This War of Mine: Gra planszowa / The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: rattkin »

Jesli mogę prosić, lepiej napisz własna recenzje, zamiast ustosunkowywać się do mojej, wycinając cytaty i odpisując "a właśnie, ze nie, bo". Tak bedzie dla wszystkich lepiej.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: AkitaInu »

Skoro piszesz cos publicznie na forum to miej na uwadze fakt ze inni sie beda do tego donosic.

Piszac zeby nie komentował odmawiasz mi polemiki ktora jest podstawa na tym forum, to tak nie dziala tutaj ale powinienes o tym dobrze wiedzieć.

Dodatkowo, ja po przeczytaniu recenzji lubie poczytac co inni ludzie sadza o plusach czy minusach pistawionych przez recenzenta.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: rattkin »

AkitaInu pisze:Skoro piszesz cos publicznie na forum to miej na uwadze fakt ze inni sie beda do tego donosic.
Wolałbym, żeby nikomu nie donosili, brzmi to złowieszczo :)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: AkitaInu »

rattkin pisze:
AkitaInu pisze:Skoro piszesz cos publicznie na forum to miej na uwadze fakt ze inni sie beda do tego donosic.
Wolałbym, żeby nikomu nie donosili, brzmi to złowieszczo :)
Ech uroki pisania na telefonie :) na szczescie wiesz o co chodzi :)
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 754
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 171 times
Been thanked: 139 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: woytas »

rattkin pisze:Jesli mogę prosić, lepiej napisz własna recenzje, zamiast ustosunkowywać się do mojej, wycinając cytaty i odpisując "a właśnie, ze nie, bo". Tak bedzie dla wszystkich lepiej.
Jestem za.
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Kisun »

Należą się brawa rattkinowi już za samo to, że mu się chciało tyle napisać. Nie zmierzam recenzować tej nie małej recenzji (chyba najdłuższy post jaki tu czytałem, a na pewno w czołówce), jednak każdy ma prawo oceniać zasadność argumentów jeżeli uzna za właściwe i chce się tym podzielić. Skoro się uderzyło w stół.. ;) Powiem tylko że mnie jeszcze bardziej zachęciłeś do poznania tej gry. Dzięki tobie wiem że nie mogę się przy tym śpieszyć ani nastawiać na płynną rozgrywkę. Może nawet przedtem poszukać jakiegoś zestawienia zasad i faq. No ja wybrałem wersję polską więc jeszcze trochę czasu mam zanim do mnie dotrze. Dzięki za ten tekst. I nawet się trochę dziwię że 7/10 bo według ilości krytycznych jednak uwag, to spodziewałbym się max 5.
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: rattkin »

Kisun pisze:Należą się brawa rattkinowi już za samo to, że mu się chciało tyle napisać. Nie zmierzam recenzować tej nie małej recenzji (chyba najdłuższy post jaki tu czytałem, a na pewno w czołówce), jednak każdy ma prawo oceniać zasadność argumentów jeżeli uzna za właściwe i chce się tym podzielić. Skoro się uderzyło w stół.. ;)
Może, jasne. Ja tylko chciałem przekazać, że z kolei ja nie jestem zainteresowany odpowiadaniem na odpowiedzi. Traktuję swoje wnioski jako zamkniętą całość i nie mam interesu w przekonywaniu pojedynczych osób, że kogoś zachwyca, a kogoś nie zachwyca - dyskusje w tej materii sprowadzają się zwykle do tego, że coś jest dla kogoś problemem (lub fajne), a dla kogoś nie jest. Moja opinia jest moja i tak zostanie. Większą wartość widzę w wielu różnych recenzjach, miast wchodzeniu w polemikę z jakąś konkretną.
Kisun pisze: Powiem tylko że mnie jeszcze bardziej zachęciłeś do poznania tej gry. Dzięki tobie wiem że nie mogę się przy tym śpieszyć ani nastawiać na płynną rozgrywkę. Może nawet przedtem poszukać jakiegoś zestawienia zasad i faq. No ja wybrałem wersję polską więc jeszcze trochę czasu mam zanim do mnie dotrze. Dzięki za ten tekst.
No i bardzo fajnie, cieszę się.
Kisun pisze: I nawet się trochę dziwię że 7/10 bo według ilości krytycznych jednak uwag, to spodziewałbym się max 5.
To częsty "zarzut" do moich podsumowań. Ale tak to jest, że różne doświadczenia i uwagi mają "wewnętrznie" przypisaną różną wagę. I ich ilość niekoniecznie musi iść w parze z końcową oceną. 5/10 w skali "na 10" to gra skrajnie przeciętna, a wręcz: do bani, chała. TWoM, pomimo swoich felerów, na tak ostrą ocenę zdecydowanie nie zasługuje. Zresztą, tak jak napisałem, czuję tu duży dyskomfort w przypisywaniu oceny liczbowej. Uważam tę grę jednocześnie za ważną, nieudaną, ale nie złą.
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Miszon »

Wow za opis, dzięki wielkie.
Raczej coraz bardziej potwierdzają się moje obawy. Już pierwszy widok elementów z gry mnie zniechęcił, wrażenie jakiegoś przerośniętego molocha było niestety główną myślą. Potem recenzje mówiące że gra jest ciekawa ale ciężka i nieco przygnębiająca.
Aczkolwiek ocena mnie nieco zaskoczyła, opisujesz srednią grę a dajesz ocenę dobrej z minusem. Myślałem że 5, max.6 będzie ;) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Miszon »

Wow ci za opis, dzięki wielkie.
Raczej coraz bardziej potwierdzają się moje obawy. Już pierwszy widok elementów z gry mnie zniechęcił, wrażenie jakiegoś przerośniętego molocha było niestety główną myślą. Potem recenzje mówiące że gra jest ciekawa ale ciężka i nieco przygnębiająca.
Aczkolwiek ocena mnie nieco zaskoczyła, opisujesz srednią grę a dajesz ocenę dobrej. Myślałem że 5, max.6 będzie ;) .
Ostatnio zmieniony 29 sie 2017, 01:23 przez Miszon, łącznie zmieniany 1 raz.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: playerator »

Większość wymienionych niedoskonałości gry jakoś tam przewidywałem, ale bardzo mnie cieszą rzeczy, które działają dobrze, chociaż wcale nie musiały.

Dzięki za ten opis, lepiej będzie się czekało na mój słowiański egzemplarz.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2645 times
Been thanked: 2331 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Curiosity »

Dzięki za recenzję, jest świetna.
Trochę się speszyłem po jej przeczytaniu, nie ukrywam. Najbardziej boli w zasadzie nie losowość, tylko jednoosobowość rozgrywki. Już widzę te znudzone miny współgraczy... No i czas gry. Tu duży zawód, bo oczekiwałem gry na, powiedzmy, 2-2,5 godziny. Jak mam zagrać w coś dłuższego, to wolę wyciągnąć na stół BSG :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: warlock »

Świetny tekst rattkin, przeczytałem od dechy do dechy ze szczerym zainteresowaniem :).

Ale przyznam szczerze, że zaskoczyła mnie ocena końcowa. Wiem, że to tylko cyferka, ale odniosłem wrażenie, że raczej ta gra Ci się nie podoba ;). No i napisałeś, że niespecjalnie chcesz do niej siadać ponownie, więc tym bardziej lekki "what?" na końcu się pojawił :wink:
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: rattkin »

To tylko cyferka. Mam nadzieję, że nie unieważnia tekstu występującego przed nią.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: warlock »

Absolutnie nie, doskonale "czuję", co chciałeś przekazać (i przekazałeś) czytelnikowi ;). Kawał świetnego tekstu.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Banan2 »

warlock pisze:Świetny tekst rattkin, przeczytałem od dechy do dechy ze szczerym zainteresowaniem :).
+1
I powiem szczerze, że takie teksty bardzo chętnie zobaczyłbym w Kurierze Planszowym.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
olsszak
Posty: 1818
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: olsszak »

Bardzo dobrze się czytało Twoja recenzję, ale entuzjazm do zagrania w moją wciąż oczekiwana kopię opadł.
Najbardziej niepokoi mnie spostrzeżenie o długości rozgrywki oraz o "ogarnianiu" tej części spraw, które normalnie robi za Ciebie gra wideo.
Niestety jest to moja główna obawa w momencie, kiedy gry wideo są przenoszone "na stół" - czy będzie mi się chciało to wszystko ogarniać i nie odrzuci mnie to od całości rozgrywki (taka sama myśl pojawiła mi się ostatnio jak usłyszałem, że jest plan przeniesienia Jagged Alliance na planszę...).
Dodatkowo martwią mnie spostrzeżenia o dobranej kolorystyce, która zaciemnia czytelność, rozmiarach kart, które zaburzają wizualnie obszar rozgrywki, ogrom dostępnych elementów oraz
kwestia, że ta gra jest wieloosobowa "na siłę". Mimo, że często grywam sam, akurat miałem nadzieję, że ta gra będzie świetna do klimatycznych rozgrywek w więcej osób.

Końcowa ocena mnie zdziwiła - też spodziewałem się co najwyżej 5.

Będę czekał na swoją wersję PL z dużym niepokojem :(
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Bary »

Świetny tekst Rattkin! Ciekawe wprowadzenie, celne spostrzeżenia poparte merytorycznym komentarzem- po prostu dobrze się czyta! Zarówno wcześniejsza recenzja NPI, jak i Twój materiał potwierdzają też niestety moje obawy. Gra jest prototypem nowego typu planszówki zawierającego (jak zresztą każdy prototyp) pewną dozę rozwiązań, które w teorii brzmiały nieźle, ale w praktyce są nietrafione. Zastanawia mnie także brak podziału i przypisania graczom konkretnych postaci, co jeszcze bardziej potęgowało by odczuwanie klimatu. Jasne, gra komputerowa tego nie ma, ale tam się gra w pojedynkę! Nie wyobrażam sobie, żeby co 5 minut wymieniać się z kimś padem i grać w ten sposób. Na pewno przetestuję osobiście tytuł, ale już teraz można zaryzykować stwierdzenie, że nie jest to pozycja, którya zmieni nasze postrzeganie na gry planszowe.

Potwierdzają się też moje bardziej techniczne hipotezy, czyli:
1. Czas najwyższy, szanowny Panie, żeby znaleźć sobie odpowiedni kącik i zacząć pisać. :) Wtedy dotrzesz do większej grupy odbiorców, a w dodatku sam materiał będzie miał nieco bardziej "zamknięty" charakter i nie będziesz zmuszony do komentowania go na wyrywki. Nie mówię, że tego nie można robić (odnieść się do dowolnego akapitu recenzji), ale sama specyfika forum imo bardziej sprzyja "rozkrajaniu" postów na części, co przy tak dużym wpisie może gubić jego całościowy wydźwięk. ;)
2. Ocena liczbowa niesie za sobą bardzo nikłą wartość i może spowodować, że całość zostanie odebrana ambiwalentnie. W dodatku ludzie, gdy napotkają ocenę liczbową, mają tendencję do omijania tekstu i skupiania się na samym numerku.

ps. Test hałasu- nieźle to musiało wyglądać jak kilku chłopa drze, za przeproszeniem, papy do tabletu! A mówili, że to poważna gra o wojnie, która sprzyja kontemplacji. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Olgierdd »

Rattkin, krytykujesz grę po 3 rozgrywkach, szykuj się na roast od Ignacego.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: pan_satyros »

olsszak pisze:Bardzo dobrze się czytało Twoja recenzję, ale entuzjazm do zagrania w moją wciąż oczekiwana kopię opadł.
Na pewno testerzy grali więcej niż 3 razy, czyżbyś zaczynał tracić w nich wiarę :D (nie mogłem się powstrzymać w kontekście Twoich postów o Massive Darkness hehe)
A co do tekstu, istotnie czyta się dobrze. Sam czekam na kopię i obawiam się niektórych z wymienionych elementów od jakiegoś czasu. Najwyżej sprzedam, jest masa osób którym buchalteria przy planszy nie przeszkadza.
Ostatnio zmieniony 29 sie 2017, 09:45 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 1 raz.
Brazol
Posty: 296
Rejestracja: 18 lut 2016, 11:37
Has thanked: 3 times
Been thanked: 21 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Brazol »

Olgierdd pisze:Rattkin, krytykujesz grę po 3 rozgrywkach, szykuj się na roast od Ignacego.
Haha to prawda, Rattkin wykazal sie nie lada odwagą ;)

Btw, Rattkin prowadzisz jakiegos bloga z recenzjami gier? :) Chetnie bym poczytal co sadzisz o innych grach. A przyjemnie mi sie czytalo to co napisales o TWoM.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Pastorkris »

Recka bardzo na plus. Pomimo, że po niej trochę się boję tego, co kiedyś do mnie przyjdzie w wersji PL... :) Liczyłem na coś bliższego Robinsonowi w skali euro-ameri a wychodzi, że bliżej jest do Arkham Horror... I zamiast planowego zarządzania zasobami mamy dicefest.
Awatar użytkownika
Swawolny_Pionek
Posty: 286
Rejestracja: 29 cze 2016, 10:43
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 8 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Swawolny_Pionek »

olsszak pisze: jest plan przeniesienia Jagged Alliance na planszę...)
Można poprosić jakiś link?[emoji7] [emoji7] [emoji7]

Sorrki za offtop.

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
wok
Posty: 139
Rejestracja: 29 maja 2013, 15:09
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: wok »

Ja również dziękuje bardzo za recenzję. Przyznam, że wcześniej miałem bardzo mieszane odczucia do kwestii kupić, żeby przetestować czy nie (bo jakoś wątpię, że to gra która można będzie gdzieś wypożyczyć). Na szczęści teraz rozwiałeś moje wątpliwości.

Zainteresował mnie jednak (jak wielu innych) system ocen w skali 1-10. I tak z ciekawości co oznacza dla Ciebie w tej skali 3? Bo też, tak jak inni w trakcie czytania artykułu doszedłem do wniosku, że ocena 7/10 jest oceną dość wysoką (choć oczywiście rozumiem, że każdy używa tej skali inaczej)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: pan_satyros »

wok pisze:ocena 7/10 jest oceną dość wysoką (choć oczywiście rozumiem, że każdy używa tej skali inaczej)
może to znaczy "7 razy się zastanowię nim kupię" ;)
Awatar użytkownika
Acererak
Posty: 800
Rejestracja: 28 cze 2017, 23:43
Has thanked: 99 times
Been thanked: 13 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Acererak »

rattkin, świetna recenzja - też przyznam że dobrze się to czyta. Tylko jak to już zostało wspomniane przydałaby się recenzja AkitaInu. Nie da się ukryć że to był jeden z najdłuższych postów w ogóle jakie czytałem (nie tylko tutaj) i po takiej ilości zarzutów, chętnie przeczytałbym wrażenia kogoś, komu TWoM się podobał - choćby dla zachowania równowagi, bo po czymś takim to zaczynam się martwić. Pewnie część z tych rzeczy może mi nie przeszkadzać, to niektóre przeczuwałem że mogą wystąpić. Np w sens rozgrywki w większą ilość osób zacząłem wątpić, gdy okazało się że żaden z graczy nie ma "swojej postaci" - choć uważam że przy odpowiedniej liczbie graczy powinno się dać tak zrobić (no, ale gry nie mam i jeszcze poczekam, bo wersja PL, więc zobaczymy). No i zgadzam się z powyższymi wypowiedziami co do oceny cyferkowej. Przy takim stosunku ilościowym wad do zalet w tekście spodziewałbym się oceny najwyżej 5. No i tak czy siak trzeba uważać z takim ocenianiem, bo
ODPOWIEDZ