziej, że nigdy nie będziemy mogli do końca wiedzieć jakiego asa w rękawie ma nasz przeciwnik...;
Awatar użytkownika
Perf
Posty: 189
Rejestracja: 28 sty 2011, 01:48
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 47 times
Been thanked: 37 times

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: Perf »

mmag pisze:Będę wdzięczny za wszelkie uwagi - tak językowe, jak i odnośnie samego balansu gry.
Nie ma liczby egzemplarzy danej karty, jak i jej wymagań (ikony), a to integralne części balansu, bez tego niewiele można powiedzieć.

mmag pisze:Choć bazując na opiniach z bgg, ludzie grają w ten sposób, łącząc wszystkie misje z podstawki i oficjalnego rozszerzenia, nie widząc w praktyce jakiś problemów z balansem stron.
Takie stwierdzenia oznaczają tylko tyle, że nie ma problemów powodujących, że jedna strona nagle zaczyna wygrywać 80-90% rozgrywek. :) Gdy rozegramy 10 partii, w których jedna strona wygrała 6 razy, nic nam to nie powie o balansie. Trzeba naprawdę dużej ilości rozegranych partii między wieloma graczami, żeby stwierdzić czy balans nie przesunął się z tego pożądanego 50-50 na np. 65-35. Oczywiście jednym może to przeszkadzać, innym nie.

mmag pisze:Jeśli chodzi o samą możliwość dodania tych misji do podstawowej talii, widzę trzy możliwe rozwiązania:
Oprócz tego jest jeszcze rozwiązanie "oficjalne", zastosowane w rozszerzeniu. Bierzemy wszystkie karty misji z bonusem dla liderów (12 lub 16 - podstawka lub rozszerzenie), a następnie wybieramy, który zestaw kart bez bonusu bierzemy, w obu wersjach schemat wygląda tak samo:
- Dyplomacja: łącznie 3 karty (2 egz. słabszej karty, 1 egz. mocniejszej),
- Wywiad: łącznie 3 karty (2 egz. słabszej karty, 1 egz. mocniejszej),
- Spec Ops: łącznie 3 karty (2 egz. słabszej karty, 1 egz. mocniejszej),
- Logistyka: łącznie 4 karty (1-3 egzemplarzy każdej).

(Oprócz tego w rozszerzeniu jest jeszcze dodatkowa karta, Subversion.)

Tak więc jeżeli skompletowałeś po 16 kart na każda frakcję, to właściwie dałoby się z tego zrobić po 2 nowe talie dla każdej ze stron.
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1146
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 412 times
Been thanked: 254 times

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: mmag »

Nie ma liczby egzemplarzy danej karty, jak i jej wymagań (ikony), a to integralne części balansu, bez tego niewiele można powiedzieć.
Karty występują w takiej liczbie egzemplarzy, jak w pliku - czyli wszystkie pojedyncze, z wyjątkiem "Działania partyzantów" która występuje podwójnie. Wszystkie misje są kartami bez bonusu dla bohaterów. Co do wymaganych umiejętności - oczywiście będzie to uzupełnione - w zasadzie już jest to przygotowane, stanowi jednak część grafiki kart, więc nie chciało mi się wykonywać podwójnej roboty i klepać jeszcze raz tego tekstowo.
Takie stwierdzenia oznaczają tylko tyle, że nie ma problemów powodujących, że jedna strona nagle zaczyna wygrywać 80-90% rozgrywek. :) Gdy rozegramy 10 partii, w których jedna strona wygrała 6 razy, nic nam to nie powie o balansie. Trzeba naprawdę dużej ilości rozegranych partii między wieloma graczami, żeby stwierdzić czy balans nie przesunął się z tego pożądanego 50-50 na np. 65-35. Oczywiście jednym może to przeszkadzać, innym nie.
Fakt, co więcej dam sobie głowę uciąć, że pewne przesunięcie sił musi nastąpić. Problem w tym, że ani ja ani nikt na bgg nie poświęci 100 rozgrywek na balansowanie fanowskich kart. Nie ta liga;)
Oprócz tego jest jeszcze rozwiązanie "oficjalne", zastosowane w rozszerzeniu. Bierzemy wszystkie karty misji z bonusem dla liderów (12 lub 16 - podstawka lub rozszerzenie), a następnie wybieramy, który zestaw kart bez bonusu bierzemy, w obu wersjach schemat wygląda tak samo:
- Dyplomacja: łącznie 3 karty (2 egz. słabszej karty, 1 egz. mocniejszej),
- Wywiad: łącznie 3 karty (2 egz. słabszej karty, 1 egz. mocniejszej),
- Spec Ops: łącznie 3 karty (2 egz. słabszej karty, 1 egz. mocniejszej),
- Logistyka: łącznie 4 karty (1-3 egzemplarzy każdej).

(Oprócz tego w rozszerzeniu jest jeszcze dodatkowa karta, Subversion.)

Tak więc jeżeli skompletowałeś po 16 kart na każda frakcję, to właściwie dałoby się z tego zrobić po 2 nowe talie dla każdej ze stron.
Patrząc na poprzedni punkt odnośnie balansu - zdecydowanie bałbym się grać talią składającą się tylko i wyłącznie z kart fanowskich. Po prostu bez odpowiednio dużej ilości testów taki pakiet nie ma szans zapewnić z góry optymalnego wyważenia sił. Stąd dalej obstawiałbym ich rolę raczej jako niewielki smaczek i dodatek do oficjalnej talii, aniżeli główne danie i punkt programu.
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1146
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 412 times
Been thanked: 254 times

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: mmag »

Ciąg dalszy - pakiet misji imperialnych:
https://docs.google.com/document/d/e/2P ... YtOH4y/pub

Uwagi oczywiście mile widziane.

Mój komputer niestety powędrował właśnie do serwisu, przez co na karty, grafiki itd. trzeba będzie najpewniej dłużej poczekać...
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 422
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 168 times

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: Asia - On Table »

Właśnie skusiłam się na tą grę, teraz pozostaje mi tylko wytrwale czekać.

Informacja dla innych ,którzy nie załapali się za pierwszym razem.

Star Wars: Rebelia - Dodruk 320zł.
" Produkt w przedsprzedaży. Dodruk jest planowany przez wydawcę na I połowę 2018 roku. Dokładna data nie jest jeszcze znana. Produkt zostanie wysłany po otrzymaniu przez nas kopii od wydawcy. "

grybezpradu.eu
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: Harth »

Czy wiadomo kiedy i za ile będzie można kupić dodatek?
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 264
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: miszczu666 »

Anglojęzyczne wersje dodatku są dostępne za około 160zł.
Porównując to z cenami EN podstawki, to pewnie za 135-140zł można będzie znaleźć bez problemu.

A termin? No cóż. Liczę, że to będzie pierwsza połowa czerwca. I to się jeszcze może udać.
Chociaż prawdopodobniej koniec czerwca lub lipiec. Niestety. Trochę w d*** jesteśmy za wersją angielską.
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: raj »

miszczu666 pisze: 25 kwie 2018, 11:07 Niestety. Trochę w d*** jesteśmy za wersją angielską.
Zażalenia należy kierować pod adresem FFG.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: herman »

Jak patrzę na i-szopie to część sklepów czeka na dodruk, a część - ma w ofercie. Ci co mają to pierwsza edycja? Warto w takim razie czekać na drugą?
odl
Posty: 9
Rejestracja: 01 kwie 2018, 11:41

Re: STAR WARS: Rebellion/Star Wars: Rebelia

Post autor: odl »

herman pisze: 06 maja 2018, 13:55 Jak patrzę na i-szopie to część sklepów czeka na dodruk, a część - ma w ofercie. Ci co mają to pierwsza edycja? Warto w takim razie czekać na drugą?
Wskaż sklep z iszopa, który faktycznie ma dostępne.. ;) tamtejsze statusy nie mają nic wspólnego ze stanem faktycznym.
ODPOWIEDZ