Koszulki na karty

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: stalker7 »

vincentblack pisze: 02 kwie 2018, 00:06 Temat przewijał się już jakiś czas temu ale zapytam po czasie, może ktoś ma nowe doświadczenia w temacie:

Koszulki na Dominion: Arcade Tinmen Large czy Rebel European Premium? A może coś innego?

Skłaniam się ku Rebelom, bo ponoć ATL mają zniknąć z rynku (zastąpione przez jakiś inny typ) a nie chciałbym się obudzić za pół roku, że nie mogę dokupić dodatkowych koszulek do dodatków (a liczba kart w Dominionie z dodatkami jest na tyle niebagatelna, że wymiana w przyszłości na inny typ byłaby mocno bolesna).
Arcanki w tym rozmiarze w dominionie mają na prawdę sporego kondona na górze... ale są superowe do deckbuildera bo fajnie się je tasuje są mocno śliskie
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: stalker7 »

Ostatnio zakupiłem koszulki FFG i Ultra Pro deck protector. O ile te pierwsze to mistrzostwo świata, o tyle Ultra pro mnie bardzo rozczarowały. Tasują się gorzej od Rebeli. Owszem mają przyjemniejszą fakturę i są grubsze ale tasują się trochę gorzej od rebeli... a są prawie 2x droższe, do tego hologram, który na szczęście jest teraz pół przeźroczysty ale mimo wszystko. FFG mają idealnie gładkie boki, tasują się lepiej od AT(które tasują sie na prawdę dobrze), i są grubsze od AT. Ogólnie same plusy, szkoda że rozmiar identyczny jak w AT (dużo luzu na górze).

Wertując internet dowiedziałem się, że obecnie najlepsze koszulki to Ultra Pro Eclipse, jednak ich cena jest jak dragon shieldów, które są również koszulkami najlepszymi. Oba modele różnią pewne szczegóły, które ew decydują o drobnej przewadze jednych nad drugimi.

Nadal twierdzę, że cena/jakość AT i nie ma nic lepszego. Rebel Premium jak za swoją cenę (ok 10zł można dostać) to są też świetne, jednak AT które można mieć za 12-13 wydają się mimo wszystko lepszym wyborem. FFG przy cenie 23-24 zł za 100 to już ekstrawagancja, mimo że przynajmniej wiesz za co płacisz. Jednak za 27 zł już można dostać Dragon Shield/ Ultra Pro Eclipse, więc raptem 10% różnica i znów wyszłoby rozsądniej kupić topowe koszulki.
Drobym ale jest również dla Rebel Premium nie trzymanie tych samych rozmiarów koszulek, w paczce trafić się może i to nawet dość sporo koszulek o 1-2mm wyższych i 0,5 mm szerszych od reszty. W FFG, AT i Ultra Pro wszystkie koszulki z paczek są jak jeden mąż.
MiCuzz
Posty: 1
Rejestracja: 18 kwie 2018, 17:13

Re: Koszulki na karty

Post autor: MiCuzz »

Hej,

Ma ktoś z was zakoszulkowaną Pandemię (+ ew dodatki)? Chciałbym wiedzieć jakie najlepiej koszulki kupić (będę zamawiał razem z grą), obecnie zastanawiam się nad Rebel zwykłymi i premium (63,5x88 lub 64x89, różnie podają). Jak to wygląda pod względem dopasowania, zarówno koszulki do karty, jak i zakoszulkowanych kart i pudełka (tzn. przeszkadzają za grube koszulki? nie pasują w ew wypraski?).

Czy może polecacie jakieś inne? Szukajką forumową znalazłem, jak ktoś polecał Ultra Pro-Fit 64x89, ale była to tylko jedna osoba.
Czarnyx
Posty: 70
Rejestracja: 31 sie 2015, 00:40
Lokalizacja: Ryki (woj. Lubelskie)
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Czarnyx »

Ja zastosowałem się właśnie do porady by założyć Ultra Pro-Fit 64x89 i ogólnie nie narzekam. Co prawda po kilku przetasowaniach co najmniej połowa koszulek ma "ślad" na środku, ale jest to bardzo słabo widoczne i nie przeszkadza mi w grze. Wadą też jest to, że koszulki mogą nieco różnić się wielkością. Gdy ja koszulkowałem swoją Pandemię to większość koszulek wchodziło na styk, niektóre zostawiały minimum luzu (co tak bardzo nie przeszkadzało), ale w paczce były też ze 2 czy 3 koszulki, które były za ciasne (co lekko mnie zdenerwowało). Czy pasują do wypraski to ci nie powiem bo ja kupiłem koszulki razem z dodatkiem "Na Krawędzi" i żeby zmieścić wszystkie elementy w jedno pudło to musiałem wywalić wypraskę.
czyn
Posty: 19
Rejestracja: 21 lip 2017, 10:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Koszulki na karty

Post autor: czyn »

Dotarły do mnie ostatnio koszulki Rebel CCG Premium z nowej partii. Od kiedy zmniejszyli te koszulki? Jestem niemal pewny, że partie sprzed roku, których miałem jakieś 5-6 sztuk były w rozmiarach 64x89. Jakość była świetna, wszystkie koszulki równiutkie. Nowa partia natomiast ma już rozmiar 63,5 x 88. O ile na bokach tego pół milimetra nie widać, o tyle wysokość jest już mocno widoczna gdy pomieszam starą partię z nową. Używam ich do LOTRa LCG i teraz karty na wysokość wchodzą na styk, zero zapasu, co mi osobiście się nie podoba. Strasznie dziwna ta nagła zmiana rozmiaru. Do tego nowa partia jest dużo gorszej jakości. Ewidentnie widać, że pojedyncze koszulki uciekają odrobinę od reszty +/- 1 mm.

Zamawiał ktoś z Was może je ostatnio (dostawa nowej partii była w poprzednim tygodniu) i ma podobne wrażenia?
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Eremita »

czyn pisze: 23 kwie 2018, 09:55Dotarły do mnie ostatnio koszulki Rebel CCG Premium z nowej partii. Od kiedy zmniejszyli te koszulki? Jestem niemal pewny, że partie sprzed roku, których miałem jakieś 5-6 sztuk były w rozmiarach 64x89. Jakość była świetna, wszystkie koszulki równiutkie. Nowa partia natomiast ma już rozmiar 63,5 x 88. (...) Zamawiał ktoś z Was może je ostatnio (dostawa nowej partii była w poprzednim tygodniu) i ma podobne wrażenia?
Nie ta gra ale miałem w swoim czasie taki sam problem z koszulkami Ultra Pro do Magica. Szata graficzna paczki się zmieniła ale rozmiar koszulek wypisany na niej był taki sam. W rzeczywistości zostało dodane bardzo dużo zapasu u góry przez co jednych nie dało się mieszać z drugimi bo karty byłyby znaczone.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1800
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: hipcio_stg »

Tylko kupując drogie FFG mam pewność, że do paczki sprzed 3-4 lat nadal dołożę braki z nowej partii i wszystko zadziała. Zresztą nie pamiętam, żebym uszkodził jakąkolwiek koszulką FFG. Łatwo dokupić do kolejnej gry. Wiem ile jakich zostało i pewność, że dokupione będą pasowały.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

czyn pisze: 23 kwie 2018, 09:55 Dotarły do mnie ostatnio koszulki Rebel CCG Premium z nowej partii. Od kiedy zmniejszyli te koszulki? Jestem niemal pewny, że partie sprzed roku, których miałem jakieś 5-6 sztuk były w rozmiarach 64x89. Jakość była świetna, wszystkie koszulki równiutkie. Nowa partia natomiast ma już rozmiar 63,5 x 88. O ile na bokach tego pół milimetra nie widać, o tyle wysokość jest już mocno widoczna gdy pomieszam starą partię z nową. Używam ich do LOTRa LCG i teraz karty na wysokość wchodzą na styk, zero zapasu, co mi osobiście się nie podoba. Strasznie dziwna ta nagła zmiana rozmiaru. Do tego nowa partia jest dużo gorszej jakości. Ewidentnie widać, że pojedyncze koszulki uciekają odrobinę od reszty +/- 1 mm.

Zamawiał ktoś z Was może je ostatnio (dostawa nowej partii była w poprzednim tygodniu) i ma podobne wrażenia?
Będę kupować w tym tygodniu to dam znać. Mam ich na kartach kilka tysięcy sztuk, więc będzie z czym porównywać.
Ja miałem problem z drugą partią, bo koszulki były wyraznie większe niż te z pierwszego rzutu. Zobaczymy jak będzie tym razem.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Trolliszcze »

Też mam zamówione, też do LCG, więc też na pewno będę sprawdzał, czy nie odstają za bardzo od starych. Jedna uwaga: Rebel nie pisze na koszulkach, jaki jest ich rozmiar, tylko do jakich kart pasują.
czyn
Posty: 19
Rejestracja: 21 lip 2017, 10:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Koszulki na karty

Post autor: czyn »

Trolliszcze pisze: 23 kwie 2018, 13:13 Też mam zamówione, też do LCG, więc też na pewno będę sprawdzał, czy nie odstają za bardzo od starych. Jedna uwaga: Rebel nie pisze na koszulkach, jaki jest ich rozmiar, tylko do jakich kart pasują.
Ok, podałem rozmiary, które widniały / widnieją na opakowaniach. Na starych było 64x89, a nowych jest 63,5x88. Jaki dokładnie jest rozmiar samej koszulki, to nie sprawdzałem. Ale różnica pomiędzy partiami niestety jest jednak widoczna. Dajcie znać jak to u Was będzie wyglądało.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Eremita »

hipcio_stg pisze: 23 kwie 2018, 12:54Tylko kupując drogie FFG mam pewność, że do paczki sprzed 3-4 lat nadal dołożę braki z nowej partii i wszystko zadziała.
Potwierdzam, w planszówkach mam FFG i też ani jednej koszulki nie musiałem jak na razie wymieniać. Choć faktem jest że nie gram ostatnio zbyt często.
Kisun
Posty: 1128
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Kisun »

Dziś porównywałem poprzedni rzut z najnowszym (inne wymiary na opakowaniu) i są takie same na wysokość. Szerokość też niemal identyczna. Pierwsze rebele jakie kupiłem były około 1mm dłuższe.
czyn
Posty: 19
Rejestracja: 21 lip 2017, 10:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Koszulki na karty

Post autor: czyn »

Kisun pisze: 24 kwie 2018, 00:06 Dziś porównywałem poprzedni rzut z najnowszym (inne wymiary na opakowaniu) i są takie same na wysokość. Szerokość też niemal identyczna. Pierwsze rebele jakie kupiłem były około 1mm dłuższe.
Być może moje poprzednie są właśnie z tej pierwszej partii (na pewno miały na pudełku podane 64x89), kupowałem je jakieś 8 miesięcy temu i właśnie się kończyły. Mniejsza wysokość w nowszych to jedno, ale druga sprawa to jakość. Poprzednie koszulki niemal wszystkie były równe co do dziesiątych mm. Obecne jeśli chodzi o szerokość, to niemal każda koszulka inna :)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Pierwsze przymiarki za mną i oczywiście potwierdzam słowa poprzedników. Nie miałem czasu przeglądać różnych gier, ale porównałem na szybko do koszulek na moim LE: Alien (bo chcę zakoszulkować Predatora w to samo) i nowe są niższe o około 1 mm.

Z gorszych wiadomości – niektórych kart nie da się w nie wcisnąć. Dark Gothic wchodzi bardzo ciasno i karta delikatnie się wygina. W tygodniu będę robić akcję zakładania koszulek na kilka gier które czekały na Rebele (bo mam je już na podstawce albo innej grze z serii) więc wrzucę więcej spostrzeżeń.

Już przy drugiej partii byłem na rebel zły (wtedy koszulki były za duże), teraz widzę, że są chyba mniejsze niż tez z pierwszego rzutu. Odgrażałem się, że z nich zrezygnuję, ale czekałem jeszcze na nową partię, żeby zobaczyć czy się coś w kwestii trzymania standardów zmieni. Ale chyba nie ma na to szans.
Z chęcią wróciłbym do Arcane Tinmen, które też mają swoje wady (są dla odmiany nieco za duże, wielkości FFG tylko w rozsądnej cenie), ale obecnie jest problem z ich dostaniem i krążą plotki, że chcą zrezygnować z tych zwykłych błyszczących i robić tylko matowe. No nic – trzeba będzie wrócić do Ultra-Pro.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1800
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: hipcio_stg »

Ultra PRO miałem na kilku pierwszych grach. Taki sentyment mi pozostał po MTG gdy jeszcze grałem Extended... Ależ to były czasy... Magic był lepszy i koszulki były lepsze. Ultra pro po dwóch latach masowo mi się prują podczas tasowania. Niektóre szybciej. Zostały wyparte przez FFG.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

hipcio_stg pisze: 25 kwie 2018, 09:47 Ultra PRO miałem na kilku pierwszych grach. Taki sentyment mi pozostał po MTG gdy jeszcze grałem Extended... Ależ to były czasy... Magic był lepszy i koszulki były lepsze. Ultra pro po dwóch latach masowo mi się prują podczas tasowania. Niektóre szybciej. Zostały wyparte przez FFG.
Niezaprzeczalnie – FFG to jakość sama w sobie, jednak ich cena pozostawia wiele do życzenia. Arcane Tinmen daje tę samą jakość, ale za przystępniejszą cenę. Dlatego tak rozpaczam z powodu, że mogłyby zniknąć z rynku.
Względy ekonomiczne są u mnie tak samo ważne jak jakość, bo tak się nieszczęśliwie składa, że uwielbiam karcianki. Na chwilę obecną mam w domu prawie 15 tys. kart i wszystkie zakoszulkowane (bo moje gry to nie CCG/LCG gdzie wystarczy 100 szt dobrych koszulek).
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
emson
Posty: 79
Rejestracja: 14 maja 2015, 14:22
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: emson »

Czy ktoś zauważył, że koszulki Ultra Pro Pro-Fit zaczęły być za krótkie? We wcześniejszych partiach (sprzed ok. 2 lat) koszulki wystawały 1-2mm ponad kartę. Pierwsze "zmiany" zauważyłem jakiś rok temu, kiedy były już na styk. Dzisiaj wystają już karty, nieznacznie ale jednak. Próbowałem kilka paczek z różnych sklepów i wszędzie podobnie. To już taka norma czy ja mam wyjątkowego pecha?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: donmakaron »

Zależy też od gry. Na karty od FFG Pro-fity były zawsze z lekka za krótkie. Przytrafiło mi się przez ostatnie 6 lat z ponad dwóch tysięcy koszulek parę paczek dłuższych, ale generalnie zawsze trzymają jeden wymiar. Nie zwróciłem uwagi, żeby w ciągu ostatniego roku coś się mieniło.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Pro Fit są z założenia koszulkami wewnętrznymi. W tym przypadku im lepiej dopasowana koszulka tym lepiej.

I tak jak pisze donmakaron – dużo zależy od tego czy karta trzyma standard dla swojego założonego wymiaru.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Trolliszcze »

Dotarły i moje. Bez zaskoczenia, są krótsze. Na razie zażegnałem kryzys, przekładając stare koszulki z zamkniętych planszówek na moje karty do LCG (a nowe pakując na planszówki). Niemniej jest to rozwiązanie tymczasowe i na dłuższą metę niczego nie rozwiązuje. Następna partia ma być w maju; w wolnej chwili napiszę do Rebela zapytanie, czy ta zmiana rozmiaru to błąd produkcyjny, czy jednak celowe działanie.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

Trolliszcze pisze: 26 kwie 2018, 18:41 Dotarły i moje. Bez zaskoczenia, są krótsze. Na razie zażegnałem kryzys, przekładając stare koszulki z zamkniętych planszówek na moje karty do LCG (a nowe pakując na planszówki). Niemniej jest to rozwiązanie tymczasowe i na dłuższą metę niczego nie rozwiązuje. Następna partia ma być w maju; w wolnej chwili napiszę do Rebela zapytanie, czy ta zmiana rozmiaru to błąd produkcyjny, czy jednak celowe działanie.
Ja mam wrażenie, że pierwsza partia była jakimś tam standardem, który sobie przyjęli. Potem ukazała się druga i cała parta miała większy rozmiar. Teraz wrócili do wymiarów z pierwszej partii.
Natomiast zmiana wymiarów na opakowaniu to raczej standaryzowanie – karta CCG ma rozmiar 63,5x88 mm. Większość firm określa rozmiar karty jaka wejdzie w koszulkę, a nie rozmiar koszulki.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: KamradziejTomal »

Czy ktoś koszulkował wydane przez GF Hero Realms i może się podzielić koszulek której firmy użył?

Z tego co widzę to rozmiar to CCG 63,5x88mm nie wiem czy się szarpać na Rebela premium, czy po taniości brać Mayday.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 946
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Koszulki na karty

Post autor: Losiek »

Maydaya zwykłego na Twoim miejscu bym odpuścił - to takie foliowe szmatki, które sprawiają, że karty słabo się daje tasować. W tej grze to ważna czynność.
Brałbym Arcane Tinmen zwykłe w foliowym opakowaniu albo Rebele premium - raczej w takiej kolejności. Nie mam jeszcze Hero Realms ale koszulkowałem Star Realms.
czyn
Posty: 19
Rejestracja: 21 lip 2017, 10:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Koszulki na karty

Post autor: czyn »

Trolliszcze pisze: 26 kwie 2018, 18:41 Dotarły i moje. Bez zaskoczenia, są krótsze. Na razie zażegnałem kryzys, przekładając stare koszulki z zamkniętych planszówek na moje karty do LCG (a nowe pakując na planszówki). Niemniej jest to rozwiązanie tymczasowe i na dłuższą metę niczego nie rozwiązuje. Następna partia ma być w maju; w wolnej chwili napiszę do Rebela zapytanie, czy ta zmiana rozmiaru to błąd produkcyjny, czy jednak celowe działanie.
Daj znać co Ci Rebel odpisze :)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Koszulki na karty

Post autor: Jiloo »

czyn pisze: 27 kwie 2018, 12:41
Trolliszcze pisze: 26 kwie 2018, 18:41 Dotarły i moje. Bez zaskoczenia, są krótsze. Na razie zażegnałem kryzys, przekładając stare koszulki z zamkniętych planszówek na moje karty do LCG (a nowe pakując na planszówki). Niemniej jest to rozwiązanie tymczasowe i na dłuższą metę niczego nie rozwiązuje. Następna partia ma być w maju; w wolnej chwili napiszę do Rebela zapytanie, czy ta zmiana rozmiaru to błąd produkcyjny, czy jednak celowe działanie.
Daj znać co Ci Rebel odpisze :)
Na dobrą sprawę można Rebela przywołać w tym wątku, już się w sprawie swoich koszulek tutaj wypowiadali.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
ODPOWIEDZ