Mr. Jack (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Mr.Jack

Post autor: mko13 »

Dostałem ostatnio Mr Jacka z Londynu. Graliśmy z żoną jakieś 5-6 razy i niestety za każdym razem wygrywał detektyw ( kto by nim nie grał). I tak się zastanawiam na ile gra jest zbalansowana. Czytałem kiedyś, że trochę łatwiej ma detektyw, ale u nas na razie za każdym razem wygrywał detektyw. Nie przeszkadzało by mi to, że Detektyw może mieć łatwiej, ale jeśli Mr Jack będzie wygrywał tylko 1 na 10 gier, to bez sensu... Nawet do 8 rundy nie doszliśmy, tylko 7 albo czasem nawet 6. Niestety jeśli Detektyw będzie w następnych rozgrywkach dalej wygrywał gra pójdzie w odstawkę. Jakie są wasze statystyki?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Mr.Jack

Post autor: janekbossko »

A ja czytałem na bgg ze 50/50 jest. W tej grze juz tak jest ze jedna strona ma z pozoru latwiej...widac macie praworządne dusze stad trudniej wam grac bezdusznym morderca ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Musza
Posty: 421
Rejestracja: 04 sty 2015, 15:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Mr.Jack

Post autor: Musza »

to jedna z najczęściej granych gier u mnie i nawet nie wiem, kto częściej wygrywa... więc musi być po środku.
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 15 times
Been thanked: 32 times

Re: Mr.Jack

Post autor: szutek »

Zagrajcie jeszcze z 10 razy to się zacznie wyrównywać. Mr Jack jest o tyle specyficzny, że detektywem gra się dużo łatwiej dopóki przeciwnik nie opanuje grania Mr Jackiem - wtedy gra się balansuje.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Mr.Jack

Post autor: TV3 »

szutek pisze:Zagrajcie jeszcze z 10 razy to się zacznie wyrównywać.
Amen.
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Mr.Jack

Post autor: mko13 »

Dzięki za odpowiedzi. W takim razie dalej będziemy ćwiczyć Mr Jacka. Wczoraj kolejny raz chciałem zagrać, ale żona mówiła, że nie musimy codziennie grać.... Ogólnie gra bardzo się podoba: połączenie dedukcji i blefu. Nawet żonie się podoba, tylko ma mniejsze potrzeby grania. Na natychmiastowy rewanż nie ma szans...
qvf65681
Posty: 1
Rejestracja: 23 paź 2018, 23:21

Re: Mr.Jack

Post autor: qvf65681 »

Witam!
Ma ktoś może namiar na polską instrukcję wersji z 2016?
Niestety na BGG jest tylko do starej.
Dzięki!

Edit:
Dziękuję bardzo hrachubi!
Ostatnio zmieniony 04 sty 2019, 22:40 przez qvf65681, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
hrachubi
Posty: 397
Rejestracja: 17 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 10 times

Re: Mr.Jack

Post autor: hrachubi »

pytajnik1
Posty: 48
Rejestracja: 17 maja 2017, 12:24
Has thanked: 3 times

Re: Mr. Jack (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: pytajnik1 »

Czy ktoś zaopatrywał się w dodatek? Zastanawiam się, czy są różnice w odcieniach rewersów czy można bez problemu mieszać postacie? :)
Początkujący planszówkowicz prosi o wyrozumiałość :)
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Mr. Jack (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: krisow »

Niestety minimalna różnica występuje. Dodatek ma lekko ciemniejsze kolory.
Fotka poglądowa, przepraszam, bo jakość nie jest zbyt dobra. W rzeczywistości ten odcień zieleni nie jest aż tak bardzo ciemniejszy, wpływ oświetlenia i refleksów. Ale jak mówiłem różnica jest :(

Ogólnie uważam, że tam gdzie żetony i kafle muszą pozostać tajne nie jest to dobre rozwiązanie. Przykłady: Brzdęk (żetony nagród), Nemesis (silniki), różnice w odcieniach, przesunięcie druku, nawet miejsce gdzie dany kafelek trzymał się wypraski może być znakiem, przypadkowa rysa i kłopoty. Można zagrać w przyciemnionym pomieszczeniu, ewentualnie zakrywać w czasie gry stos i wyciągać zakryte kafelki ;) Wolałbym karty standard CCG, zawsze w ostateczności można w nieprzezroczyste koszulki włożyć.

Obrazek
Ponthon
Posty: 16
Rejestracja: 24 cze 2020, 06:58
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Mr. Jack (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Ponthon »

Czy ktoś z was reklamował w Rebelu swój egzemplarz ze względu na fabryczną wadę kart (rysy) ?
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Mr. Jack (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: matten »

Cześć,
Chciałem sobie kupić Pana Jacka, ale nie wiem, którą wersję wybrać: Mr. Jack czy Mr. Jack in New York?
Na allegro widzę różne wydania: międzynarodowe, polskie stare i nowe, czym one się różnią? Czy któraś wersja jest pozbawiona angielskich napisów na kartach i zamiast "innocent" będzie napisane "niewinny"? ;)
Z góry dziękuję za pomoc.
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Marbel
Posty: 219
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Mr. Jack (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Marbel »

matten pisze: 05 sie 2022, 09:20 Cześć,
Chciałem sobie kupić Pana Jacka, ale nie wiem, którą wersję wybrać: Mr. Jack czy Mr. Jack in New York?
Na allegro widzę różne wydania: międzynarodowe, polskie stare i nowe, czym one się różnią? Czy któraś wersja jest pozbawiona angielskich napisów na kartach i zamiast "innocent" będzie napisane "niewinny"? ;)
Z góry dziękuję za pomoc.
Gry różnią się po prostu nieco innymi umiejętnościami postaci.
Zasady generalnie są takie same a Nowy Jork to po prostu reimplementacja podstawowej gry.
Nowe wydanie ma innego kształtu opakowanie, a co do polskich napisów, to raczej nie sądzę, bo gra jest niezależna językowo i przypuszczam, że druk komponentów jest na rynki globalne jeden. Chyba, że w jakiejś starej wersji...

Co do różnic masz recke na YT
https://youtu.be/OTP0l04Wp6M
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 55
Rejestracja: 04 lut 2020, 12:05
Has thanked: 13 times
Been thanked: 22 times

Re: Mr.Jack

Post autor: Marooned »

mko13 pisze: 24 sty 2017, 22:17niestety za każdym razem wygrywał detektyw ( kto by nim nie grał). [...] Jakie są wasze statystyki?
Niestety, przez to samo gra przestała lądować na stole (poza rzadkimi rozgrywkami z młodą). Nieważne w jakim składzie, kto kim grał, detektyw wygrywa zanim dojdziemy do połowy rund.
Znalazłem kiedyś jakieś statystyki i wychodziło, że w 2 wydaniu (z poprawionym balansem) podstawki (czyli nie Nowy Jork) niby było coś w stylu 60:40 dla detektywa. W moim gronie niestety jest to 100:0 przez co gra straciła sens. Można oczywiście uznać, że 100% ludzi z mojego grona grało źle Jackiem, no ale to nadal mocno skreśla grę w moich oczach, bo jeśli trzeba rozegrać 100 partii, by pojawiła się szansa wygrania, to coś jest nie halo.
autopaga
Posty: 1417
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 93 times
Been thanked: 318 times

Re: Mr. Jack (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: autopaga »

Pewnie statystyki przy ogranych graczach się wyrównują i gra na papierze jest zbalansowana, natomiast w praktyce mr Jackiem gra się trudniej.
Sloth
Posty: 384
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 80 times
Been thanked: 76 times

Re: Mr. Jack (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Sloth »

Zagrałem 7 rozgrywek z 2 różnymi osobami w NY. Wersja jest bardziej rozbudowana. Możliwość stawiania parków, budynków, promy, powoduje że musimy brać pod uwagę zdecydowanie więcej opcji. Dodatkowo postać informatora którego możemy użyć praktycznie co turę daje dodatkową możliwość weryfikacji postaci Rozpruwacza bądż jego maskowania :-). Nam gra się bardzo podoba, pierwszą wersję ograliśmy do bólu. Stopień doświadczenia graczy ma przeogromne znaczenie i przy równorzędnym na razie więcej razy wygrywamy Jackiem. Druga osoba była nieograna i rezultat był przewidywalny niezależnie od strony którą wybrałą :-)
Na chwilę obecną ogrywamy około 7-10 2-osobówek w serii i Jack wskoczył do pierwszej 3-ki wraz z Jaipur i Watergate.
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Mr. Jack (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: jakubski »

Cześć,

Wiecie czy jest już do kupienia dodatek do drugiej edycji lub kiedy będzie dostępny?
Donmatelio
Posty: 16
Rejestracja: 05 lut 2022, 00:16
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Mr. Jack (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Donmatelio »

Dodatek znalazłem jedynie na Miniature Marker USA ale plus jest taki, że to nówka i to w wersji multilanguage z instrukcją PL. Minus? Cena z opłatami na poczcie 130 zł. 2 tygodnie czekania
ODPOWIEDZ